SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Koronavírus na Slovensku: Ministerstvo už pripravuje očkovanie, čaká sa len na schválenie vakcíny (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 120-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala viac ako tisíc obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:15 SVET - Krajiny Európskej únie by mali pripraviť dvojfázovú kampaň očkovania proti novému typu koronavírusu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas svojho vystúpenia na summite EÚ v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vyjadrenia dvoch nemenovaných diplomatov, na ktorých sa odvoláva týždenník Politico, von der Leyenová načrtla plány eurokomisie týkajúce sa komunikačnej kampane v prospech očkovania. Prvá fáza má v jazykoch všetkých členských krajín vysvetliť, o aké vakcíny ide a prečo je očkovanie dôležité. Len čo sa začne s očkovaním, druhá, presvedčovacia fáza kampane má byť zameraná na posmelenie ľudí nechať sa zaočkovať, čomu majú napomôcť aj rôzni influenceri a známe osobnosti.

19:50 SVET - Spoločné celoeurópske úsilie bojovať proti pandémii nového typu koronavírusu bolo hlavnou témou úvodných rokovaní šéfov štátov a vlád EÚ na dvojdňovom summite, ktorý sa začal vo štvrtok poobede v Bruseli.

V záveroch z tejto časti rokovaní, ktoré médiám sprístupnil Barend Leyts, hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela, sa uvádza, že ani príchodom vakcín sa pandémia nekončí a že súčasný pandemický vývoj v Európe vzbudzuje značné obavy. Členské krajiny sa zhodli v názore, že treba zabrániť jej ďalšiemu šíreniu a novým ohniskám nákazy.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sulík o Matovičovi: Je to extrémne pomstychtivý človek (rozhovor) Čítajte 

19:43 SLOVENSKO - "Tiež si myslím, že tie opatrenia sú nedostatočné," hovorí minister hospodárstva Richard Sulík.

V rozhovore pre SME odpovedá aj na to, či sa pripravuje na možnosť, že ho Matovič z vlády vyhodí, kto je zodpovedný za chaos pri zavádzaní opatrení a čo si o premiérovi a jeho opatreniach myslí.

19:20 SLOVENSKO - Zdravotná starostlivosť je na Slovensku zabezpečená pre všetkých, ktorí ju potrebujú.

Tvrdí to ministerstvo zdravotníctva v reakcii na kritiku mimoparlamentnej strany Dobrá voľba. Tá vyzvala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby zabezpečil chod nemocníc a urýchlene zverejnil všetky potrebné štatistiky, týkajúce sa úmrtí ľudí na Slovensku. Predstaviť má tiež plán na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

"V prípade zákrokov, ktoré boli presunuté na neskoršie obdobie, ide o úkony, ktorých presunutie nezhorší zdravotný stav pacienta," vysvetlila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

18:36 SVET - V období od marca do mája zomrelo v Španielsku na ochorenie Covid-19 vyše 45-tisíc ľudí, oznámil Štátny štatistický úrad (INE). Poskytol údaj, ktorý prekračuje oficiálny počet od ministerstvom zdravotníctva o vyše 18-tisíc úmrtí.

Podľa INE zomrelo v tomto období celkovo 45 684 ľudí: u 32 652 z nich bolo potvrdené úmrtie na koronavírus a u ďalších 13 032 osôb bolo "podozrenie na úmrtie na koronavírus, keďže mali príznaky zhodné s týmto ochorením".

Údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva 1. júna stanovovali celkový počet úmrtí na COVID-19 na 27 127.

SkryťVypnúť reklamu

18:21 SVET - Pápež František bude celebrovať tohtoročnú vianočnú polnočnú omšu skôr ako zvyčajne, aby dodržal taliansky zákaz nočného vychádzania.

Vatikán zverejnil pápežov vianočný liturgický program, podľa ktorého sa omša 24. decembra začne už o 19:30. V Taliansku platí zákaz nočného vychádzania od 22:00. Vianočná polnočná omša sa však vo Vatikáne už roky necelebruje o polnoci, ale začína sa o 21:30, aby ju pápeži nemuseli slúžiť neskoro v noci.

Vatikán tiež uviedol, že požehnanie napoludnie 25. decembra sa uskutoční z Baziliky sv. Petra. Nie je však jasné, či ho prednesie od oltára alebo z iného miesta.

17:28 SVET - Úplné výsledky klinického testovania vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech boli vo štvrtok zverejnené vo vedeckom časopise New England Journal of Medicine. Je to významný míľnik, ktorý nastal práve v čase, keď sa stretol výbor amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) na diskusiu o tom, či vakcínu schváli.

