SME

Bolo pre mňa prekvapením, čo vyšlo najavo o Trnkovi, hovoril Remeta (minúta po minúte)

Pokračovalo vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora.

Načítavam video...

Vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora sme sledovali naživo (minúta po minúte)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:50 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vypočúvanie kandidátov budeme sledovať aj v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

20:45 Poslanci sa počas prestávky zhodli na tom, že vypočúvanie Šantu predsa len preložia na pondelok. Predseda výboru Milan Vetrák to vysvetľuje tým, že pozornosť verejnosti, ale aj poslancov a kandidátov sa v noci znižuje.

"Odhad bol tak, že keď vypočúvanie doktora Klimenta trvalo šesť hodín, toľko môže trvať aj vypočúvanie doktora Šantu," vysvetľuje Vetrák. O jednej či druhej v noci by teda podľa neho už vypočúvanie nebolo veľmi produktívne.

Vetrák si pochvaľuje aj záujem verejnosti. Po prvom dni výsluchov podľa neho ľudia pochopili, že poslancom môžu posielať podnety na otázky. V mailovej schránke teraz vraj už má množstvo podnetov na ostávajúcich kandidátov.

V pondelok pred výbor predstúpi okrem Šantu aj prokurátor Maroš Žilinka.

SkryťVypnúť reklamu

20:15 Vypočúvanie Remetu skončilo a výbor má desaťminútovú prestávku. Poslanci sa zatiaľ dohodnú, či vypočujú ešte aj Jána Šantu. Ten je už pripravený na chodbe, hoci stále je možné, že pred výbor predstúpi až v pondelok.

19:37 Otázku kladie poslanec Tomáš Lehotský zo Za ľudí, ktorý začína tým, že vystúpenie Remetu ho sklamalo. „Neurobili ste nič, šli ste mlčať o Banskej Bystrice,“ hovorí Lehotský. Dodáva, že práve takéto mlčanie prokurátorov je to, čo prokuratúru dostalo tam, kde je.

„Konať mali vedúci funkcionári, ktorí boli bezprostredne v dosahu týchto osôb,“ oponuje mu Remeta. Dodáva, že na prešľapy generálneho prokurátora mali dohliadať podľa neho námestníci a na prešľapy námestníkov zas vedúci odborov a riaditelia sekcií.

„Výstrel do neznáma je veľakrát kontraproduktívny,“ dodáva Remeta.

SkryťVypnúť reklamu

19:17 „Mojou výhodou je aj to, že som doteraz nebol v žiadnej riadiacej funkcii,“ hovorí Remeta. Vďaka tomu by podľa vlastných slov dokázal znova naštartovať prácu na prokuratúre. Vyzdvihuje aj to, že prešiel všetkými úrovňami prokuratúry a to, že je v strednom veku a má ešte dostatok energie.

18:48 Remeta nechce povedať, kto by bol okrem neho dobrý generálny prokurátor. Hovorí však, že hocikoho zo zvyšných šiestich kandidátov si vie predstaviť ako námestníka.

18:38 Poradca Leško teraz odkazuje na rozhovor Remetu pre denník SME a na to, či vyšetrovanie nahrávky Dobroslava Trnku môže trvať dva roky a či je primerané, pri závažnom podozrení, aby sa prokuratúra stavala k tomu tak, že "máme ešte čas, rok, dva, tri zisťovať, či prokuratúra nebola riadená kriminálnikom".

SkryťVypnúť reklamu

"Keď už došlo k zadržaniu generálneho prokurátora, malo by to byť prioritne vyšetrené," povie Remeta a dodá, že pri preverovaní kazety sa môže zdať, že dva roky je dlhý čas, ale jeho skúsenosť, známe fackovanie rómskych chlapcov v Košiciach, tam to bol extrémny problém.

18:25 Leško pokračuje v tom, či sa nemajú prokurátori zaujímať aj o informácie z otvorených zdrojov.

Podľa Remetu áno, ale veci mali riešiť nadriadení prokurátori. "Ja som nemal dosť informácií, aby som moho podať trestné oznámenie," povie.

18:20 Pýta sa Marian Leško z kancelárie prezidentky. Chce vedieť, či "nebolo neetické prijať funkciu po predsedovi, ktorý si robil to čo mal". Myslí tým, prečo Remeta nepodporil bývalého šéfa etickej komisie Jozefa Sedláka, keď chcel vystúpiť proti Dušanovi Kováčikovi. Remeta sa stal po Sedlákovi predsedom komisie, dovtedy bol jej podpredsedom.

SkryťVypnúť reklamu

Remeta hovorí, že Sedlák odišiel sám. "On sám sa tak rozhodol, nikto ho nenútil," povie.

Leško sa dopytuje, či Sedlákovu výzvu podporil. "Ja som ju nepodporil, nepodporil ho žiaden z členov etickej komisie, celá tá forma vzbudila veľké rozpaky medzi prokurátormi z celej republiky, on nevysvetlil, ako to myslel," hovorí Remeta.

Dodáva, že teraz mu tá výzva pripadá v poriadku, ale v tom čase dôkazy k tomu neboli.

Leško sa ďalej pýta: "Kto sa zachoval neetickejšie, vy alebo Sedlák?"

Sedlák mohol podľa Remetu podať trestné oznámenie. "Jeho riešenie bolo mimo etickej komisie, nám nebola zrejmá jeho predchádzajúca komunikácia, on si s Kováčikom dopisoval cez Denník N, my sme boli len štatisti," obhajuje sa Remeta.

