SME
Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Ak nič neurobíme, Krajčí predpokladá zhoršenie situácie (minúta po minúte)

Na Slovensku za štvrtok pribudlo 1818 prípadov nákazy pri 9836 PCR testoch. Pribudlo aj 635 pozitívnych antigénových testov. Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 35 ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte ukončujeme. Zajtra sa v 458 mestách a obciach koná tretie kolo plošného testovania, ktoré budeme takisto podrobne sledovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznam obcí, v ktorých sa bude testovať, nájdete tu >>>>

A tu si môžete pozrieť zoznam odberných miest:

Ak sa vám zoznam nezobrazuje, kliknite sem.

20:07 SVET Poradca Bieleho domu Andrew Giuliani mal pozitívny test na nový koronavírus. Oznámil to na sociálnej sieti twitter.

"Dnes ráno som mal pozitívny test na COVID-19," uviedol Andrew Giuliani, syn bývalého starostu mesta New York Rudyho Giulianiho, osobného právnika prezidenta Donalda Trumpa. Andrew Giuliani od roku 2017 pracuje v úrade pre styk s verejnosťou v Bielom dome.

Na sociálnej sieti ďalej informoval, že má mierne príznaky ochorenia a dodržiava všetky príslušné nariadenia vrátane karantény a trasovavania kontaktov.

19:54 SLOVENSKO "V zahraničí všetci školy zatvárajú ako posledné a otvárajú ako prvé. U nás je to presne naopak. V zahraničí vedia, že výučbu v triede nahradíme ťažko, ale u nás to rozprávame len my, zo strany ministerstva školstva," tvrdí minister školstva Branislav Gröhling. Preto chce o školách hovoriť na pondelkovej koaličnej rade.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to aktuálne vyzerá s možným otváraním škôl? Bližšie sa na tému pozrela Daniela Hajčáková >>>>

19:32 SLOVENSKO Cez víkend sa bude konať tretie kolo testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19.

Testovanie sa uskutoční v celkovo 458 mestách a obciach, ktoré v rámci posledného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako percento.

Tretie kolo testovania bude prebiehať oba víkendové dni od 8:00 do 20:00 h a bude úplne dobrovoľné.

Ak sa vám zoznam nezobrazuje, kliknite sem.

19:14 SVET Obyvatelia talianskej provincie Južné Tirolsko sa v piatok zoradili pred školami, telocvičňami a lekárňami, aby sa zúčastnili na antigénovom testovaní na koronavírus. Predstavitelia regiónu dúfajú, že dosiaľ najrozsiahlejšie testovanie v krajine pomôže urýchliť uvoľňovanie čiastočného lokálneho lockdownu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas prvých dvoch hodín sa na antigénovom testovaní zúčastnilo asi 24-tisíc, teda zhruba 4,4 percenta obyvateľov provincie, a takmer 600 z nich, 2,5 percenta, bolo pozitívnych.

Alpská, prevažne nemecky hovoriaca provincia, ktorá hraničí s Rakúskom, podľa agentúry AP nasleduje príklad Slovenska, ktorému sa podobným krokom podarilo spomaliť šírenie infekcie a vyhnúť sa druhému lockdownu.

18:53 SVET Značná časť obyvateľov Španielska by mohla v prvej polovici budúceho roka absolvovať očkovanie proti novému koronavírusu.

Predseda španielskej vlády Pedro Sánchez sa takto vyjadril po tom, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že v decembri alebo v skorom začiatku budúceho roka očakáva v Európe schválenie vakcíny proti koronavírusu.

"Španielsko bude prvou európskou krajinou, spolu s Nemeckom, ktorá bude mať vakcinačný plán," povedal Sánchez s tým, že na tom pracovali do septembra a "sú pripravení".

Skryť Vypnúť reklamu

18:35 SVET Česká vláda dnes rozhodla, že sa v krajine od pondelka zmierni stupeň pohotovosti v protiepidemickom systéme PES. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Súvisiaci článok Spokojný alebo zúrivý pes? Česko sa má otvárať podľa nového modelu Čítajte 

Predĺži sa otváracia doba obchodov do 23:00, zákaz vychádzania sa skráti o dve hodiny a ľudia tak budú môcť byť vonku do 23:00, stretnúť sa bude môcť šesť ľudí, nie len dvaja, na svadobných a pohrebných obradoch a bohoslužbách bude môcť byť maximálne 20 ľudí.

