SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Viacerí členovia vlády majú pozitívny test na koronavírus (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo už 146 124 nakazených. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 1 440 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:27 SVET Proti Covid-19 sa v piatok dali zaočkovať aj dvaja ruskí kozmonauti a pracovníci centra prípravy posádok kozmických lodí.

S odvolaním sa na Ruskú vesmírnu agentúru Roskosmos o tom v piatok informovala agentúra Interfax. Ako prví sa v Hviezdnom Mestečku pri Moskve dali zaočkovať kozmonauti Oleg Artemiev a Nikolaj Čub a niekoľkí zamestnanci výcvikového centra, ktorí s kozmonautmi prichádzajú do priameho kontaktu. O tri týždne ich všetkých čaká očkovanie druhou dávkou vakcíny. Dovtedy budú lekári u zaočkovaných monitorovať ich zdravotný stav. Artemiev uviedol, že "očkovanie je potrebné" a "niet sa čoho báť".

22:19 SLOVENSKO Pozitívny test na koronavírus má aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Skryť Vypnúť reklamu

Informovala o tom vo svojom profile na sociálnej sieti. "Nie dobrá správa zastihla aj mňa. Dnešný test na COVID-19 som mala pozitívny. Vianoce sme si všetci plánovali inak, ja som chcela do našej rodinnej bubliny po otestovaní zobrať aj mamu, ktorá žije sama. Nevyšlo nám to. Budem celé sviatky v izolácii, srdcom so svojimi blízkymi," priblížila Remišová. Ľudí vyzvala, aby dodržiavali opatrenia. "Nič nie je vzácnejšie ako blízki ľudia, dobrí priatelia a nádej, že to spoločne zvládneme," dodala ministerka.

21:30 SLOVENSKO Minister obrany Jaroslav Naď mal pozitívny PCR test na koronavírus.

„Tak práve som sa dozvedel, že dnešný PCR test preukázal moju pozitivitu. Od rána som sa necítil dobre, mám vysokú teplotu, bolesť hlavy a celého tela. Čuch aj chuť zatiaľ mám. Teraz treba zabojovať. Predstavoval som si krajšie Vianoce, ale treba zostať zodpovedný. Dávajte si, prosím, na seba pozor, ostaňte doma, keď môžete, a buďte zdraví," vyzval šéf rezortu obrany.

Skryť Vypnúť reklamu

21:00 SLOVENSKO Podmienkou pre lyžovanie alebo pobyt na hoteli je od 14. decembra negatívny test na koronavírus.

Súvisiaci článok Na svahoch otvoria mobilné odberné miesta Čítajte 

Prevádzkovatelia akceptujú výsledky PCR testov aj antigénových testov. Ten nesmie byť starší ako 72-hodín. Na Liptove od minulého týždňa funguje niekoľko mobilných odberných miest na antigénové testovanie. Pribudne k nim ďalšie, prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska Jasná ho otvorí priamo pri zjazdovke. Podobne zriadi odberné miesta aj v strediskách vo Vysokých Tatrách.

20:53 SVET Európska komisia si objednala ďalších 80 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti. Euroblok už prednedávnom podpísal zmluvu na nákup 80 miliónov dávok očkovacej látky od Moderny s možnosťou opätovného nákupu rovnakého počtu vakcín. V piatok sa tak celková objednávka zo strany EÚ zvýšila na 160 miliónov dávok. Prvé zásielky vakcín od Moderny by do krajín EÚ mali doraziť začiatkom budúceho roka. Najskôr ich však musí schváliť Európska lieková agentúra (EMA). Tá vo štvrtok oznámila, že svoje rozhodnutie v tejto veci oznámi 6. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

20:43 SLOVENSKO Agentúry SITA a TASR informovali, že správa, ktorá hovorí o prieskume v súvislosti s covidom na školách, nie je validná. Podľa informácií agentúr o stiahnutie správy požiadali partneri projektu Pilot testovania v školách.

19:30 SLOVENSKO V Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá je najväčšou na Slovensku, a koronavírusom značne zasiahnutým zdravotníckym zariadením, rušia podľa informácii SME zamestnancom vianočné dovolenky.

Hovorkyňa nemocnice Eva Kliská túto informáciu nepoprela. "Sme subjektom hospodárskej mobilizácie a zo zákona nám vyplýva povinnosť zabezpečiť prítomnosť zamestnancov na pracovisku, navyše aj Ministerstvo zdravotníctva hovorí o vážnej situácii," vysvetlila.

