SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Situácia sa začína zhoršovať, varuje Krajčí. Najviac sa zhoršila v Bratislavskom kraji (minúta po minúte)

Pendlerom budú na hraniciach uznávať aj testy zo zahraničia.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

22:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:34 SVET - Španielsko chce do júna 2021 zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 najmenej tretinu zo svojich 47 miliónov obyvateľov. Povedal to španielsky premiér Pedro Sánchez s tým, že s očkovaním sa začne už v januári.

V prvej fáze bude podľa Sáncheza zaočkovaných približne 2,5 milióna osôb. Vakcínu v rámci nej dostanú obyvatelia a zamestnanci domovov pre seniorov a tiež zdravotníci. Prví na rade budú klienti a zamestnanci domovov sociálnych služieb a zdravotnícki pracovníci v prvej línii boja s pandémiou.

21:25 SVET - Švajčiarska vláda rozhodla, že počas vianočných sviatkov budú lyžiarske strediská v krajine otvorené. Vo vlakoch a lanovkách však budú platiť kapacitné obmedzenia.

Hoci na samotných svahoch nebude počet ľudí limitovaný, všetky uzavreté dopravné prostriedky, ako sú vlaky a kabíny lanoviek, budú môcť byť od 9. decembra obsadené len z dvoch tretín svojej kapacity, pričom cestujúci musia dodržiavať rozstupy. V radoch na vlek či sedačkovú lanovku sú povinné rúška a rozstupy.

Skryť Vypnúť reklamu

21:12 SVET - Bahrajn oznámil, že schválil použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech v mimoriadnych prípadoch.

Stal sa druhou krajinou na svete, ktorá odobrila použitie tejto vakcíny. Ako prvá ju ešte v stredu schválila Británia.

Súvisiaci článok Český slinový test na Covid schvália do konca roka. Bude aj na Slovensku? Čítajte 

21:00 SLOVENSKO - Hoci je klasický PCR test dosiaľ najúčinnejšou metódou na odhalenie nového koronavírusu, nejde o veľmi pohodlný zážitok. Vedci na celom svete sa preto snažia vyvinúť jednoduchšie a pohodlnejšie testy. Človek by si ich mohol urobiť sám. Stačí, ak si odpľuje do skúmavky.

Slinový PCR test vyvíjajú aj Česi zo spoločnosti DIANA Biotechnologies. Tvrdia, že je spoľahlivý podobne ako klasický PCR test.

Hoci slinový test na Covid vyvíjajú aj vedci zo Slovenska, Česko je o dosť bližšie k schváleniu. Na trh plánujú svoj výtvor uviesť do konca roka a zrejme sa dostane aj na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

20:45 SLOVENSKO - Čo bude so žiakmi, ktorých rodičia odmietnu dať otestovať? Ako často sa budú školy testovať? Dokážu vôbec testovanie zabezpečiť?

Denník SME pripravil sériu otázok a odpovedí, čo je zatiaľ známe a čo nie pri otváraní škôl.

20:30 SLOVENSKO - Polícia od začiatku pandémie eviduje celkovo 5 869 priestupkov súvisiacich s protipandemickými opatreniami.

Najviac, celkovo 3 528 priestupkov, súvisí s porušením povinnosti nosiť rúško. Orgány činné v trestnom konaní zároveň evidujú 1 909 prípadov porušenia karantény.

Porušenie protipandemických opatrení evidujú policajti aj u podnikateľov. Doteraz počas pandémie objavili 432 prevádzok, ktoré porušili zákaz otvorenia.

20:26 SLOVENSKO - Pilotné testovanie zachytilo protilátky po prekonaní COVID-19 u 45 percent ľudí z marginalizovaných skupín. Povedala to členka pandemickej komisie Alena Koščálová, ktorá je primárkou oddelenia pre dospelých v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Pilotné testovanie na prítomnosť protilátok v prípade marginalizovaných skupín bolo vykonané v troch rôznych skupinách na celkovom počte 671 ľudí.

19:50 SVET - Amerického veterána z druhej svetovej vojny neskolil ani koronavírus. Z ochorenia COVID-19 sa dokonca zotavil v priebehu niekoľkých dní a vo štvrtok oslávil 104. narodeniny. Podľa príbuzných bol major Wooten z Alabamy po súboji s koronavírusom vyčerpaný a psychicky trochu zmätený.

Vnučka Holly uviedla, že jej dedko mal 23. novembra pozitívny test na koronavírus po tom, ako ochorela jej matka, s ktorou prišiel do styku.

Hospitalizovali ho, ale v priebehu niekoľkých dní sa z choroby vystrábil a dal si pekný darček k narodeninám. Na fotografii, ktorú agentúre AP poskytla jeho vnučka, dokonca zapózoval so sviatočným koktejlom.

Skryť Vypnúť reklamu

19:24 SLOVENSKO - Od pondelka budú môcť žiaci a študenti znova nastúpiť na druhý stupeň základnej školy a na stredné školy, musia však splniť podmienku testovania antigénovým alebo PCR testom nie starším ako sedem dní. Na výučbe sa môže zúčastniť najviac šesť osôb.

