SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Sulík stopol nákup testov, školáci sa do škôl zatiaľ nevrátia (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:16 SLOVENSKO Pravidelné testovanie obyvateľstva antigénovými testami by mohlo byť spôsobom, ktorým by sa darilo krivku infikovaných novým koronavírusom zrážať nadol.

Prinieslo by to uvoľnenie opatrení, napríklad v podobe otvárania škôl či možno reštaurácií. Po rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to v utorok uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Chápe aj odpor voči testovaniu. "Na to treba byť trpezlivý. Bolo by treba naozaj počkať, kým čísla budú lepšie," komentoval šéf rezortu zdravotníctva, pričom poukázal na to, že počty pacientov na pľúcnej ventilácii mierne stúpajú.

Tvrdí však, že na to, aby bolo ďalšie kolo celoplošného testovania, musí byť konsenzus a ochota ľudí zapojiť sa do neho. Myslí si, že nechať sa pretestovať raz za týždeň a môcť slobodne žiť, je oveľa lepšie, ako byť zavretý doma.

Skryť Vypnúť reklamu

20:11 SVET Spojené štáty americké evidujú rekordne vysoký počet hospitalizácií v dôsledku ochorenia COVID-19 a experti sa obávajú o kapacity nemocníc, keďže nové prípady nákazy koronavírusom stále vo veľkom pribúdajú. Hospitalizácie sa v USA od začiatku novembra viac ako zdvojnásobili, pričom podľa dát Covid Tracking Project ich v pondelok bolo 96 039. Rekordné hospitalizácie v pondelok hlásilo 18 amerických štátov, uvádza spravodajský portál CNN.

19:27 SLOVENSKO Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku nie je úplne priaznivá. Po rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že preto by nebolo dobré uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl. Poukázal tiež na to, že v posledných dňoch zaznamenali mierny nárast počtu hospitalizovaných ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

19:09 SVET Lyžiarske svahy vo Francúzsku budú počas Vianoc zatvorené. Vláda tiež podnikne kroky, aby obyvateľom zabránila navštevovať strediská v susednom Švajčiarsku. Vyhlásil to v utorok francúzsky prezident Emmanuel Macron.

18:55 SLOVENSKO Že žiaci ostanú doma aj po 7. decembri, potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling. Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára.

18:20 SLOVENSKO Stredoškoláci a žiaci 2. stupňa základných škôl sa do nich zatiaľ nevrátia. Plán ministerstva školstva na testovanie ústredným krízovým štábom v utorok neprešiel.

Potvrdil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) s tým, že minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) musí plán prerobiť.

Skryť Vypnúť reklamu

17:50 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zastavil nákup testov, žiada zmeniť zadanie alebo obstarávateľa.

Načítavam video...

"Dôvodom je nesúlad medzi žiadosťou predsedu vlády a pôvodným zadaním ministerstva zdravotníctva," vysvetlil novinárom po tom, ako o situácii informoval člen ústredného krízového štábu na dnešnom rokovaní.

Sulíkov rezort dostal pôvodné zadanie zaobstarať v štyroch termínoch 16 miliónov antigénových testov podľa zadania Ministerstva zdravotníctva.

"Neskôr som však dostal list od predsedu vlády, ktorým ma žiada zakúpiť testy s čo najväčšou špecificitou a senzitivitou, ozrejmil Sulík, ktorý zároveň dodal, že požiadavka na čo najpresnejšie testy vytvára priestor na zakúpenie testov s vyššou senzitivitou a špecificitou, ktoré v zadaní uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Podľa toho sme mali nakúpiť testy so senzitivitou minimálne 96 a špecificitou minimálne 97 percent, dodal. Sulík sa preto obáva, že by sa mohol dostať do podozrení a spochybňovania efektívnosti nákupu.

17:44 KORONAKRÍZA - Európska centrálna banka v rámci boja proti hospodárskym dopadom pandémie zvažuje predĺženie programu spätných nákupov dlhopisov o ďalších dvanásť mesiacov.

Dnes o tom informovala členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová.

17:32 KORONAKRÍZA - Taliansky premiér Giuseppe Conte sa naďalej usiluje o celoeurópsky zákaz zimnej turistickej sezóny.

Oznámil to dnes minister pre regionálne záležitosti Francesco Boccia. Ako dodal, premiér s partnermi v EÚ stále rokuje o plošnom zatvorení lyžiarskych centier počas Vianoc.