Povolený tiež bude nákup vianočných stromčekov, ozdôb a kaprov.

18:12 SVET Južná Austrália vstúpila do lockdownu na základe klamstva, informuje BBC. Lockdown sa začal v stredu po tom, ako v štáte zaregistrovali 36 nových nakazených, vrátane prvých prípadov lokálneho prenosu od apríla.

Vedenie štátu však k rozhodnutiu pristúpilo na základe klamstva muža o jeho spojení s miestnou pizzeriou. Ten povedal, že si tam len zašiel kúpiť pizzu a nepriznal, že v prevádzke pracuje na zmeny. Nepravdivá informácia viedla úrady k presvedčeniu, že muž sa nakazil počas veľmi krátkeho kontaktu a teda, že tento kmeň vírusu je obzvlášť nákazlivý.

Skryť Vypnúť reklamu

"Povedať, že zúrim, by bolo príliš mierne," povedal dnes novinárom k situácii premiér štátu Južná Austrália Steven Marshall.

17:38 SVET V Poľsku ochorenie COVID-19 objavili u 18 pracovníkov norkových fariem. Podľa hygienikov a veterinárov sa však neinfikovali od týchto zvierat, uviedla agentúra Reuters.

17:29 SVET Prvé hromadné testovanie na koronavírus sa v Rakúsku uskutoční prvý decembrový víkend. Absolvujú ho učitelia aj zamestnanci materských škôl, informovala agentúra APA.

V dňoch 5. a 6. decembra, čiže po skončení tvrdého lockdownu, bude testovaných zhruba 200-tisíc osôb. V dňoch 7.a 8. decembra prebehne testovanie všetkých 40-tisíc policajtov.

Krátko pred Vianocami sa bude konať plošné testovanie zvyšných obyvateľov Rakúska, pričom účasť na ňom je dobrovoľná.

Skryť Vypnúť reklamu

17:24 SLOVENSKO Do projektu ministerstva zdravotníctva "zdravotník v zálohe" sa zatiaľ zapojilo 57 ľudí , ide o 30 lekárov a 27 sestier. Uviedol to štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura. "Projekt je založený na vzájomnej pomoci medzi nemocnicami, ktoré poskytnú údaje do novovytvorenej databázy zdravotníckych pracovníkov," vysvetlil minister Krajčí.

Ako doplnil, vytvoria záložné tímy a budú k dispozícii zdravotníckemu zariadeniu na preklenutie krátkodobej kritickej situácie z dôvodu nedostatku personálu. Účasť v projekte je výlučne na báze dobrovoľnosti a nemocnice môžu databázu priebežne dopĺňať.

Do projektu sa podľa Stachuru zatiaľ zapojilo 13 zdravotníckych subjektov. Databázu bude rezort zdravotníctva priebežne aktualizovať a je otvorená pre všetkých nových záujemcov z radov poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Stachura predstavil aj novovzniknutý informačný portál www.covidvnemocniciach.sk. Ten je podľa neho určený najmä pre nemocnice, zdravotníkov a študentov zdravotníckych škôl. Na portáli sú k dispozícii informácie o aktuálnej obsadenosti lôžok, ďalej majú nemocnice prostredníctvom tohto portálu možnosť požiadať o doplnenie materiálno-technického zabezpečenia, či zverejniť akútne personálne požiadavky. "Ide o portál predovšetkým pre odbornú verejnosť," dodal Stachura.

17:15 SVET V Maďarsku sa dnes začalo celoštátne testovanie pracovníkov sociálnych zariadení na koronavírus, ktoré bude pokračovať na budúci týždeň v radoch zamestnancov zdravotníckych inštitúcií a školstva.

Testovanie antigénovými rýchlotestami môže dobrovoľne absolvovať takmer 370-tisíc ľudí pracujúcich v uvedených zariadeniach. Odbery vzoriek sa budú konať na 16 691 miestach po celej krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

16:32 SLOVENSKO Minister Krajčí predpokladá zhoršenie epidemiologickej situácie, ak neprijmeme nejaké opatrenia, napríklad ďalšie plošné testovanie. Na krivke to zatiaľ nie je vidieť, ale pokiaľ nič neurobíme, opäť sa zlomí k horšiemu, povedal.