Výnimky majú:

 • osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a majú o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace,
 • osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie antigénového testu alebo PCR testu,
 • osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím,
 • osoby so závažnou poruchou autistického spektra,
 • osoby s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom,
 • onkologickí pacienti po chemoterapii alebo transplantácii s leukopéniou alebo onkologicky liečení alebo s liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém,
 • žiaci a zamestnanci základných škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami, stredných špeciálnych škôl a odborných učilíšť a praktických škôl,
 • žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí sa zúčastňujú na školskom vyučovaní v malých skupinách tvorených z najviac piatich žiakov a jedného pedagogického zamestnanca,
 • pedagogickí zamestnanci vyučujúci v takejto malej skupinke.

19:10 SLOVENSKO - Mikas nevylúčil, že by cez vianočné sviatky mohlo dôjsť aj k lockdownu, ak bude situácia veľmi zlá. V hre je tiež však aj testovanie, dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne je situácia na Slovensku z hľadiska čísel najlepšia za posledné týždne, ale už sa začína opäť zhoršovať.

Marek Krajčí, minister zdravotníctva

19:08 SLOVENSKO - Čo sa týka otvárania lyžiarskych stredísk, podľa Mikasa ich otvorenie aktuálne vyhláška nezakazuje. Táto téma však podľa jeho slov ešte nie je uzavretá a epidemiológovia o nej budú hovoriť budúci týždeň.

"Nejakým spôsobom to zrejme budeme musieť upraviť," hovorí Mikas.

19:02 SLOVENSKO - Konzílium epidemiológov rokovalo aj o semafore, ktorý budú teraz pripomienkovať jednotlivé ministerstvá. Keď bude hotový, minister ho predloží krízovému štábu a až potom ho predstavia verejnosti.

V piatich regiónoch je však podľa Krajčího na základe tohto semaforu taká kritická situácia, že by tam malo dôjsť k pretestovaniu.

18:52 SLOVENSKO - Aktuálne je situácia na Slovensku z hľadiska čísel najlepšia za posledné týždne, ale už sa začína opäť zhoršovať, varuje minister Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

Incidencia sa podľa Krajčího zlepšila v troch krajoch, v ostatných sa však zhoršila, pričom najviac v Bratislavskom kraji. Tam oproti minulému týždňu počty nových prípadov stúpli o 71 percent.

Zhoršuje sa aj situácia v nemocniciach, dodáva Krajčí. Tiež nám neklesajú počty úmrtí a hospitalizovaných, práve naopak, začínajú rásť.

18:50 SLOVENSKO - Situácia v našej krajine je stále o niečo lepšia ako v susedných krajinách, hovorí Krajčí. Aj preto začína platiť pre pendlerov povinnosť mať so sebou negatívny antigénový alebo PCR test.

Od pondelka budú akceptované aj testy vykonané v zahraničí v krajinách Európskej únie, priblížil hlavný hygienik Ján Mikas.

18:48 SLOVENSKO - Začína sa tlačová konferencia po skončení rokovania pandemickej komisie vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

18:45 SVET - Hromadné testovanie obyvateľstva Rakúska, ktoré sa začalo v piatok vo Viedni a v spolkových krajinách Voralbersko a Tirolsko, sprevádzali technické problémy a pred odbernými miestami sa tvorili dlhé rady. Informovali o tom rakúske médiá.

Po tom, čo na jednom z troch odberných miest vo Viedni vypadol elektronický prihlasovací systém, museli sa údaje o testovaných osobách zaznamenávať ručne do formulárov.

Starosta hornorakúskej metropoly Linz Klaus Luger zasa kritizoval "chaos s údajmi na ministerstve zdravotníctva" a avizoval, že Horné Rakúsko, kde sa s testovaním začne v sobotu, prejde na vlastný systém.

Súvisiaci článok Taliani cez Vianoce nesmú opustiť obec, v ktorej žijú. Lyžiarske strediská sa neotvoria Čítajte 

18:34 SVET - Taliani sa počas tohtoročných Vianoc budú musieť zaobísť bez polnočnej omše a bez možnosti navštíviť príbuzných, ktorí žijú v inom regióne. Krajinu čakajú sviatky sprevádzané prísnymi obmedzeniami, ktoré majú spomaliť šírenie koronavírusu v populácii.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak teraz prestaneme byť bdelí, za rohom si nás počká tretia vlna (pandémie),“ vyhlásil ešte v stredu taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza v parlamente.

Nina Sobotovičová zhrnula, aké Vianoce čakajú Talianov >>>>

18:20 SVET - Európsky policajný úrad (Europol) zverejnil varovanie pred činnosťou organizovaných zločineckých skupín v súvislosti s vakcínami proti ochoreniu COVID-19, vrátane možných pokusov o predaj nebezpečných falošných vakcín alebo, naopak, pokusov o krádeže dodávok tých skutočných.

