SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Situácia sa otáča, podľa Krajčího budú rásť počty infikovaných (minúta po minúte)

Antigény odhalili 865 nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:47 SVET Írsko od budúceho týždňa otvorí obchody, reštaurácie, posilňovne a puby, ktoré podávajú jedlo, a od 18. decembra povolí cestovanie medzi grófstvami, oznámil v piatok premiér Micheál Martin. Informovala o tom agentúra Reuters. Írsko ako jedna z prvých európskych krajín pred šiestimi týždňami opätovne zaviedlo prísne opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

Vláda vtedy povolila nechať otvorené len nevyhnutné prevádzky, pričom puby a reštaurácie mohli ponúkať len jedlo so sebou, a to za prísnych hygienických opatrení. "Máme možnosť vychutnať si iné, no špeciálne Vianoce. Môžeme ich stráviť v kruhu našich blízkych a spomenúť si na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Spolu to zvládneme," uviedol Martin. Od piatka 18. decembra do 6. januára budú môcť ľudia cestovať medzi grófstvami a navštíviť svoje rodiny a priateľov. Naraz sa však môžu stretnúť najviac tri domácnosti, dodáva AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

20:42 SLOVENSKO Reprodukčné číslo nového koronavírusu v Spojenom kráľovstve kleslo a momentálne sa pohybuje na úrovni medzi 0,9 a 1, uviedla v piatok na svojej webovej stránke britská stanica Sky News.

Vedci odhadujú, že reprodukčné číslo (R0) sa momentálne pohybuje tesne pod hranicou 1,00. Číslo R0 predstavuje priemerný počet ľudí, ktorých môže nakaziť jedna osoba nakazená koronavírusom. V piatok v Británii zaznamenali 16.022 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je mierny pokles oproti 17.555 prípadom, ktoré v krajine hlásili za predošlý deň. Mierny nárast naopak krajina zaznamenala v počte úmrtí. Vo štvrtok tam hlásili v súvislosti s koronavírusom 498 úmrtí, zatiaľ čo v piatok ochoreniu podľahlo 521 osôb.

19:15 SVET Americký mediálny koncern Walt Disney Co. ohlásil plány na prepustenie ďalších 4-tisíc zamestnancov svojej divízie zábavných parkov v Kalifornii a na Floride v dôsledku vplyvu pandémie ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Firma to uviedla v dokumente pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC), v ktorom konštatovala, že v prvej polovici svojho účtovného roku 2021, ktorý sa začal minulý mesiac, prepustí 32-tisíc pracovníkov. Koncom septembra koncern informoval, že v zábavných parkoch plánuje zrušenie 28-tisíc pracovných miest.

18:52 SLOVENSKO Tradičný silvestrovský a ohňostroj na Nový rok popoludní, ako bývalo zvykom v meste pod Urpínom, nebude. Sumu 4000 eur, ktorú by mesto investovalo do ohňostroja, venuje spolu s výťažkom z primátorského punču oddeleniu infektológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Konštatoval to v piatok banskobystrický primátor Ján Nosko.

17:43 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vyzval zdravotnícke zariadenia, aby matkám neodoberali ich novonarodené deti s ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov je takéto správanie neprípustné. Na problém poukázala poslankyňa a podpredsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková (Za ľudí), ktorá o nápravu žiadala v otvorenom liste adresovanom Krajčímu.

17:33 SVET - Pri vstupe do Turecka sa nevyžaduje preukázanie sa negatívnym testom na koronavírus.

Cudzí štátni príslušníci a tureckí občania sa pri vstupe do krajiny podrobia lekárskej prehliadke, prevažne ide o kontrolu telesnej teploty.

PCR testy budú vykonané bezplatne u tých cestujúcich, ktorí vykazujú príznaky zistené počas lekárskej prehliadky a v osobitných prípadoch.

17:02 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia na Slovensku je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení.

V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Reagoval tak aj na správy o tom, že najnovšie nariadenie hygienikov súvisiace s gastro prevádzkami a prikazujúce mať pri terasách aspoň jednu stenu otvorenú, sa niektorí snažia obchádzať tým, že otvárajú práve tú najkratšiu stranu a tým znižujú efekt voľného prúdenia vzduchu, ktorý má opatrenie zaistiť.

16:59 SVET - V dôsledku priaznivého vývoja a klesajúceho počtu hospitalizovaných pacientov môže Česko v prípade potreby prijať do nemocníc pacientov z iných štátov, kde je situácia vážna.

Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva ČR Jan Blatný,
informoval spravodajský portál Novinky.cz.

16:58 SLOVENSKO - Banskobystrické Vianoce tak, ako ich z minulých rokov poznajú miestni a návštevníci mesta pod Urpínom, nebudú.

Opatrenia urobili škrt v plánovanom programe mesta, deti si tak neužijú ani každoročný príchod Mikuláša na Námestie SNP.

Skryť Vypnúť reklamu

Vianočný strom v centre mesta síce rozsvieti spoločne s primátorom Jánom Noskom, ale iba v tichosti, aby neporušili zákaz zhromažďovania sa ľudí.

16:55 SLOVENSKO - Zamestnanci 13 zariadení sociálnych služieb v Košickom kraji dostanú za svoju prácu počas prvej vlny pandémie mimoriadnu finančnú odmenu od štátu aj kraja.

Jej celková suma je 1,2 milióna eur.

Ministerstvo práce už kraju poslalo viac ako 806 000 eur, ďalších takmer 400 000 eur vyčlenil kraj zo svojho rozpočtu.

16:38 SLOVENSKO - Ak by nemohli byť otvorené lyžiarske strediská alebo by bolo inak obmedzené poskytovanie služieb cestovného ruchu, znamenalo by to obrovské škody pre slovenské regióny závislé od zimnej sezóny.

Uviedol to prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák.

Reagoval tak na vyjadrenia ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), podľa ktorého prichádzajú signály, že by sa lyžiarska sezóna mohla oficiálne začať až 10. januára 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

16:26 SLOVENSKO - Testovanie žiakov na ochorenie nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. Po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že pracujú skôr s verziou pilotných overovaní.

Zástupca ZMOS-u a starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký spresnil, že hľadajú spolu s rezortom školstva riešenie, aby aspoň na relevantnej vzorke škôl otestovali a pilotným projektom otvorili druhé stupne základných škôl či stredných odborných škôl.

Pracovný dátum je podľa Baňackého od 8. decembra, ak sa podarí splniť všetky požiadavky.

16:09 SVET - Protizápalový liek kolchicín sa britskí vedci chystajú testovať pri liečbe ochorenia COVID-19 v rámci rozsiahleho projektu pod záštitou Oxfordskej univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o celosvetovo najrozsiahlejší program klinických testov možného lieku proti koronavírusu SARS-CoV-2 s účasťou viac ako 18 000 pacientov v 176 britských nemocniciach.

16:01 SLOVENSKO - Priemerný počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19 je v súčasnosti 30 prípadov denne.

Krajčí uviedol, že celkový počet úmrtí spojených s koronavírusom je 1000 prípadov. "Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19," dodal.

Pripomenul, že v súčasnosti je hospitalizovaných 1685 pacientov s podozrením či ochorením COVID-19, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu.

"Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a Žilinskom kraji," upozornil minister zdravotníctva.

15:49 SLOVENSKO - Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, by mala od 7. decembra pribudnúť povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pendlerov čakajú sprísnené pravidlá na hraniciach Čítajte 

Nemal by byť starší ako dva týždne. Informoval o tom minister Marek Krajčí (OĽANO).

15:29 SLOVENSKO - V objekte bývalej transfúznej stanice pred poliklinikou breznianskej nemocnice je viac ako týždeň zriadené mobilné odberné miesto, kde každý pracovný deň od 7.00 do 11.00 h môžu prísť občania bez objednania na antigénové testovanie.

Len počas prvých pracovných dní minulého týždňa sa dalo otestovať okolo 530 ľudí, z toho 73 bolo pozitívnych..

15:27 SVET - Epidemiologická situácia v Českej republike sa naďalej zlepšuje, avšak už nie tak výrazne ako v uplynulých dvoch týždňoch. Na tlačovej konferencii to
uviedol riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

Celoštátny rizikový index, vyplývajúci z českého Protiepidemického systému je v od začiatku týždňa na hodnote 57 bodov, čo znamená tretí stupeň koronavírusových obmedzení.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajina sa v súčasnosti riadi prísnejším štvrtým stupňom. O prejdení na tretí stupeň bude v nedeľu mimoriadne rokovať vláda.