16:29 SLOVENSKO Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, kĺzavý medián poklesol v priebehu týždňa z 2024 na 1326.

Dobrou správou podľa Krajčího je aj fakt, že počty pozitívne testovaných, ktorí vyžadujú hospitalizáciu v nemocniciach, sú stabilizované a pohybujú sa na úrovni 1800 pacientov.

Reprodukčné číslo je 0,9.

Pozrite si celú prezentáciu ministerstva zdravotníctva k aktuálnej epidemiologickej situácii:

16:20 SLOVENSKO Čo sa týka vývoja epidémie na Slovensku , najviac zasiahnuté regióny v súčasnosti sú podľa Krajčího okresy Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava.

Skryť Vypnúť reklamu

16:13 SLOVENSKO Situácia v Českej republike sa výrazne zlepšuje, hovorí minister Krajčí a dopĺňa, že už je lepšia ako v Rakúsku. Minister to uviedol na tlačovej besede k aktuálnej epidemiologickej situácii.

15:50 SLOVENSKO Prešovský kraj zaznamenal v tomto týždni zvýšený výskyt COVID-19 vo svojich domovoch sociálnych služieb. V červenej zóne je trinásť sociálnych zariadení, z ktorých sú štyri v karanténe. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Najvypuklejšia situácia je podľa jej slov v najväčšom sociálnom zariadení župy v Centre sociálnych služieb Ametyst v Tovarnom.

"Pozitívne nálezy tam evidujú u 107 prijímateľov sociálnych služieb a 45 zamestnancov. Takmer polovica klientov je bezpríznaková, ostatní prijímatelia vykazujú zvýšenú teplotu, slabosť, nechutenstvo, či sťažené dýchanie," uviedla Jeleňová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:38 SLOVENSKO Ministerstvo financií je pripravené na základe verifikovaných údajov okamžite uvoľniť zdroje na kompenzáciu výdavkov v súvislosti s testovaním na COVID-19.

Ako ministerstvo uvádza, aktuálne stále čaká na potrebné žiadosti od dotknutých rezortov a v prípade peňazí pre mestá a obce na údaje z ministerstva vnútra.

15:18 SLOVENSKO Ministerstvo obrany a samospráva Tomášoviec v okrese Rimavská Sobota sa sporia o počet pozitívne testovaných ľudí počas prvého kola plošného testovania.

"Otestovali sme 272 ľudí, nemali sme medzi nimi žiadneho pozitívneho. Uznal to prítomný vojak aj policajt, že všetci boli negatívni. Odkiaľ teda ministerstvo berie, že sme mali šiestich pozitívnych?" opýtal sa starosta Vojtech Gyurán.

Ako v reakcii pre TASR uviedlo ministerstvo obrany, podľa údajov Ozbrojených síl bolo v Tomášovciach šesť pozitívnych testov, čo znamená podiel 2,21 percenta. "Z tohto dôvodu je obec zaradená v zozname testovaných," povedala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta však trvá na svojom pôvodnom stanovisku, že u nich nebol ani jediný pozitívny prípad. "Môžem ísť trebárs aj na súd," zdôraznil Gyurán s tým, že pôvodne nemienil poskytnúť ani priestory na testovanie počas nasledujúceho víkendu. "Napokon sme sa dohodli, že ich dáme, ale všetko ostatné zabezpečí armáda, aj zdravotníkov a zapisovateľov," dodal.

14:55 SLOVENSKO Dnes o 16:00 h. sa uskutoční pravidelná piatková tlačová konferencia ministra zdravotníctva Krajčího k aktuálnej epidemiologickej situácii. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

14:30 SLOVENSKO Národné centrum zdravotníckych informácií zaznamenalo falošné emaily o výsledkoch PCR testovania. Podvodné emaily chodia od zatiaľ neznámych páchateľov z adresy corona@mojeezdravie.info.

Skryť Vypnúť reklamu

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa centra Veronika Beňadiková, ktorá upozornila na to, že táto adresa nie je komunikačným kanálom NCZI. V prípade potvrdenia rozposielania falošných emailov bude centrum zvažovať právne kroky.

