BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) plánuje zrušiť šesť stimulov na vývoj a výskum, ktoré rozdalo bývalé vedenie rezortu na čele s Martinou Lubyovou (SNS).
Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník rezortu školstva pre vedu Ľudovít Paulis (SaS).

Priblížil, že oponentúra sa uskutočnila u 21 stimulov a z nich bude 15 naďalej financovaných.
V prípade jedného z nich sa obnoví finančná kontrola, keďže pri ňom vyvstalo niekoľko otázok.
Pri zmienených šiestich stimuloch neboli zaznamenané ani dostatočne vedecké výsledky.
Rozhodnutia z oponentúr dostanú jednotliví žiadatelia v januári. Rezort sa však bude musieť ešte vysporiadať so zmluvami.
Nadácia Zastavme korupciu upozornila na problematiku stimulov za viac ako 33 miliónov eur ešte začiatkom roka 2019.
Po zverejnení informácií o týchto skutočnostiach odvolala exministerka Lubyová šéfa sekcie vedy na ministerstve Mareka Hajduka a podala podnet na Generálnu prokuratúru SR.
Tá to posunula na krajskú prokuratúru, dôvodom boli podozrenia z neoprávnenej manipulácie informačného systému Centra vedecko-technologických informácií.
Portál Webnoviny.sk zistil, že v tejto veci sa začalo 28. júna 2019 aj trestné stíhanie pre prečin neoprávneného prístupu do počítačového systému. Päť mesiacov po vykonanom dokazovaní bolo napokon toto stíhanie zastavené.
Problémom stimulov bolo, že ich v roku 2018 hodnotilo celkovo 114 slovenských a zahraničných hodnotiteľov, no verejnosť ich mená nepozná.

Dôvodom v prípade minulého aj súčasného vedenia je nariadenie GDPR z dielne Európskej únie o ochrane osobných údajov a aj preto, že na to hodnotitelia nedali súhlas.
Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu pre agentúru SITA uviedol, že za celú situáciu nesie zodpovednosť Lubyová.
Podotkol, že pod jej vedením rezort vyhlasoval výzvu a exministerka tiež zostavovala komisiu, ktorá dávala finálne odporúčanie na podporu firiem.
V konečnom dôsledku s nimi podpisovala aj zmluvy. Reakciu bývalej ministerky Lubyovej k rušeniu stimulov sa získať nepodarilo.
Členmi komisie mali byť aj traja zamestnanci ministerstva, nezávislý odborník pre oblasť podnikateľského prostredia a renomovaní vedci.