15:20 SLOVENSKO - "Momentálne máme najlepšiu epidemiologickú situáciu v porovnaní s našimi susednými krajinami," informoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Ako minister vysvetlil, nakoľko sa začali uvoľňovať opatrenia, epidemiologická krivka sa spätne stáča a má prognózu rastu.

Načítavam video...

Slovensko sa pravdepodobne dostalo na úroveň reprodukčného čísla z 0,9 na 1. Kĺzavý medián stúpol z minulotýždňovej hodnoty 1 326 na aktuálnych 1 811.

„Posledné dva, tri dni nás vystrašili,“ informoval hlavný hygienik Ján Mikas s tým, že ľudia nemajú čakať nejakú vlnu uvoľňovania.

Krajčí v súvislosti s predpokladaným nárastom počtu infikovaných poznamenal, že v tejto situácii sa ani v prípade semaforov, ktoré majú byť "vodítkom" uvoľňovania opatrení na regionálnej úrovni, nemáme kde ponáhľať.

Skryť Vypnúť reklamu

Sám sa stotožňuje s myšlienkou, že efektívnym spôsobom, ako znižovať počet infikovaných, je strategické testovanie.

V tejto súvislosti oznámil, že predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) aktuálne pracuje na novom prístupe k testovaniu. Premiér by o podrobnostiach mal informovať v najbližšom období.

14:49 SLOVENSKO - Katolícky kňaz Marián Kuffa má koronavírus. Informuje o tom na Facebooku Slovenský dohovor za rodinu.

Kuffa má ľahkú formu ochorenia a mierne príznaky, akými sú bolesti svalov či mierne zvýšená teplota.

Ochorenie Covid-19 majú aj jeho spolupracovníci a viacerí obyvatelia sociálneho zariadenia v Žakovciach.

Z dôvodu predchádzania šírenia nákazy sú návštevy zariadenia až do odvolania zakázané.

14:44 SLOVENSKO - Možnosť dať sa otestovať zadarmo antigénovými testami v súčasnosti ponúkajú aj viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Takýchto odberových miest je zatiaľ 24.

14:42 SLOVENSKO - Situácia v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Hriňovej je stabilizovaná a v porovnaní s minulým týždňom sa zlepšila.

Pozitívnych na ochorenie COVID-19 je už len niekoľko klientov, uviedla Lenka Štepáneková, hovorkyňa zriaďovateľa, Banskobystrického kraja.

Celé zariadenie je od utorka 10. novembra v karanténe, ktorú nariadil regionálny úrad verejného zdravotníctva, a podľa hovorkyne trvá tento stav aj naďalej.

14:41 SLOVENSKO - Na Slovensku sa koronavírus počas 48. týždňa vyskytoval najmä vo vekovej skupine 40 až 49-ročných.

Najviac prípadov bolo zaznamenaných v Žilinskom a Prešovskom kraji, nasledoval Trenčiansky kraj.

Hlásených bolo 9600 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 1,1 percenta pozitívnych vzoriek viac, ako v 47. kalendárnom týždni.

Skryť Vypnúť reklamu

14:39 SVET - Portugalský premiér António Costa tvrdí, že staršie osoby by sa v priebehu očkovania proti koronavírusu nemali ocitnúť na okraji záujmu.

"Je neprípustné prestať chrániť život ľudí na základe ich veku. Život nemá dátum spotreby," uviedol 59-ročný Lisabončan na sociálnej sieti Twitter.

14:20 SVET - Zatiaľ iba deväť členských krajín EÚ zaslalo na Generálny sekretariát Európskej komisie svoje národné plány na obnovu a odolnosť, cez ktoré sa chcú uchádzať o granty a pôžičky zo 750-miliardového fondu na obnovu po koronakríze.

Súvisiaci článok Europoslanci chcú otvorenú diskusiu o národnom pláne obnovy Čítajte 

Slovensko do tejto skupiny nepatrí.

Viacerí slovenskí europoslanci oslovení vyjadrili nádej, že Slovensko plán obnovy stihne načas poslať do Bruselu a nepríde o potrebné miliardy eur.

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) uviedla, že vláda musí tento plán poslať s dostatočnou časovou rezervou, aby mohla zareagovať na kritické pripomienky eurokomisie.

Skryť Vypnúť reklamu

13:46 SLOVENSKO - Počet pandemických ošetrovných, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, opätovne narastá.

Kým v októbri ich poisťovňa vyplatila spolu 12 569, len do polovice novembra tohto roka ich počet dosiahol 15 808.