SkryťVypnúť reklamu

17:37 K rozdielom medzi Trnkom a Čižnárom Remeta povie, že hlavný bol v dosahu. Za Trnkom sa dalo ľahšie dostať a Čižnára ani nevidel.

"Trnka bol prístupný, Čižnár s podriadenými nekomunikoval. Pán Čižnár nepochybne prispel k zrýchleniu konania v trestných veciach a na druhej strane to ostalo ako keby na pol ceste. V posledných rokoch bol akoby pasívny. Čo sa týka pána Trnku, ja som evidentné porušenie zákona nevnímal a čo vyšlo potom von, je aj pre mňa prekvapením. A ak pochybil, má sa postupovať disciplinárne alebo trestnoprávne," povie.

17:30 Ide sa pýtať poslanec Ondrej Dostál. Prišli ste za Trnku a odišli ste za Čižnára na generálnu prokuratúru, hovorí Remetovi. "Za Trnku tam teda bolo lepšie?, pýta sa.

Remeta odpovedá, že odišiel on aj doktorka Mišíková, situácia nebola podľa neho v poriadku, nevedel ale vyhodnotiť ďalšie vzťahy. Dozvedel sa od kolegov, že do budovy chodí aj osoba M. K. "Mojím dôvodom boli rodinné dôvody aj zmena zamerania môjho odboru," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Pokojne môžete hovoriť Marian Kočner, zareaguje Dostál.

17:22 Poslankyňa Petra Hajšelová sa pýta na výberové konania, rodinkárstvo a zmanipulované výberové konania.

Remeta hovorí, že je potrebné ich otvoriť a že nebol členom výberových komisií a nevie o žiadnom zmanipulovanom výberovom konaní.

17:04 Ide sa pýtať poslanec Miloš Svrček, hovorí o etickej komisii, ktorej je teraz Remeta predsedom. Podľa neho je relevantné, že je vyčítané etickej komisii, že bola málo aktívna až nečinná. Pýta sa, čo by Remeta urobil, aby nebola komisia len na papieri.

Remeta odpovedá, že treba, aby jej činnosť bola nezávislejšia, aby to bolo nezávislé zloženie prokurátorov. "Skôr mám pohľad, že zlyhali disciplinárne komisie," tvrdí.

"Otvoril by som etickú komisiu aj z hľadiska cudzieho prvku a aby tam neboli funkcionári. A možno aby mala aj širšie kompetencie na zisťovanie dôkazov," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 „Dajme šancu novým ľuďom. Potom, ak to nebude stačiť, riešme zmenu systému,“ vyzýva Remeta.

Už niekoľko minút vysvetľuje, prečo sa v minulosti neozval a nevystúpil s kritikou aj otvorene. Šeliga na neho nalieha, prečo sa nepridal napríklad k Jánovi Hrivnákovi, ktorý sa vo štvrtok sťažoval, že v minulosti ostal v kritike sám.

„Nemôžem byť revolucionár v rámci uzavretom systéme, pokiaľ na to nemám dôkazy,“ vysvetľuje ďalej Remeta.

16:33 Remeta vysvetľuje, že etická komisia nemohla riešiť čakateľku na prokuratúre Katarínu Szalayovú , ktorá sa objavuje po boku šéfa Smeru Roberta Fica. Etický kódex s totiž nevzťahuje na čakateľov.

Ak by sa však dostal na čelo prokuratúry, tak by si vraj opätovne vyžiadal všetky podklady k tomu, aké má majetkové pomery a aké veci užíva. Pripúšťa, že by to mohlo vyústiť aj k rozviazaniu spolupráce prokuratúry so Szalayovou.

SkryťVypnúť reklamu

16:27 Opäť sa rieši dobrovoľný odchod Remetu z generálnej prokuratúry v roku 2013. Šeliga sa pýta, či to nebol útek z boja.

„Nebol to útek z boja, bolo to jediné možné riešenie, ako prejaviť nesúhlas so smerovaním prokuratúry,“ reaguje Remeta.

Vysvetľuje, že pôsobil ako radový referent na odbore osobitného určenia, čo mu nevyhovoval. Sám totiž vraj uprednostňuje aktívnejšie sa zúčastňovať vyšetrovacích úkonov. Podmienky sa nezlepšili ani presunom do Banskej Bystrice.

Šeliga nechápe, prečo v takomto stave Remeta z prokuratúry neodišiel nadobro. Prokurátor odpovedá, že uvažoval aj o tom, no prácu prokurátora má rád.

„Nebol som ešte ani tak starý, aby som nezabojoval a nedúfal v lepšie zajtrajšky,“ dodáva.

16:20 Zlyhania, ktoré vidieť na prokuratúre, sú podľa Remetu iba individuálne a nie systémové.

SkryťVypnúť reklamu

„Je badať obrovské zhrozenie a hanbu z toho, čo spôsobili vrcholní predstavitelia prokuratúry,“ hovorí o pohľade bežných prokurátorov.

16:17 Remeta je na čele Etickej komisie prokuratúry, a tak sa Šeliga pýta, ako je možné, že komisia neozývala častejšie a hlasnejšie pri doterajších prešľapoch bývalého vedenia.

Odpoveďou je, že komisia vznikla len v marci 2016, pričom dovtedy nič také na prokuratúre ani neexistovalo.

