- Začali so zverejňovaním štatistík antigénových testov, situácia sa vraj zlepšuje.
- Sudkyňa úplne prehliadla pochybné prevody v Arce a zastala sa jej.
- Kríza najviac zasiahla Maďarov, ktorí blokujú pomoc. Čo môže urobiť EÚ?
- Teleskop, ktorý hľadal mimozemšťanov, po 57 rokoch vyradia z prevádzky.
- Udelili Man Bookerovu cenu, získal ju škótsky spisovateľ Douglas Stuart.
Prinášame prehľad najdôležitejších správ dnešného dňa:
Začali so zverejňovaním štatistík antigénových testov. Situácia sa vraj zlepšuje, ale nemusí to tak ostať

Na Slovensku za štvrtok pribudlo 1 818 ľudí nakazených novým koronavírusom pri 9 836 testoch. Pri PCR testoch. Oddnes už totiž Národné centrum zdravotníckych informácií začalo zverejňovať aj štatistiky vykonaných antigénových testov. Konkrétne včera ich pribudlo 15 103, pričom 635 testovaných odišlo s pozitívnym výsledkom.
Navyše pribudlo aj 35 obetí choroby Covid-19. Z nákazy sa vyliečilo ďalších 2 121 pacientov.
Napriek hrozivo vyzerajúcim číslam sa podľa ministra zdravotníctva epidemiologická situácia na Slovensku zlepšuje. Kĺzavý medián poklesol v priebehu týždňa z 2024 na 1326.
Dobrou správou podľa Krajčího je aj fakt, že počty pozitívne testovaných, ktorí vyžadujú hospitalizáciu v nemocniciach, sú stabilizované a pohybujú sa na úrovni 1800 pacientov. Za aktuálne najviac zasiahnuté regióny koronavírusom označil Krajčí okresy Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava.
Jedným dychom však na brífingu vyslovil aj predpoklad, že ak neprijmeme nejaké opatrenia, napríklad ďalšie plošné testovanie, dôjde k zhoršeniu situácie.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Sudkyňa úplne prehliadla pochybné prevody v Arce a zastala sa jej
Vedenie investičnej skupiny Arca Capital môže naďalej prevádzať majetok, hoci spoločnosť je už niekoľko mesiacov platobne neschopná, a preto by sa podľa pravidiel dočasnej ochrany pred konkurzom mala zdržať „nie zanedbateľných zmien v skladbe majetku“ a „nie zanedbateľného zmenšovania“ majetku.

Početná skupina veriteľov sa domnieva, že Arca Capital tento zákon porušuje a obrátili sa preto na súd s návrhom na vydanie zabezpečovacieho opatrenia, ktorým by súd zriadil záložné právo na časť majetku investičnej skupiny, čo by vedeniu Arcy sťažilo ďalšie jeho prevody.
Neuspeli. „V tomto prípade súd nemal osvedčený objektívny stav ohrozenia prípadnej budúcej exekúcie,“ uvádza sudkyňa Okresného súdu Bratislava V Daniela Bergerová, ktorá návrh zamietla.
V rozhodnutí síce správne konštatuje, že na vydanie takéhoto opatrenia nestačí, že Arca je v zlej finančnej kondícii, ale treba dôveryhodne preukázať, že sa zbavuje majetku. Veritelia však súdu predložili informácie o čudných prevodoch majetku. Sudkyňa sa k nim v uznesení vôbec nevyjadrila.
Zabezpečiť majetok Arcy pred ďalšími prevodmi žiada skupina 1173 veriteľov, ktorí žalujú spoločnosť Arca Capital Slovakia o vyplatenie splatných dlhopisov v hodnote vyše 14 miliónov eur. Veritelia sú nervózni z toho, že Arca pokračuje v rozpredaji majetku a boja sa, čo v skupine ostane, keď oficiálne vyhlási konkurz alebo navrhne oddlženie (reštrukturalizáciu).
Kríza najviac zasiahla Maďarov, ktorí blokujú pomoc. Čo môže urobiť Európska únia?
Maďarsko a Poľsko stále blokujú plánovanú únijnú pomoc na rozbehnutie ekonomiky po pandémii. Pritom je to práve Maďarsko, ktoré ju potrebuje najviac, keďže je ekonomicky najviac postihnutou krajinou Únie.
Čo im prekáža? Obom krajinám sa nepáči podmienka, že by čerpanie peňazí bolo naviazané na dodržiavanie pravidiel právneho štátu. Maďarský premiér Viktor Orbán je však pokojný.

