BRATISLAVA. Na Slovensku môže byť v krátkej budúcnosti ohrozená dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti.
Dôvodom je nízky počet všeobecných lekárov pre dospelých a vysoký priemerný vek všeobecných lekárov pre deti a dorast.
Vyplýva to z analýzy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). TASR o tom informoval hovorca úradu Marek Papajčík.
Všeobecných lekárov je menej
NKÚ upozorňuje, že kým pred desiatimi rokmi poskytovali všeobecní lekári svoje služby vo viac ako 2200 ambulanciách, v roku 2018 ich počet klesol pod 2000.

"V susednom Česku pripadá na stotisíc obyvateľov 65 všeobecných lekárov pre dospelých, na Slovensku je toto číslo len na úrovni 45 lekárov," píše sa v analýze. V SR pripadá na stotisíc obyvateľov o 40 lekárov menej, ako je priemer krajín EÚ.
Národná autorita pre externú kontrolu zdôrazňuje, že priemerný vek lekárov v ambulancii pre deti a dorast je na úrovni 62 rokov.
"Vážnosť situácie zvýrazňuje aj fakt, že viac ako 20 percent týchto lekárov má vek nad 70 rokov," spresňuje NKÚ s tým, že za ostatných desať rokov klesol počet ambulancií pre mladých ľudí z 1149 v roku 2009 na 930 v minulom roku.
Reakciou na nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých a deti či dorast bol rezidentský program pre lekárov do 36 rokov, ktorí nemajú absolvované špecializačné štúdium v oblasti všeobecného lekárstva.
"Kontrolný úrad na základe získaných dát konštatuje, že rezidentský program len čiastočne naplnil svoj strategický cieľ zameraný na riešenie kritického stavu počtu všeobecných lekárov v teréne. Jeho reálny prínos nebol ministerstvom zdravotníctva detailne vyhodnotený a aj preto je diskutabilné jeho ostatné rozšírenie na ďalšie špecializačné medicínske odbory," dodal.
Záujem o štúdium klesá
NKÚ konštatuje, že záujem o vzdelávanie v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých v rámci rezidentského programu má klesajúcu úroveň. Rezidentské vzdelávanie v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých absolvovalo 135 lekárov, v odbore všeobecné lekárstvo pre deti a dorast je doteraz 27 absolventov.
"Program nedokázal zvrátiť negatívny vývoj priemerného veku pediatrov v ambulanciách všeobecných lekárov pre deti a dorast a ani výraznejším spôsobom zastaviť dlhodobo klesajúci trend ich počtu," upozornil s tým, že riziká sú identifikované aj v špecializácii všeobecné lekárstvo.
Vláda začiatkom decembra schválila zmenu vládneho nariadenia, ktorá umožní, aby sa viacerí špecialisti mohli stať všeobecnými lekármi za niekoľko mesiacov. Ide o odbory s príbuzným obsahom štúdia.
Ministerstvo pracuje na reforme
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) realizuje viaceré kroky na zlepšenie situácie so všeobecnými lekármi a pracuje na reforme ambulantnej starostlivosti.
"Znižovanie ich priemerného veku a posilnenie primárnej ambulantnej sféry je jedným z ťažiskových zámerov, ktoré sme zadefinovali aj v programovom vyhlásení vlády," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v reakcii na analýzu Najvyššieho kontrolného úradu.
Jedným z cieľov je podľa jej slov zjednodušenie otvárania ambulancií v regiónoch, predovšetkým v tých, kde je situácia kritická, čo je takisto dlhoročným problémom. "Túto problematiku riešime tiež v spolupráci so samosprávnymi krajmi," doplnila Eliášová.
Ďalším krokom je rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov, čo odľahčí ambulancie lekárov-špecialistov. Pokračuje takisto rozvoj Centier integrovanej zdravotnej starostlivosti.
Ministerstvo zdravotníctva takisto pracuje na zlepšení pracovných podmienok pre lekárov. Obdobie pandémie taktiež ukázalo silu telemedicíny, ktorú vo veľkej miere využívajú práve všeobecní lekári. Aj v tejto oblasti sa tak otvárajú nové možnosti pre tento spôsob manažmentu pacienta.
Pomôcť má rezidentský program
Situácii má pomôcť aj rezidentský program. K dnešnému dňu je v rezidentskom štúdiu zaradených v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo 181 lekárov a v špecializačnom odbore pediatria 132 lekárov.
"Ministerstvo zdravotníctva zároveň k dnešnému dňu eviduje 164 skončených rezidentov v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo a 35 rezidentov v špecializačnom odbore pediatria, ktorí pracujú v regiónoch po celom Slovensku," doplnila Eliášová.
Na Slovensku môže byť v krátkej budúcnosti ohrozená dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Dôvodom je nízky počet všeobecných lekárov pre dospelých a vysoký priemerný vek všeobecných lekárov pre deti a dorast, vyplýva z analýzy Najvyššieho kontrolného úradu.
Ministerstvo pripomína, že nedostatok lekárov je dlhodobým problémom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.