„My sme sa otázkami, ktoré nastali v roku 2019 zaoberali a formou vyhlásenia sme sa aj ozvali po medializovaných informáciách o (Dobroslavovi) Trnkovi,“ hovorí Remeta. Naráža na vyhlásenie, ktorým rada odsúdili správania Trnku a požiadali o to, aby si prerušil výkonu funkcie

16:07 Remeta hovorí, že prokuratúra sa nachádza na dejinnej križovatke. Už v úvodnom slove spomína, že v minulosti na vlastnú žiadosť odišiel z generálnej prokuratúry na Krajskú prokuratúru v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Sám vraví, že to nebolo jednoduché, no cítil, že je to správne a potrebné.

"Stav spolupráce s políciou už vtedy naznačoval je tu zúfalý stav," vraví. Naráža tým na nedávne policajnné záťahy, po ktorých sa za mreže dostal Kováčik, ale aj celé bývalé vedenie polície.

16:00 Výbor po prestávke pokračuje. Na rade je prokurátor Rastislav Remeta.

Šéf výboru Milan Vetrák zároveň oznámil, že sa opäť musí upraviť časový plán vypočúvania. Podľa dĺžky vypočúvania Remetu dnes pred poslancov predstúpi už iba jeden alebo žiadny kandidát. Následne bude vypočúvanie pokračovať aj v pondelok. Pôvodný plán bol, aby zvyšní kandidáti vystúpili ešte v piatok.

14:51 Vypočúvanie Klimenta končí po takmer šiestich hodinách. Výbor bude mať prestávku, po ktorej bude pokračovať vo vypočúvaní zvyšných troch kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Kliment sa na záver poďakoval za vysokú úroveň vypočúvania.

14:36 Kliment dostáva od Dostála otázku, či by pristúpil k tomu, že by sa dal zvoliť za generálneho prokurátora iba s podmienkou, že by mu vopred vybrali prvého námestníka. Naráža tým na informácie, ktoré sa šíria v kuloároch. Podľa nich by mohol byť zvolený Kliment v prípade, ak by bol jeho námestníkom kandidát Maroš Žilinka, ktorého tlačí najmä Sme rodina.

„Je to ťažká otázka v tom smere, ž máme personálne suchoty. V justícii aj na prokuratúre,“ hovorí Kliment. Dodáva, že by to nebral „ako nejaký politický kauf“.

„Pristúpil by som jedine pod podmienkou, keby ten kandidát zodpovedal mojej mentálnej výbave,“ hovorí Kliment. Pripúšťa, že v šestici zvyšných kandidátov je taký, ktorého by si predstavoval vo funkcii námestníka. Nie je však konkrétny. V tom, či by to nenarušilo jeho nezávislosť, problém nevidí. Keď sa ho Dostál priamo pýta, či už dostal od nejakého politika takúto ponuku, odpovedá Kliment stručne. „Nie.“

SkryťVypnúť reklamu

14:21 Vystúpenie Klimenta trvá už viac ako päť hodín. Vetrák sa ho pýta, či nepotrebuje aspoň päťminútovú pauzu pred ďalším kolom otázok.

„Nie, ja som v pohode,“ reagoval Kliment.

14:19 Konflikt vyvolala otázka poslanca Igora Husa, ktorý sa spýtal na parkovanie Klimenta, pre ktoré ho riešila mestská polícia. Zaparkoval totiž v zákaze blízko v Turčianskych Tepliciach, ktorých primátorom je práve Hus.

Kliment sa ohradil a Husovi vytkol, že vôbec vie, čo ako priestupca uviedol v zápisnici mestskej polície. Nepozdávala sa mu ani samotná otázka Husa.

„Nerobte žiadne invervencie ani tlaky, viete dobre, že na mňa to neplatí,“ reagoval Kliment na Husa. „Ja som vás odmietol, nechcem mať s vami žiadny kontakt ani nič spoločné,“ dodal ďalej Kliment.

Po ďalších otázkach vysvetlil, že v lete, približne v júni, ho na súkromný mobil kontaktoval Husov poslanecký asistent. Zaujímal sa, či nechce kandidovať do disciplinárneho senátu alebo za ústavného sudcu ako náhradník za Mojmíra Mamojku.

SkryťVypnúť reklamu

„Rýchlo som to odmietol a hovor ukončil,“ zhrnul Kliment.

14:04 Poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi sa Klimenta pýta, či je pravda, že jeho pôvodné priezvisko bolo Koza. Kliment to potvrdzuje.

„Z rodinných dôvodov som si zmenil priezvisko, aby moje deti nemuseli absolvovať to, čo ja,“ vysvetľuje.

O tom, prečo tak spravil, podľa neho kolujú rôzne konšpiračné teórie a klebety. K zmene však podľa neho nedošlo kvôli tomu, aby niečo zakrýval. Pri sebe má aj potvrdenie z federálneho ministerstva vnútra k tomu, že za bývalému režimu nijako neporušoval zákony.

13:59 Kliment spomína nedávne zadržanie starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého. Podľa neho ide o prípade, kde prokurátor pravdepodobne zlyhal. Nepáči sa mu, že to ostalo bez odozvy.

Súvisiaci článok Kusý: V cele som premýšľal nad všeličím. Zmením prístup k ľuďom Čítajte 

„Tam došlo k masívnemu použitiu invazívnych prostriedkov spôsobom, ktorý treba preveriť,“ zdôrazňuje Kliment.

