BRATISLAVA. Materská škola (MŠ) môže byť pre obyvateľov segregovaných osídlení, nachádzajúcich sa mimo obce, ťažko prístupná aj v prípade, že sa v obci nachádza. Zo 191 osídlení mimo obce je štvrtina, presnejšie 48 takých, ktoré sú od najbližšej obce s MŠ vzdialené viac ako dva kilometre.
Vyplýva to z revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnych vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.
Z dokumentu zároveň vyplýva, že podpora na zlepšenie dostupnosti MŠ v inej podobe, ako budovaním novej infraštruktúry, neexistuje. Revízia v tejto súvislosti navrhuje zabezpečiť autobusové spojenie medzi rómskymi osídleniami mimo obce a MŠ.
Podľa vládnych analytikov až 82 percent obcí vynakladá na MŠ menej zdrojov ako je im prerozdelených z podielových daní na základe počtu detí v MŠ. Zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania však zvýši počet detí v škôlkach o približne 10-tisíc, čo môže ovplyvniť výšku priemerných príjmov a výdavkov na dieťa v materskej škole.
„Zvýšenie počtu detí v materských školách sa pri zachovaní objemu vybraných podielových daní môže prejaviť v nižších priemerných zdrojoch alokovaných na jedno dieťa v niektorých obciach (u niektorých zriaďovateľov MŠ),“ upozornili analytici s tým, že v súvislosti s implementáciou povinného predprimárneho vzdelávania a s plánovaným zavedením právneho nároku bude preto potrebné otvoriť diskusiu o systéme financovania MŠ.
Povinné predprimárne vzdelávanie bude platiť pre deti, ktoré do 31. augusta 2021 dovŕšia päť rokov.