SkryťVypnúť reklamu

V komentári týkajúcom sa vedeckej práce sa uvádzalo: "Výsledky klinických testov sú dostatočne pôsobivé, aby stačili pre akúkoľvek kvalitnú analýzu. Je to víťazstvo."

Na celom testovaní sa zúčastnilo 44-tisíc dobrovoľníkov, teda o niekoľko tisíc viac, než bol počet pri predchádzajúcich analýzach. Približne polovica dobrovoľníkov dostala vakcínu a zvyšok placebo.

Podľa New England Journal of Medicine dve podané dávky vakcíny BNT162b2 majú 95-percentnú účinnosť proti ochoreniu COVID-19. Vakcína zaberá podobne u všetkých "vekových kategórií, pohlaví, druhov etnického pôvodu".

16:55 SLOVENSKO - Žiakom druhého stupňa základných škôl, stredných škôl a pedagógom bude po novom stačiť negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu nie starší ako 14 dní. Doteraz to bolo sedem dní. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Deti zo sociálne znevýhodnených skupín zároveň nebudú potrebovať negatívne testy vôbec.

Nemôžeme zaručiť, že vyhodnotenie bude mať kladný výsledok.

Emer Cookeová, šéfka Európskej liekovej agentúry o schvaľovaní vakcíny od spoločnosti Pfizer a BioNTech

16:50 SVET - Európska lieková agentúra (EMA) v tejto fáze nemôže zaručiť, že odporučí na schválenie vakcínu proti Covidu-19 od spoločností Pfizer a BioNTech. Oznámila to šéfka agentúry Emer Cookeová.

"Máme súbor dát viac ako 30-tisíc subjektov sledovaných v priebehu klinických testov. To nám dáva veľmi silný súbor dát ohľadom bezpečnosti a účinnosti, na základe ktorého urobíme rozhodnutie," povedala Cookeová poslancom Európskeho parlamentu. "Nemôžeme však zaručiť, že vyhodnotenie bude mať kladný výsledok," dodala.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech a americká firma Moderna si podali žiadosť o podmienečnú registráciu svojich vakcín na trhu Európskej únie na začiatku decembra. EMA momentálne očkovacie látky skúma, vyhodnotiť ich má v prípade Pfizeru a BioNTechu do 29. decembra, v prípade Moderny do 12. januára.

SkryťVypnúť reklamu

16:08 SLOVENSKO - Bývalý hokejista a komentátor Boris Valábik prekonal ochorenie COVID-19. Informoval o tom na sociálnej sieti.

"Počas svojej hokejovej kariéry som ani raz nevynechal zápas kvôli chrípke, nachladnutiu, nádche alebo teplote, proste som so všetkým hral a cez všetko trénoval. Zodpovedne môžem povedať, že neexistuje, že by som to bol zvládol s Corona vírusom, minimálne týždeň nie," napísal Valábik.

15:58 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred použitím domácich testov na zistenie ochorenia COVID-19.

Na európskom aj slovenskom trhu sa objavilo veľa domácich testov na diagnostikovanie ochorenia COVID-19. Žiaden test však nie je certifikovaný na domáce použitie ani v jednej európskej krajine.

Na sociálnej sieti na to upozornila riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová, ktorá pred falošnými testami varuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Žiaden test na domáce použitie nie je ani na Slovensku, ani v Európe registrovaný ani certifikovaný," zdôraznila s tým, že všetky takéto testy, ktoré ponúkajú rôzne webové stránky, nie sú spoľahlivé. Štátny ústav nevie, aká je dôveryhodnosť týchto testov.

15:47 SLOVENSKO - Zimné prázdniny budú pre všetky základné a stredné školy v čase od pondelka 21. decembra 2020 do piatka 8. januára 2021.

V živom vysielaní na sociálnej sieti v profile Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR to uviedol šéf rezortu Branislav Gröhling.

Dodal, že toto rozhodnutie bude ešte dnes zverejnené. Polročné prázdniny 1. februára sa neuskutočnia, potvrdila to Anna Chlupíková, poverená riaditeľka odboru predprimárneho vzdelávania na základných školách na ministerstve školstva.

SkryťVypnúť reklamu

15:44 SLOVENSKO - Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska žiada od vlády okamžitú pomoc pre gastro sektor.

Zrušením terás od piatka, ktoré boli často jedinou možnosťou, ako prežiť pri výraznom poklese tržieb a obmedzeniach, sa totiž situácia v gastro sektore enormne zhorší.

"Existujúce kompenzácie nájomného i miezd do výšky 80 percent ceny práce nie sú postačujúce pre prevádzky, ktoré majú od marca minimálne tržby. Gastro prevádzky sa bez navýšenia a zrýchlenia pomoci dostanú teraz, na konci roka, do kolobehu dlhov, ktoré urýchli aj splatnosť odložených odvodov ku koncu roka, ale aj platby neúnosne vysokej sadzby DPH a ďalších povinností voči štátu," upozorňuje vo svojom stanovisku asociácia.

