SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Hygienici spresnili podmienky pre terasy (minúta po minúte)

PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

18:25 SVET Taliansko dnes hlásilo 853 ďalších úmrtí na nový koronavírus, čo je tretí najvyšší celoštátny údaj za jeden deň od začiatku pandémie.

"Je to počet, ktorý sme nikdy nemali mať, nieto ešte ho aj komentovať," povedal na tlačovej konferencii šéf Dozornej zdravotníckej rady Franco Locatelli.

18:00 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva spresňuje podmienky na fungovanie terás v reštauráciách. Nová vyhláška k organizovaniu hromadných podujatí a prevádzkam bude platiť od piatka 27. novembra.

Súvisiaci článok Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách Čítajte 

"Vyhláškou sa spresnila definícia exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov. Pod exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán," uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Presnejšie sa podľa jeho slov aj definujú hromadné podujatia nad šesť osôb, ktoré sa môžu konať. Pôjde o hromadné podujatia jednorazovej povahy, ktoré trvajú najviac 48 hodín.

"Ich účastníci musia mať v čase začiatku negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu nie starší ako 12 hodín," doplnil.

17:05 SLOVENSKO Zariadenie pre seniorov Zobor v Nitre je v karanténe. Ako informovala radnica, testovanie, ktoré sa tu uskutočnilo v piatok, odhalilo 22 pozitívne testovaných na COVID-19.

16:55 SVET Anglicko skracuje dvojtýždňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich z krajín, ktoré z hľadiska pandémie nie sú na jeho zozname bezpečných krajín.

Od 15. decembra bude povinná izolácia cestujúcich trvať už len päť dní, ak ich test na ochorenie COVID-19 bude po uplynutí tejto lehoty negatívny.

Skryť Vypnúť reklamu

16:43 SLOVENSKO Deti do sedem rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Doteraz to platilo pre deti do troch rokov.

Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár. Vyplýva to z upravenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR s platnosťou od štvrtka 26. novembra od 7.00 h.

16:35 SLOVENSKO Slováci môžu vstúpiť na územie Malty bez nutnosti absolvovať karanténu alebo test na COVID-19. Podmienkou je len to, že sa posledných 14 dní zdržiavali v bezpečnej krajine.

Malta má Slovensko na zozname bezpečných krajín, informuje ministerstvo zahraničných vecí.

16:18 SVET Premiér nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder plánuje nechať lyžiarske svahy v bavorských Alpách počas vianočných prázdnin zatvorené v rámci boja proti COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Európske krajiny vyzval, aby tento krok nasledovali.

Söder zdôraznil, že Nemcom, ktorí rozmýšľajú nad tým, že jednoducho pôjdu lyžovať za hranice do susedného Rakúska, hrozí po návrate desaťdňová karanténa.

Rakúsko je v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zaradené medzi rizikové oblasti.

16:06 SLOVENSKO Ak by sa vláda rozhodla ísť do ďalšieho kola plošného testovania, malo by sa tak udiať na dobrovoľnej báze. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Súvisiaci článok Potrebujeme jednotný plán (celé vyhlásenie prezidentky) Čítajte 

Prezidentka vo vyhlásení uviedla, že sa stretla s premiérom Igorom Matovičom a žiadala ho o zmenu v prístupe k pandémii v rámci koalície aj voči verejnosti.

"Myslím si, že je čas na zmenu prístupu. Je potrebné vidieť politikov vládnej koalície, aby napriek rozdielnosti názorov boli schopní spolupracovať. Potrebujeme vidieť jednotný plán. Potrebujeme, aby kritika nebola vnímaná ako útok a neviedla k urážkam partnerov," povedala prezidentka SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezidentka podotkla, že občania musia poznať reálny stav bez strašenia a prikrášľovania. Apelovala na politikov, aby napravili partnerský prístup medzi vládou a občanmi, ktorý sa oslabil.

Načítavam video...

15:42 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa ospravedlnil svojim koaličným partnerom.

Tvrdí, že od utorka, ak bude chcieť niekto verejne spochybňovať rozhodnutia svojich koaličných partnerov, tak im to najprv povie do očí na koaličnej rade. Informoval o tom na profile na sociálnej sieti.