SkryťVypnúť reklamu

To, že ani len samotné obvinenie nebolo na mieste, nie je podľa neho bežné. Pripomína, že takému záveru došiel nielen okresný, ale aj krajský súd.

13:50 Vypočúvanie Klimenta trvá už takmer päť hodín a stále sa nekončí. Na rad ešte len prichádzajú otázky poslancov, ktorí nie sú členmi ústavnoprávneho výboru.

13:45 Padla otázka, či by Kliment obsadil do vedúcich pozícií aj niekoho zo zvyšných šiestich kandidátov na generálneh prokurátora. "Viem si pre každého jedného z nich predstaviť vedúcu pozíciu," reagoval Kliment.

13:40 Baránik sa vracia ku krstu knihy, na ktorom mal byť aj exminister Martin Glváč zo Smeru. Pýta sa, na základe akého titulu tam Glváč bol a pýta sa, či sudcovi neprekážala jeho prítomnosť, keďže bolo známe, že ide o „toxickú osobu“.

„Prítomný bol na druhom krste a s tým som už nemal nič spoločné. Realizovalo to vydavateľstvo Dixit,“ reagoval Kliment s tým, že ani nevie, či sa s Glváčom rozprával.

Zverejnené správy z Threemy a aplikácie WhatsApp ukázali, že Glváč bol s Kočnerom v úzkom kontakte.

13:30 Kliment pripúšťa, že Dobroslava Trnku pozná bližšie.

„Áno, sme spolužiaci, dokonca sme spolu začínali ako justiční čakatelia na Okresnom súde Bratislava III,“ povedal s tým, že Trnka potom odišiel na vojenskú prokuratúru.

Neskôr spolu dvojica prichádzala do styku "ako spolužiaci" aj počas Trnkovho pôsobenia vo funkcii, no Kliment opisuje, ako sa rozkmotrili približne v roku 2014.

Bolo to v čase, keď na neho podával rôzne podnety advokát Pavel Polakovič. Na základe nich mal Kliment disciplinárne problémy a musel predstúpiť aj pred Súdnu radu. Keďže to považoval za účelové, na advokáta podal trestné oznámenie.

„Nezvyknem tieto veci riešiť trestnoprávnou cestou. Musí to mať intenzitu, že nie som ochotný tolerovať to,“ vysvetľuje svoj postup Kliment s tým, že šlo o výnimočnú situáciu. Trestné stíhanie v tejto veci však podľa neho stopla práve generálna prokuratúra s tým, že nejde o trestný čin. Pod vyjadrením prokuratúry bol podpísaný Trnka.

„Sklamal ma ako človek aj ako prokurátor,“ okomentoval epizódu Kliment. Odvtedy vraj s Trnkom v ďalšom kontakte nebol.

13:15 V priebehu vypočúvania napísal Peter Tóth facebookový post, v ktorom tvrdí, že Kliment vo svojich odpovediach pred výborom klame. Píše napríklad o tom, že sudca po celý čas spolupráce na knihách poznal jeho kontakty s Kočnerom. Zároveň tvrdí, že práve Kliment ho zoznámil s Čižnárom, ale aj exšéfom SIS Jánom Valkom.

Ondreja Dostála zaujíma, čo z toho je pravda.

Kliment opakuje, že o kontaktoch Tótha sa dozvedel až pred krstom prvej knihy, čo vyvolalo aj konflikt, keďže nesúhlasil s tým, aby tam bol prítomný aj Kočner.

Dezinterpretované je vraj aj to, že Tótha zoznámil s Valkom a Čižnárom. Čižnár vraj nemohol prísť na krst knihy, pretože jeho syn mal promócie. Prišiel preto na posedenie po samotnej akcii.

„Po krste sme si boli sadnúť v jednej reštaurácii,“ povedal Kliment s tým, že neskôr nevie o tom, že by dvojica ostala v nejakom kontakte. Či bol v reštaurácii aj exšéf SIS Valko, nepovedal.

Tóth v poste zároveň tvrdí, že Kliment ho po vydaní tretej knihy poprosil, aby za neho napísal blog, pod ktorý sa sám podpísal. Mal byť akousi oslavou celej knihy ako výsledku spolupráce s Hanusom.

„Je to možné, ja to nevylučujem,“ odpovedá Kliment. Na podrobnosti si vraj ale nespomína.

13:03 Dostál sa vracia k téme, že poslanec Smeru Jozef Ježík v minulosti navrhol Klimenta za člena disciplinárneho senátu. Počas predošlého vypočúvania to Kliment popieral. Napokon Dostál z dostupných dokumentov zistil, že sa to skutočne stalo. Kliment si napokon predsa len spomenul.

„Bol som oslovený zo Súdnej rady a komunikoval som len s ňou, dotyčného pána ani nepoznám,“ dodal však Kliment.

12:48 Kliment hovorí, že by chcel po nástupe do funkcie zmapovať všetkých vedúcich prokurátorov na okresných prokuratúrach. Zaujíma ho, ako dlho sú vo svojich funkciách.

„Mám predstavu, že vedúci prokurátor, ktorý je vo funkcii viac ako dve funkčné obdobia, skĺzava do rutinnej práce,“ vysvetlil. Na vedúcom poste by podľa neho títo ľudia nemali pôsobiť dlhšie ako desať rokov, lebo potom taktiež strácajú kontakt s realitou.

