BRATISLAVA 10. júna (SITA) - Slováci sú voči utečencom solidárni, majú však aj vážne obavy z ich pobytu v našej krajine. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 4. až 10. mája uskutočnila agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1 038 respondentov. Výsledky dnes zverejnil Zastupiteľský úrad UNHCR na Slovensku.
Takmer tri štvrtiny opýtaných (74 %) súhlasí s názorom, že utečencom treba pomáhať, lebo sú to ľudia v núdzi a potrebujú našu humanitnú pomoc. Pozitívom je, že takýto postoj vyjadrilo o 7 percent Slovákov viac než v roku 2001, konštatuje hovorkyňa UNHCR na Slovensku Mária Čierna. Približne rovnaký počet respondentov je za to, aby sme na Slovensku prijímali a poskytovali utečencom pomoc a ochranu, ak ich k úteku z vlasti viedli vážne dôvody. Takmer polovica (49 %) nesúhlasí s tým, aby boli utečenci, ktorí prišli na naše územie posielaní čím skôr do krajiny ich pôvodu, alebo do inej krajiny. Opačného názoru je 40 percent obyvateľov Slovenska, ktorí sa vyslovili za "rýchle vyhostenie". "Vo vnímaní tejto otázky prišlo k značnému posunu smerom k tolerantnejšiemu postoju, v roku 2001 sa prikláňalo za rýchle vyhostenie z krajiny až 51 % respondentov," uvádza Čierna.
Posun v názoroch obyvateľov Slovenska nastal aj v súvislosti s tvrdením, podľa ktorého utečenci berú pracovné príležitosti obyvateľom Slovenska. V roku 2005 sa s týmto názorom stotožňuje 42 percent obyvateľstva, kým 47 percent respondentov tento názor odmieta. Viac ako dve tretiny respondentov - 68 percent si myslia, že utečenci stoja náš štát príliš veľa peňazí. S výrokom, že utečenci prispievajú k zvyšovaniu kriminality na území Slovenska sa stotožňuje polovica respondentov (51 %). Je to o 12 percent menej ako v roku 2001. Až 66 percent obyvateľov si v súčasnosti myslí, že utečenci prinášajú na naše územie rôzne choroby, v roku 2001 tento názor zastávalo 60 percent ľudí.
Viac ako polovici Slovákov by nevadilo, keby mali za suseda utečenca resp. utečeneckú rodinu. Odmietavý postoj k susedstvu s týmito ľuďmi deklarovalo 36 % respondentov. Takmer polovici respondentov (49 percent ) by vadilo, ak by niekto z ich rodiny vstúpil do manželského zväzku s utečencom. Tolerantnejší postoj k tejto otázke deklarovalo 38 percent opýtaných. "Vo všeobecnosti, ústretovejšie postoje voči utečencom zaujímajú na Slovensku ženy, respondenti s vyšším vzdelaním a kvalifikáciou, s vyššími príjmami, žijúci vo väčších mestách," upozorňuje Čierna.