Loading
...
BRUSEL. Slovensko podporuje predstavu politicky jednotnej a vojensky pripravenej Severoatlantickej aliancie, ktorá dokáže čeliť bezpečnostným hrozbám a výzvam budúceho desaťročia.
Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, ktorý sa v pondelok v Bruseli stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
Jednotná a vojensky pripravená Alianciu
Korčok v bruselskom sídle Aliancie osobne podporil správu skupiny nezávislých expertov o politickej reforme NATO, ktorú minulý týždeň počas ministerskej videokonferencie predstavili všetkým diplomatom členských krajín Aliancie.
"Strategickým záujmom Slovenska je mať politicky jednotnú a vojensky pripravenú Alianciu na bezpečnostné hrozby a výzvy budúceho desaťročia. Efektívny prístup k obrane si vyžaduje pevné previazanie civilných a vojenských nástrojov a týmto smerom sa musí uberať každý jeden spojenec," skonštatoval Korčok.
NATO potrebuje reagovať na nové výzvy
Podľa jeho slov bola hlavnou témou rokovaní so Stoltenbergom práve adaptácia NATO na nové výzvy a pomery a reflexný proces Aliancie známy ako "NATO 2030" v kontexte uvedenej správy skupiny nezávislých expertov.
Požiadavka na vnútorný reflexný proces vzišla z minuloročného stretnutia najvyšších lídrov spojeneckých krajín v Londýne. Stoltenberg desaťčlennú skupinu odborníkov z rôznych oblastí vytvoril vo februári tohto roka.
Funkčné globálne partnerstvá
Podľa Korčoka je cieľom reformného procesu vo vnútri NATO vystužiť politický aj vojenský pilier Aliancie a posilniť jej úlohu aktéra s globálnym rozhľadom a funkčnými partnerstvami rovnako zmýšľajúcich krajín a organizácií.

"Správa skupiny expertov potvrdzuje nevyhnutnú úlohu NATO pri ochrane bezpečnosti Európy a severnej Ameriky a v prvom rade nášho demokratického spôsobu života. Je to pre nás osobitne dôležité, lebo NATO je základným a kľúčovým pilierom bezpečnosti Slovenska a jeho občanov," vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.
Dodal, že SR je pripravená aktívne sa zapojiť do diskusií o vnútorných reformách NATO, ktoré budú ďalej prebiehať pod dohľadom Stoltenberga, a chce pritom využiť aj svoju analýzu bezpečnostného prostredia, ktorá je súčasťou pripravovanej aktualizácie strategických dokumentov slovenskej vlády - bezpečnostnej a obrannej stratégie.
Korčok pripomenul, že šéf NATO ocenil doterajšie príspevky Slovenska do kolektívnej obrany Aliancie a do jej operácií a misií vo svete, najmä s dôrazom na "nenahraditeľnú prácu" slovenských vojačiek a vojakov v Lotyšsku, Afganistane a Iraku.
K rokovaniu medzi Stoltenbergom a Korčokom došlo v období "výmeny stráží" na veľvyslaneckom poste v Aliancii. Doterajší veľvyslanec SR pri NATO Radovan Javorčík svoju misiu ukončí v priebehu decembra a v tejto funkcii ho v januári nahradí Peter Bátor.