19:06 SVET Rakúsko tretíkrát od začiatku pandémie nového koronavírusu sprísni karanténne opatrenie. Tretí lockdown bude platiť od 26. decembra do 24. januára a ukončí ho plošné dobrovoľné testovanie v dňoch 15. - 17. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto ho odmietne absolvovať, bude musieť zostať v niekoľkodňovej karanténe, uviedol kancelár Sebastian Kurz.

18:05 SVET Švajčiarska vláda v piatok rozhodla o ďalšom sprísnení karanténnych opatrení. Budú platiť od 22. decembra do 22. januára.

Od utorka budú zatvorené stravovacie zariadenia - cez sviatky bez výnimky, mimo nich môžu byť otvorené iba podnikové a školské jedálne a reštaurácie pre hotelových hostí. Výdaj jedla cez okienko a donáškové služby sú naďalej povolené.

17:40 SLOVENSKO Od pondelka 21. decembra až do odvolania nebudú oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru vybavovať žiadnych klientov. Už objednaní klienti sa budú musieť znova objednať cez elektronický objednávací systém.

Policajti cudzineckej polície budú využití na plnenie úloh súvisiacich s riešením pandemickej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

17:30 SVET Menej rozvinuté krajiny by prvé vakcíny proti koronavírusu mali dostať už začiatkom budúceho roka. Spoločne o tom v piatok informovali Svetová zdravotnícka organizácia, Globálna aliancia pre vakcíny a očkovanie a Koalícia pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie.

Tieto organizácie budú vakcíny distribuovať prostredníctvom programu COVAX, ktorého cieľom je zaistiť prístup k budúcej očkovacej látke proti chorobe COVID-19 aj chudobnejším krajinám.

17:10 SVET Vo francúzskych nemocniciach zomiera s potvrdenou diagnózou SARS-CoV2 trikrát viac ľudí, než pacientov s klasickou chrípkou, vyplýva z francúzskej štúdie uverejnenej dnes v lekárskom časopise The Lancet Respiratory.

Podľa autorov ide o doteraz najrozsiahlejšiu štúdiu na túto tému.

Skryť Vypnúť reklamu

Štúdia skúmala záznamy viac ako 135 000 francúzskych pacientov, 89 530 z nich hospitalizovali v marci a apríli 2020.

Pacientov s bežnou chrípkou evidovala štúdie od decembra 2018 do februára 2019 a bolo ich 45 819. Na chrípku zomrelo 5,8 percenta pozorovaných, s covidom zomrelo 16,9 percenta účastníkov štúdie, teda takmer trojnásobok.

17:05 SLOVENSKO Najhoršia situácia v súvislosti s obsadenosťou reprofilizovaných lôžok v nemocniciach je v Humennom, vo Svidníku, v Poprade a Starej Ľubovni, ktorá predstavuje 80 až 85 percent.

Zásadným limitom nie je nedostatok reprofilizovaných lôžok, ale nedostatok personálu, ktorý by sa mal starať o pacientov s ochorením COVID-19, uviedol vedúci odboru zdravotníctva Úradu Prešovského samosprávneho kraja Jozef Tekáč.

Skryť Vypnúť reklamu

16:58 SVET Belgicko má nepríjemnú štatistiku, ktorá sa týka úmrtí spojených s ochorením COVID-19.

16:55 SLOVENSKO Ministerstvo vnútra upozorňuje občanov, že od pondelka 21. decembra predbežne do štvrtka 31. decembra budú klientske centrá, okresné úrady a vybrané okresné útvary riaditeľstiev Policajného zboru k dispozícii počas pracovných dní v čase od 8:00 do 12:00.

16:50 SLOVENSKO Už len 88 pacientov s ochorením COVID-19 chýba v nemocniciach, aby sa dostali na kritickú hranicu 2 500 obsadených lôžok.

Práve tento počet infikovaných koronavírusom označil pred takmer dvomi týždňami po zasadnutí Pandemickej komisie na ministerstve zdravotníctva infektológ Pavol Jarčuška za medzník, pri ktorom sa na Slovensku musí spustiť tvrdý lockdown. Čo hrozí po prekročení tejto kritickej hranice?

Skryť Vypnúť reklamu

16:45 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na súbor opatrení, ktoré umožnia absolvovať návštevy rodinných príslušníkov v domovoch sociálnych služieb.

Návštevníci sú povinní predložiť pri vstupe do zariadení negatívne výsledky RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín alebo antigénového testu na COVID-19 nie staršie ako 24 hodín.

