KOŠICE. Ústavný súd v stredu nevyhovel návrhu skupiny poslancov Národnej rady vyhlásiť za protiústavnú časť Civilného mimosporového poriadku.
Minuloročnou novelou pribudla do zákona možnosť podať žalobu na obnovu konania proti právoplatnému uzneseniu v konaní o návrat maloletého do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia alebo zadržania.
Právnu normu vetoval vtedajší prezident Andrej Kiska, parlament ju opätovne schválil. Novelu predložili nezaradení poslanci Martina Šimkovičová a Peter Marček.

Podľa opozície bola v rozpore s Ústavou, Chartou základných práv Európskej únie, Dohovorom o právach dieťaťa, Dohovorom o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí či Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
"Tento návrh urobil zo Slovenska eldorádo medzinárodných únosov detí. Predkladatelia pravdepodobne pod tlakom lobistov pretlačili do zákona, že proti právoplatnému a vykonateľnému rozsudku o návrate dieťaťa je dnes možné podať žalobu, a tým celé konanie opakovane otvoriť. Na neistú situáciu doplatia najmä deti odrezané od svojich rodín, ktoré sa stávajú rukojemníkmi súdov, štátneho systému a rodičov - únoscov," uviedla vlani v septembri vtedajšia poslankyňa SaS Natália Blahová.
Ústavný súd v stredu zároveň odmietol návrh Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na posúdenie ústavnosti časti zákona o Policajnom zbore (PZ) a Trestného poriadku vo vzťahu k zákonnosti a nezávislosti inšpekčnej služby podriadenej ministrovi vnútra vyšetrovať trestné veci policajtov. Podľa Ústavného súdu ide o návrh podaný zjavne neoprávnenou osobou.