BRATISLAVA. Finančník z Penty Jaroslav Haščák bude stíhaný vo väzbe. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská sa stotožnila s návrhom prokurátora, ktorý chcel pre Haščáka väzbu pre riziko ovplyvňovania svedkov.
Jeden z najbohatších Slovákov Haščák je obvinený z toho, že si od ľudí z SIS kúpil uniknutú nahrávku z odpočúvania bytu na Vazovovej ulici v Bratislave z roku 2006, z ktorej neskôr v roku 2011 vznikol prepis rozhovorov pod názvom Gorila.

V byte sa Haščák podľa spisu stretával s vysokými štátnymi úradníkmi a riešili úplatky pri obchodoch Penty so štátom.
Rozhodnutie nie je právoplatné, Haščák podal sťažnosť. Jeho advokát Martin Škubla po rozhodnutí povedal, že sťažnosť sa týka aj samotného obvinenia, ktoré je podľa neho neodôvodnené.
"Táto vec je stará 14 rokov, prakticky všetci svedkovia boli vypočutí, sú zaistené všetky písomnosti a myslím si, že môj klient nenesie zodpovednosť za nejaké konanie štátnych orgánov," povedal po rozhodnutí Škubla.
Haščák od roku 2011 označuje spis Gorila za fikciu a trvá na tom, že nikoho nepodplácal a to aj po tom, ako minulý rok táto nahrávka unikla na verejnosť.
Obchody s Gorilou

Nahrávku podľa spisu Gorila pred takmer pätnástimi rokmi vyniesol ďalší obvinený príslušník SIS Ľubomír Arpáš.
Jeho manželka Dana Arpášová je stíhaná spolu s ním preto, že obaja si založili firmu, ktorej Haščák poslal takmer 200-tisíc eur za analýzy v zdravotníctve.
Dlhodobo sa špekuluje, že tieto peniaze boli výpalné, ktoré Haščák zaplatil za to, aby sa nahrávka nikdy na verejnosť nedostala.
Škubla po rozhodnutí pripustil, že Penta Arpášove analýzy už nemá, ale vraj jeho prácu môžu obsahovať iné interné analýzy, ktoré si robila Penta. "Tie informácie boli písomné aj ústne a tak ďalej," povedal Škubla.
Za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti hrozí Haščákovi dvadsaťročné väzenie.
Keďže Arpáš je vo väzbe už od minulého týždňa, súd v piatok rozhodoval len o väzbe pre Haščáka a Arpášovú. Poslal do nej oboch.

Súd trval 12 hodín
Haščáka zadržali a obvinili v utorok po tom, ako sa dostavil na plánovaný výsluch. Potom s ním išlo večer niekoľko desiatok kukláčov do sídla Penty v Digital Parku v Bratislave, kde mu prehľadali kanceláriu.
Následne strávil dva dni v cele policajného zaistenia.
Vypočúvanie na Špecializovanom trestnom súde bolo naplánované na ôsmu ráno v piatok.
Na súd Haščáka priviezli kukláči v predstihu, takmer štyridsať minút pred termínom aj spolu s ďalšou obvinenou Danou Arpášovou, ktorá je bývalou príslušníčkou SIS.
Vypočúvanie sa skončilo krátko po tretej hodine poobede. Následne si nechala sudkyňa čas na rozhodnutie o väzbe do ôsmej hodiny večer.
„Bol to pre mňa silný emocionálny zážitok,“ opísal vypočúvanie Martin Škubla, advokát Jaroslava Haščáka.
Reakcie politikov:
Veronika Remišová (Za ľudí): „Zdá sa, že Gorila dobieha svojich pánov. Bez ohľadu na bohatstvo, postavenie alebo moc, pred zákonom si máme byť všetci rovní. Je dôležité, aby spravodlivosť fungovala a platila pre všetkých rovnako. Aj napriek tomu, že kauzu Gorila roky blokovali najmä kamaráti strany Smer, zdá sa, že Jaroslav H. bude mať pred štátnymi orgánmi čo vysvetľovať."
Juraj Šeliga (Za ľudí): "Spravodlivosť musí platiť pre všetkých. Aj čo sa väzby týka, aj čo sa obvinenia týka, aj čo sa prezumpcie neviny týka. Dnes je jasné, že Jaroslav H. nie je nadčlovek. Je síce bohatý, ale pred sudcom konečne ako každý iný. Ide do väzby. Má právo podať sťažnosť, a to mu nikto neupiera.“

Beata
Balogová