15:15 SVET Európska komisia v utorok schválila podpis zmluvy s americkou farmaceutickou spoločnosťou Moderna na dodávku ďalšej potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Vo vyhlásení pre médií to potvrdila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá spresnila, že EÚ uvažuje o kúpe 160 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

Skryť Vypnúť reklamu

15:05 SLOVENSKO Poslanci Národnej rady SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD naďalej odmietajú povinné celoplošné testovanie antigénovými testami.

Líder strany Peter Pellegrini preto vyzval členov ústredného krízového štábu, aby od testovania upustili. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii.

14:55 SVET Ruský prezident Vladimir Putin ešte nebol zaočkovaný proti koronavírusu SARS-CoV-2, pretože v Rusku sa zatiaľ nezačalo s plošným očkovaním.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov vyhlásil, že "prezident sa nemôže dať očkovať necertifikovanou vakcínou".

Agentúra Interfax pripomenula, že Putin minulý týždeň na summite hospodárskeho zoskupenia Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky (BRICS) označil ruské vakcíny proti koronavírusu nového typu za bezpečné.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ruské vakcíny existujú, fungujú, sú účinné a bezpečné," uviedol.

14:50 SLOVENSKO Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 má vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove momentálne klesajúcu tendenciu. Uviedla to jej hovorkyňa Renáta Cenková.

V nemocnici je hospitalizovaných 75 pacientov s ochorením COVID-19, pričom štyria z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.

"K dnešnému dňu evidujeme tiež 95 zamestnancov pozitívnych na ochorenie COVID-19," povedala Cenková s tým, že ku koncu októbra mala nemocnica 2 564 zamestnancov.

14:39 SLOVENSKO Nemocnica Agel Zlaté Moravce eviduje aktuálne desať pozitívnych a štyroch suspektných pacientov na ochorenie COVID-19.

Pozitívne testy malo aj 12 zamestnancov nemocnice, jeden je v povinnej karanténe.

Skryť Vypnúť reklamu

Chod nemocnice je zabezpečený, platí však zákaz návštev, informovala poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

14:38 SLOVENSKO Ak sa budú realizovať ďalšie kolá testovania, ktoré sa z dôvodu klimatických podmienok budú musieť odohrať len v interiéri, bratislavskí starostovia vidia riziko v zabezpečení dostatočného počtu potrebných priestorov a odberových miest.

Na rokovaní Regionálneho združenia mestských častí Bratislavy sa preto starostovia z metropoly vyslovili za zváženie možnosti rozložiť testovanie na viacero dní i zabezpečenie mobilných odberových miest.

14:20 SLOVENSKO Hlavný hygienik Ján Mikas v rozhovore pre televíziu TA3 uviedol, že Úrad verejného zdravotníctva chystá zmenu v definícii vonkajších terás reštaurácií.

Ján Mikas uviedol, že úprava vo vyhláške by mala zakázať využívanie stanových terás s úplne zahalenými stenami a prevádzkovatelia by mali zabezpečiť vetranie priestoru.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikas zatiaľ nepotvrdil ďalšie kolo celoplošného testovania 6. decembra, o termíne rozhodnú predovšetkým silové zložky a ich pripravenosť na akciu.

14:10 SVET Český premiér Andrej Babiš chce, aby sa ľudia mohli pred Vianocami zadarmo otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19.

Preto je podľa neho nutné, aby ministerstvo zdravotníctva čo najskôr predložilo plán antigénového testovania.

14:05 SLOVENSKO Ministerstvo financií SR neplánuje predĺžiť čas pre odklad splátok úverov.

"Sme v komunikácii s bankami, aby sme videli tú potrebu. Na základe informácií, ktoré dostávame vidíme, že tá potreba nie je akútna. Ale budeme naďalej v úzkej komunikácii, aby sme zakročili, ak to bude potrebné. Zatiaľ sa zdá, že to nebude potrebné," povedal minister financií Eduard Heger.

Skryť Vypnúť reklamu

14:00 SVET V nemocnici západomaďarského mesta Szombathely vo Vašskej župe majú preplnenú márnicu a telá zosnulých pacientov preto musia dočasne umiestňovať do externých priestorov, informoval v utorok spravodajský server 24.hu.

Na zlú situáciu server upozornil miestny obyvateľ, podľa ktorého v márnici vedia umiestniť iba 32 zosnulých, pričom v pondelok tam bolo ďalších 20.