16:57 KORONAKRÍZA - Rozpočtový deficit Českej republiky sa v novembri vyšplhal na rekordných viac než 341 miliárd korún. Uviedlo to v utorok české ministerstvo financií.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodom je prepad vo výbere daní v dôsledku krízy spojenej s pandémiou nového koronavírusu. Navyše sa zvýšili výdavky na sociálne dávky.

16:49 KORONAKRÍZA - Svetová ekonomika vo štvrtom kvartáli v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška pravdepodobne klesne o tri percentá.

Dnes o tom informovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Pokračovanie konjunktúry podľa organizácie zastavila najmä druhá vlna koronavírusu v západnej Európe a Severnej Amerike.

16:46 SVET - O epidemiologických opatreniach týkajúcich sa nadchádzajúceho vianočného obdobia rozhodne maďarská vláda buď na svojom rokovaní v stredu, alebo najneskôr 9. decembra, vyhlásil v utorok šéf úradu vlády Gergely Gulyás v parlamente.

"Osobne sa domnievam, že existujú vážne argumenty v prospech toho, aby v čase vyše týždňového obdobia okolo Vianoc boli zavedené špeciálne epidemiologické pravidlá. Bolo by dobré umožniť rodinám stretnutia v čo najširšom kruhu," citovala agentúra MTI slová šéfa úradu vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

16:31 SLOVENSKO - Ústredný krízový štáb v týchto chvíľach rokuje o možnosti znovu otvoriť ďalšie školy. Malo by to byť bez účasti predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO).

S oneskorením na rokovanie prichádzajúci podpredseda vlády Richard Sulík (SaS) a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus túto informáciu nechceli komentovať, Klusa prekvapila a Sulík povedal, že sa o tom dočítal.

Obaja však očakávajú, že sa už v čase ich príchodu rieši otázka škôl. Potvrdili, že budú hlasovať a podporia plán, s ktorým prišiel minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Na otázku, ako vnímajú vyjadrenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), ktorý tento plán spochybnil pred rokovaním, Klus uviedol, že je potrebné si to vydiskutovať. Sulík za spochybňovaním vidí aj trucovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pripravovali sme pandemický plán, viete, aké okolo toho boli 'tanečky', teraz zasa toto, no keď niekto nechce niečo prijať, tak hľadá dôvody, ako to neprijať. Ale my musíme byť zodpovední, už nemôžeme tak dlho deti nepúšťať do škôl, v horizonte piatich - desiatich rokov sa nám to vypomstí," zdôraznil Sulík.

16:12 SLOVENSKO - Nezaradený poslanec Národnej rady a podpredseda strany Hlas Richard Raši podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) klame o možnom ohrození životného prostredia i zdravia v súvislosti s uskladnením biologického odpadu z celoplošného testovania.

Rašiho yjadrenia mibuster označil na hrane trestného činu šírenia poplašnej správy.

Zdôraznil, že odpad je bezpečne uložený v zabezpečnom sklade a žiadne riziká, ktoré naznačil Raši, nehrozia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odpad je uložený v špecializovaných vreciach, v sklade, ktorý je zabezpečený s ostrahou ako vojenský objekt, takže je to v tomto prípade najbezpečnejšie miesto," povedal Naď.

Podľa neho nie je vôbec pravda, že odpad musí byť okamžite zlikvidovaný, čo vzhľadom na nedostatočnú kapacitu zazmluvnenej spaľovne nie je možné.

"Plne si uvedomujeme, že ak narábame s biologickým odpadom, ktorý by mohol byť kontaminovaný akoukoľvek nákazou, je potrebné venovať nielen jeho uskladneniu, ale tiež likvidácii náležitú pozornosť. Preto to robíme presne tak, aby nedošlo k absolútne žiadnemu ohrozeniu obyvateľov ani životného prostredia," povedal Naď.

Ozbrojené sily uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš).

Skryť Vypnúť reklamu

15:43 SVET - Očkovania proti koronavírusu v Únii sa v tomto roku možno nedočkáme.

O schválení jednej z najsľubnejších vakcín od Pfizer-BioNTech bude Európska lieková agentúra rozhodovať najneskôr 29. decembra.

Rozhodnutie závisí od výsledkov tretej fázy testovania, ktoré už agentúra skúma.

Následne budú vakcínu schvaľovať jednotlivé členské štáty, čo môže trvať približne tri až štyri dni dni.

(zdroj: SME)

15:23 SLOVENSKO - "S príchodom pandémie COVID-19 sa výrazne zvýšil počet ľudí, ktorí u nás prespávajú," informoval riaditeľ bratislavskej neziskovky DePaul Jozef Kákoš.