"Originálne usmernenia k testovaniu a COVID-19-Passy prichádzajú zaregistrovaným z adresy mojeezdravie@nczisk.sk a formou SMS. Informácie týmito kanálmi, teda SMS aj emailom, prichádzajú spoločne, nie je preto možné, aby informácia emailom prišla skôr ako informácia formou SMS," uviedla Beňadiková.

Občania si môžu výsledky svojho testovania overiť na stránke www.old.korona.gov.sk/covid-19-validate-patient.php.

13:43 SVET Spojené štáty zaznamenali dosiaľ najvyšší nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. Vo štvrtok v krajine potvrdili rekordných 187 833 infikovaných, vyplýva z údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa televízie ABC Spojené štáty už siedmy deň po sebe evidujú vyše 150-tisíc nových prípadov nákazy. Predchádzajúci rekord 177 224 infikovaných v USA zaznamenali 13. novembra.

V krajine okrem toho za posledných 24 hodín evidujú 2015 nových úmrtí, čo je najvyšší denný prírastok od mája. Nebol však presiahnutý dosiaľ najvyšší prírastok úmrtí z 15. apríla (2609).

Spojené štáty sú v celkovom počte potvrdených prípadov nákazy koronavírusom aj v počte úmrtí dlhodobo najviac postihnutou krajinou na svete. Od začiatku pandémie v krajine potvrdili 11,7 milióna infekcií a najmenej 252 555 súvisiacich úmrtí.

13:30 SVET Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadajú americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu proti novému koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vakcína od Pfizeru je účinná na 95 percent, ukazujú ďalšie výsledky Čítajte 

Dnešné vyhlásenie firiem prichádza dva dni po tom, čo Pfizer uviedol, že konečná analýza údajov tretej fázy klinických testov vakcíny vyvíjanej spoločne s BioNTech ukázala účinnosť 95 percent v predchádzaní ochoreniu COVID-19.

13:12 SVET Austrálsky štát Viktória, pôvodné epicentrum šírenia koronavírusu v krajine, v uplynulých troch týždňoch nezaznamenal nijaké nové prípady ochorenia COVID-19. Informovala o tom agentúra AP. Takéto dlhé obdobie bez nových prípadov vo Viktórii zaznamenali prvýkrát od februára.

Podľa údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva evidujú v tomto austrálskom štáte aktuálne len dva aktívne prípady infekcie. Viktória sa naopak v súčasnosti začína sama chrániť pred šírením vírusu z iných častí Austrálie.

12:45 SLOVENSKO Povinné celoplošné testovanie je protiústavné, tvrdí predseda Smeru Robert Fico. Ako uviedol na tlačovej besede, ak sa vláda rozhodne ísť touto cestou, Smer podá návrh na Ústavný súd. "Požiadame ho, aby rozhodol predbežným opatrením o zastavení takéhoto nezmyslu," povedal Fico.

Testovanie ľudí bez príznakov môže byť podľa predsedu Smeru len na báze dobrovoľnosti. "Nie je možné ho podmieňovať plnením nejakých povinností alebo tým, že pokiaľ ho človek neabsolvuje, v reálnom živote bude mať obrovské množstvo praktických problémov," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

12:39 SLOVENSKO Jediným mestom v regióne Gemer, kde sa uskutoční ďalšie kolo testovania antigénovými testami, je Jelšava v Revúckom okrese. Primátor mesta Milan Kolesár tvrdí, že príprava naň bola aj vďaka skúsenostiam jednoduchšia.

12:30 SVET Čínska Sinopharm Group oznámila, že očkovanie jej experimentálnou vakcínou proti koronavírusu už podstúpilo takmer milión ľudí. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že firma však zatiaľ neposkytla jasné vedecké dôkazy o účinnosti tejto vakcíny.

12:19 SLOVENSKO Minister Gröhling chce osloviť ostatné koaličné strany v súvislosti s otázkou otvárania škôl.

Minister tvrdí, že by sa mali vyjadriť už všetci, nielen ministerstvo školstva. "Myslím si, že by sme si to mali vydebatovať na koaličnej rade. Verím, že budeme mať spoločný názor," povedal.