Europol prostredníctvom svojho systému včasného varovania upozornil, že zločinecké gangy už zareagovali na možnosti, ktoré im priniesla pandémia koronavírusu. "V momente, ako sa na trh dostane pravá vakcína, očakávame, že sa veľmi rýchlo dostanú do obehu aj falošné verzie konkrétnej značky," uviedol úrad a zároveň pripomenul falošnú vakcínu proti chrípke, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia objavila v októbri v Mexiku.

Skryť Vypnúť reklamu

18:12 SVET - Maďarský premiér Viktor Orbán vyzdvihol Britániu za jej rýchle schválenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a naopak kritizoval Európsku úniu za to, že je v tomto procese pomalšia.

"Ten, kto odchádza (z EÚ) a ide svojou cestou, pričom hľadá vlastné riešenia, môže chrániť zdravie svojich občanov rýchlejšie ako môžeme my, ktorí sme zostali (v EÚ)," povedal Orbán v rozhovore pre verejnoprávny rozhlasovú stanicu Kossuth rádió. Skutočnosť, že Británia už v stredu schválila používanie vakcíny od spoločností BioNTech a Pfizer, označil za "facku" EÚ.

17:53 SLOVENSKO - Vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19 nadväzuje na predchádzajúci výskum vakcín.

Vo videu na sociálnej sieti to uviedla riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová, ktorá vysvetlila, ako je možné, že vakcínu proti novému koronavírusu dokázali vyvinúť za niekoľko mesiacov, keď výroba lieku či vakcíny trvá roky.

Skryť Vypnúť reklamu

17:35 SVET - Netopiere v pohraničných oblastiach južnej a juhovýchodnej Číny sú nositeľmi ďalších koronavírusov, ktoré už teraz majú schopnosť prenosu na ľudí.

Upozornila na to popredná čínska odborníčka, doktorka Š' Čeng-li z virologického ústavu vo Wu-chane.

Podľa jej slov je pravdepodobné, že tieto vírusy, vrátane blízkych príbuzných vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, už kolujú v prírode aj mimo Číny, napísal spravodajský server The Guardian.

"Mali by sme ich hľadať nielen v Číne, ale aj v ďalších krajinách južnej Ázie," dodala Š' Čeng-li, ktorá má prezývku "netopieria žena", pretože jej skupina študuje netopierie koronavírusy.

Tieto informácie Š' Čeng-li prezentovala na webovom seminári, ktorý zorganizovali francúzske lekárske a veterinárne akadémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz sa dva medzinárodné tímy - jeden koordinovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou a druhý lekárskym magazínom Lancet - chystajú vyšetriť pôvod pandémie rok potom, čo oficiálne prepukla.

17:27 SVET - Nemecká vláda oznámila, že očkovanie proti koronavírusu bude pre všetkých obyvateľov krajiny bezplatné.

"Očkovanie bude bezplatné, a to bez ohľadu na to, či je niekto poistený alebo nie, a nebude závisieť ani od toho, aké má poistenie," povedal hovorca nemeckého ministerstva zdravotníctva Oliver Ewald.

Hromadné testovanie, aké prebehlo napríklad na Slovensku a momentálne sa začalo aj v Rakúsku, sa Nemecko zorganizovať nechystá.

Riadi sa totiž odporúčaniami Inštitútu Roberta Kocha, ktorý preferuje očkovanie v ohniskách nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

17:00 SLOVENSKO - Rezort hospodárstva má zabezpečiť osem miliónov antigénových testov so špecificitou nad 99 %.

Ako vyplýva z dnešného uznesenia vlády, štyri milióny testov má ministerstvo obstarať najneskôr do 17. decembra a ďalšie štyri milióny do 31. decembra tohto roka.

Použiť sa majú podľa zadania ministerstva zdravotníctva za účelom ďalšieho hromadného testovania obyvateľstva.

16:56 SVET - Cestujúci z takzvaných červených krajín EÚ+ môžu od 3. decembra pricestovať do Českej republiky.

Podmienkou predloženie negatívneho výsledku PCR testu, nie staršieho ako 72 hodín a vopred vyplneného formulára. Dôvod pobytu môže byť ľubovoľný, a to vrátane turistiky alebo rodinných návštev počas vianočných sviatkov.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pod červenými krajinami EÚ+ sa myslia krajiny EÚ vrátane krajín Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska, ktoré sú v zmysle aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR považované za krajiny s vysokou mierou pozitivity zaznamenaných prípadov,“ spresnil rezort.

Dodal, že aktuálna vyhláška vychádza z hodnotenia Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

16:52 SLOVENSKO - Najväčšie lyžiarske stredisko v Jasnej v sobotu vyskúša všetky nastavené preventívne opatrenia pre bezpečnú lyžovačku v praxi.

Súvisiaci článok V Jasnej spustia lyžovačku už v sobotu Čítajte 

Prvý deň prevádzky bude určený výlučne pre majiteľov sezónnych skipasov a pre obmedzený počet majiteľov skipasov. V prípade ich vypredania nebude možné zakúpiť si skipasy v pokladni.