Sociálna poisťovňa od prvej vlny pandémie v apríli do polovice novembra tohto roku vyplatila spolu 457 571 pandemických ošetrovných.

13:43 SLOVENSKO - Všetky odberné miesta na antigénové testovanie, ktoré zriaďovali hasiči a záchranári, zrušili po dohode s ministerstvom zdravotníctva.

Hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová vysvetlila, že počet miest na antigénové testovanie je priebežne aktualizovaný a postupne sa rozširuje.

13:32 SLOVENSKO - Vedenie mesta Žiar nad Hronom definitívne rozhodlo, že v tomto roku vianočné trhy nebudú. Ako mesto ďalej informuje, pre opatrenia súvisiace s pandémiou nebude ani silvestrovský program na námestí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vianočné občerstvenie, punč alebo varené víno si obyvatelia môžu vychutnať na terasách podnikov.

13:00 SVET - Nemecko dosiahlo ďalší pochmúrny míľnik v súvislosti s pandémiou, keď prekročilo hranicu viac ako milión potvrdených prípadov.

16 nemeckých krajín najnovšie ohlásilo dovedna 22 806 prípadov, čím sa celkový počet od začiatku pandémie vyšplhal na úroveň 1 006 394 nakazených.

12:48 SVET - Európska únia bude mať k dispozícii približne dve miliardy dávok vakcín voči koronavírusu. Počas videokonferencie s rakúskym kancelárom
Sebastianom Kurzom to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

12:27 SLOVENSKO - Bratislava nebude počas silvestrovskej noci vítať nový rok 2021 tradičným mestským polnočným ohňostrojom na Dunaji.

Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

"Nevieme, aké budú platiť odporúčania a opatrenia počas silvestrovskej noci, uvedomujeme si však, že riziko prenosu vírusu pri počte ľudí, ktorí zvyknú do centra hlavného mesta na Silvestra chodiť, by bolo za každých okolností veľmi veľké," spresnila.

12:15 SVET - V Rakúsku pribudlo 4954 nových prípadov nákazy. Ide o mierny pokles denného počtu infikovaných, keď ich prvý raz za uplynulé dva dni pribudlo menej než 5000.

"Tvrdý lockdown účinkuje," povedal rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober. Naznačil, že počet infikovaných osôb však musí naďalej "dramaticky klesať".

12:12 SVET - Španielsko bude môcť vakcinovať svojich 47 miliónov obyvateľov proti koronavírusu v troch vlnách so štartom v januári a ukončením "počas letných mesiacov".

Povedal to minister zdravotníctva Salvador Illa.

Prednosť v prvej vlne vakcinácie, ktorú Španielsko predpokladá počas januára až marca, podľa ministra dostane približne 2,5 milióna ľudí, vrátane klientov a zamestnancov domovov dôchodcov a zdravotníkov.

12:00 SVET - Talianska vláda napriek odporu severných regiónov trvá na zákaze dovoleniek v lyžiarskych strediskách počas vianočných sviatkov.

Súvisiaci článok Talianska vláda trvá na zatvorení lyžiarskych stredísk počas Vianoc Čítajte 

Zimná turistická sezóna ma zásadný hospodársky význam, strediská ale možno otvoriť, až keď poľaví epidémia, čo môže trvať jeden a pol mesiaca, uviedol minister pre regionálne záležitosti Francesco Boccia.

Vláda zároveň potvrdila, že zákaz vychádzania po 22:00 bude platiť aj počas Vianoc.

11:58 SLOVENSKO - Školy nie sú stavané na masívne testovanie, keďže ide o vzdelávacie inštitúcie. Uviedol to prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Podotkol, že ide o veľké počty žiakov, ktoré sa budú násobiť tým, že sa k testovaným priradia aj rodičia.

Otázky podľa neho vyvstávajú najmä pri testovaní rodičov, a to napríklad, či bude testovaný jeden alebo obaja.

11:41 SLOVENSKO - V lyžiarskom stredisku Jahodná pri Košiciach začali s umelým zasnežovaním. Prevádzku by radi spustili pred Vianocami, zatiaľ však nie sú k dispozícii žiadne informácie týkajúce sa fungovania zimných stredísk.

11:37 SLOVENSKO - Mestský úrad Handlová zostal od piatka pre verejnosť zatvorený. Počas tohto týždňa tam zaznamenali päť pozitívne testovaných zamestnancov antigénovými testami na koronavírus.

