BRATISLAVA. Zníženie emisií o 55 percent je absolútne nedostatočný cieľ.
Pre agentúru SITA to uviedol Jakub Hrbáň, jeden z iniciátorov petície Za klímu, ktorú podpísalo vyše 120-tisíc ľudí.
Reagoval tak na výsledok samitu Európskej rady (ER), na ktorom sa 10. a 11. decembra európski lídri dohodli, že záväzným cieľom členských krajín Európskej únie bude zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent v porovnaní s rokom 1990.
Hrbáň sa pri svojej reakcii opiera o tvrdenia vedcov, ktorí upozorňujú, že 55 percentné zníženie emisií zásadne limituje možnosti udržať globálne otepľovanie pod kritickou hranicou 1,5 stupňa Celzia.
„Napriek tomu, že sa Slovensko na rokovaní Európskej rady rozhodlo podporiť znižovanie emisií CO2 do roku 2030 len o 55 percent, vidíme v komunikácii premiéra posun. Vo svojich vyjadreniach začína klimatickú krízu označovať za závažnú hrozbu a výzvu, ktorej riešeniu musíme venovať oveľa viac pozornosti. Bezpochyby podpora petície #klímaťapotrebuje v podobe viac ako 120-tisíc podpisov predstavuje jasný mandát, ktorý môže byť zlomový,“ povedal pre agentúru SITA Hrbáň.
Podľa Hrbáňa by mal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vytvárať priestor verejnosti a odborníkom, ktorí vedia ponúkať odborné riešenia. Tiež by mal byť otvorený aj možným ambicióznejším záväzkom v blízkej budúcnosti.
Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martin Haluš pre agentúru SITA uviedol, že IEP prenechá posudzovanie minimálnych cieľov potrebných na odvrátenie klimatických zmien na klimatológov. IEP bude skôr posudzovať ekonomické aspekty nového cieľa v znižovaní emisií. „Pre mňa ako ekonóma je však tento cieľ dôležitý vstup, ktorého dopady budeme modelovať, či už ide o náklady na jeho dosiahnutie alebo jeho vplyvy na ekonomiku a zamestnanosť. Stanovenie cieľa je však na konci dňa vždy politické rozhodnutie,“ povedal Haluš.
Environmentálne organizácie pred samitom ER požadovali 65-percenté zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030. Nespokojnosť s konečným výsledkom samitu vyjadrila aj organizácia Greenpeace Slovensko, ktorá pre ambicióznejšie ciele v znižovaní emisií spustila v pondelok 7. decembra pred Úradom vlády 65 hodinový protest.