„Jedna vec je pripravovať opatrenia teoreticky a druhá v praxi. Preto sme sa po dôkladnom zvážení rozhodli s limitovaným množstvom lyžiarov otestovať prevádzku a pripravené preventívne opatrenia v praxi. Chceme si potvrdiť, že pripravené koridory, koordinácia lyžiarov od príchodu do strediska až po prepravu lanovkami, sú pripravené správne. Zámerom je i vyskúšať aké budú nástupné časy pri uplatňovaní opatrení. Je to test strediska, opatrení a zároveň aj lyžiarov, či budú ochotní a schopní dodržiavať všetky nastavené preventívne opatrenia,“ informoval riaditeľ strediska Igor Mráz.

Skryť Vypnúť reklamu

16:50 SLOVENSKO - V nemocnici v košickej Šaci v týchto dňoch opätovne testovali antigénovými testami zamestnancov na nový koronavírus.

"V priebehu štvrtkového a piatkového plošného testovania zamestnancov sa vykonalo 896 testov, z nich vyšlo osem pozitívnych," informoval riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Ako ďalej uviedol, počas vianočných sviatkov bude nemocnica fungovať v obmedzenom režime, obsadených bude menej ako 50 percent lôžkového fondu.

16:41 SVET - Britská Národná zdravotná služba plánuje začať s očkovaním už na budúci utorok.

Súvisiaci článok Veda už prichádza na pomoc, Briti začnú s očkovaním na Západe ako prví Čítajte 

Do krajiny dnes dorazila prvá dodávka vakcín od spoločností BioNTech a Pfizer.

Premiér Boris Johnson už predtým označil chystanú vakcináciu za najväčšiu očkovaciu kampaň v dejinách Británie.

Očakáva sa, že do Británie už na budúci týždeň dopravia približne 800.000 dávok vakcíny od spoločností BioNTech a Pfizer, ktorú tento týždeň schválil britský regulačný úrad na všeobecné použitie.

Milióny ďalších dávok by mali doraziť ešte do konca tohto kalendárneho roka.

16:18 SVET - České lyžiarske strediská sa otvoria v piatok 18. decembra, teda o šesť dní skôr, než sa pôvodne plánovalo.

Informoval o tom minister zdravotníctva Jan Blatný. Dôvodom je podľa neho to, aby ľudia na hory mohli vyraziť s predstihom pred vianočnými sviatkami. O tom, aké opatrenia bude potrebné v strediskách dodržiavať, rozhodne vláda v pondelok.

15:21 SLOVENSKO - Premiér Matovič na sociálnej sieti upresnil, že možnosť prezenčnej výučby vznikne pre tie deti ll. stupňa ZŠ a SŠ, ktoré sa budú vedieť preukázať negatívnym testom nie starším ako 7, 14, respektíve 21 dní.

Závisieť to bude od vážnosti epidemiologickej situácie v danom okrese.

15:12 SLOVENSKO - Tlačová konferencia po rokovaní pandemickej komisie sa uskutoční po 18:30. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

15:00 SVET - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa nechá zaočkovať proti novému koronavírusu. Chce tak ísť Turkom príkladom.

"Pre mňa nie je problém nechať sa zaočkovať. Je nevyhnutné spraviť tento krok ako príklad pre našich občanov," povedal po piatkových modlitbách v Istanbule.

14:53 SLOVENSKO - Najviac prípadov koronavírusu bolo počas 49. týždňa zaznamenaných v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Po nich nasledoval Trenčiansky kraj. Vyplýva to z informácií o výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky a jej podobných ochorení v SR. Informoval o tom odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

V 49. kalendárnom týždni bolo hlásených 10 286 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 9,9 percenta pozitívnych vzoriek viac ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni.

14:27 SVET - Očkovanie proti COVID-19 bude v Česku dobrovoľné a hradené z poistenia.

Českí poslanci schválili vládny návrh zákona o vakcínach, ktorý umožní hradenie dobrovoľného očkovania z verejného zdravotného poistenia a predpokladá tiež odškodnenie za prípadnú ujmu spôsobenú očkovaním.

"Štát preberá garanciu za toto očkovanie," vyjadril sa minister zdravotníctva Jan Blatný.

14:10 SLOVENSKO - Strana Hlas označila plán na otváranie škôl za zbytočnú šikanu učiteľov, rodičov a detí.

Výsledok rokovania vlády podľa Hlasu svedčí o tom, že ide o improvizáciu predsedu vlády s nejasným výsledkom podobným tomu, aký sa v plnej miere ukázal po celoplošnom testovaní.

Strana tiež odmieta vytváranie dvoch kategórii žiakov.

14:03 SLOVENSKO - Na ministerstve zdravotníctva stále prebieha rokovanie pandemickej komisie.

13:55 SVET - Srbsko dnes otvorilo novú nemocnicu pre pacientov s ochorením COVID-19.

Zariadenie má kapacitu takmer tisíc lôžok. Z toho je 250 vyčlenených pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Srbsko taktiež dnes dostalo prvú zásielku ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá bude predmetom laboratórnych testovaní. Predstavitelia krajiny tvrdia, že chcú získať všetky dostupné vakcíny a obyvatelia si budú môcť vybrať, pre ktorú sa rozhodnú.