Od reálneho diania je podľa neho odtrhnutá aj prvá námestníčka Viera Kováčiková, ktorá momentálne dočasne vedie celú prokuratúru.

12:14 Šeliga sa Klimenta pýta, či ako sudca Najvyššieho súdu nemal byť aktívnejší vo verejnej kritike prokuratúry , napríklad aj Dušana Kováčika. Kliment sa priamej odpovedí vyhýba a spomína napríklad to, že práve jeho senát nedávno kritizoval námestníčku prokuratúry Vieru Kováčikovú, keď navrhla miernejšiu kvalifikáciu pre Moniku Jankovskú.

„V týchto veciach sme šli do odborných stretov. Čakali sme, že oni sami (prokurátori) s tým vyrukujú, no namiesto nich sme to museli urobiť my ako sudcovia,“ vraví Kliment.

12:02 Vetrák sa pýta na Klimentovu manželku, ktorá je januára minulého roka námestníčkou generálnej prokuratúry pre netrestný úsek. Zaráža ho, že Kliment hovorí o očiste prokuratúry, hoci jeho manželka pomáhala jej bývalému vedeniu.

„Nebudí to dobrý dojem, že vaša manželka pomáhala vedeniu, ktoré je vnímané ako katastrofálne?,“ pýta sa Vetrák.

Kliment hovorí, že v rodine mali dilemu, už keď jeho žena dostala ponuku na tento post. Rozhodla sa však „zachrániť aspoň zvyšky dôveryhodnosti prokuratúry“. Stalo sa tak po tom, čo musel pre komunikáciu s Kočnerom odísť dovtedajší námestník René Vanek.

„Išla do toho a našla odvahu, ktorú nenašiel iný kandidát, ktorému bola funkcia ponúknutá,“ hovorí Kliment.

Dodáva, že aj vďaka žene má prehľad o dianí na prokuratúre, a tak by to pre neho nebolo úplne neznáme prostredie.

„O veciach sa bavíme a považujem to skôr za určitú výhodu,“ vraví Kliment. S nikým iným z generálnej prokuratúry podľa vlastných slov nemá úzke vzťahy.

Kandidatúra na generálneho prokurátora je podľa nehou „prvou kandidatúrou, ktorú myslí vážne“. Dosiaľ totiž pre neho bola vždy prvoradá rodina.

„Tá je teraz v takom vekovom zložení, že sa funkcii môžem venovať naplno od ráno do večera, od pondelka do nedele,“ vraví Kliment. Doplnil, že do kandidatúry šiel „vlastnou hlavou“. Vzápätí sa zarazil a povedal, že to nie je šťastné spojenie. V sále sa ozval smiech. Výrok je spájaný s Robertom Ficom. Nahrávku hlasu podobnému Ficovi zachytila tento zvrat v súvislosti so spájaním peňazí pre stranu „vlastnou hlavou“.

11:41 Kliment spomína aj nehodu z roku 2003, pri ktorej prišiel o vodičák kvôli tomu, že nafúkal asi 0,8 promile alkoholu. Sudca na situáciu spomína pri otázky o svojich najväčších zlyhaniach s tým, že to bolo „bezvýznamné množstvo“.

„Bolo to moje prvé a dosiaľ jediné zlyhanie,“ hovorí Kliment. „Nič som nezatajoval ani som nepodnikol žiadne kroky na to, aby táto vec nebola vybavená zákonným spôsobom, hoci som na to mal prostriedky ako riadiaci pracovník,“ vraví Kliment.

11:32 Napätie pre kauzu Cervanová sa stupňuje. Baránik sa Klimentovi ospravedlňuje za to, ak má pocit, že je osobný, no vraví, že jeho cieľom je len vybrať najlepšieho generálneho prokurátora. Naďalej sudcovi vyčíta jeho postup v prípade a spochybňuje, že je ako osoba vhodný za šéfa prokuratúry.

„Toto je názorná ukážka, ako manipulujete s faktami,“ reaguje Kliment na niektoré veci, z ktorých ho Baránik viní. Ten sa ospravedlňuje.

Poslanec zároveň pripomína aj krst knihy, na ktorom sa zúčastnil exminister vnútra Robert Kaliňák. V tom čase kauzu Cervanová pripodobnil ku kauze Hedvigy Malinovej. Baránik sa nad tým pozastavuje a upozorňuje, že Kaliňák s Robertom Ficom zničili život Malinovej jej krivým obvinením z klamstva, a to ešte pred riadnym vyšetrením.

„Toto sú také fatálne zlyhania, ktoré nám bránia v tom, aby sme vás podporili pri kandidatúre na post generálneho prokurátora,“

„Na krste nebol Robert Kaliňák, ale minister vnútra. My sme pozývali funkciu, teda ministra vnútra, generálneho prokurátora, či šéfku Najvyššieho súdu,“ reaguje Kliment.

Cieľom vraj bolo pozvať reprezentantov tých zložiek štátu, ktoré predtým zasiahli do prípadu.

„Majte s nami zľutovanie. Predsa nám nemôžete hovoriť takéto veci. Prečo ste tam nepozvali rovno Štefana Harabina? Poukazuje to na váš zlý úsudok,“ vraví Baránik.

„Ťažko sa brániť proti chýrom. Ja mám ale principiálne postoje,“ reaguje Kliment.