„Rozhovory by mali pokračovať a nakoniec dosiahneme dohodu. Tak to väčšinou chodí,“ povedal v piatok v maďarskom verejnoprávnom rozhlase.
Orbán vidí niekoľko možností, ako vyriešiť súčasnú krízu, ktoré sú „prijateľné pre Maďarsko aj Poľsko", akurát nepovedal, aké.
Čo teraz môže robiť zvyšok Európskej únie? Riešením by mohol byť podľa analytika Euractivu Radovana Geista formálny kompromis, forma garancie, že mechanizmus sa bude uplatňovať voči všetkým krajinám rovnako. Lídri ostatných členských krajín by mohli začať rokovať aj o prelomení maďarsko-poľského veta.
A napokon možnosťou stále je, že by 25 zvyšných štátov pokračovalo s plánom fondu obnovy využitím mechanizmu posilnenej spolupráce. V tom prípade by sa Maďarsko a Poľsko k európskym peniazom na obnovu ekonomiky nedostali.
Gigantický teleskop hľadal mimozemšťanov. S tým je po 57 rokoch koniec
Po 57 rokoch pátrania po mimozemskej civilizácii vesmírne observatórium Arecibo v portorickej džungli končí. Spojené štáty ukončia jeho prevádzku.

Dôvodom sú dve deštruktívne nehody, ktoré v uplynulých mesiacoch postihli jeho gigantický rádioteleskop.
Arecibo, jedno z najväčších vesmírnych observatórií na svete, pozastavilo svoju činnosť už v auguste, keď sa uvoľnilo jedno z podporných lán rádioteleskopu a prerazilo 30-metrovú dieru v jeho 305 metrov širokom hlavnom tanieri.
K podobnej udalosti došlo opäť v novembri, čo definitívne zmarilo plán na zachovanie poškodeného zariadenia.
Oba incidenty prinútili Národnú vedeckú nadáciu (NSF), nezávislý vládny orgán, aby ukončila činnosť observatória.
"NSF dospela k záveru, že najnovšie poškodenie teleskopu nie je možné opraviť bez riskovania životov a bezpečnosti technikov a personálu. Rozhodli sme sa preto, že začneme plánovať proces postupného vyraďovania observatória z prevádzky," uviedol Sean Jones, zástupca riaditeľa oddelenia matematiky a prírodných vied na NSF.
Udelili Man Bookerovu cenu, získal ju škótsky spisovateľ Douglas Stuart
Tohtoročným laureátom prestížnej medzinárodnej Man Bookerovej ceny sa stal škótsky spisovateľ Douglas Stuart. Porota mu cenu udelila za román Shuggie Bain o búrlivom dospievaní glasgowského chlapca v 80. rokoch minulého storočia.

Pre 44-ročného Stuarta to bol prvý publikovaný román a výsledok desaťročnej práce. Predtým, ako mu ho konečne vydali, ho odmietlo 32 vydavateľov.
Stuart okrem ocenenia dostal aj finančnú odmenu 50-tisíc libier (približne 56-tisíc eur).
Stuart, niekdajší módny návrhár pôsobiaci v New Yorku, pri práci na knihe čerpal z vlastných skúseností.
V postave Shuggieho Baina vykresľuje mladého gaya a jeho zložitý, ale milujúci, vzťah s matkou alkoholičkou Agnes v hospodársky zdevastovanom Glasgowe, kde takmer každý deň čelil šikane pre svoju sexuálnu orientáciu.
"Moja matka je na každej strane tejto knihy. Bez nej by som tu nebol a nebolo by ani toto dielo," vyhlásil Stuart, ktorý sa stal prvým škótskym víťazom tohto ocenenia od roku 1994.