16:38 SVET Európska komisia v piatok schválila návrh odporúčaní Európskej rady pre spoločný rámec používania a vzájomného uznávania výsledkov antigénových rýchlotestov na zisťovanie koronavírusu.

Európska komisia, ktorá o tom informovala na svojej internetovej stránke, zároveň podpísala rámcovú zmluvu s firmami Abbott a Roche umožňujúcu nákup viac ako 20 miliónov antigénových rýchlotestov za sumu do 100 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku budúceho roka budú tieto testy k dispozícii členským štátom EÚ.

16:20 SLOVENSKO Vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá určila, že predajne potravín budú môcť od soboty predávať iba tovar v rozsahu uspokojenia nevyhnutných životných potrieb, považuje Slovenská aliancia moderného obchodu za diskriminačnú.

Nariadenie má potenciál privodiť predajcom potravín značné a neodvratné hospodárske škody, čo spôsobí aj výpadky v príjmoch štátu. A to všetko podľa aliancie bez uvedenia jediného argumentu ochrany verejného zdravia.

16:11 SVET Európska únia bude mať k dispozícii dovedna 160 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna.

Tá v piatok potvrdila, že Európska komisia využila opciu na nákup ďalších 80 miliónov dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

Očakáva sa, že prvé dodávky očkovacích látok pre európsku dvadsaťsedmičku budú distribuovať začiatkom budúceho roka po schválení vakcíny Európskou liekovou agentúrou.

15:48 SLOVENSKO Pre kľúčové osoby, ktoré zabezpečujú chod štátu, platí výnimka z povinnej desaťdňovej karantény.

Epidemiologička Zuzana Krištúfková na tlačovej konferencii povedala, že po tom, ako tieto osoby absolvujú päťdňovú karanténu a po otestovaní majú test s negatívnym výsledkom, ju môžu ukončiť.

Epidemiologička to uviedla na margo toho, že lídri koaličných strán a členovia vlády, ktorí boli v kontakte s pozitívne testovaným predsedom vlády SR Igorom Matovičom, nastupujú v piatok do domácej karantény, prípadne podstupujú testy.

15:40 SVET Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v piatok upozornil, že hoci bohaté krajiny už distribuujú vakcínu proti koronavírusu pre svojich občanov, svet potrebuje zabezpečiť, aby bola dostupná pre všetkých a všade.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 SLOVENSKO Policajti budú od soboty 19. decembra od 5:00 ráno kontrolovať dodržiavanie protipandemických opatrení.

15:16 SLOVENSKO Do karantény bude musieť zrejme ísť aj minimálne časť poslaneckého klubu OĽaNO po kontakte s pozitívne testovaným premiérom Matovičom.

„Mám informáciu, že premiér vo štvrtok bol na poslaneckom klube OĽaNO,“ povedal pre SME Peter Pčolinský, predseda poslaneckého klubu Sme rodina.

14:58 SLOVENSKO Kňazi budú môcť počas týchto vianočných sviatkov vzhľadom na pandémiu výnimočne sláviť až štyri omše za deň. Týka sa to piatka 25. decembra, piatka 1. januára a stredy 6. januára.

14:45 SLOVENSKO Vakcinácia nastane v najbližších týždňoch, prvá várka od spoločnosti Pfizer by mala doraziť 26. decembra v počet desaťtisíc kusov, teda pre päťtisíc osôb (dve dávky na osobu). Na tlačovej konferencii to oznámila štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kedy príde vakcína na Slovensko a budem mať úľavy, keď sa dám zaočkovať? (otázky a odpovede) Čítajte 

Prednostne sa zaočkujú zdravotníci, ktorí pracujú pri pacientoch s ochorením COVID-19, potom zdravotníci nad 65 rokov a postupne všetci, ktorí sa dostávajú do kontaktu s pozitívnymi osobami. Nasledovať budú aj pracovníci domovov sociálnych služieb, ďalej hasiči a policajti.

Ježíková uviedla, že SR má uzavretých päť zmlúv a nakontrahovaných približne 17 miliónov vakcín, cieľom je preočkovať asi 3,3 milióna obyvateľov (približne 70 percent populácie). Štát chce postupne nastaviť procesy tak, aby sa očkovalo 500 osôb denne.

Vakcinačné centrá budú zatiaľ v 15 nemocniciach. Pavol Jarčuška priblížil, že v objem jednej uzavretej ampulky obsahuje päť dávok vakcíny a uviedol, že pri otvorení dokáže byť stabilná zhruba päť dní aj v prostredí chladničiek, čo umožní pomerne bezproblémovú distribúciu na miesta určenia očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Očkovacia látka sa aplikuje dvojfázovo v rozmedzí zhruba 21 dní. Jarčuška uviedol, že účinnosť vakcíny je vyššia ako vakcína proti chrípke.