Načítavam video...

Zimné obdobie je pre ľudí bez domova najťažším v roku a pre pandémiu môže byť ešte zložitejším.

Súvisiaci článok V Bratislave je približne štyritisíc ľudí bez domova a pribúdajú Čítajte 

Ľudia bez domova totiž nemôžu chrípku či zápal pľúc vyležať v posteli a so svojimi chorobami denne prežívajú mrazivé hodiny na ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sú jednou z najrizikovejších skupín a toto obdobie, spojené s novým koronavírusom, je pre nich novým a väčším nebezpečenstvom," upozorňuje neziskovka.

Depaul Slovensko patrí už 15 rokov k najväčším organizáciám v Európe, ktoré podávajú pomocnú roku ľuďom bez domova. V Bratislave denne v jej zariadeniach nájde prístrešie viac ako 300 ľudí, je teda najväčším poskytovateľom sociálnej pomoci práve pre ľudí, ktorí svoje domovy stratili.

15:13 SLOVENSKO - Návrat detí do škôl predstavuje podľa hlavného hygienika Jána Mikasa riziko šírenia infekcie koronavírusom. Zvýši sa aj mobilita ľudí.

Vyhlásil to pred dnešným rokovaním ústredného krízového štábu.

"Cieľom všetkých je, aby sa žiaci a študenti dostali do škôl, ale musíme pragmaticky pozerať na situáciu a zhodnotiť toto riziko," povedal Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

K plánu návratu detí do škôl ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) má hlavný hygienik viacero otázok. Chce si počkať na diskusiu na krízovom štábe.

15:09 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling sa pred rokovaním ústredného krízového štábu vyjadril, že jeho trpezlivosť je na konci.

Požiadavka pretestovať všetkých na sto percent, teda žiakov, učiteľov aj rodičov detí, je podľa neho nerealizovateľná

"Oslovili sme samosprávy, zriaďovateľov, aby nám pomohli s realizáciou. Ale nie je možné, aby sme otestovali niekde okolo 1,5 milióna ľudí," povedal minister s tým, že pripravili návrh, ktorý bol odporúčaný zo strany epidemiológov.

Z návrhu vyplýva, že dohodli hranicu 70 percent, ktorá by stačila na to, aby sa škola otvorila. Na rokovanie priniesol Gröhling plán, na základe ktorého by sa cez víkend mohlo začať pilotne testovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Do "pilotného projektu" sa má podľa ministra zapojiť len pár desiatok škôl, predovšetkým na západe krajiny.

"Tie by sme vedeli počas víkendu pretestovať. Potom by sme sa pozreli na to, ako to funguje, a vedeli by sme to upraviť v januári," poznamenal minister. Podľa Gröhlinga by sa do škôl mali vrátiť najmä žiaci na západe Slovenska. Minister si nevie predstaviť, ako by zadali povinnosť pretestovať všetkých. To, či návrh prejde, zatiaľ komentovať nechcel.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) sa však chce pýtať napríklad to, kto bude predstavovať tých 30 percent osôb, ktoré by sa testovať nemuseli.

"Naozaj mám veľa otázok," povedal pri príchode na rokovanie s tým, že podľa jeho názoru toto nebolo zadanie, ktoré v súvislosti s otváraním škôl minister školstva dostal.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď my otvoríme školy a budeme akýmkoľvek spôsobom zmierňovať kritériá pretestovania detí a ich rodičov, v tých školách sa nám to začne šíriť," dodal minister.

15:00 SVET - V Poľsku pribudlo v pondelok 9105 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Informovala o tom v utorok agentúra PAP s odvolaním sa na najnovšie údaje poľského ministerstva zdravotníctva. Od začiatku pandémie v krajine s 38 miliónmi obyvateľov evidujú 999 924 potvrdených prípadov nákazy a 17 599 súvisiacich úmrtí. Od pondelka pribudlo 449 úmrtí.

14:57 SVET - V Madride v utorok uviedli do prevádzky nemocnicu postavenú pre potreby pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Informoval na svoje webovej stránke denník El Mundo.

Výstavba nemocnice sa začala 7. júla. Prvých pacientov začne zariadenie prijímať v priebehu budúceho týždňa. Zatiaľ je otvorený len jeden z jej pavilónov s 240 lôžkami a 24 lôžkami na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Po dokončení bude k dispozícii celkovo 1056 lôžok.