Riaditeľ miestnej nemocnice Zoltán Káldy pre server zdôraznil, že nemocnica sa v každom prípade postará o zosnulých dôstojným spôsobom.

Avšak v tomto čase dokážu podľa neho situáciu riešiť iba využitím externých priestorov, ktoré však bližšie nešpecifikoval.

13:42 SLOVENSKO Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku podporuje otvorenie škôl, aby sa naplnili základné princípy a ciele výchovy a vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Plán ministerstva má pomôcť pri inkluzívnosti vo vzdelávaní Čítajte 

Medzi ne patrí aj komplexný proces učenia a socializácie zameraný na žiaka s cieľom rozvoja jeho osobnosti.

Školy sú nielen vzdelávacie inštitúcie, ale v odovzdávaní hodnôt a noriem je ich postavenie nenahraditeľné.

Informoval o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

13:26 SVET Obyvatelia Talianska musia pre pandémiu počítať s tým, že si počas tohtoročných vianočných sviatkov nezalyžujú.

"Nemôžeme dovoliť dovolenky na snehu, pretože výsledkom by bola tretia vlna (pandémie)," povedal taliansky premiér Giuseppe Conte pre televíznu stanicu La7.

Podľa predsedu talianskej vlády je v súvislosti s dovolenkami počas nadchádzajúcich sviatkov potrebná koordinácia na úrovni celej EÚ.

13:23 SLOVENSKO Odmeny za prácu v prvej línii či červenej zóne dostanú aj zdravotníci zo súkromných zariadení, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Výška sumy sa odvíja od počtu odpracovaných hodín.

Prevádzkovatelia zdravotníckych zariadení budú peniaze posielať na účty zamestnancov spolu s nasledujúcou výplatou.

Rezort zdravotníctva rozdelí ďalším nemocniciam sumu 24 196 455,01 eur.

Do systému odmeňovania sa prihlásilo 8 333 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí spolu nahlásili v prvej línii či v červenej zóne 49 427 zdravotníckych pracovníkov.

Výška odmeny je závislá od súčtu odpracovaných hodín a presne stanovenej sumy. Tú rezort zdravotníctva presne určil. Za jednu odpracovanú hodinu v prvej línii je výška odmeny stanovená na 0,9901251916 eura za hodinu.

Zdravotníckym pracovníkom v červenej zóne bola stanovená výška odmeny na 1,9802503832 eura za hodinu. Vyplatené odmeny podliehajú štandardnej daňovej a odvodovej povinnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

13:12 SVET Nemecké spolkové krajiny chcú od ľudí, aby boli niekoľko dní pred návštevou príbuzných na Vianoce v karanténe a znížili tak riziko prenosu nového koronavírusu na starších a zraniteľnejších ľudí.

13:10 SLOVENSKO Združenie miest a obcí Slovenska žiada koaličných poslancov, ktorí pôsobia aj ako starostovia a primátori, aby pomohli riešiť refundáciu výdavkov miest a obcí spojených s testovaním.

12:48 SLOVENSKO Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) pripravilo 50 riešení pre lepšie zvládnutie koronakrízy.

Ide o riešenia v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb, gastronómie, kreatívneho priemyslu, ochrany životného prostredia a vládnej komunikácie.

12:20 SVET V Poľsku pribudlo od pondelka 10.139 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 540 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet prípadov nákazy, ktoré Poľsko zaznamenalo od vypuknutia pandémie, tak stúpol na 909 066.

Úrady tiež spätne doplnili údaje o celkovom počte infikovaných v krajine o ďalších 22 594 prípadov infekcie z dôvodu eliminácie nepresností, ktoré spôsobili chyby pri hlásení týchto dát v ostatných týždňoch.

Ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, si v Poľsku doteraz vyžiadalo 14 314 obetí na životoch.

12:12 SVET Poľskí vedci zistili osem prípadov nákazy koronavírusom u noriek chovaných na farme na severe krajiny.

Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie univerzity v Gdansku, ktorá uviedla, že dvaja vedci preskúmali 91 noriek a u ôsmich našli koronavírus.

"Je to prvá potvrdená infekcia SARS-CoV-2 na chovnej farme v Poľsku," uviedla vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

12:10 SVET Európsky parlament v utorok schválil vyčlenenie sumy 823 miliónov eur pre krajiny EÚ postihnuté prírodnými katastrofami a následkami koronakrízy.