15:34 SVET - Česká vláda prišla so systémom, sama sa ním neriadi. Počty nakazených opäť rastú.

SkryťVypnúť reklamu

Pred týždňom Česko výrazne uvoľnilo koronavírusové opatrenia.

Súvisiaci článok Česko predĺžilo núdzový stav, vývoj nie je vôbec dobrý, tvrdí Babiš Čítajte 

Výsledkom bolo, že ľudia čakali v radoch nielen pred obchodmi či kaderníctvami, ale aj pred barmi a hudobnými klubmi.

Od začiatku tohto týždňa v Česku opäť rastie denný počet nových prípadov koronavírusu. V stredu pribudlo 6402 nových pacientov, čo je najviac za uplynulé dva týždne.

Český minister zdravotníctva Jan Blatný však upozorňuje, že aktuálny nárast prípadov nesúvisí s najnovším uvoľnením. Otvorenie reštaurácií a barov sa totiž podľa šéfa zdravotníckeho rezortu na najnovších štatistikách ešte nestihlo prejaviť. Viac píše Nina Sobotovičová >>>

15:25 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva sa pripravuje na spustenie vakcinácie proti COVID-19.

Čaká sa len na schválenie Európskou liekovou agentúrou. Prvá vakcína by mohla byť registrovaná tesne pred koncom roka 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá z vakcín, ktorá by mohla byť schválená a dodaná je od konzorcia BioNTech a Pfizer. Očkuje sa ňou dvoma dávkami. Začne sa jednou dávkou a o 21 dní sa človek preočkuje znovu.

Odborníci odhadujú, že zaočkovanie bežnej populácie by sa mohlo začať realizovať na konci prvého kvartálu budúceho roka.

15:12 SLOVENSKO - Školskí odborári sa v súvislosti s aktuálnymi podmienkami pre otváranie škôl obrátili na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva s podnetom o posúdenie primeranosti zásahu do základných práv a slobôd zamestnancov a žiakov škôl a vydanie odborného stanoviska.

Zároveň žiadajú verejnú ochrankyňu práv o prešetrenie zákonnosti postupu štátnych orgánov, ktoré zodpovedajú za uvedený skutkový stav a posúdenie primeranosti zásahu do základných práv a slobôd zamestnancov a žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

15:01 SLOVENSKO - Pojazdné reštaurácie, takzvané food trucky, na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste končia.

Súvisiaci článok Staré Mesto odmieta kritiku za trhy na Hviezdoslavovom námestí Čítajte 

Mestská časť s platnosťou od piatka ruší súhlas s užívaním verejného priestranstva prevádzkovateľom týchto zariadení ponúkajúcich občerstvenie formou ambulantného predaja.

Na dnešnom brífingu to vyhlásila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

"Reagujeme tak aj na odporúčanie hlavného epidemiológa, ale taktiež hlavného hygienika s tým, že spoločné stravovanie na verejnom priestranstve je považované za vysoko rizikové. Preto sme pristúpili k zrušeniu ambulantných predajov," povedala Aufrichtová.

Starostka zároveň ohlásila otvorenie dvoch odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno na nároží Dobšinského ulice a Palárikovej, kde je novovybudované opatrovateľské zariadenie Starého Mesta, druhé v kultúrnom centre Gaštanová 10.

14:59 SLOVENSKO - V Žarnovici a Novej Bani nebol o testovanie žiakov a ich rodičov dostatočný záujem.

Žiaci druhého stupňa sa tak v školách, ktorých zriaďovateľom sú mestá Žarnovica a Nová Baňa, budú do konca roka vzdelávať dištančnou formou.

14:47 SLOVENSKO - V Nitre pribudli covid-pacienti, narástol aj počet napojených na pľúcnu ventiláciu.

Aktuálne ich je hospitalizovaných 79 plus dvaja suspektní, ktorí čakajú na výsledky. Koncom minulého týždňa mali cez 60 pacientov s koronavírusom.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti je momentálne osem pacientov. Ďalší štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je infikovaných približne 110 zdravotníkov.

SkryťVypnúť reklamu

14:44 SLOVENSKO - Slovensko je jedinou krajinou, ktorá povoľuje zimné strediská a hotely iba s testom.

Uviedol to minister dopravy Andrej Doležal na sociálnej sieti.

To, aby na lanovke boli len ľudia s negatívnym testom, je podľa neho na zodpovednosti strediska. Dúfa, že pomoc cestovnému ruchu sa zrealizuje ešte tento rok.