Samospráva v tejto súvislosti presunula i rokovanie poslancov, informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

MsÚ zostane na základe rozhodnutia hygienikov pre verejnosť zatvorený do 3. decembra vrátane.

11:33 SVET - V Poľsku pribudlo 16 310 prípadov nákazy a 579 súvisiacich úmrtí.

Celkový počet prípadov nákazy, ktoré Poľsko zaznamenalo od vypuknutia pandémie, tak stúpol na 957 666.

11:14 SVET - Najmenej päť životov a 28 zranených si vyžiadal požiar na oddelení pre pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici na západe Indie.

Požiar vypukol v piatok skoro ráno v súkromnej nemocnici v meste Rádžkot, ktoré sa nachádza v západoindickom zväzovom štáte Gudžarát.

Horieť začalo na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa na komplikácie spojené s nákazou koronavírusom SARS-CoV-2 liečilo 33 pacientov.

11:05 SVET - Od vypuknutia pandémie severokórejský líder Kim Čong-un nariadil popravu najmenej dvoch ľudí, zakázal morský rybolov a uzatvoril hlavné mesto Pchjongjang v snahe bojovať proti šíreniu nákazy a jej ničivým dôsledkom na ekonomiku krajiny.

KĽDR však zatiaľ oficiálne nepriznala ani jeden prípad nákazy.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na zdroje z Južnej Kórey.

10:47 SVET - Ukrajina zaznamenala rekordných 16 218 nových prípadov nákazy. Pribudlo aj 192 súvisiacich úmrtí, čím sa ich počet zvýšil na 11 909.

Doteraz najvyšší denný nárast prípadov nákazy (15 331) zaevidovali na Ukrajine za štvrtok.

10:30 SLOVENSKO - Rovnako, ako na prelome októbra a novembra narástla miera pocitu ohrozenia z ochorenia COVID-19, mierne narástla aj ochota dať sa zaočkovať proti tomuto ochoreniu.

V septembri by sa dalo zaočkovať 23,5 percenta respondentov a na prelome októbra a novembra 26,8 percenta.

Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame.

Na otázku "Ak by dnes bola dostupná vakcína na nový koronavírus schválená Európskou úniou, dali by ste sa zaočkovať?" odpovedalo na prelome októbra a novembra kladne 26,8 percenta respondentov, zaočkovať by sa nenechalo 44,3 percenta respondentov a 28,9 percenta respondentov na otázku nevedelo odpovedať.

10:23 SVET -Britská vláda požiadala tamojší Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby o posúdenie vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, čím sa Spojené kráľovstvo posunulo o krok bližšie k možnému nasadeniu očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19.

Požiadavka britskej vlády, ktorá už objednala 100 dávok oxfordskej vakcíny, prichádza týždeň po tom, ako regulačný úrad dostal žiadosť o posúdenie vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech.

10:03 SLOVENSKO - V piatok do oficiálnych štatistík pribudlo 1 849 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 z 10 928 PCR testov.

Miera pozitivity dosiahla 16,9 percenta.

Vo štvrtok urobili aj 17 501 antigénnych testov, pozitívnych bolo 865 z nich (4,94 percenta).

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (395), nasleduje Prešovský kraj (263), Košický (239), Trnavský (234), Banskobystrický (209), Nitriansky (191), Žilinský (189) a Bratislavský (129). Je medzi nimi 861 mužov a 988 žien.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 22 prípadov. Celkový počet do dnešného dňa je 771.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 685 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 480 ľudí. Na JIS je 101 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 122 ľudí.

Počet vyliečených je 2 907.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 056 143, pričom takto bolo pozitívne testovaných 103 106 ľudí.

9:43 SVET - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vyhlásil, že sa nedá zaočkovať voči koronavírusu.

"Hovorím vám, že si ju (vakcínu) nedám. Je to moje právo," povedal Bolsonaro, ktorého vyjadrenie vysielali naživo viaceré internetové platformy.

9:35 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) bude mať o 15:00 hod tlačovú konferenciu, na ktorej sa vyjadrí k epidemiologickej situácii a aktuálnym informáciám súvisiacim s ochorením COVID-19.

9:15 SVET - Talianske úrady čoskoro schvália experiment týkajúci sa príletov z troch amerických letísk, z New Yorku, Newarku a Atlanty, v prípade ktorých by sa na cestujúcich s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nevzťahovala požadovaná 14-dňová karanténa.