Skryť Vypnúť reklamu

14:34 SVET - Podmienečnú registráciu pre vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 možno vydajú už o niekoľko týždňov.

V prípade vakcíny BNT162b2 od konzorcia BioNTech - Pfizer by to mohlo byť 29. decembra a v prípade vakcíny Moderna Covid-19, známej aj ako mRNA1273, od spoločnosti Moderna Biotech Spain by to mohlo byť 12. januára 2021. Európskej liekovej agentúre však musia predložiť údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti.

Na svojom webe o tom informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

"Podmienečná registrácia znamená, že v čase vydania registračného rozhodnutia žiadateľ nedodal údaje o účinnosti a bezpečnosti lieku v takom rozsahu, ako sa štandardne vyžaduje. Aj v takomto prípade musia prínosy lieku prevažovať nad potenciálnymi rizikami spojenými s neúplnými údajmi," vysvetlil ústav. Držiteľ rozhodnutia o podmienečnej registrácii musí následne dodať doplňujúce údaje.

12:42 SVET - Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín 12 498 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 221 súvisiacich úmrtí.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v utorok Systém monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO) a informovala o nich agentúra UNIAN. Celkový počet prípadov nákazy, ktoré v tejto krajine potvrdili od začiatku pandémie, sa tak zvýšil na 745 123, pričom úmrtí súvisiacich s koronavírusom tam už zaznamenali 12.548.

12:37 SVET - Spoločnosti Pfizer a BioNTech odovzdali svoju očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 na núdzové schválenie Európskej liekovej agentúre.

Obe firmy to v utorok uviedli v oznámení. Cieľom je sprístupniť túto vakcínu v Európe do konca roka, napísala tlačová agentúra DPA.

12:22 SVET - COVID-19 podľahlo v Rusku ďalších 569 ľudí. Ide o zatiaľ najvyšší denný prírastok obetí od začiatku pandémie, ktorá si v krajine vyžiadala už životy 40 464 ľudí.

Informovala o tom v utorok agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

12:21 SVET - V Írsku sa dnes skončil druhý čiastočný lockdown a po šiestich týždňoch prísnych obmedzení sa znovu otvorili aj obchody predávajúce iný ako nevyhnutný tovar, kaderníctva či fitnes centrá.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Opäť sa otvorili aj múzeá, galérie, knižnice, kiná a modlitebne, keďže Írsko zrušilo opatrenia na zastavenie nákazy, platné od 22. októbra. V piatok 4. decembra budú nasledovať puby a reštaurácie, hoci prevádzky podávajúce iba alkohol zostanú naďalej zatvorené.

Írska vláda pred Vianocami vyzýva ľudí, aby vonku na "rušných uliciach" nosili rúška.

11:42 SLOVENSKO - V súvislosti s pandémiou COVID-19 veria ľudia spomedzi verejných činiteľov a politikov najviac vyjadreniam ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Má podporu 58 percent respondentov. Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) pritom pri riešení pandémie COVID-19 nedôveruje 55,8 percenta opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry AKO pre týždenník Trend, ktorý sa realizoval telefonicky od 23. do 27. novembra na vzorke tisíc respondentov.

Druhým najdôveryhodnejším je podľa opýtaných minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) (51,5 percenta). Po ňom premér Matovič (39 percent), predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) (37,9 percenta), poslanec parlamentu Richard Raši (nezaradený) (33,6 percenta) a predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker (32,5 percenta).

Prieskum tiež ukázal, že 31,3 percenta respondentov si myslí, že slovenská vláda podcenila prípravu na druhú, súčasnú vlnu pandémie nového koronavírusu. Trochu ju podcenila podľa 28 percent respondentov a 27,1 percenta respondentov si myslí, že ju zvládla pomerne dobre. To, že ju nepodcenila, uviedlo 7,3 percenta opýtaných.

11:40 SLOVENSKO - Ústredný krízový štáb bude dnes od druhej zasadať v hoteli Bôrik v Bratislave.

Informoval o tom vedúci oddelenia vzťahov s médiami Kancelárie ministra vnútra SR Petar Lazarov.

11:37 SVET - V Maďarsku úribudlo 3 951 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, pričom v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobovaným týmto koronavírusom zomrelo v tomto čase 154 zväčša starších chronicky chorých pacientov

Dnes o tom informoval operačný štáb na svojom webe.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu sa infikovalo už 221.073 osôb a počet obetí dosiahol 4977. Priebežne stúpa aj počet zotavených z ochorenia, ktorých je v súčasnosti 64.802.