Oficiálne vyjadrenie zo štvrtkového zasadnutia epidemiológov zatiaľ nepozná. Poukázal na to, že školy sa však musia otvoriť, "pretože najväčším porazeným tejto krízy môžu byť žiaci".

Poukázal na to, že v zahraničí sa zatvárajú školy ako posledné a otvárajú ako prvé. "U nás je to naopak," uviedol.

12:07 SLOVENSKO Ministerstvo školstva spúšťa projekt, ktorý pomôže učiteľom a žiakom zvládnuť vzdelávanie dištančnou formou. EDU TV bude databázou krátkych videohodín pre žiakov základných škôl.

Projekt dnes predstavil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Na hodinách pracujú učitelia z celého Slovenska a postupne budú videá, ktorých plánujú vytvoriť okolo tisíc, zverejňované.

11:58 SVET Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 14 575 prípadov koronavírusu. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Pribudlo aj 229 úmrtí, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 10 598.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Systém monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, informovala agentúra UNIAN.

11:42 SLOVENSKO Policajti upozorňujú na informáciu o tom, že šíriaca sa fotografia z foto banky, na ktorej dve osoby nesú figurínu, je vyrobená na strašenie ľudí či na falšovanie priebehu pandémie. Ako informovali vo svojom profile na sociálnej sieti Hoaxy a podvody - Polícia SR, ide o dezinformáciu.

11:29 SLOVENSKO Ministerstvo kultúry spúšťa novú dotačnú schému pre tých, ktorí doteraz nemohli požiadať o pomoc.

Technické a podporné profesie v kultúrnom a kreatívnom priemysle môžu za mesiace marec až september získať podporu vo výške 540 eur za mesiac, celkovo teda 3780 eur.

Príjem žiadateľa v mesiaci, za ktorý žiada podporu, by nemal presiahnuť 540 eur. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) o tom informovala na dnešnej tlačovej konferencii.

11:27 SVET Rusko za uplynulý deň zaznamenalo 24 318 nových prípadov ochorenia COVID-19. Prekonaný tak bol doterajší rekord z predošlého dňa, keď úrady zaevidovali 23 610 prípadov. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Rusko má najvyšší denný prírastok nakazených Čítajte 

Chorobe COVID-19 podľahlo ďalších 461 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 35 311. Aktuálne je v Rusku chorých 453 201 osôb.

11:23 SVET V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 4440 nakazených novým koronavírusom a v súvislosti s COVID-19 zomrelo 96 ľudí. V pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió to oznámil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

10:58 SLOVENSKO Nadácia Zastavme korupciu prijme členstvo vo výberovej komisii na nákup 16 miliónov antigénových testov, až keď budú rozptýlené pochybnosti týkajúce sa zmyslu a hospodárnosti ich nákupu. TASR to uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková.

Zaujíma ju aj stav príprav ďalšieho plošného testovania. "Bude nás zaujímať, na základe akej štúdie sa nakupujú práve antigénové testy, a to v počte 16 miliónov," doplnila na sociálnej sieti.

10:33 SVET Srbský patriarcha Irinej zomrel na následky ochorenia COVID-19.
Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý sa o patriarchovej smrti zmienil na sociálnej sieti.

Patriarchovi Irinejovi, 90-ročnému konzervatívnemu duchovnému predstaviteľovi, ktorý mal navyše veľký politický vplyv, 4. novembra
diagnostikovali COVID-19, v súvislosti s ktorým bol odvtedy hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici v Belehrade.

Patriarcha Irinej ešte 2. novembra viedol v preplnenom kostole zádušnú omšu za zosnulého biskupa Amfilohija Radoviča, ktorý bol hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore a rovnako zomrel na následky ochorenia COVID-19.

10:02 SLOVENSKO Na Slovensku za štvrtok pribudlo 1 818 ľudí nakazených novým koronavírusom pri 9 836 PCR testoch. Pribudlo aj 35 obetí. Z nákazy sa vyliečilo ďalších 2 121 pacientov.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (359), nasleduje Trenčiansky (316), Žilinský (252), Košický (206), Nitriansky (185), Bratislavský (173), Banskobystrický (170) a Trnavský (157).

V nemocniciach je hospitalizovaných 1778 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1501 ľudí. Na JIS je 104 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 133 osôb.

