BRATISLAVA. Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prospech obetí razie v Moldave nad Bodvou nadobudlo právoplatnosť. V tlačovej správe o tom informovala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol 1. septembra 2020 v prospech obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou, ktorá sa stala ešte v roku 2013.
Slovensko sa neodvolalo
Keďže sa Slovenská republika v zákonnej lehote voči rozhodnutiu neodvolala, verdikt nadobudol 1. decembra právoplatnosť.
„Po dlhoročnom nespravodlivom procese sa po preskúmaní prípadu zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva jasne ukázalo, že základné práva sťažovateľov boli porušené. Vítam, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva je právoplatné a obetiam razie sa dostane náležitá satisfakcia. Verím, že spravodlivého verdiktu sa dočkajú aj ďalší sťažovatelia a tiež, že toto rozhodnutie bude zohľadnené v rozhodovacej praxi domácich súdov,“ uviedla Patakyová.
Ombudsmanka bola súčasťou procesu
V roku 2018 požiadala ombudsmanka prvýkrát od vzniku úradu o vstup do konania pred Európsky súd pre ľudské práva. Súd jej vstup povolil a ombudsmanka mu tak poskytla svoje stanovisko ako tretia strana.
Zareagovala tak na výzvu mimovládnych organizácií, ktoré upozorňovali na potrebu riadneho vyšetrenia prípadu so spravodlivým rozsudkom voči obetiam. Sťažovateľov zastupovala pred Európskym súdom pre ľudské práva mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva.
Neprimerané násilie polície
Súdny spor sa týkal policajnej razie v Moldave nad Bodvou, ktorá sa v roku 2013 odohrala pod názvom Akcia 100. Do rómskej osady vtedy vtrhlo vyše 60 policajtov so psami.
Svedkovia opisovali, že policajti pri akcii vykopávali dvere, rozbíjali okná a používali neprimerané násilie.
Pri zásahu malo niekoľko obyvateľov osady utrpieť zlomeniny rebier či podliatiny na tvári. Vtedajšia ombudsmanka Jana Dubovcová pri preverovaní prípadu uviedla, že „policajná sila bola použitá bezdôvodne a neprimerane“.