13:41 SLOVENSKO - Podľa premiéra Matoviča by mali lockdown oznámiť kľúčové autority štátu, ktoré vystupovali proti plošnému testovaniu.

Reagoval tak na otázku, či môžu byť vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu do Vianoc zavedené prísnejšia opatrenia.

"Očakávam, že veľmi skoro kľúčové autority štátu, ktoré v posledných týždňoch vystupovali proti plošnému testovaniu a hovorili o tom, že má byť len dobrovoľné, prídu a úprimne povedia, že hold, zostal nám len lockdown. A teraz, keď vláda rozhodne o lockdowne, nehnevajte sa, lebo my sme to spôsobili tým, že sme spochybňovali plošné testovanie," uviedol premiér. Nespresnil však, koho konkrétne tým myslel.

13:10 SLOVENSKO - Niektoré školy budú môcť otvoriť už v pondelok 7. decembra.

Uviedol to minister školstva Branislav Gröhling po mimoriadnom rokovaní vlády, ktorá podľa neho dospela k dohode.

Otvoreniu bude predchádzať testovanie žiakov, ich rodičov i zamestnancov škôl.

Týkať sa to teda bude škôl, ktoré kontaktovali jednotlivé úrady a sú pripravené zapojiť sa do pilotného testovania. Školy si musia zabezpečiť odberové miesta.

Podľa premiéra je to len už na zriadovateľovi, riaditeľovi či rodičoch. Otestovať sa bude musieť minimálne jeden rodič.

Minister Gröhling povedal, že v dohľadnej dobe vydajú jednotlivé uznesenia a manuály pre školy. Dodal, že v decembri budú nastavovať a dolaďovať podmienky, aby už boli na januárové otvorenie škôl pripravené.

13:06 SLOVENSKO - Pendleri by sa možno na hraniciach mohli preukazovať aj negatívnym antigénovým testom na ochorenie COVID-19, ktorý bol vykonaný aj v okolitých krajinách Európskej únie, nie len na Slovensku.

Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) s tým, že sa o tejto možnosti momentálne rokuje.

"Od pondelka by mali mať takzvaní pendleri antigénový test, ktorý by mal byť zrealizovaný v našich odberných miestnostiach. Rozprávali sme sa v piatok na vláde, a budeme aj na pandemickej komisii, že by sme mohli rozšíriť túto možnosť aj o antigénové testy z okolitých krajín. Konkrétne máme na mysli Rakúsko," spresnil Klus.

13:05 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík a europoslanec Eugen Jurzyca predstavili na tlačovej konferencii svoj plán obnovy ekonomiky po koronakríze.

Strana SaS pripravila dokument, v ktorom spísala svoje priority, ktoré sa v rámci zotavovania ekonomiky bude pokúšať pretláčať.

SaS pritom nezverejnila svoje priority, podľa Jurzycu však kladú dôraz najmä na štrukturálne reformy. Spomenul aj zmeny, ktoré často stroskotajú na politickej nevôli a odporu "zdola", ako napríklad spájanie malých obcí alebo škôl.

Samotný predseda SaS označil za svoju srdcovku odvodový bonus, europoslanec zase fiškálnu decentralizáciu alebo slobodu odpisovania.

Celková suma predstavených zmien je asi o 2 mld. eur vyššia, ako aktuálne vyčlenené zdroje pre Slovensko.

13:03 SLOVENSKO - Ministerka investícii Veronika Remišová je proti tomu, aby sa návrat do škôl podmieňoval povinným testovaním na koronavírus.

Stačiť by podľa nej malo potvrdenie o bezinfekčnosti. Uviedla to po mimoriadnom rokovaní vlády k otváraniu škôl.

12:56 SVET - Francúzsky premiér Jean Castex vyhlásil, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ako prví dostanú obyvatelia domovov dôchodcov.

Očkovací proces spustia hneď, ako vo Francúzsku budú dostupné dávky. Podľa Castexa to však ešte pravdepodobne nebude v priebehu decembra.

Francúzsko dostane vakcíny prostredníctvom dohôd, ktoré uzatvorila Európska únia s farmaceutickými spoločnosťami, aby zabezpečila očkovacie látky pre všetkých 27 štátov eurobloku.

"Vo Francúzsku budeme mať potenciálne 200 miliónov dávok, čo znamená zaočkovanie 100 miliónov ľudí, keďže každé zaočkovanie bude vyžadovať dve dávky," povedal Castex.

12:34 SVET - Biden plánuje po inaugurácii vyzvať na 100 dní nosenia rúšok.

Jednou z prvých vecí, ktoré plánuje novozvolený americký prezident Joe Biden urobiť v úrade, je požiadať Američanov, aby sto dní nosili na tvárach rúška.

Politik, ktorý často zdôrazňuje, že nosenie rúšok v boji proti koronavírusu je "patriotická povinnosť", to povedal v rozhovore s Jakeom Tapperom v televízii CNN. Chystá sa tak pritom spraviť ešte v deň inaugurácie, a teda 20. januára.