Celkovo sa na Slovensku vykonalo už 999 784 PCR testov na nový koronavírus, 93 396 z nich bolo pozitívnych. Z nákazy sa vyliečilo už 40 816 pacientov, 614 osôb jej podľahlo. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 51 966.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 1 326.

Sedemdňový priemer nových prípadov COVID-19 opäť mierne klesol a dostal sa na hodnotu 1371.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Podľa údajov na stránke korona.gov.sk za štvrtok pribudlo aj 15 103 vykonaných antigénových testov, pričom 635 z nich bolo pozitívnych.

9:53 SLOVENSKO Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku tretí mesiac po sebe klesla. V októbri tohto roka sa oproti septembru znížila o 0,08 percentuálneho bodu na 7,35 percenta.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 201 281 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní so septembrom ide o pokles o 2 368 ľudí.

Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho sa ukazuje, že opatrenia voči koronakríze boli nastavené dobre.

9:34 SLOVENSKO Členovia iniciatívy na záchranu gastro služieb chcú problémy sektora spôsobené pandémiou riešiť s predsedom vlády a ministrom hospodárstva na pive. Oboch naň platforma #stálemámechuť pozvala v otvorenom liste.

Od stretnutia si sľubuje možnosť sadnúť si za jeden stôl a "v dobrej viere a priateľskej atmosfére hľadať riešenia, ktoré zachránia stravovacie prevádzky pred krachom a umožnia ich postupné znovuotvorenie".

9:25 SLOVENSKO Polícia riešila od vypuknutia pandémie COVID-19 viac ako sto dezinformácií týkajúcich sa koronavírusu.

9:15 SLOVENSKO Aktuálne čísla ľudí nakazených koronavírusom sú síce vyššie než počas prvej vlny, na počte pracovných ponúk sa to však prejavuje menej.

V októbri tohto roka totiž zamestnávatelia uverejnili na portáli Profesia.sk dvakrát viac ponúk ako v apríli. Portál evidoval v októbri viac ako 17-tisíc pracovných ponúk.

Súčasná situácia pritom nepraje najmä cestovnému ruchu, gastru a hotelierstvu. Spoločnosť Profesia o tom informovala v tlačovej správe.

8:52 SLOVENSKO V Trenčianskom samosprávnom kraji sa počas uskutoční ďalšie kolo testovania antigénovými testami v 82 obciach a v dvoch mestách.

Najviac samospráv v trenčianskom kraji – 20, sa zapojí do testovania v Púchovskom okrese, kde sa bude testovať s výnimkou Streženíc vo všetkých obciach okresu, rovnako ako v meste Púchov.

8:30 SLOVENSKO Sečovce s vyše 8 300 obyvateľmi v Trebišovskom okrese sa pri testovaní na Covid-19 stalo raritou.

Do štvrtého kola testovania tento víkend ho vybrali len na základe výsledkov jedného zo šiestich odberných miest v celoplošnom testovaní. Na kuriózny prípad upozornila redakciu Korzára čitateľka.

Súvisiaci článok V zozname je nezmysel, Sečovce nemali testovať. Vojaci dostali rozkaz, testy budú Čítajte 

V oficiálnom dokumente Kompletný prehľad miest a obcí - prehľad obcí testovaných v 2. a 3. etape, zverejnenom na webe somzodpovedny.sk, sa mesto Sečovce objavilo dvakrát.

„Správny výsledok má byť 4 258 testovaných, 31 pozitívnych, čo je 0,73 %, a preto Sečovce nemali byť zaradené do zoznamu 4. kola testovania. V meste bolo šesť odberných miest, ľudia čakali v dlhých radoch, takže je nemysliteľné, že sa na testovaní zúčastnilo iba 772 obyvateľov mesta,“ napísala.

Zaujímavá je tiež skutočnosť, že mesto na základe dobrého výsledku z celoplošného testovania bolo zaradené medzi zelené a testovať 7. a 8. novembra nemuselo. O to viac prekvapila informácia, že sa tento víkend musí mesto do testovania zapojiť opäť.

8:28 SVET Celkový počet prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 zaznamenaných od začiatku pandémie v Indii dnes presiahol deväť miliónov.

Za posledných 24 hodín v krajine pribudlo 45 882 nových prípadov nákazy a 584 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19.