11:23 SVET - Briti sa nebudú musieť dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na to, aby v budúcnosti navštívili krčmu, divadlo alebo športové podujatie.

Načítavam video...

Dnes o tom informoval šéf úradu britskej vlády Michael Gove, ktorého vyjadrenia sprostredkovala stanica Sky News. "Určite neplánujem zaviesť očkovacie preukazy a neviem o nikom inom vo vláde, kto by to plánoval," povedal.

10:43 SVET - Oficiálne údaje operačného štábu týkajúce sa šírenia nového druhu koronavírusu v Maďarsku sú k epidemiologickým rozhodnutiam nepoužiteľné, informoval dnes denník Népszava s odvolaním sa na zdroje z kruhov zdravotníctva.

Tie pre denník uviedli, že považujú zverejňované údaje za nepoužiteľné pre rozhodovanie o epidemiologických opatreniach. Príčinou tohto stavu sčasti môže byť podľa nich aj skutočnosť, že údaje zaznamenávajú v rôznych časoch a z rôznych zdrojov, napríklad údaje záchrannej služby OMSZ spracúvajú ručne.

Situáciu v oblasti údajov ďalej komplikuje, že nemocnice a záchranári začali robiť už aj antigénové rýchlotesty, po ktorých môže nasledovať ešte aj PCR test na potvrdenie, čím sa jeden človek dostáva do štatistiky dvakrát.

10:00 SLOVENSKO - Dnes do oficiálnych štatistík pribudlo 1 254 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, laboratóriá pritom urobili 7 991 PCR testov. Potvrdili aj ďalších 29 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji (202), nasleduje Trnavský kraj (200), Prešovský(196), Košický (171), Trenčiansky (167), Bratislavskom (152), Nitriansky (91) a Banskobystrický (75). Je medzi nimi 577 mužov a 677 žien.

V pondelok urobili aj 49 003 antigénových testov, pozitívnych bolo 1 719 z nich.

Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva na svojom facebooku.

Koronavírus prekonalo ďalších 2 818 evidovaných nakazených. Úrady stále evidujú 37 456 aktívne infikovaných.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 849 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 582 ľudí. Na JIS je 112 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 131 osôb.

Celkovo už laboratóriá na Slovensku urobili 1 082 625 PCR testov, odhalili tak 107 183 infikovaných. Pandémia si doteraz vyžiadala 868 obetí. Koronavírus prekonalo už 68 859 evidovaných nakazených.

9:19 KORONAKRÍZA - Koronakríza podľa prieskumu mníchovského inštitútu Ifo vyvoláva pocit ohrozenia u 15 percent nemeckých firiem.

Šéf oddelenia prieskumov v inštitúte Ifo Klaus Wohlrabe uviedol, že je to zlepšenie v porovnaní s júnom, keď si až 21 percent nemeckých firiem myslelo, že koronakrízu neprežijú.

"Avšak až 86 percent cestovných kancelárií sa v súčasnosti cíti ohrozených a rovnako 76 percent hotelov a 62 percent reštaurácií," dodal Wohlrabe.

9:06 SVET - Sedemnásobný majster sveta formuly 1 Lewis Hamilton mal pozitívny test na koronavírus. Tridsaťpäťročný Brit vynechá víkendovú Veľkú cenu Sachíru.

Hamilton absolvoval minulý týždeň tri testy s negatívnym výsledkom. Nedeľňajšie kolo však prinieslo pozitívny výsledok.

8:50 SLOVENSKO - V tomto roku sa pre koronakrízu znížil plat trinástim percentám zamestnancov. Desať percent zamestnancov pritom naďalej dostáva znížený plat a trom percentám zamestnancov sa ich mzda už naspäť zvýšila. Drvivej väčšine zamestnancov sa plat nezmenil, pričom zvýšenie platu zažilo osem percent oslovených zamestnancov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v októbri tohto roka na vzorke 1 014 respondentov realizovala agentúra Focus pre spoločnosť Profesia.

8:38 SVET - Celkovo 235 miliónov ľudí bude na budúci rok potrebovať humanitárnu pomoc a ochranu, čo je v porovnaní s rokom 2020 nárast o takmer 40 percent, informovala OSN na svojej oficiálnej webovej stránke.

"Tento nárast je spôsobený takmer výlučne ochorením Covid-19," uviedol Mark Lowcock, vedúci Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí a núdzovej pomoci.

8:15 SVET - Opatrenia proti koronavírusu na olympijských hrách v Tokiu budú stáť takmer miliardu dolárov. V nákladoch je zahrnuté vybudovanie zdravotníckej infraštruktúry a systém testovania.