"V prvý deň, čo zložím sľub, požiadam verejnosť o sto dní nosenia rúšok. Len sto dní nosenia rúšok, nie nastálo, len sto dní. A myslím, že spozorujeme značné zníženie" šírenia vírusu, povedal Biden.

Načítavam video...

12:03 SLOVENSKO - Obmedzenie lyžiarskych stredísk je len zámerom, ktorý minister predstavil konzíliu epidemiológov a infektológov.

Súvisiaci článok Doležal: Kollárove lyžiarske stredisko neporušuje pravidlá, lyžovať sa stále dá Čítajte 

V piatok ho posúdi Pandemická komisia a následne sa dostane na stôl ústrednému krízovému štábu a hygienikom Úradu verejného zdravotníctva.

Doterajšie vyhlášky hygienikov chápu lyžovanie ako exteriérový šport a neplatia preň žiadne obmedzenia.

"Náš pohľad je, že tie opatrenia chceme sprísniť, aby na svahoch bol organizovaný poriadok, nie neorganizovaný chaos," vraví Doležal.

Minister zatiaľ nespresnil, ako sa pravidlá pre lyžiarske strediská budú sprísňovať.

11:45 SLOVENSKO - Lyžiarske stredisko na Donovaloch dnes otvorilo lyžiarsku sezónu.

Lyžuje sa zatiaľ v časti Záhradište a v prevádzke je aj večerné lyžovanie. Informovalo o tom stredisko na sociálnej sieti. Zároveň zdôraznilo, že za aktuálne platnej legislatívy môže byť otvorené.

K dispozícii sú zjazdovky pri Lomenej pome a pri vleku P2 v celkovej dĺžke 1,2 kilometra.

11:42 SLOVENSKO - Nemocnica v Zlatých Moravciach zaznamenala v posledných dňoch výrazné zlepšenie aktuálneho stavu súvisiaceho s druhou vlnou pandémie.

"Znížil sa nám počet pozitívnych pacientov aj zamestnancov, i keď stále ostáva obmedzená prevádzka jednotky intenzívnej starostlivosti oddelenia vnútorného lekárstva. Prevádzka na špecializovaných ambulanciách je bez akýchkoľvek obmedzení," uviedla poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

Nemocnica aktuálne eviduje celkovo päť pozitívne testovaných pacientov, traja pacienti sú suspektní.

11:32 SVET - V Rusku za uplynulých 24 hodín zaznamenali 27 403 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Rekordný denný nárast 28.145 nových prípadov infekcie zaevidovali v krajine vo štvrtok.

11:30 SVET - Prvé dávky vakcíny by mohlo mať Poľsko k dispozícii už v januári. Uviedol to v piatok šéf kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk.

Premiér Mateusz Morawiecki v stredu povedal, že očkovanie proti koronavírusu by sa v krajine malo začať predbežne vo februári budúceho roka.

"Podobne ako v iných krajinách to vyzerá tak, že Poľsko sa k prvým dávkam očkovacej látky dostane už v januári, keďže schvaľovací proces (vakcíny) prebehne koncom decembra a začiatkom januára," povedal Dworczyk pre verejnoprávny rozhlas.

Odhadol, že očkovanie populácie by malo prebiehať na približne 8000 miestach.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Kórea hlási vyše 600 nových prípadov Čítajte 

11:22 SVET - Južná Kórea zaznamenala v priebehu 24 hodín 629 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Je to najvyšší denný prírastok infekcií za zhruba deväť mesiacov.

Kórejský úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatok informoval, že zo spomínaných prípadov bolo 600 výsledkom lokálneho šírenia a takmer 80 % z nich pochádzalo z oblasti hlavného mesta Soul, ktorá je v súčasnosti centrom epidémie v krajine.

10:58 SVET - Rakúsko začalo s dobrovoľným hromadným testovaním na koronavírus, ktoré, ako dúfajú miestne úrady, pomôže zabrániť dlhým a tvrdým lockdownom v budúcnosti.

Súvisiaci článok Rakúsko plánuje povinnú karanténu počas Vianoc aj pre Slovákov Čítajte 

Testovanie rýchlymi antigénovými testami v piatok odštartovalo vo Viedni a západných spolkových krajinách Vorarlbersko a Tirolsko.

Pozitívne testovaní ľudia do 24 hodín absolvujú konvenčné PCR testy a v prípade, že aj tie budú pozitívne, musia zostať aj s kontaktmi v karanténe.

Ľudia sa na testovanie môžu zaregistrovať na webstránke, ktorú zriadili špeciálne pre tento účel.

Testovanie má na starosti rakúska armáda, ktorá vo Viedni v kongresovom centre zriadila veľké testovacie stredisko so 170 odbernými miestami.

10:48 SLOVENSKO - Ministerka investícií a predsedkyňa koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová očakáva, že minister Branislav Gröhling a premiér Matovič sa dohodnú pri téme otvárania škôl.

