BRATISLAVA. Bývalý minister spravodlivosti a advokát Daniel Lipšic bude kandidovať na špeciálneho prokurátora.
Denníku N to potvrdil Lipšic aj Eduard Burda z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, ktorá ho do funkcie navrhne. Burda plánuje návrh doručiť do Národnej rady v piatok
Obe strany chceli kandidatúru oznámiť v piatok 18. decembra, v stredu však o tomto návrhu rokoval Akademický senát Právnickej fakulty a tak informácia o nominácii unikla skôr. Ako pre Denník N Lipšic uviedol, kandidovať sa rozhodol aj preto, že pred viac ako pätnástimi rokmi bol pri vzniku špeciálnej prokuratúry, keď sa zriaďovala zákonom.
Lipšic chce vyčistiť chliev

Lipšic neskôr informoval o kandidatúre aj na sociálnej sieti. Hovorí o jedinečnej šanci "vyčistiť Augiášov chliev v našom štáte".
"Teraz je čas vrátiť dôveru ľudí v právny štát a jeho základné princípy. K základným princípom právneho štátu patrí rovnosť pred zákonom. Ak ktokoľvek a akokoľvek vplyvný alebo akokoľvek bohatý spácha trestný čin, musí niesť trestnú zodpovednosť. Idem do tejto voľby s nadhľadom, pokorou a slobodou," napísal.
Lipšic očakáva, že oznámením kandidatúry sa začne ťažký boj. "Tí, ktorí sa dlhé roky domnievali, že stoja nad zákonom (a viacerí z nich sú dnes väzobne stíhaní), sa len tak nevzdajú. Dlhé roky investovali milióny do mojej diskreditácie, sledovania, odpočúvania, kriminalizácie - do snahy ma akýmkoľvek spôsobom odstrániť (nielen) z verejného života," skonštatoval.
Kandidatúru podporil aj Čentéš

Burda tvrdí, že sa pri rozhodovaní o nominácii Lipšica zaoberal dvoma otázkami. Jednou z nich bolo, či má byť na tomto poste prokurátor alebo neprokurátor.
"Ak to má byť neprokurátor, tak potom Daniel Lipšic, pretože vďaka jeho politickej a právotvornej činnosti v minulosti boli do právneho poriadku uvedené viaceré inštitúty, ktoré sa úspešne používajú v boji proti organizovanému zločinu vrátane inštitútu Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry," priblížil Burda.
Dekan Burda tvrdí, že aj napriek tomu, že je advokát, spôsob jeho myslenia, skôr v mnohých oblastiach pripomína myslenie orgánov činných v trestnom konaní.
Burda sa zaoberal aj tým, či bude Lipšic naozaj nezávislý vzhľadom na to, že bol ešte donedávna politicky činný. "Odpoveď, ktorú mi dal, ma presvedčila, že áno," dodal.
Kandidatúru Lipšica podporil podľa Burdu aj prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Čentéš. Čentéš, ktorý pôsobí aj na fakulte ako vedúci katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky, podľa dekana kandidovať do funkcie špeciálneho prokurátora nebude.
Kolíková nie je prekvapená

Lipšicova kandidatúra nie je prekvapením a je to legitímny krok, hodnotí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). "Myslím si, že doktor Lipšic vie ukázať veľmi veľa svojich kvalít ako potenciálny budúci špeciálny prokurátor," povedala novinárom po rokovaní vlády. Verí, že sa do voľby prihlási ešte veľa ďalších kandidátov.
Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov.
Kandidáti musia prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. Národná rada bude voliť nového šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.
Šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry majú poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára 2021. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Eviduje ich parlamentný ústavnoprávny výbor. Jeho šéf Milan Vetrák (OĽaNO) uviedol, že zatiaľ im neprišla žiadna nominácia.

Beata
Balogová
