BRATISLAVA. Na refundáciu nákladov súvisiacich so sanáciou mimoriadnych situácií vyčlenila vláda 600 119 eur.
Kabinet o preplatení výdavkov týkajúcich sa 27 mimoriadnych situácií v predchádzajúcom období rozhodol na stredajšom rokovaní.
Podľa materiálu Ministerstva vnútra (MV) SR súvisia náklady so vzniknutými mimoriadnymi udalosťami v 19 okresoch - Bardejov, Bratislava, Bytča, Čadca, Gelnica, Komárno, Košice, Krupina, Lučenec, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Spišská Nová Ves, Svidník a Žilina. Týkajú sa zosuvov pôdy, následkov povodní, požiarov či víchrice, úniku nebezpečných látok, ale i poškodenia vodovodu v obci Červená Voda v okrese Sabinov a zrútenia sa mosta pre peších v Spišskej Novej Vsi.
Najväčšia suma výdavkov - 287 399 eur - sa týka záchranných prác pri oprave svahových deformácií v košických mestských častiach, lokalitách Vyšné Opátske, Včelárska paseka a Košická Nová Ves, Konopiská.
Z rokovania vlády:
- Stratégia na zlepšenie kvality ovzdušia má byť vypracovaná do konca roku 2020. Vyplýva to zo Správy o plnení úloh vyplývajúcich z Akčného plánu pre životné prostredie a zdravie obyvateľov SR, ktorú dnes vzala vláda na vedomie. Odbor ochrany ovzdušia Ministerstva životného prostredia pracuje na Stratégii ochrany ovzdušia od roku 2018.
- Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) podporilo od roku 2018 133 projektov na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie. Na tieto projekty vyčlenilo financie vo výške 769 500 eur. Prioritami výziev bolo predchádzanie radikalizácii a extrémizmu, regionálny dosah projektov, ale aj pomoc obetiam trestných činov. Vyplýva to zo Správy o plnení Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike, ktorú dnes schválila vláda. Na schôdzu kabinetu ju predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
- Vládny kabinet na dnešnom rokovaní zrušil úlohy Ministerstva vnútra SR, ktoré boli aj z roku 1998. Išlo o iniciatívny materiál ministerstva, ktoré z vecného a chronologického hľadiska a aktuálnosti úloh prehodnotilo svoje evidované zadania.„Niektoré z evidovaných uznesení sa stali neaktuálnymi, alebo boli v sledovanom období prijaté duplicitne, alebo ich obsah bol premietnutý do právneho poriadku Slovenskej republiky,“ objasnil rezort v predkladacej správe. Materiál prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a na rokovanie vlády SR bol predložený bez rozporov.