BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo prezidentku Zuzanu Čaputovú o iniciovanie rokovania všetkých strán, ktoré sa podieľajú na rozhodnutiach ústredného krízového štábu.
Združenie očakáva, že hlava štátu bude zo svojej pozície apelovať na jednoznačnosť, zrozumiteľnosť, premyslenosť prijímaných rozhodnutí a adekvátnosť následných krokov.
ZMOS sa zároveň obrátil na verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú. Žiada ju o stanovisko k testovaniu žiakov.
TASR o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Predseda ZMOS a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger tvrdí, že nesúrodé postoje politickej reprezentácie, mediálne nezvládnutá komunikácia, technickými problémami sprevádzaná príprava na ďalšie testovania na COVID-19, ale aj stres ľudí v súvislosti s pomerne rýchlo sa meniacimi stanoviskami, vrátane informačného chaosu vo vzťahu k testovaniu detí na základných školách, neprispievajú k priaznivej spoločenskej atmosfére.
"Mrzí nás to o to viac, že Slovensko je v adventnom čase, v období dôstojných príprav na najkrajšie sviatky v roku, avšak vzhľadom na uvedené dochádza medzi ľuďmi k polarizácii aj nedôvere," upozornil Tréger.
Pre úvahy o testovaní žiakov požiadal ZMOS ombudsmanku, aby zaujala stanovisko k rizikám a aj definovaniu najvhodnejšieho nastavenia testovania žiakov, pedagogických aj nepedagogických zamestnancov, prípadne aj rodičov.
"Sme presvedčení, že z pozície spoločenskej autority sledujúcej ochranu ľudských práv a vyvažujúcu spoločenský diskurz dokáže výrazne prispieť k upokojeniu spoločenskej atmosféry, konštruktívnemu prístupu k riešeniam a uvažovaní o takých opatreniach, ktoré nebudú balansovať na hrane zákonov a tým navádzať k ich spochybňovaniu, či navodzovať stav právnej neistoty," skonštatoval Tréger.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?