14:23 SVET - USA zaznamenali v priebehu jedného dňa 3 054 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19, čo je dosiaľ najviac od začiatku pandémie. Predošlý denný rekord 2 769 padol 7. mája, informuje spravodajský portál BBC.

Podľa dát Covid Tracking Project je v amerických nemocniciach hospitalizovaných viac ako 106-tisíc ľudí s COVID-19. V niektorých štátoch sú nemocnice takmer plné.

Zdravotnícki odborníci upozorňujú, že ak ľudia budú naďalej ignorovať varovania pred cestovaním, ktoré nie je nevyhnutné, a veľkými zhromaždeniami, situácia sa v nadchádzajúcich týždňoch ešte zhorší.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí experti pripisujú vysoký nárast prípadov a úmrtí neopatrnosti ľudí v súvislosti s Dňom vďakyvzdania.

13:43 SVET - Len zhruba polovica Američanov je rozhodnutá dať sa zaočkovať proti koronavírusu.

Prieskum Associated Press - NORC Centrum pre výskum verejných otázok ďalej ukázal, že zhruba štvrtina dospelých obyvateľov USA ešte nie je rozhodnutá, či sa pôjde zaočkovať proti koronavírusu.

Približne ďalšia štvrtina uviedla, že sa vakcinovať nebude. Podľa expertov je pritom potrebné zaočkovať najmenej 70 percent populácie, aby sa dosiahla kolektívna imunita.

13:40 SVET - Masové hroby, do ktorých v Dánsku uložili milióny noriek utratených v dôsledku rozšírenia koronavírusu, mohli kontaminovať podzemnú vodu.

Informovala o tom miestna rozhlasová stanica Radio4, ktorá sa odvolala na správu dánskej vlády.

Dánske úrady nariadili začiatkom novembra likvidáciu približne 17 miliónov noriek. Reagovali tak na rozšírenie koronavírusu na stovkách miestnych kožušinových fariem a na obavy, že by sa medzi obyvateľstvom mohla z noriek rozšíriť zmutovaná forma vírusu.

Nová štúdia varuje, že v oblasti, kde zvieratá zakopali, mohlo dôjsť ku kontaminácii podzemných vôd.

Autori štúdie, ktorú si dala vypracovať dánska Agentúra na ochranu životného prostredia, preto vyzvali úrady, aby v tomto smere okamžite podnikli potrebné opatrenia.

13:36 SVET - V Poľsku pribudlo vyše 13 700 nakazených a 470 úmrtí.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Nemecko napriek lockdownu nemá vírus pod kontrolou Čítajte 

Celkový počet prípadov infekcie, ktoré Poľsko zaznamenalo od začiatku pandémie, tak stúpol na 1 102 096. V súvislosti s novým koronavírusom tam potvrdili už 21 630 úmrtí.

Aktuálne je v Poľsku hospitalizovaných 19 131 ľudí s potvrdenou koronavírusovou infekciou, ďalších 219 992 osôb je v karanténe a 11 389 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ v krajine vyliečilo 792 119 ľudí.

Spomedzi 470 nových obetí zomrelo 113 ľudí priamo na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Zvyšných 357 obetí malo okrem COVID-19 aj iné choroby.

13:10 SLOVENSKO - V Trnave sa dá v súčasnosti absolvovať antigénový test na troch miestach. Všetky sú činné iba v pracovných dňoch.

Každý pracovný deň od 12.00 do 16.00 hodiny môže verejnosť využiť možnosť na testovacom mieste na parkovisku pri Fakultnej nemocnici Trnava, kde je zároveň aj stanovište na PCR testovanie.

Od pondelka do piatka od 8.00 do 16.00 hodiny je testovacie pracovisko otvorené v miestnej časti Modranka, na parkovisku pred kultúrnym domom na Seredskej ulici 131.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva na pracovisku na Halenárskej ulici 23 testuje v pondelok, stredu a vo štvrtok od 8.00 do 11.00 hodiny.

13:03 SLOVENSKO - Opatrenia štátu v boji proti koronavírusu považuje minister hospodárstva Richard Sulík za absurdné a paradoxné.

Súvisiaci článok Sulík predstavil kilečko 2. Aké byrokratické nezmysly má odbúrať? Čítajte 

„Nedávajú vnútornú logiku," uviedol na tlačovej besede. Opakovane kritizoval postup štátu smerom k reštauráciám a poprosil hlavného hygienika, aby zvážil už ohlásene opatrenia. „My systematicky likvidujeme celý gastro segment," skonštatoval.

Reštaurácie sú podľa neho na dne a pomoc, ktorú dostávajú, je slabá a pomalá. Podľa ministra hospodárstva by sa mal štát zamerať na okresy, kde sa pandémia dostáva mimo kontroly, ako napríklad v Púchove.