India v uplynulých dňoch zaznamenala pokles v počte prípadov hlásených za deň. V krajine však aj tak denne pribudne v priemere približne 45-tisíc nových prípadov.

7:39 SVET Nemecko vo štvrtok zaznamenalo doteraz najvyšší denný prírastok počtu nakazených. Infikovalo sa 23 648 ľudí, informoval dnes Inštitút Roberta Kocha. S COVID-19 zomrelo ďalších 260 ľudí.

Doterajší denný rekord bol z minulého piatku, kedy testy zachytili 23 542 pozitívnych.

Sedemdňové reprodukčné číslo sa oproti strede zvýšilo a má hodnotu 0,99. Šéf RKI Lothar Wieler uviedol, že epidemická situácia v Nemecku je naďalej veľmi vážna. Od 2. novembra sú v krajine uzavreté bary a reštaurácie, školy a obchody ale zostávajú otvorené.

7:00 SVET Počet mŕtvych pacientov s COVID-19 v Mexiku prekonal hranicu 100-tisíc. Najľudnatejšia krajina španielsky hovoriaceho sveta je štvrtou krajinou, kde počet oficiálnych obetí pandémie prevýšil túto hranicu.

Viac úmrtí majú USA, Brazília a India. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na hlavného epidemiológia krajiny.

6:36 SVET Svetová zdravotnícka organizácia vydala stanovisko, v ktorom neodporúča používať liek remdesivir proti COVID-19. Podľa nej chýbajú akékoľvek dôkazy, že liek zvyšuje šance na prežitie pacientov s touto chorobou, alebo že u nich znižuje potrebu pľúcnej ventilácie.

Panel WHO zložený z medzinárodných expertov uviedol, že remdesivir nie je odporúčaný pre nemocničných pacientov s COVID-19 bez ohľadu na to, ako vážny je ich zdravotný stav.

06:20 SVET Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v súčasnosti neplánuje informovať členov prípravného tímu novozvoleného prezidenta Joea Bidena o pláne na distribúciu vakcíny proti koronavírusu.

Biden sa na tlačovej konferencii vyjadril, že pre nedostatočnú koordináciu plánov na distribúciu očkovacej látky zo strany Trumpovho tímu môže počet obetí do februára vzrásť až na 400-tisíc.

Od začiatku vypuknutia pandémie zaznamenali USA takmer 250-tisíc úmrtí.

06:00 SVET V Česku sa novým koronavírusom infikovalo ďalších 6 471 ľudí, v nemocniciach je hospitalizovaných 6 555. Celkovo sa už vyliečilo 379 380 pacientov. Najhoršia situácia je aktuálne v okrese Havlíčkův Brod.

Vo štvrtok zaznamenalo Česko 59 úmrtí, čo je najmenej za mesiac. Celkovo v krajine zomrelo 6 874 ľudí, ukazujú dáta, ktoré zverejnilo ministerstvo zdravotníctva.

Poslanecká snemovňa schválila vo štvrtok predĺženie núdzového stavu v Česku do 12. decembra.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 2. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 3. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 8. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 2. Dáma s pávím pierkom
 3. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 4. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 7. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 8. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 19 245
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 433
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 184
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 819
 5. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 726
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 632
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 244
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 745
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 229
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 877
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pavol Paška na fotografii z roku 2014 s hodinkami značky IWC za vyše 10-tisíc eur.

Ficovo zdravotníctvo v časoch Bergama.

24. feb
Kajetán Kičura.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

3 h
Očkovanie vo Veľkej Británii.

Výsledky z Izraela, Veľkej Británie a USA.

24. feb

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 298-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 775 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

15 h

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Znižuje počet úmrtí aj hospitalizácii.

41m
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Argumentuje aj dobrým zvládaním pandémie v DSS.

1 h
Polícia pátra po Michalovi Suchobovi.

Ministerstvo spravodlivosti finišuje so žiadosťou o vydanie.

1 h
Infektológ Peter Sabaka (36) pracuje na Klinike infektológie a geografickej medicíny v nemocnici na bratislavských Kramároch. Je odborníkom na vakcíny.

Sputnikom by sa mali očkovať len dobrovoľníci, navrhuje infektológ Peter Sabaka.

1 h