Finančnú pomoc prostredníctvom Fondu solidarity Európskej únie (EUSF) dostane Chorvátsko (683,7 milióna eur) na odstraňovanie škôd po marcovom zemetrasení v Záhrebe, a tiež Poľsko (vyše 7 miliónov), ktoré v júni postihli ničivé povodne.

Poslanci okrem toho rozhodli, že 132,7 milióna eur sa v podobe zálohových platieb prerozdelí medzi Nemecko, Írsko, Grécko, Španielsko, Chorvátsko, Maďarsko a Portugalsko. Tieto peniaze sú určené na pomoc v boji s následkami súčasnej pandémie koronavírusu.

12:00 SVET Obyvatelia Nemecka budú môcť stráviť vianočné a novoročné sviatky so svojou širšou rodinou a priateľmi, pokiaľ budú v predvianočnom období dodržiavať predpísane opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Vyplýva to z návrhu, ktorý vypracovali premiéri 16 nemeckých spolkových krajín, informovala v utorok agentúra DPA.

Súčasne znenie návrhu by umožnilo členom jednej domácnosti stretávať sa s až desiatimi ďalšími ľuďmi z iných domácností, a to od 23. decembra do 1. januára. Obmedzenie sa netýka osôb mladších ako 14 rokov.

11:54 SLOVENSKO Bratislavská mestská štvrť Ružinov zvažuje vytvorenie stáleho odberného miesta na ochorenie COVID-19.

Eviduje totiž veľký záujem ľudí o testovanie antigénovými testami aj mimo plošného testovania a dlhé rady počas uplynulých dní pred nemocnicou v Ružinove, keďže štátne odberné miesta kapacitou nie vždy stačia.

Mestská časť už v tejto súvislosti komunikuje s ministerstvom zdravotníctva i ďalšími subjektmi.

11:44 SLOVENSKO Polícia upozorňuje na hoax porovnávajúci počty úmrtí, ktoré môžu súvisieť s chrípkou a ďalšími respiračnými ochoreniami s oficiálne potvrdenými úmrtiami na ochorenie COVID-19.

Ako vysvetľuje v príspevku na facebooku, nie je logické tieto čísla len tak porovnávať.

11:32 SVET Obmedzenie voľného pohybu osôb v rámci EÚ by malo zostať aj počas pandémie koronavírusu iba výnimkou. Zhodli sa na tom v utorok poslanci Európskeho parlamentu v rámci plenárneho zasadnutia v Bruseli.

Nelegislatívne uznesenie - za ktoré hlasovalo 619 poslancov, 45 bolo proti a 28 sa zdržalo hlasovania - upozornilo na dôležitosť urýchleného návratu k plne funkčnému schengenskému priestoru bez kontrol na jeho vnútorných hraniciach.

11:10 SLOVENSKO Vianočné trhy ani mikulášsky program v Trebišove sa v tomto roku neuskutočnia. Uviedla to hovorkyňa mesta Martina Mištaničová. K sviatočnej atmosfére má prispieť výzdoba.

11:02 SVET Španielsky kráľ Felipe VI. odišiel do izolácie po tom, čo sa v nedeľu dostal do blízkeho kontaktu s osobou nakazenou koronavírusom.

Izolácia má trvať desať dní, kráľ sa nechá na koronavírus otestovať. Kráľ bol o kontakte informovaný v pondelok večer.

Felipe VI. predsedal rade španielskej akadémie vied a prijal francúzskeho generála Andrého Lanata, vedúceho veliteľstva spojeneckých síl pre transformáciu NATO.

Kráľovná Letizia ani dcéry Leonor a Sophia do izolácie odísť nemuseli.

V Španielsku, kde žije 46 miliónov obyvateľov, sa od začiatku epidémie nakazilo koronavírusom 1,6 milióna osôb a približne 43 000 osôb v súvislosti s chorobou Covid-19 zomrelo.

10:39 SLOVENSKO Mamografický skríning sa realizuje aj naďalej, a to aj napriek situácii spojenej s pandémiou. Uviedla to riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková.

Všetky skríningové mamografické pracoviská disponujú technicky aj personálne kapacitami, ktoré umožňujú v rámci skríningov priebežne vyšetrovať pozvané ženy.