Ministerstvo zdravotníctva rozbehne k vakcinácii kampaň v spolupráci s lekármi a odborníkmi. Rezort pripomenul, že je prístupná infolinka COVID-19: 0800 174 174, zo zahraničia: +421 222 200 910.

Platí, že vakcína je bezplatná a očkovanie je dobrovoľné. Zaočkované osoby dostanú potvrdenie v podobe očkovacieho preukazu a očkovanie sa doplní aj do zdravotných záznamov osoby.

14:42 SVET Americký viceprezident Mike Pence dostal vakcínu proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech v priamom televíznom prenose.

Načítavam video...

14:32 SVET Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že Spojené štáty schválili druhú vakcínu proti novému koronavírusu, ktorú vyvinula biotechnologická spoločnosť Moderna.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vakcína Moderny jasne schválená. Distribúcia sa začne okamžite," napísal Trump na Twitteri.

14:30 SLOVENSKO Infektológ Pavol Jarčuška oznámil, že Slovensko sa nachádza v najhoršej situácii od začiatku pandémie.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom sa zdvojnásobil počet úmrtí, v priemere zomrelo 58 pacientov denne.

Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa zvýšil z 3571 na 5323. Stúpla aj ich pozitivita z 9,8 percenta na 10,8 percenta. Reprodukčné číslo na Slovensku je na úrovni 1,3.

Načítavam video...

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Peter Stachura uviedol, že v karanténe sa v súčasnosti nachádza vyše 3200 zamestnancov zdravotníckych zariadení.

Stachura uviedol, že do konca roka počet hospitalizovaných pacientov presiahne tritisíc a nemocnice potrebujú pomoc aj od kolegov z ambulantného sektora a študentov medicíny. Požiadal ich, aby sa obrátili na nemocnice vo svojich regiónoch s ponukou pomoci.

14:23 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa na tlačovej konferencii prihovoril prostredníctvom videohovoru, pretože podstupuje karanténu, do ktorej odišiel po správe o pozitívnom teste premiéra Igora Matoviča.

V príhovore poďakoval najmä zdravotníkom, ktorých v priebehu sviatkov čakajú náročné hodiny v službe. Krajčí verí, že občania preukážu disciplínu a dokážu sa obmedziť v prospech ostatných v záujme zachovania zdravia a života.

14:18 SVET Koncom minulého týždňa sa v Bruseli konal summit lídrov Európskej únie.

Nezáväzné rozhovory a zvítania lídrov prebiehali v rúškach, no po tom, ako sa usadili na svoje miesta, si rúška zložili, aj keď sedeli v pomerne veľkých rozostupoch.

Po oznámení, že francúzsky prezident Emmanuel Macron sa nakazil ochorením COVID-19, začali ďalší lídri krajín EÚ podstupovať karanténu.

Medzi lídrami vtedy sedel aj slovenský premiér Igor Matovič, ktorý v piatok priznal, že mal takisto pozitívny test na koronavírus.

Načítavam video...

14:08 SLOVENSKO Mobilné odberové miesto zvolenskej nemocnice na bezplatné antigénové testovanie verejnosti bude pracovať najbližšie dni obmedzene.

Po novom sa mobilné odberové miesto nachádza v priestoroch klubu dôchodcov v blízkosti nemocnice na Ferjenčíkovej ulici.

Od 21. do 23. decembra ho môžu záujemcovia navštíviť od 10.00 do 14.00 h. Odbery nebudú zdravotníci robiť od 24. do 27. decembra.

14:00 SLOVENSKO Minister financií Eduard Heger dnes zrušil všetky osobné pracovné stretnutia a odchádza do karantény. A to aj napriek tomu, že mal výsledok PCR testu zo včerajška negatívny. Čaká ho ďalšie testovanie.

„Rovní sme si nielen pred zákonom, ale aj pred koronou. Všetci, ktorí dodržiavajú odporúčania epidemiológov, majú môj rešpekt“, povedal Heger

13:58 SLOVENSKO Zdravotníkom, ktorí sa zúčastnili na plošnom testovaní na ochorenie COVID-19, postupne vyplácajú odmeny. Dostať by ich mali do konca toho roka.