11:20 Poslanec Alojz Baránik z SaS vyčíta Klimentovi jeho výrok ku kauze Cervanová, že kritické hlasy rozhodnutia v prípade sú len názormi laikov.

„Je to dosť veľká opovážlivosť,“ vraví Baránik. Upozorňuje na to, že prípadu sa dlhodobo venuje nielen Dostál, ale napríklad aj dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

Pýta sa, čo prístup ku kauze Cervanová hovorí o Klimentovi. Do otázky zahŕňa nezvládnuté rozhodnutie, ktoré musel sudca vysvetľovať v troch knihách aj to, akým spôsobom prebehlo jej vysvetlenie a nevysvetlenie verejnosti, pričom odsúdení Nitrania nedostali ani priestor, aby zaujali svoj postoj.

„Vyjadrenie dekana Právnickej fakulty považujem trošku za nešťastné a takýchto vyjadrení má viacero aj vo vzťahu k diplomovým prácam, pamätným medailám, absolventom a tak ďalej,“ hovorí Kliment.

Dodáva, že jeho nestrannosť a snaha o vysvetľovanie verejnosti ukazujú práve tri knihy ku kauze.

Baránik sa voči jeho vysvetlenie ohradzuje a Klimentovi vraví, že reaguje nenáležite, a to nielen v tejto veci. Hovorí mu, že dezinterpretoval aj jeho vlastné vyjadrenia ku kauze Cervanová, čo si vyprosí.

„Pán doktor, vrátim sa naspäť k tomu, že vo veci rozhodol aj bývalý federálny súd. (...) Senát bol zložený z takých sudcov, ktorí mali takú „čiernu kaňku“, neprešli cez lustračný zákon a ďalej pôsobili na najvyššom súde,“ vraví Kliment. Hovorí, že rozhodnutie federálneho súdu, ktoré neskôr bolo zrušené, bolo úplne ojedinelé a extrémne.

Baránik ostáva pri téme a Klimentovi vyčíta, že v troch knihách nedal odsúdeným nijaký priestor vyjadriť sa.

„Veď vy ste ich odsúdili troma knihami, keď ste ich nedokázali odsúdiť rozhodnutím,“ vyčíta Klimentovi Baránik. Sudca trvá na tom, že odsúdená skupinka mala dostatočný priestor na vyjadrenia, napríklad aj v relácii Pod lampou, kde si podľa neho rozprávali, čo chceli.

11:01 Boris Susko zo Smeru sa Kliment pýta na jeho výroky o tom, že z funkcie generálneho prokurátora by odišiel možno po dvoch či troch rokoch. Zaujímajú ho dôvody, ktoré by to mohli spôsobiť.

„Ťažká otázka, priznám sa,“ začína Kliment. Pokračuje, že tieto výroky v rozhovoroch pre médiá možno niekedy treba vysvetľovať širšie. Dodáva, že sám by to považoval za útek z bojiska

„Neviem si momentálne predstaviť taký dôvod,“ vraví Kliment. Napokon jeden predsa len nachádza.

„Neviem si predstaviť a nechcem, že by ma napríklad odvrhlo prokurátorské prostredie,“ hovorí s tým, že prokurátorov by ako sudca musel presvedčiť, že sú na jednej lodi.

10:43 "Poprosím vás, aby sme sa naozaj netočili v kruhu," vstupuje do rozhovoru medzi Dostálom a Klimentom predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák z OĽaNO.

Už takmer polhodinu je reč o kauze Cervanová. Dostál sa pýta na detaily z prípadu a Kliment hovorí, že vytrháva veci z kontextu. Zároveň zdôrazňuje, že nebol pripravený na rozoranie detailov prípadu a sám si všetko už ani nepamätá. O správnosti rozhodnutia však nepochybuje.

10:32 Zdá sa, že spolupráca Klimenta s Tóthom je podľa Dostála veľkým problémom. Sudcovi vyčíta, že neukončil spoluprácu s Tóthom už po prvej knihe, ale až po druhej. Jeho vysvetlenie je také, že keď sa dozvedel o Tóthových kontaktoch, mal s ním už rozpracovaný druhý diel knihy o kauze Cervanová.

„Nemali ste spoluprácu ukončiť už skôr aj napriek tomu, že by to prinieslo nejaké náklady? Nie je povesť dôležitejšia?,“ nalieha Dostál.

„Myslím, že sa stále točíme v kruhu. Spolupráca bola v takom rozsahu rozpracovania, že sa to nedalo ukončiť v tom momente,“ opakuje Kliment s tým, že nevie, čo viac k tomu dodať.

10:25 Aj Dostál sa pozastavuje nad tým, že Kliment spolupracoval s Petrom Tóthom. Vysvetľuje, že generálny prokurátor by si mal vedieť vyberať ľudí a neriadiť sa princípom, že účel svätí prostriedky.

„Vlastnosť účel svätí prostriedky mne nie je vastný. V tomto konkrétnom prípade som určite nemal také penzum informácií, ktoré mám dnes alebo ktoré máme všetci dnes,“ vraví Kliment.

„Okolnosť, aké má (Tóth) toxické vzťahy, som zistil až pri spolupráci na knihe. Keď som zistil presah jeho vzťahov, tak som spoluprácu veľmi krásne ukončil,“ dodáva. Spomína aj to, že Tóth zle znášal aj to, že tretiu knihu potom už napísal s niekým iným.