Naďalej sa realizuje pozývací mamografický skríning karcinómu prsníka a rovnako preventívne prehliadky, v rámci ktorých je možné absolvovať skríning karcinómu hrubého čreva a konečníka a skríning rakoviny krčka maternice.

10:31 SVET V Maďarsku je s ochorením COVID-19 aktuálne hospitalizovaných 7 598 pacientov, z ktorých 638 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Za posledný deň pribudlo 3 929 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s COVID-19 zomrelo 117 zväčša starších chronicky chorých ľudí, informoval v utorok operačný štáb na stránke koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia pandémie evidujú v Maďarsku už 181 881 potvrdených prípadov infekcie koronavírusom a 4 008 úmrtí. Z ochorenia sa zotavilo už 44 020 osôb.

Aktuálne je nakazených 133 853 ľudí, z nich 22 percent je z Budapešti.

10:22 SLOVENSKO Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Je to 2,05 percenta pozitívnych vzoriek.

Od začiatku pandémie sa vykonalo už 500 176 testov, 12 011 z nich s pozitívnym výsledkom.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo 1 021 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Laboratóriá v pondelok vyhodnotili 6 545 RT-PCR testov (15,56 percenta pozitívne ukončených vyšetrení), od začiatku testovania sa ich vykonalo 1 024 347. Celkový počet pozitívne testovaných osôb je 97 493.

Pribudlo 16 úmrtí, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak stúpol na 709

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Trnavskom kraji (242), Žilinský (170), Prešovský (164), Trenčiansky (159), Nitriansky (102), Bratislavský (67), Banskobystrický (66) a Košický (51).

Vyliečilo sa ďalších 2 805 pacientov, dohromady už 50 738.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 765 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 488 ľudí. Na JIS je 89 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 125 osôb.

9:52 SVET Na Slovensku je pomaly toľko epidemiologických plánov, koľko politických strán . Napísal to v utorok spravodajský server Insfostart.hu v článku venujúcom sa rozporu medzi premiérom Igorom Matovičom a koaličnou stranou SAS v otázke ďalších kôl antigénového testovania v SR.

9:45 SVET Rusko oznámilo 24 326 nových prípadov nákazy koronavírusom a rekordných 491 úmrtí za uplynulý deň, čo je vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na operatívne štáb.

O deň skôr to bolo rekordných 25 173 novo potvrdených prípadov nákazy a 361 úmrtí. Predchádzajúci rekordný nárast počtu úmrtí, celkom 467, bol zaznamenaný 21. novembra, pripomenul denník Kommersant.

V Rusku, ktoré má približne 146 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie nakazilo viac ako 2,1 milióna ľudí. Z nich 37 031 zomrelo.

Z hľadiska počtu nakazených je Rusko piatou najpostihnutejšie krajín na svete, po Spojených štátoch, Indii, Brazílii a Francúzsku. Z hľadiska počtu obetí je na 11 priečke, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

9:38 SVET Za posledných 24 hodín sa nákaza koronavírusom SARS-CoV-2 potvrdila u ďalších 12 287 ľudí na území Ukrajiny. Pribudlo 188 úmrtí a 8 298 ľudí sa z choroby uzdravilo.

Minister zdravotníctva Maxym Stepanov, ktorý sa momentálne tiež lieči z ochorenia Covid-19, uviedol, že medzi novými nakazenými je aj 533 detí a 570 zdravotníkov.

Za posledných 24 hodín bolo vykonaných 61 567 testov, z nich 35 425 boli testy metodikou PCR.

Najvyšší prírastok v počte nakazených hlási Kyjev (+1 422), Kyjevská (+1 089), Dnipropetrovská (+952), Odeská (+865) a Zaporižská oblasť (+800).

9:25 SLOVENSKO V septembri prišlo do slovenských hotelov o 35 percent návštevníkov menej ako vlani. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

9:18 SVET V Nemecku pribudlo za posledných 24 hodín 13 554 prípadov nákazy koronavírusom.

Je to o niečo menej ako minulý utorok, uviedol podľa agentúry DPA Inštitút Roberta Kocha (RKI).

V pondelok pribudlo 10 864 nakazených, čo bolo o niečo viac ako minulý pondelok. RKI pripomína, že čísla bývajú začiatkom týždňa nižšie, pretože cez víkend sa menej testuje.

V Nemecku, ktoré má približne 83 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie nakazilo vírusom Sars-CoV-2 najmenej 942 687 ľudí.