Rozpočet olympiády sa v súvislosti s preložením zvýšil takmer o dve miliardy, vrátane bezpečnostných opatrení.

7:45 SVET - Divadlo v nemeckom meste Magdeburg v spolkovej krajine Sasko Anhaltsko plánuje na nadchádzajúcu sobotu zorganizovať akciu, počas ktorej sa budú môcť individuálni záujemcovia telefonicky zúčastniť na prezentácii krátkych divadelných či hudobných predstavení.

Performancie v dĺžke približne piatich minút si je možné objednať vopred. Po rezervácii dostane daný človek telefonát od speváka alebo herca, priblížilo divadlo. Umelci majú v pláne zaspievať piesne či árie zo svojho repertoáru alebo predniesť básne.

Projekt s názvom "Umenie na telefóne" bude pre ľudí prebiehať zdarma - jeho cieľom je potešiť ľudí, ktorým v pandemických časoch chýba kultúra.

7:22 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia je znepokojená zhoršujúcou sa pandemickou situáciou v Brazílii a Mexiku v súvislosti so zvýšeným počtom prípadov nákazy koronavírusom aj úmrtí.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil súčasnú situáciu v Brazílii za "znepokojujúcu", Mexiko sa momentálne podľa neho nachádza "v zlom stave".

7:00 SVET - Zvláštny poradca amerického prezidenta pre koronavírus Scott Atlas rezignoval. S odvolaním sa na zdroj v Bielom dome o tom informovali agentúry Reuters a AP.

Atlas sa počas svojho štvormesačného pôsobenia názorovo stretával s ďalšími členmi krízového štábu na čele s epidemiológom Anthonym Faucim, podľa ktorého odovzdával zavádzajúce či nepravdivé informácie o pandémii Covid-19. Fauci povedal, že má s Atlasom "naozajstné problémy", pretože podľa jeho slov hovorí o niečom, čomu nerozumie.

6:31 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín zomrelo ďalších 388 ľudí s ochorením Covid-19, čo je štvrtá najvyššia bilancia od začiatku pandémie. Okrem toho pribudlo 13 604 nových prípadov nákazy.

O deň skôr nemecký Inštitút Roberta Kocha hlásil 11 169 novoinfikovaných a 125 úmrtí.

6:15 SVET - V Českej republike pribudlo za predchádzajúci deň 3 572 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Je to o 805 prípadov menej ako v pondelok pred siedmimi dňami. A už šiesty deň za sebou je počet nových nakazených nižší ako 5-tisíc.

Počet úmrtí vystúpil na 8 295.

06:00 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia WHO varovala štáty pred nadchádzajúcou lyžiarskou sezónou. K otváraniu lyžiarskych stredísk ale nezaujala jednoznačný postoj, približuje agentúra Reuters.

Samotné lyžovanie podľa WHO nie je problém, zvýšené riziko prenosu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa však môže vyskytnúť na letiskách, v autobusoch, preplnených reštauráciách a krytých lanovkách. Pre médiá sa tak vyjadril riaditeľ núdzových operácií WHO Mike Ryan.

Podľa Ryana by mali štáty začať uvažovať nad "lyžiarskou sezónou a aj ďalšími dôvodmi pre zhromažďovanie a veľmi, veľmi pozorne zvážiť všetky súvisiace riziká". Ak sa však štáty rozhodnú lyžovačky nezrušiť, mali by sa zamerať najmä na minimalizovanie možnosti nákazy.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 15 940
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 11 940
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 722
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 7 580
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 995
 6. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 6 726
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 309
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 738
 9. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 5 214
 10. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 853
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Svedčí proti nemu bývalý námestník SIS Boris Beňa.

14 h

Ktorá stratégia je tá správna?

15 h

Rok od prvého prípadu zaznamenali takmer dvadsaťtisíc mŕtvych.

10 h
Robbie Williams.

Michael Gracey napísal scenár z osobných rozhovorov.

25. feb

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 300-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 966 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

2 h
Ilustračná fotografia.

Saharský prach by sa mal podľa odborníkov vrátiť do nižších zemepisných šírok.

8 h
Poslanci Miroslav Benko (vľavo) a Rudolf Dupkala (obaja nezávislí) nevidia dôvod na odstúpenie.

Poslanci si za svojimi výrokmi stoja.

8 h
Predseda PSK Milan Majerský.

Poslanec: Sú na mňa politické tlaky.

8 h