BRATISLAVA. Viaceré argumenty o dôvodoch a spôsobe realizácie reformy súdnej mapy sú obsahovo neakceptovateľné a reálne môžu spôsobiť značné zhoršenie podmienok výkonu súdnictva a tým aj kvality, včasnosti a kvantity nezávislého súdenia.
Uvádza to stanovisko Celorepublikovej rady Združenia sudcov Slovenska.
Ignorovanie odporúčaní Európskej komisie

Ministerstvo spravodlivosti podľa Združenia sudcov Slovenska neakceptuje významné závery a odporúčania Európskej komisie pre efektívnu justíciu v správe z novembra 2017, pretože v návrhu má absentovať aktuálna a relevantná faktografia, ktorá má vychádzať z hĺbkovej analýzy.
V tlačovej správe o tom informoval prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga.
Návrh súdnej mapy tiež podľa Združenia sudcov Slovenska „neopodstatneným tvrdením fabuluje existenciu vplyvu korupčného prostredia v obvodoch Krajského súdu v Bratislave, v Košiciach, ako aj takzvaných rozdrobených súdov.
Vo svojom dôsledku to znamená neprípustné vyslovenie kolektívnej zodpovednosti všetkých sudcov za podozrenia, že časť sudcov sa dopúšťala korupcie, ako aj presadzovanie domnienky o tendencii účastníkov sporov v uvedených sídlach obvodov na podplácanie sudcov“.
Obavy z financovania
Ako pokračovalo Združenie sudcov, návrh novej súdnej mapy tiež nereálne uvažuje o finančnom zabezpečení reformy.
Najväčšia časť, teda 285 miliónov eur z celkových takmer 310 miliónov eur, má byť financovaná z Fondu obnovy Európskej komisie, ktorý sa podľa Združenia sudcov môže použiť len na odstraňovanie negatívnych následkov pandémie na ekonomiku štátu.
„To samozrejme vecne nesúvisí so zámerom zákonodarcu na zmenu obvodov a sídiel súdov v našom štáte,“ konštatuje Združenie sudcov Slovenska.
Stavovské združenie sudcov sa preto nemôže stotožniť s výraznou časťou návrhu na reformu súdnej mapy, ktorá si podľa nich vyžaduje prehodnotenie tak, aby vychádzala najmä zo skutočných podmienok výkonu súdnictva na súdoch.
„Návrh v podstate preukazuje zreteľné znaky politicky motivovanej účelovosti a nie požadovanej účelnosti zmeny sídla súdov,“ uzavrelo Združenie sudcov Slovenska.