V piatok čaká Sulíka rokovanie so zväzmi o avizovanom testovaní firiem s viac ako 500 zamestnancami. Podľa prvotných informácií označujú takýto krok ako náročný až nemožný.

12:43 SLOVENSKO - Antigénové testovanie je pre Banskobystričanov stále dostupné na troch odberových miestach.

Okrem veľkokapacitného mobilného miesta na parkovisku na Mičinskej ceste, majú občania k dispozícii i miesto, ktoré zriadila Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici. Nachádza sa pred vstupom na urgentný príjem.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva má odberové miesto na Ulici Cesta k nemocnici.

12:21 SLOVENSKO - Zaočkovať proti koronavírusu by sa dalo 36 percent Slovákov.

Vyplýva to štúdie GLOBSEC Trends 2020, ktorá sa uskutočnila v deviatich krajinách strednej a východnej Európy a Balkánu.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že ochota nechať sa zaočkovať proti koronavírusu stúpa najmä medzi ľuďmi, ktorí dôverujú štátnym orgánom. Z uvedenej skupiny by sa dalo zaočkovať 57 percent Slovákov.

12:18 SVET - Hackeri sa pri útoku na Európsku liekovú agentúru dostali k dátam o vakcíne od Pfizeru a BioNTechu.

Firmy to v stredu oznámili v spoločnom stanovisku, pričom vysvetlili, že to boli dokumenty týkajúce sa regulačného návrhu k vakcíne.

Systémy firiem v súvislosti s incidentom nenapadli a následkom prístupu k dátam tiež podľa všetkého nikto neidentifikoval účastníkov klinických testov.

12:14 SVET - Koronavírus sa v Taliansku pravdepodobne šíril už na jeseň 2019.

Výskumníci identifikovali infekciu koronavírusom vo vzorke odobranej začiatkom decembra štvorročnému chlapcovi s bydliskom neďaleko Milána.

Kašeľ a ďalšie symptómy sa pritom u chlapca objavili už v novembri, čiže niekoľko mesiacov predtým, ako boli v Taliansku potvrdené prípady COVID-19.

12:12 SVET - Bielorusko v snahe potlačiť šírenie nákazy uzavrie pozemné hranice.

Občania ani cudzinci s trvalým pobytom nebudú môcť od 21. decembra opustiť krajinu.

Vo vládnom nariadení zverejnenom v stredu o polnoci miestneho času sa uvádza, že nové opatrenia okrem iného zakazujú Bielorusom opustiť krajinu pokiaľ ich cesta nesúvisí s prácou alebo štúdiom.

Kedy sa pozemné hranice znovu otvoria, nie je známe.

12:09 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesto pred nemocnicou v Bojniciach je po novom otvorené dlhšie. Ľudia ho môžu využiť v pracovné dni od 12.00 h do 20.00 h.

12:03 SLOVENSKO - Viac ako tretina Slovákov verí, že počty mŕtvych na koronavírus sú umelo nadhodnocované.

Súvisiaci článok Slováci veria konšpiráciám viac, očkovať sa chcú najmä Maďari Čítajte 

Vyplýva to z výskumu Hodnoty a spoločnosť počas pandémie COVID-19 (Hodyse 2020) Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Výskum ukázal, že respondenti, ktorí súhlasia s konšpiráciami o koronavíruse, vykazujú menšiu mieru dodržiavania protipandemických opatrení a nižšiu ochotu zaočkovať sa proti tomuto ochoreniu.

Na reprezentatívnom výskume pre populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov, ktorý sa konal od 3. do 10. novembra, sa zúčastnilo 1 021 respondentov.

12:01 SLOVENSKO - V Trstenej otvorili mobilné odberové miesto.

Odberové miesto zriadili na Hattalovej ulici za Kostolom svätého Martina. Samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.

Testuje sa v pracovné dni v čase od 10.00 do 18.00 h. "Na odber sa neobjednáva, testuje sa priebežne. Výsledky testu budú zaznamenané na certifikáte, ktorý testovaná osoba získa. Odber je bezplatný," konkretizovala trstenská radnica.

11:57 SLOVENSKO - V Brezne znovu otvoria plaváreň.

Ako samospráva informuje na webovej stránke, v prevádzke môže byť len obmedzený počet ľudí, preto si záujemcovia musia čas vyhradený na plávanie rezervovať.

Krytá plaváreň v mestskej časti Mazorníkovo bude otvorená od piatka 11. decembra. Samospráva mierne zvýšila vstupné, a to vzhľadom k obmedzenému počtu ľudí na šesť, aby pokryla aspoň čiastočne náklady súvisiace s prevádzkou.