10:20 Poslanec Ondrej Dostál z SaS sa pýta na kauzu Cervanová. Patrí k tým poslancom, ktorí už roky spochybňujú konanie Klimentovho senátu na Najvyššom súde v tomto spore.

„Nemyslíte si, že by rozhodnutia súdov mali byť dostatočné zreteľné, aby ľudia nemali pocit, že boli vydané svojvoľné a aby ich nebolo potrebné vysvetľovať troma knihami?,“ pýta sa Dostal.

Kliment odpovedá, že šlo o „extrémnu situáciu“, v ktorej bola „spoločnosť dlhodobo masírovaná istým typom informáciami“.

„Do knihy sa dali implementovať veci, ktoré by v rozsudku nemohli byť,“ vraví Kliment s tým, že už pri písaní odôvodnenia k rozsudku tušil, že „to bude malér“.

Dostálovi vysvetlenie nestačí a opakuje otázku, či by už súdne rozhodnutie nemalo byť dostatočne presvedčivé a vyvracalo pochybnosti verejnosti.

„Áno, súhlasím s vami, tak by to malo byť. Ale musíte si uvedomiť, že tá vec (kauza Cervanová) rezonovala v spoločnosti roky rokúce a napriek argumentácii v rozsudku boli stále nejaké pochybnosti,“ trvá na svojom Kliment.

Poslancovi vraví, že si nevie predstaviť, „čo znamenalo dať všetky tie fakty dokopy“, aby mohli vzniknúť tri knihy ku kauze, na ktorých sa podieľal.

Dostál oponuje, že išlo o kauzu, ktorá traumatizovala spoločnosť ešte počas bvalého režimu a namiesto napravenia krivdy v demokracii to napokon „skončilo rozsudkom, ktorý bol evidentne odfláknutý“.

Kliment vraví, že obavu z tohto výsledku mal aj sám, no riešil aj iné prípady, napríklad spory s Harabinom či prípad nájomného vraha Alojza Kromku.

10:10 Rastislav Schlosár z ĽSNS sa pýta na to, či sa Kliment považuje za apolitického kandidáta aj napriek tomu, že ho s ponukou na kandidatúru oslovil priamo premiér Igor Matovič ako líder OĽaNO.

„Ponuka neprišla priamo od neho. Premiér sa ma len opýtal, či mám záujem o túto funkciu. Bol to veľmi krátky rozhovor,“ hovorí Kliment.

Dodáva, že s Matovičom sa stretol ešte pred oficiálnym odovzdaním kandidatúr a odvtedy sa „vôbec ani nestretli, ani nekontaktovali, a to ani sprostredkovane“. Sám sa následne obrátil na šéfa Ústavu práva SAV Jozefa Vozára, či by ho navrhol za kandidáta na generálneho prokurátora. Necíti sa byť zaviazaný žiadnej strane alebo politikovi.

„Nerobím rozdiely, či je niekto z tej alebo tej strany. To mienim uplatňovať aj vo funkcii generálneho prokurátora,“ vraví Kliment.

„Nikdy som nebol bábkou niekoho alebo niečo a snáď si nemyslíte, že by som záver kariéry ukončil takýmto spôsobom,“ dodáva sudca.

10:01 Poslanec Radovan Marcinčin z OĽaNO sa pýta, či by Kliment zvládol krízový manažment na prokuratúre a či s tým má skúsenosti. Sudca spomína roky 2009 a 2010 „keď Harabin začal so šikanóznymi krokmi“. Hovorí, ako aj s kolegom čelili rôznym útokom, a tak krízový manžment museli riešiť prakticky na dennej báze. Hovorí, že toto by chcel uplatniť aj pri riadení prokuratúry.

„Vždy som mal vôľu a teraz mám aj čas,“ vraví Kliment. Dodáva, že „zásah musí prísť zvonka“ a že toto isté vnímal aj v máji, keď prijal kandidatúru za člena Súdnej rady. Pôsobí v nej ako nominant vlády, navrhlo ho OĽaNO.

9:55 Spomína na meno bratislavského sudcu Petra Šamka, ktorý zverejnil komunikáciu z aplikácie Threema a na stránke Právne listy sa pravidelne vyjadruje k niektorým kauzám. Za zverejnenie Threemy ho už napomenul aj predseda Súdnej rady Ján Mazák.

„V niektorých prípadoch (Šamko) prekračuje kompetencie sudcu z hľadiska vyjadrovania sa k veciam, ktoré nie sú právoplatne ukončené,“ vraví Kliment.

9:51 Zaznieva otázka, koho by si predstavoval Kliment ako námestníka. "Určite by to mal byť kariérny prokurátor," odpovedá.

9:50 Pýta sa poslanec Miloš Svrček. Hovorí, že už zaznelo meno Petra Tótha a on by sa opýtal na ďalšie meno, doktorku (Moniku) Jankovskú. Pýta sa Klimenta či sa s ňou pozná.

Kiment hovorí, že sa s ňou nepozná, dokonca s ňou mal vyhranený vzťah, že sa ani nezdravili.

"Ako ste sa dostali na Najvyšší súd a prebehlo výberové konanie?" je ďalšia otázka poslanca Svrčeka. "Nie, v tom čase to išlo spôsobom, ako si aj ja predstavujem, že by to malo ísť. Bol som sudcom na prvej hlave, prešiel som dosť veľkými kauzami, riešil som vraždu Vietnamcov, Riga, odvolacou inštanciou tu bol Najvyšší súd. Oslovil ma potom odtiaľ predseda senátu," vysvetľuje Kliment.