Súvisiaci článok Vláda rokuje o otváraní škôl. Gröhling verí, že padne rozhodnutie Čítajte 

Ako poznamenala pred mimoriadnym rokovaním vlády, mesiac už hovoria, že návrat detí do škôl musí mať prioritu pred akýmikoľvek ďalšími opatreniami, ktoré sa týkajú uvoľňovania.

Remišová ocenila, že sa o otváranie škôl osobne zaujíma aj Matovič. Dodala však, že v tejto téme musí byť úzka koordinácia medzi všetkými ministerstvami. Preto je podľa nej dôležité, aby tá spolupráca bola veľmi dobrá, lebo deti nemôžu byť rukojemníkmi nejakých politických hádok.

Podotkla, že téma otvárania škôl a otázky spojené so vzdelávaním sa nemôžu riešiť bez súčinnosti s ministrom školstva, keďže to patrí do jeho kompetencie. Vysvetlila, že preto očakáva dohodu medzi Gröhlingom a Matovičom.

10:41 SLOVENSKO - Minister zahraničných vecí Ivan Korčok na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN venovanom pandémii ochorenia COVID-19 apeloval na potrebu intenzívnejšej medzinárodnej spolupráce v boji proti novému koronavírusu i dezinformáciám.

Korčok na mimoriadnom zasadnutí OSN vystúpil v noci na piatok.

Hlavným posolstvom vystúpenia bola potreba intenzívnej medzinárodnej spolupráce a zabezpečenie rovnakého prístupu k informáciám, testovaniu, vakcínam a k liekom pre každého.

Súvisiaci článok Donovaly avizujú spustenie lyžiarskej sezóny už na dnes Čítajte 

10:34 SLOVENSKO - Minister dopravy Andrej Doležal upresnil, že minimálne do pondelka môžu byť otvorené všetky lyžiarske strediská.

Hlavný hygienik zatiaľ nebol požiadaný o to, aby vydal vyhlášku a rezort dopravy nevie regulovať, otvárať či zatvárať tieto strediská.

Reagoval tak na medializované informácie o otváraní strediska na Donovaloch, ktorého majiteľom je predseda parlamentu Boris Kollár.

O otváraní alebo zatváraní lyžiarskych stredísk budú podľa Doležala diskutovať na dnešnej pandemickej komisii.

10:30 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje na šírenie nepravdivých informácií o tom, že sa chystá pokusná vakcinácia na starých ľuďoch v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb.

Hoax sa sociálnymi sieťami šíri formou statusu. Polícia SR o tom informovala v statuse na stránke Hoaxy a podvody na sociálnej sieti.

10:22 SLOVENSKO - Nezaradený poslanec Richard Raši obvinil rezort obrany z porušovania legislatívy o skladovaní biologického odpadu.

Podľa Rašiho sa vo vojenskom objekte Mokraď v okrese Liptovský Mikuláš nachádza 300 až 400 ton odpadu z celoplošného testovania.

Vo veci sa rozhodol podať trestné oznámenie.

„Tento postup by nemal preverovať iba minister Budaj a jeho rezort, ale aj Úrad verejného zdravotníctva, pretože nakladanie s biologicky kontaminovaným odpadom pochádzajúcim z úkonov, ktoré sú robené zdravotníkmi spadá do jeho pôsobnosti,“ povedal Raši.

10:10 SLOVENSKO - Ktoré školy sa otvoria ešte pred Vianocami? Bude otestovanie žiakov, ich rodičov a učiteľov antigénovými testami povinné, aby sa mohlo učiť v triedach? Pripúšťa vôbec zákon, aby deti museli mať negatívny test na koronavírus, aby mohli prísť do tried?

Otázky, na ktorých sa v piatok ráno snaží nájsť dohodu vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí.

„Teším sa, že sa vraciame k pôvodnému návrhu, ktorý sme vypracovali,“ tvrdil pred rokovaním minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Súvisiaci článok Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to Čítajte 

Odmietol však spresniť, o ktorom z dvoch jeho doterajších návrhov k otváraniu škôl bude vláda rokovať. Je však pravdepodobné, že aspoň niekoľko škôl sa ešte do Vianoc zúčastní na pilotnom testovaní a do ich tried sa potom budú môcť vrátiť žiaci ešte pred Vianocami.

Minister najskôr navrhoval testovať žiakov len na školách, kde by sa vyskytlo podozrenie infekcie koronavírusom. Druhý návrh počítal s dobrovoľným pilotným pretestovaním žiakov, učiteľov a jedného zákonného zástupcu na žiaka, aj tento návrh zamietol ústredný krízový štáb.

Svoj vlastný návrh predložil aj premiér Igor Matovič (OĽaNO). „Rozhodol som sa to zobrať do vlastných rúk,“ povedal v stredu a ministrovi školstva odkázal, že inak by sa školy neotvorili ani do apríla.

Matovičov plán je však podobný ako Gröhlingov. Tiež počíta s pilotným testovaním niekoľkých škôl pred návratom žiakov do tried.

Premiér však do zoznamu pilotné testovaných škôl, ktoré sa otvoria už pred Vianocami zaradil aj súkromnú školu BESST v Trnave, ktorú navštevujú jeho dcéry.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 2 184 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 312 pozitívne testovaných antigénovými testami.