11:48 SLOVENSKO - Trenčianska nemocnica sa blíži k hranici naplnenosti reprofilizovaných lôžok.

"Je možné predpokladať, že na základe rastúceho počtu klientov v našich odberných miestach na PCR testy, ako aj antigénových testov sa nemocničné kapacity zaplnia. V tejto fáze bude nutné reprofilizovať ďalšie súčasti nemocnice," skonštatovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

V nemocnici je momentálne hospitalizovaných 93 pacientov s ochorením COVID-19, ďalších 40 pacientov čaká na výsledky testov.

Vo vyčlenenom COVID pavilóne je hospitalizovaných 62 pacientov (48 pozitívnych, 14 čaká na výsledky testov), čo predstavuje 83-percentnú naplnenosť kapacity. Šiesti pacienti sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:46 SLOVENSKO - Slováci by po ukončení pandémie ponechali niektoré z aktuálne platných hygienických opatrení v gastre.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre McDonald’s realizovala agentúra MNForce.

Pre polovicu opýtaných (51 %), je dôležitá pravidelná dezinfekcia vnútorných priestorov.

Až 47 % respondentov označilo za dôležité dlhodobé hygienické opatrenie, ktorým sú bezkontaktné platby a 42 % uviedlo dezinfekciu rúk pri vstupe.

Tretina opýtaných hovorí, že bezkontaktné objednávky, napr. samoobslužný kiosk, by mali byť po ukončení pandémie v gastre štandardom.

11:03 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti niekoľko rád pre ľudí, ako bezpečne prežiť vianočné sviatky.

11:00 SVET - Muži trpiaci ochorením COVID-19 majú v porovnaní so ženami trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že skončia na jednotkách intenzívnej starostlivosti, a tiež výrazne vyššie riziko úmrtia na súvisiace komplikácie.

Vyplýva to z rozsiahlej vedeckej štúdie, o ktorej informovala agentúra AFP.

Vedci v rámci štúdie analyzovali v období medzi 1. januárom a 1. júnom 2020 viac ako tri milióny prípadov nákazy novým koronavírusom potvrdených v 46 krajinách sveta a 44 štátoch USA.

Zistili pritom, že riziko koronavírusovej nákazy je úplne rovnaké u oboch pohlaví. U infikovaných mužov však zaznamenali skoro trojnásobnú pravdepodobnosť, že budú musieť byť hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti.

10:57 SLOVENSKO - Situácia v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici sa zhoršuje, stúpa počet pozitívne testovaných zamestnancov.

V stredu evidovali 61 pozitívne testovaných zamestnancov, čo je o dvoch viac oproti maximu zo začiatku novembra. Okrem toho s podozrením z nákazy je v karanténe 22 zamestnancov.

Podľa aktualizovaných údajov na webovej stránke nemocnice k dnešnému dňu počet pozitívne testovaných zamestnancov stúpol na 65 a 23 zamestnancov je v karanténe.

10:53 SLOVENSKO - Armáda otvára pre verejnosť 18 odberových miest v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00.

Informovali o tom Ozbrojené sily Slovenskej republiky na svojom profile na sociálnej sieti.

10:38 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej konferencii vysvetľoval proces nákupu antigénových testov.

Reagoval tak na včerajšiu kritiku premiéra Igora Matoviča. Sulík označil premiérove slová za hrubé zavádzanie.

"Nie je možné obstarať antigénové testy od 19. novembra do 2. decembra v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní," uviedol minister.

Dodal, že celkovo dostal jeho rezort päť zadaní na nákup testov. Do súťaže sa podľa Sulíka prihlásilo približne sto firiem.

Komisia vyhodnotí jednotlivé ponuky koncom budúceho týždňa. Najskorší možný termín dodania testov je podľa Sulíka 7. január 2021.

10:27 SVET - V Maďarsku pribudlo 5415 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ochoreniu COVID-19 ďalších ľudí.

Aktuálne je nakazených 181 190 osôb, z nich 19 percent je v Budapešti. Z ochorenia sa doteraz zotavilo 77 362 chorých. Celkový počet infikovaných od vypuknutia epidémie v krajine stúpol na 265 003 a obetí na životoch na 6451.

Hospitalizovaných je 7869 pacientov, z ktorých 645 je na umelej pľúcnej ventilácii.

10:26 SLOVENSKO - Bratislavské Staré Mesto odmieta kritiku, ktorá sa naň vzniesla v ostatných dňoch v súvislosti s povolením tzv. food truckov na Hviezdoslavovom námestí.