9:44 Poslankyňa Petra Hajšelová zo Sme rodina nadväzuje na to, že prokuratúra je podľa Klimenta v kríze. Pýta sa, v čom vidí dôvod tejto krízy.

„Vytvorili sa tu akési paralelné štruktúry zamerané na kupovanie spravodlivosti. Posledné akcie ukazujú, že do týchto systémov boli zapojené aj osoby zodpovedné za výkon súdnej moci a trestnú politiku štátu,“ odpovedá Kliment.

Spomína, že krízovú éru zažil aj na Najvyššom súde v ére Štefana Harabina, no sudcovia sa na rozdiel od prokurátorov dokázali vzoprieť.

„Ja to chápem tak, ako keby politici dali teraz prokuratúre poslednú šancu,“ vraví. Hovorí tom, že musí prejsť človek zvonku, inak budú potrebné inštitucionálne zmeny, ktoré spomínal.

9:36 O spoluprácu s Tóthom sa hovorí aj ďalej. Kliment priznáva, že jeho senát si pri odsúdení Nitranov v kauze nesplnili celkom svoje povinnosti v zmysle, aby podrobne vysvetlil svoje rozhodnutie.

„Spoluprácu (s Tóthom) som prerušil už počas písania knihy,“ hovorí Kliment s tým, že tretiu knihu preto už písal s Martinom Hanusom.

„Môžem spraviť sebareflexiu v tom, že po poznaní všetkých týchto skutočností by som už do spolupráce s Petrom Tóthom nešiel,“ vraví Kliment.

Ani to však Šeligovi nestačí a pýta sa, či spoluprácu s Tóthom sudca ľutujete. Kliment si povzdychne a nadýchne sa.

„Pozrite. V tom čase prevážil záujem, aby spoločnosť poznala všetky fakty a raz a navždy sa vyrovnala s touto kauzou. Ale je to osoba, s ktorou som ukončil kontakty,“ dodáva Kliment.

9:30 Začínjú otázky poslancov. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga zo Za ľudí sa pýta, ako sa dostal elitný sudca ako Kliment k spolupráci s osobou, ako je bývalý siskár Peter Tóth. Sudca s ním napísal dve knihy o kauze Cervanová.

„Ťažko sa mi hľadala v mediálnom priestore osoba, ktorá by bola ochotná pristúpiť na túto spoluprácu,“ hovorí Kliment. Vraví, že Tóth ani nebol prvým človekom, s ktorým chcel knihu napísať, no napokon ho vyhodnotil ako vhodného na napísanie knihy, ktorú si zaumienil napísať, pretože „cítil povinnosť“ vysvetliť verejnosti závery prípadu Cervanová.

„Čítal som (Tóthovu) knihu Bežec, kde ma zaujal analytický prístup k niektorým faktom,“ vysvetľuje Kliment s tým, že spolupráca bola založená len na faktoch týkajúcich knihy a netýkala sa ničoho iného.

9:25 „Prokuratúra je ako dom s vytrhnutými dverami. Každý mohol vojsť, kedy chcel,“ hovorí Kliment a dodáva, že má na mysli politikov, kriminálnikov a rôzne ďalšie živly. „Dvere treba opäť zavrieť,“ zakončuje úvodné slovo.

9:21 Kliment hovorí o vlastnostiach, aké by mal mať nový generálny prokurátor. Spomína, že by mal postupovať samostatne a nezávisle od politickej moci, no mal by zároveň ukazovať svoju tvár. Za dôležitý považuje princíp kolegiality.

„Každý prokurátor je povinný upozorňovať na chyby ostatných prokurátorov,“ vraví. Nový šéf prokuratúry by mal podľa neho zároveň riadne a včasne iniciovať disciplinárne konania za pochybenia prokurátorov, pričom výsledky disciplinárok je podľa neho potrebné oznamovať verejnosti.

Spomína krátkodobé aj dlhodobé ciele, ktoré by si chcel stanoviť. Patrí k nim menej byrokracie a tiež zvyšovanie dôveryhodnosti.

9:15 Kliment hovorí, že prokuratúra potrebuje krízového manažéra, a ako svoju úlohu vidí stabilizáciu prokuratúry a jej navrátenie k štandardnému výkonu práce.

„Vzhľadom na posledné akcie NAKA je evidentné že prokuratúra sa nachádza v kríze a potrebuje krízového manažéra,“ vraví Kliment s tým, že na mysli má najmä policajné akcie Očistec a Božie mlyny.

Dodáva, že súčasná kríza dokonca otvorila diskusiu o tom, či by sa prokuratúra nemala transformovať podľa vzoru Česka na štátne zastupiteľstvo. V takom prípade by bola podriadená výkonnej moci.

9:10 V historickej bude Národnej rady pokračuje vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora. Ako prvý začne kandidát sudca Juraj Kliment z Najvyššieho súdu.

Pôvodne mal vystúpiť vo štvrtok, no pre časový sklz jeho vypočúvanie preložil výbor na piatok. Kliment sa ujíma úvodného slova.

Prečítajte si rozhovory s kandidátmi na generálneho prokurátora

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 845
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 841
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 066
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 705
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 088
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu