BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová dnes oboznámila prezidentku SR Zuzanu Čaputovú so zisteniami z prieskumu o environmentálnych záťažiach, ktoré zosumarizovala v mimoriadnej správe.
Patakyová upozornila na zistenia o porušení viacerých základných práv. Ide najmä o dlhodobú nečinnosť relevantných orgánov vo veci odstraňovania starých environmentálnych záťaží z minulosti.
V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Na stretnutí ombudsmanka poukázala predovšetkým na zistenia týkajúce sa nečinnosti orgánov.
V rámci prieskumu sa zamerala na 152 registrovaných environmentálnych záťaží kategórie B (potvrdené environmentálne záťaže klasifikované ako najviac ohrozujúce).
Zistila, že v 73 prípadoch nebol doposiaľ určený pôvodca environmentálnej záťaže, pretože príslušný orgán ani nezačal konanie o určení povinnej osoby na jej sanáciu.
„S odstraňovaním environmentálnych záťaží už nemôžeme dlhšie čakať. Riziká spojené s odďaľovaním odstraňovania envirozáťaží sú príliš vážne a povinnosťou štátu je garantovať právo na priaznivé životné prostredie či právo na ochranu zdravia pre každého. V stave, v ktorom sa aktuálne nachádzame, dochádza k porušeniu týchto práv. Zistenia o nečinnosti orgánov v súvislosti s likvidáciou znečistení nesmieme brať na ľahkú váhu a musíme okamžite začať alarmujúcu situáciu riešiť,“ upozornila ombudsmanka.

Pavelková na záver doplnila, že prezidentka si závery mimoriadnej správy vypočula a vyjadrila súhlasný postoj v súvislosti s nevyhnutnosťou venovať náležitú pozornosť problematike likvidácie envirozáťaží.
Verejná ochrankyňa práv prezentovala 25. novembra mimoriadnu správu v Národnej rade Slovenskej republiky. Poslanci vzali mimoriadnu správu na vedomie, zo 127 hlasujúcich bolo 116 za vzatie správy na vedomie.