BRATISLAVA. Len niekoľko dní po oslavách Nového roka 2006 sedel šéf Penty Jaroslav Haščák v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Bol s ním vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek a popri biznise riešili aj budúcnosť strany Smer.

„Volič je úplné hovno. Nevie nič. Fakt nevie nič. O ničom nevie nič. Nevie, čo je to HDP, čo sú to verejné financie, nič. Tí ľudia vnímajú iba totálny, absolútny povrch,“ povedal vtedy Haščák o demokracii.
Vyplýva to z takmer 39-hodinovej nahrávky Gorila, ktorú vlani dostali viaceré redakcie.
Haščák mal vtedy 36 rokov a mohol sa pochváliť príbehom, ako sa z chlapca z malej obce Ďurková pri Levočských vrchoch stal „finančný žralok“, ku ktorému chodili na návštevu ministri aj budúci premiér Robert Fico.
O necelých pätnásť rokov si Národná kriminálna agentúra Haščáka predvolala na výsluch a počas neho ho zadržala. V sprievode kukláčov so samopalmi šiel potom v utorok 1. decembra do svojej kancelárie v bratislavskom Digital Parku a sledoval, ako tam policajti robili prehliadku.
„Neviem,“ reagoval Haščák pri príchode na otázky novinárov, z čoho je obvinený.
Chlapec z dediny
Spolu s ďalšími zakladateľmi Penty Marekom Dospivom a Jozef Oravkinom študoval Haščák na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO). Ten pred rokom 1989 vychovával budúcich diplomatov, ale aj príslušníkov tajných služieb pre celý blok krajín pod kontrolou Sovietskeho zväzu.
Inštitút bol známy aj tým, že tam študovali deti komunistických funkcionárov, napríklad syn Gustáva Husáka či Vasila Biľaka.
Haščák odmieta, že by sa na školu dostal ako syn. „Moji rodičia boli učitelia. Nepatrili k nomenklatúrnym kádrom komunistickej strany a neboli agentmi ŠtB,“ povedal Haščák v januári 2015.
Prvý milión zarobili zakladatelia Penty v roku 1991. Haščák mal vtedy 22 rokov a spolu s Dospivom dovážali do Československa lacný textil z Číny.