BRATISLAVA. Šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka v utorok na plánovanom výsluchu zadržala a obvinila polícia.
Pre SME to potvrdil manažér Penty pre vonkajšie vzťahy Martin Danko. Obvinenie vraj súvisí s podozrenia z trestnej činnosti z údajného nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila.
Polícia sa k akcii stále nevyjadrila.
Zároveň v bratislavskom Digital parku, kde sídli Penta, zasahovali pred piatou hodinou desiatky policajtov. Haščák je podľa Aktuality.sk obvinený z korupcie a prania špinavých peňazí v súvislosti s kauzou Gorila.
Krátko po piatej hodine do budovy Digital Parku priviezli kukláči aj Haščáka. Kráčal voľne bez pút v sprievode policajtov. Cez okná budovy bolo vidieť, že sú v priestoroch Penty na šiestom poschodí.

„Nerozumieme, prečo bolo potrebné vstúpiť takýmto spôsobom do budovy,“ povedal Danko s tým, že ak zásah súvisí s kauzou Gorila, tak na to nie je dôvod, keďže Penta doteraz podľa neho s políciou spolupracovala.
Novinárov ešte pred príchodom Haščáka súkromná bezpečnostná služba vykázala z pozemku. V priestoroch Penty sa väčšina policajtov zdržala asi hodinu, potom začali postupne odchádzať.
Obvinili aj SIS-károv
Haščáka obvinili len niekoľko dní po tom, ako vzali do väzby bývalých príslušníkov SIS Ľubomíra Arpáša a Františka Poláka. Obvinili ich z vydierania, prania čiernych peňazí a podplácania.
Keď v decembri 2011 anonym zverejnil spis Gorila na internete, bol k nemu priložený aj komentár, ktorý opisoval dianie v SIS okolo celej kauzy.

Spomína sa v ňom, že Arpáš predal nahrávky Gorily Pente v roku 2007 za tri až štyri milióny korún (vyše 130-tisíc eur).
Poláka zase v spise spomína policajt Ján Rejda v rozhovore so Zoltánom Vargom, majiteľom odpočúvaného bytu.
Rejda vtedy v odpočúvanom byte tvrdil, že od Polákovho brata Jána dostal informáciu, že SIS mala pre políciu pripravený materiál o ich spolupráci s Vargom, no Polák túto informáciu "stopil".
"V tejto záležitosti, ako aj počas viac ako 8 rokov trvajúceho vyšetrovania kauzy Gorila, poskytoval Jaroslav Haščák vždy plnú súčinnosť. Zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša," tvrdí Martin Danko v stanovisku Penty.
Gorila sa vlečie
Kauza Gorila prepukla v decembri 2011, keď anonym zverejnil na internete dokument s názvom Gorila, ktorý obsahoval prepisy rozhovorov v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, kam chodil šéf Penty Haščák.

Byt podľa dokumentu odpočúvala SIS v rokoch 2005 a 2006. Spis Gorila obsahuje okrem iného rozhovory Haščáka s politikmi o províziách a korupcii za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. V byte sa s Haščákom podľa spisu Gorila stretol aj šéf Smeru Robert Fico a pil tam kolu. Ten však odmieta odpovedať na otázku, či tam naozaj bol.
Po zverejnení spisu nasledovali masové protesty, ktoré sa opakovali každý týždeň až do marcových predčasných volieb. V nich vyhral Smer Roberta Fica a s 83 poslancami zostavil vládu sám.
Policajné vyšetrovanie k odsúdeniu hlavných aktérov ani po 15 rokoch od odpočúvania neviedlo. Celkovo bolo v kauze začatých asi do tridsať stíhaní, viac ako polovica z nich je ukončená.
Okolo Gorily bolo dlhšie ticho, až kým vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nespustila rozsiahle vyšetrovanie, ktoré vyústilo do zaistenia nahrávok z Gorily u Mariana Kočnera.
U Kočnera takisto našli nahrávku z roku 2014, na ktorej sa Kočner pýta bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, prečo sa Trnka snažil Gorilou vydierať Haščáka.
„Peniaze, ktoré za Gorilu som ja dostal, sú stále u mňa. Sú stále u mňa za všetky tie veci, ktoré sme urobili pre Sláva. A ja som ten originál, ktorý som ja mal, Slávovi odovzdal pred trištvrte rokom alebo pred rokom. Povedal som mu, že okej, je to tvoje, ja to nechcem. Na Fica to použiť asi nemôžeme,“ hovorí na nahrávke z roku Kočner Trnkovi.
Trnka pravosť nahrávky popiera.
Stanovisko Penty
Policajný zásah v priestoroch našej firmy, ako aj vznesenie obvinenia voči spolumajiteľovi Penty J.Haščákovi považujeme za neopodstatnené a neprimerané.
Jaroslav Haščák sa dnes zúčastnil plánovaného výsluchu, ktorý sa mal týkať vyšetrovania približne päť rokov starého podozrenia z trestnej činnosti z údajného nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila. Po skončení tohto výsluchu bolo J.Haščákovi vznesené obvinenie.
V tejto záležitosti, ako aj počas viac ako 8 rokov trvajúceho vyšetrovania kauzy Gorila, poskytoval Jaroslav Haščák vždy plnú súčinnosť. Zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša. Podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu.
Dnešný zásah ozbrojených príslušníkov polície v priestoroch skupiny Penta považujeme za neprimeranú a neopodstatnenú demonštráciu sily.

Beata
Balogová