Spoločnosť Aeroporti di Roma, prevádzkovateľ rímskeho Letiska Leonarda na Vinciho, očakáva, že podobné koridory bez karantény vďaka testovaniu na COVID-19 budú "večné mesto" zanedlho spájať aj s nemeckými mestami Mníchov a Frankfurt nad Mohanom.

Zástupcovia ADR dúfajú, že experimentálny program bude mať úspech a do budúcoročného leta sa rozšíri do viacerých štátov sveta.

08:28 SLOVENSKO - Pre fungovanie terás v reštauráciách platia od piatka nové podmienky. Z jednej strany musia byť otvorené. Spresnenie pravidiel priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva.

"Vyhláškou sa spresnila definícia exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov. Pod exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán," uviedol Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva.

Presnejšie sa podľa jeho slov aj definovali hromadné podujatia nad šesť osôb, ktoré sa môžu konať. Pôjde o hromadné podujatia jednorazovej povahy, ktoré trvajú najviac 48 hodín. "Ich účastníci musia mať v čase začiatku negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu nie starší ako 12 hodín," doplnil.

07:41 SVET - Vo východnej Európe a v strednej Ázii sa pre pandémiu menej testuje na HIV a tuberkulózu, píše Reuters s odvolaním sa na zvláštneho poradcu Programu OSN pre boj proti HIV a ochoreniu AIDS. Pokles testovania by podľa neho mohol znamenať viac obetí

Súvisiaci článok Putin nemôže dostať necertifikovanú vakcínu. Sputnikom V zatiaľ očkujú lekárov aj učiteľov Čítajte 

07:02 SVET - V Číne pribudlo za posledný deň päť potvrdených prípadov nákazy. Vo väčšine prípadov išlo o ľudí, ktorí prišli z cudziny. Krajina eviduje celkom už 86 495 prípadov nákazy, 4 634 pacientov zomrelo.

06:30 SVET - V Nemecku sa od začiatku pandémie nakazilo koronavírusom viac ako milión ľudí. Nemecko sa podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa stalo už dvanástou krajinou na svete, ktorá prekonala hranicu milióna nakazených.

Vo štvrtok sa v krajine infekcia preukázala u 22 806 ľudí. Doteraz najvyšší denný prírastok počtu nakazených bol pred týždňom, keď vtedy pribudlo 23 648 nakazených.

S Covid-19 zomrelo za uplynulý deň 426 ľudí, agentúra DPA píše, že ide o najvyšší zaznamenaný počet úmrtí za 24 hodín. Ochoreniu celkovo podľahlo 15 586 ľudí. Z viac ako milióna nakazených sa z ochorenia zotavilo 696 100 ľudí.

06:00 SVET - V Česku pribudlo za posledný deň 4 048 nakazených, celkovo sa ochorením COVID-19 od začiatku pandémie nakazilo 511 520 ľudí, otestovali už viac ako tri milióny ľudí.

Z nákazy sa zotavilo celkovo 431 874 ľudí. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 60 pacientov. Celkovo už nákaze podľahlo 7779 ľudí.

Z ochorenia sa stále lieči 71 867 pacientov, hospitalizáciu si vyžaduje 5 210 z nich.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fakulta orientovaná na pútavú výučbu prepojenú s praxou!
 2. Mesto mladých čaká na teba: buď vysokoškolákom v Nitre!
 3. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 4. Začni svoju budúcnosť v Prahe! Staň sa špičkovým ekonómom!
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 6. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 9. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 10. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 3. Dáma s pávím pierkom
 4. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 8. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 9. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 339
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 12 529
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 8 919
 4. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 043
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 836
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 549
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 158
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 958
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 144
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 809
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ Michal Suchoba.

Ministerstvo spravodlivosti finišuje so žiadosťou o vydanie.

11 h

OĽaNO by volilo podstatne menej ľudí.

9 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Zavolajte mi vedcov

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

U Matoviča nepožívajú vedci a odborníci vyšší status ako v režime Fica.

15 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 300-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 859 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

1 h
Zasadnutie prešovského zastupiteľstva prostredníctvom videokonferencie.

Online rokovanie sa zvrhlo aj pre alkohol.

8 h
Politológ Tomáš Koziak.

Koziak: Dupkala by mal skončiť aj v galérii.

8 h