Je to 19,46 % z 11 221 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,64 % z 28 262 antigénnych testov za včerajší deň.

Súvisiaci článok Rastie počet pacientov, ktorí končia v nemocnici. Pozrite si grafy Čítajte 

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (503), nasleduje Prešovský kraj (284), Nitriansky (248), Trnavský (248), Banskobystrický (240), Žilinský (237), Bratislavský (213) a Košický (211). Je medzi nimi 1 022 mužov a 1 162 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 848 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 675 ľudí. Na JIS je 125 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 121 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 27 prípadov. Celkový počet je 957.

Pribudlo 2 869 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 77 142 ľudí. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 115 246, pričom takto bolo pozitívne testovaných 113 392 osôb.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 1527.

9:45 SVET - Ukrajina hlási 15 131 nových prípadov a 235 úmrtí.

Celkovo sa v krajine koronavírusom nakazilo už 787 891 ľudí, ochoreniu COVID-19 podľahlo 13 195 z nich.

9:36 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling finalizujú napriek sporom podmienky, ktoré budú školy musieť splniť.

Žiaci aspoň niekoľkých desiatok základných a stredných škôl sa pred Vianocami vrátia do tried.

Otvoriť by ich mali najskôr v utorok 8. decembra. Ešte predtým budú školy musieť antigénovými testami otestovať učiteľov, žiakov a ich rodičov. Ako školy zabezpečia zdravotníkov a pomocníkov, zatiaľ nie je vyriešené.

"Zatiaľ chystáme otvorenie len asi desiatich škôl, ktoré sme prvé kontaktovali a ktoré prejavili ochotu," napísal Matovič na facebook, keď oznámil, že sa rozhodol otváranie škôl "zobrať do vlastných rúk".

08:46 SLOVENSKO - K otváraniu škôl o 9:30 mimoriadne zasadne vláda.

08:16 SVET - Taliansko zakázalo cestovanie medzi regiónmi počas sviatočného obdobia. Zákaz, ktorý je súčasťou prísnejších protipandemických opatrení, platí od 21. decembra do 6. januára. Pričom od 25. a 26. decembra a 1. januára nebudú môcť Taliani opúšťať mestá, kde žijú. Cestovný zákaz má však aj výnimky, a to v prípade práce, zdravotných dôvodov a mimoriadnych situácií.

V Taliansku tiež bude platiť zákaz vychádzania od 22:00 do 5:00. Reštaurácie budú môcť byť v niektorých regiónoch otvorené do 18:00, v ďalších častiach krajiny si zase zákazníci budú môcť brať jedlo len so sebou. Lyžiarske svahy ostanú zavreté do 7. januára.

07:34 SVET - USA zaznamenali ďalší rekordný počet nakazených, keď vo štvrtok pribudlo 210-tisíc nových prípadov. Experti predpokladajú, že situácia sa bude v ďalších dňoch ešte zhoršovať. Dôvodom je, že aj napriek varovaniam sa milióny Američanom počas Dňa vďakyvzdania vydali za príbuznými.

Súvisiaci článok Koronavírus v Česku: Pribudlo 4 624 nových prípadov a 46 úmrtí Čítajte 

06:43 SVET - Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred následkami pandémie, s ktorými môže aj po rýchlom schválení vakcín svet bojovať niekoľko desaťročí.

Guterres vyzdvihol rýchly pokrok v príprave na očkovanie proti koronavírusu, zároveň upozornil na to, že vakcíny nemôžu byť považované za "všeliek" proti následkom pandémie. Vakcína podľa neho "nedokáže odčiniť skazu," ktorú po seba pandémia zanechá a ktorá bude ľudstvo sprevádzať nasledujúce roky, ak nie desaťročia. Ako príklad uviedol narastajúcu chudobu či hladomor, ako aj ekonomické následky.

06:05 SVET - V Česku sa nárast počtu nových prípadov zastavil, vo štvrtok pribudlo 4 624 pozitívnych, čo je o 575 potvrdených prípadov viac, ako pred týždňom.

6:00 SVET - Slovinsko v decembri spustí hromadné testovanie na koronavírus. Dôvodom je nedostatočný výsledok opatrení pri spomaľovaní šírenia vírusu, píše agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšiu vládu. Celoštátne testovanie by malo začať po 11. decembri.

Hromadné testovanie je podľa ministra zdravotníctva Tomaža Gantara potrebné aj pre vysoký prírastok denných prípadov nákazy, úrady už nezvládajú vystopovať všetky osoby, s ktorými infikovaní prišli do kontaktu.

V Slovinsku už prebieha testovanie zdravotníkov a zamestnancov v sociálnych zariadeniach. Vláda plánuje začať aj s testovaním tzv. kľúčových pracovníkov, ako sú učitelia, vojaci a policajti. Do konca roka potom umožní otestovať sa každému bežnému občanovi, ktorý o to požiada.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 451
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 466
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 289
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 767
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 621
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 283
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 089
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 542
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 407
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 616
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračné foto.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.