Obyvateľom však už mestská časť adresovala výzvu na zodpovednosť, situáciu pravidelne monitoruje. Samospráva je v prípade potreby pripravená prijať patričné opatrenia.

"Situáciu pozorne sledujeme a podľa vývoja sa uvidí, aké kroky budú nasledovať. Fakt je, že tretiu vlnu nového koronavírusu si nepraje nikto z nás," uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

10:16 SLOVENSKO - Poslanci Národnej rady SR pokračujú v rokovaní 18. schôdze návrhom novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu, podľa ktorého by sa mohol vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať najviac o 40 dní.

Schváliť by to však musel parlament. Poslanci o novele rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

10:10 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil na tlačovej konferencii tzv. druhé podnikateľské kilečko.

Súvisiaci článok Sulík predstavil Kilečko 2. Aké byrokratické nezmysly má odbúrať? Čítajte 

Z viac ako 2500 podnetov od verejnosti vybralo ministerstvo 469 zmien na uľahčenie podnikania.

Patrí medzi ne napríklady zrušenie koncesionárskych poplatkov pre zamestnávateľov, skrátenie doby archivácie účtovných dokumentov, zavedenie všeobecnej voľnej živnosti či zjednodušenie vyraďovania starých vozidiel z evidencie.

Nové opatrenia majú tri znaky: pomôžu podnikateľom, spôsobia takmer nulový výpadok v štátnom rozpočte a dajú sa rýchlo realizovať.

9:59 SLOVENSKO - Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 125 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 025 pozitívne testovaných antigennymi testami.

PCR testy aktuálne zachytili tretí najvyšší počet nových prípadov od začiatku pandémie.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Je to 20,65 % z 15 130 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 6,47 % z 31 307 antigénnych testov za včerajší deň.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (521), nasleduje Trenčiansky kraj (508), Žilinský (392), Bratislavský (382), Nitriansky (362), Prešovský (358), Banskobystrický (323) a Košický (279). Je medzi nimi 1 452 mužov a 1 673 žien.

Stále sa zhoršuje situácia v nemocniciach, kde leží s covidom najviac pacientov od začiatku pandémie. Pribúdajú aj pacienti, ktorí potrebujú podporu pľúcnej ventilácie.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 2 123 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 900 ľudí. Na JIS je 146 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 140 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 20 prípadov. Celkový počet je 1 104.

Pribudlo 1 686 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 91 455 ľudí. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 177 778, pričom takto bolo pozitívne testovaných 124 9291 osôb.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 2 070.

9:55 SLOVENSKO - Sieť mobilných odberových miest na bezplatné antigénové testovanie sa od dnes rozšíri aj o pracovisko v Stupave.

Zriadené je na Agátovej ulici (Troyerovom námestí) a k dispozícii bude v pracovných dňoch od 10.00 do 20.00 h.

Mesto na svojom webe zároveň informuje, že na odberovom mieste budú k dispozícii dva odberové tímy, čo by malo prispieť k plynulosti a kratšiemu času vybavenia.

9:41 SVET - Česko hlási najvyšší denný nárast nakazených za uplynulé tri týždne.

Súvisiaci článok Česko predĺžilo núdzový stav, vývoj nie vôbec dobrý, tvrdí Babiš Čítajte 

V Česku pribudlo za uplynulý deň 6402 nových prípadov nákazy koronavírusom. Viac novoinfikovaných (6470) naposledy pribudlo 19. novembra.

Do štatistík pribudlo aj zatiaľ 158 úmrtí, tento údaj sa však dopĺňa spätne aj niekoľko dní dozadu. Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa tak v krajine od vypuknutia pandémie zvýšil na 9226.

Česko v súčasnosti eviduje 60 161 aktívnych prípadov nákazy. Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 563 333 ľudí.

Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 493 946 osôb. Do štvrtka (8.00 h) bolo v nemocniciach hospitalizovaných 4326 pacientov, stav 545 z nich je vážny.

09:28 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Trnave je už na hranici svojich kapacít, ale jej zamestnanci ešte dokážu situáciu zvládať. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 to povedal riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta. Nemocnica má podľa Šrojtu 86 zamestnancov s ochorením COVID-19, z toho je až 47 sestier.

09:27 SLOVENSKO - Nepriaznivý vývoj pociťuje aj Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Po krátkom stabilizovaní situácie opäť stúpajú počty hospitalizovaných pacientov v COVID pavilónoch.

Súvisiaci článok Žilinská nemocnica hlási nárast hospitalizovaných a 111 zamestnancov v karanténe Čítajte 

Hovorkyňa žilinskej nemocnice Lenka Záteková potvrdila, že posledný novembrový týždeň a začiatok decembra je opäť v znamení postupného zhoršenia stavu.

