BRATISLAVA. Dôvera v políciu sa buduje vďaka každému jednému členovi Policajného zboru SR. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla rektorka Akadémie policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská.
Reagovala tak na policajnú akciu Očistec, v rámci ktorej boli zadržaní a obvinení aj vysokí policajní funkcionári.
Bezprecedentné uzurpovanie si moci

Kurilovská zdôraznila, že dôvera sa buduje od úplných základov, teda už od policajtov prvého kontaktu, no zrúti sa, ak si policajné špičky „vytvoria štát v štáte“.
Rektorka podotkla, že ak sa potvrdí a dokáže všetko, čo ukázala táto akcia, išlo o skutočne bezprecedentné uzurpovanie si moci.
Zistenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ju pri tejto akcii šokovali rovnako, ako tie v prípade zadržaných sudcov.
„Aby si niekto úplne mimo polície uzurpoval určitú moc a jemu sa potom podriaďovali tí, ktorí mali vykonávať spravodlivosť a odhaľovať trestné činy, a konali pravý opak v záujme mocenských a peňažných skutočností, tak to je neuveriteľné,“ konštatovala.
Riešenie vidí aj v prevencii
Kurilovská tvrdí, že uvedeným situáciám sa môže predísť, a to napríklad postupným odhaľovaním a trestaním takýchto trestných činov.
Významnú úlohu môže podľa nej zohrať práve to, že sa podozrenia dokážu a padne rozhodnutie o vine a treste.
„Nechcem tým povedať, že teraz by mala polícia a prokuratúra a súdy konať tak, aby sme sa snažili silou mocou niečo dokázať a postupovať možno nie v medziach zákona, to v žiadnom prípade. Skutočne tým myslím, že tou prevenciou naozaj môže byť odhalenie a potrestanie takýchto osôb či skupín,“ vysvetlila.
Polícia 5. novembra zadržala v rámci akcie Očistec viaceré osoby, vrátane bývalých vysokých policajných funkcionárov.
Obvinení sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.