Počet tých, ktorí s touto chorobou zomreli, k dnešnému dňu stúpol o 249 na 14 361. RKI odhaduje, že 636 700 ľudí sa z choroby medzitým uzdravilo.

9:12 SVET Ľudia prichádzajúci do Anglicka z rizikových krajín budú môcť od 15. decembra podstúpiť namiesto dvojtýždňovej iba 5-dní trvajúcu karanténu v prípade, ak sa po jej uplynutí preukážu negatívnym testom na koronavírus.

Uviedol to v utorok britský minister dopravy Grant Shapps, informuje agentúra DPA.

Cestujúci z miest, ktoré sa nenachádzajú na britskom zozname rizikových krajín, môžu po príchode do Anglicka podstúpiť test na ochorenie COVID-19 v piaty alebo po piatom dni strávenom v domácej izolácii.

"Naša nová stratégia testovania nám umožní slobodnejšie cestovať, vidieť našich blízkych a podieľať sa na riadení medzinárodného obchodu. Tým, že dávame ľuďom možnosť otestovať sa v piaty deň, podporujeme aj cestovný ruch, ktorý sa otriasa z následkov pandémie," uviedol Shapps.

08:21 SLOVENSKO Ešte v pondelok ráno vyzeralo, že hygienici a epidemiológovia budú mať k dispozícií dva rôzne pandemické plány, jeden od ministra hospodárstva Richarda Sulíka a druhý od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, napokon sa na rokovanie ústredného krízového štábu nedostal ani jeden.

Súvisiaci článok undefined Čítajte 

Ústredný krízový štáb napokon nerokoval ani o Krajčího návrhu, ktorý však s lokálnymi opatreniami nepočíta hneď, ale až keď počet hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 klesne pod dvetisíc a za týždeň priemerne nepribudne viac ako 750 nových nakazených.

„Ministerstvo na rokovanie prináša svoj semafor, ale keďže svoj plán dnes predložil mediálne aj minister hospodárstva (Richard Sulík (SaS), pozn. red.), tak my náš plán stiahneme a poprosíme ministra, aby svoj plán predložil štandardným procesom, ktorý v tejto krajine funguje,“ povedal Krajčí pred zasadaním Ústredného krízového štábu.

Čo na Sulíkov plán hovoria odborníci?

06:26 SVET V Česku potvrdili testy v pondelok 4377 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 62 súvisiacich úmrtí.

Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7 360. Tieto údaje bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia. Česko momentálne eviduje 496 638 potvrdených a 83 296 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia COVID-19 sa tam doteraz vyliečilo 405 982 osôb. Hospitalizovaných bolo do pondelňajšej 18.00 h 5 296 pacientov, stav 828 z nich je vážny.

06:14 SVET Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že vyhýbanie sa rodinným stretnutiam bude cez Vianoce tá "najbezpečnejšia taktika".

WHO však zdôraznila, že neexistuje žiadny spôsob s nulovým rizikom, ako sláviť tradičné sviatky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Predstavitelia WHO dodali, že jednotlivé vlády musia dobre zvážiť, aký bude ekonomický a sociálny prínos uvoľňovania pandemických obmedzení počas sviatkov, a jednotliví obyvatelia sa zasa budú musieť rozhodnúť, či ešte viac ohrozia svojich zraniteľnejších príbuzných.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 15 990
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 11 850
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 726
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 7 607
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 017
 6. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 6 687
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 292
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 706
 9. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 5 289
 10. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 825
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Svedčí proti nemu bývalý námestník SIS Boris Beňa.

14 h

Ktorá stratégia je tá správna?

15 h

Rok od prvého prípadu zaznamenali takmer dvadsaťtisíc mŕtvych.

10 h
Robbie Williams.

Michael Gracey napísal scenár z osobných rozhovorov.

25. feb

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 300-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 966 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

2 h
Ilustračná fotografia.

Saharský prach by sa mal podľa odborníkov vrátiť do nižších zemepisných šírok.

8 h
Poslanci Miroslav Benko (vľavo) a Rudolf Dupkala (obaja nezávislí) nevidia dôvod na odstúpenie.

Poslanci si za svojimi výrokmi stoja.

8 h
Predseda PSK Milan Majerský.

Poslanec: Sú na mňa politické tlaky.

8 h