09:13 SLOVENSKO - Situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) Banská Bystrica sa zhoršuje. Informuje o tom nemocnica na sociálnej sieti. V stredu 9. decembra evidovali 61 pozitívne testovaných zamestnancov, čo je o dvoch viac oproti maximu zo začiatku novembra. Okrem toho s podozrením z nákazy je v karanténe 22 zamestnancov.

09:06 SVET - Nemecko z posledných 24 hodín zaznamenalo rekordných 23.679 prípadov nákazy koronavírusom. Informoval o tom vo štvrtok ráno Inštitút Roberta Kocha (RKI).

Predchádzajúci denný rekord v počte novonakazených padol v Nemecku 20. novembra, keď bolo potvrdených 23 648 prípadov. Za uvedené obdobie pribudlo aj 440 súvisiacich úmrtí. Deň predtým zomrelo 590 ľudí, čo bol najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. V Nemecku evidujú celkovo 20 372 obetí koronavírusu a 1 242 203 infikovaných. Podľa odhadov RKI sa uzdravilo približne 922 100 osôb.

09:01 SVET - Na Ukrajine budú aj v januári platiť prísnejšie lockdownové obmedzenia, ktoré majú pomôcť v spomalení šírenia koronavírusu.

Premiér Denys Šmyhaľ v stredu uviedol, že reštaurácie, bary, nákupné centrá, posilňovne, divadlá, kiná a ďalšie prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné, budú od 8. do 24. januára zatvorené a masové verejné podujatia budú zakázané. Školy a ďalšie vzdelávacie zariadenia, okrem centier dennej starostlivosti, budú mať prázdniny. Fungovať, naopak, budú obchody s potravinami, lekárne, pošty, banky, hotely aj verejná doprava. V stredu ukrajinské úrady oznámili prírastok 12 585 nových prípadov nákazy a 276 úmrtí. Počet úmrtí je pritom najvyšší za deň od začiatku pandémie. Celkovo už v krajine potvrdili 845 343 infekcií a viac ako 14-tisíc súvisiacich úmrtí.

08:52 SVET - Poslanecká snemovňa českého parlamentu v stredu večer schválila predĺženie núdzového stavu v súvislosti s pandémiou koronavírusu do 23. decembra. Poslanci po niekoľkohodinovej diskusii súhlasili s predĺžením podľa návrhu Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM). Vláda totiž chcela núdzový stav predĺžiť do 11. januára, s čím nesúhlasila opozícia.

08:50 SLOVENSKO - Parlament má dnes definitívne rozhodnúť o dvoch vládnych novelách o núdzovom stave. Národná rada SR o oboch rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Vo vládnej novele zákona o Ústavnom súde SR sa uvádza, že ústavný súd bude môcť preskúmať rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu. Núdzový stav možno podľa návrhu v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas predĺžiť najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane.

06:44 SVET - Margaret Keenanová, prvá Britka, ktorá vo veku 90 rokov dostala v utorok vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2, vyhlásila, že sa "cíti skvele" a vrátila sa do svojho domova.

Margaret, prezývaná Maggie, opustila v stredu o 14.00 h miestneho času (15.00 h SEČ) univerzitnú nemocnicu v anglickom meste Coventry. "Včerajšok bol pre mňa i pre celý svet významným dňom, keďže sa všetci snažíme o návrat do normálu," povedala Keenanová. V utorok sa stala prvou osobou na svete zaočkovaná vakcínou, ktorú vyvinuli spoločnosti Pfizer a BioNTech, pripomína DPA.

06:11 SVET - Spojené štáty ešte v stredu zaznamenali viac ako 3000 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 v priebehu 24 hodín, čo je najvyšší denný počet obetí od apríla. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.

USA počas stredy zaznamenali celkom 3071 úmrtí a takmer 220.481 nových prípadov nákazy. V krajine od začiatku pandémie potvrdili viac ako 15 miliónov prípadov nákazy a viac ako 290.000 obetí. Americké úrady upozornili na nárast v počte úmrtí v súvislosti s novembrovým sviatkom Dňa vďakyvzdania, pripomína AFP. Milióny ľudí počas neho nerešpektovali odporúčania, aby zostali doma a necestovali.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 407
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 5 808
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 989
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 939
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 726
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 036
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vladimír Baláž

Jednorazová pomoc by nestačila. Inflácia bude trvať.


19. máj
Kristián Pospíšil.

Slováci si po dráme posilnili šance na štvrťfinále.


10 h
Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


14 h
Ilustračné foto

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.


a 4 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 22m
Práve sa stalo.

V nemocniciach je aktuálne 258 pacientov.


47m
Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


14 h
Exminister spravodlivosti Gábor Gál.

Gálovi hrozí tri až osem rokov.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu