Prešov 10. júna (TASR) - Výdatné dažde, ktoré od štvrtka zasiahli východ Slovenska, spôsobili najhoršiu situáciu v obci Olejníkov v okrese Sabinov. Len pomocou vojenského vrtuľníka z leteckej základne v Prešove sa podarilo dnes predpoludním dostať z obce do bezpečia muža a ženu v staršom veku. Veľká voda odrezala ich dom od okolitého sveta.
Voda z potoka Ľutinka ohrozovala aj rómsku osadu s asi 160 obyvateľmi. Napokon však ich evakuácia nebola potrebná. Zasiahli pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) - Povodie Hornádu a Bodvy.
Ako TASR informoval prednosta Obvodného úradu v Prešove Pavel Slaninka, v celom regióne Sabinova je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Zasadala aj obvodná protipovodňová komisia a konštatovala, že komplikovaná situácia bola takisto v mestách Lipany, Sabinov, Veľký Šariš a piatich obciach v povodí rieky Torysa. Voda zničila niektoré komunikácie v meste Lipany a poškodila aj nedávno položený nový koberec vozovky z Pečovskej Novej Vsi do Ľutiny.
Podľa hlásenia z dispečingu SVP bola hladina Torysy dnes v Sabinove o 12.00 h na výške 250 cm, o tri hodiny neskôr na 235 cm. Naopak, stúpla hladina rieky na mernom mieste v Prešove, a to z 370 cm o 12.00 h na 390 cm o 15.00 h. V Prešove výrazne stúpla aj hladina Sekčovského potoka, ktorý zbiera vodu zo severnej strany Čergovského pohoria. O 12.00 h to bolo 165 cm, o tri hodiny neskôr 190 cm.
Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK so sídlom v Tulčíku v okrese Prešov Juraj Lukáč v reakcii na vzniknutú situáciu pre TASR konštatoval, že zrážky boli výdatné, ale nie neobvyklé. Podľa neho obyvatelia obcí pod Čergovom doplácajú na stupňujúcu sa ťažbu dreva v povodí, ktoré patrí do lesného hospodárskeho celku (LHC) Sabinov. Na tento lesný celok bol vyhotovený nový lesný hospodársky plán, ktorý umožňuje užívateľom lesov v tejto oblasti bez ohľadu na to, či ide o lesy súkromné, či štátne, vyťažiť dva a pol násobne viac dreva ako v minulom desaťročí. Plán pripravil Lesoprojekt a schválil ho Krajský lesný úrad v Prešove na roky 2004-2013, takže podľa tohto plánu sa ťaží už druhý rok. "Prvýkrát sme na zhoršujúcu sa akumulačnú schopnosť a na nevyhnutnosť zásadne zmeniť lesné hospodárenie na Čergove upozorňovali už pred vyhotovením predošlého lesného hospodárskeho plánu na roky 1994-2003," dodal Lukáč.