"Každý, kto má podpísanú dohodu s Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP Ružomberok – fakultnou nemocnicou, dostane odmenu vyplatenú vo výške, ktorá mu podľa dohody prináleží," ubezpečuje rezort obrany.

13:52 SLOVENSKO Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) absolvuje päťdňovú karanténu, po ktorej sa pôjde dať otestovať na ochorenie COVID-19. Informovala o tom Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová.

Dôvodom je štvrtkové stretnutie s premiérom Matovičom (OĽANO), ktorý mal pozitívny test.

13:50 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti potvrdil, že mal pozitívny test na koronavírus a podstupuje karanténu.

Matovič uviedol, že zrušil svoj pracovný program. Počas Vianoc plánoval aj slúžiť v nemocnici ako pomocná sila. Občanov vyzval, aby dodržiavali opatrenia v záujme zachovania zdravia svojich blízkych.

13:45 SVET Španielsko spustí očkovanie obyvateľstva proti koronavírusu 27. decembra, deň po tom, čo do krajiny dorazia prvé dávky vakcíny, informoval španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa.

V Španielsku od začiatku pandémie zaznamenali 1 805 633 prípadov nákazy koronavírusom, ktorej podľahlo 48 777 ľudí.

13:40 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva reagovalo na štvrtkové vyjadrenia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej o štarte očkovania od 27. decembra vyhlásením, že Slovensko je na očkovanie proti koronavírusu pripravené.

13:30 SLOVENSKO Polícia vykonáva od štvrtka 17. decembra fyzicky stráženie všetkých osôb, ktoré žijú v rómskej osade v obci Ratnovce v okrese Piešťany.

"Karanténne opatrenie bolo vydané regionálnym úradom verejného zdravotníctva na základe testovania, pri ktorom pretestovali 88 osôb, z toho 28 malo pozitívny výsledok," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.

13:20 SVET Čínska novinárka, ktorú v Číne zadržali, keď odvysielala reportáž z mesta Wu-chan, považovaného za miesto vzniku koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19, sa koncom mesiaca postaví pred súd.

Prvý prípad koronavírusu zaznamenali v strednej Číne počas vlaňajška a Peking čelil obvineniam z utajovania informácií o prepuknutí vírusu a z umlčovania informátorov.

Načítavam video...

13:00 SLOVENSKO Na komplikácie spojené s koronavírusom zomrel vo veku 59 rokov moderátor Peter Justin Topoľský. Informoval o tom Nový Čas.

12:50 SLOVENSKO V prípade povinného testovania žiakov od januára 2021 by žiaci uprednostnili kloktací poolovaný PCR test, uviedlo to 61,62 percenta žiakov, ktorí sa zúčastnili na pilotnom testovaní v školách. Túto možnosť označilo aj 76,15 percenta rodičov. Vyplýva to z analýzy pilotného testovania škôl na ochorenie COVID-19.

12:43 SLOVENSKO Pre sedem okresov Trenčianskeho samosprávneho kraja začnú od sobotného rána platiť mimoriadne protipandemické opatrenia nad rámec celoslovenských.

V okresoch Trenčín, Považská Bystrica, Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Púchov, Bánovce nad Bebravou a Myjava bude zakázané predávať alkoholické nápoje na priamy konzum, zakázané budú aj kultúrne podujatia i bohoslužby.

Počas víkendu v Trečíne prebehne dobrovoľné celoplošné testovanie, tu sú podrobnosti.

12:40 SLOVENSKO Výnimku z povinnej domácej izolácie pri vstupe na územie Slovenskej republiky zo zahraničia majú i tí, ktorí na území susedných krajín pôsobia v športových kluboch, rovnako tí, ktorí na územie SR prichádzajú na súťažné zápasy najvyššej slovenskej hokejovej ligy, nadnárodnej Ice Hockey League (IHL), a tiež nadnárodnej ženskej hádzanárskej súťaže, informuje Úrad verejného zdravotníctva vo vyhláške.

Výnimka sa vzťahuje teda na tých, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike a zúčastňujú sa na tréningovom procese ako riadni členovia športového klubu v Českej republike, Poľskej republike, Maďarsku alebo v Rakúsku.

12:35 SLOVENSKO Šéfka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová avizuje, že kvôli pozitívnemu testu Matovica pôjde do karantény zrejme celá vláda.

"Znamená to, že to asi budeme mať viacerí členovia vlády a ja odchádzam do karantény," reagovala v relácii Braňa Závodského na rádiu Expres.

Sama dosiaľ informáciu o tom, že Matovič má pozitívny test nemala. Dozvedela sa to od moderátora.

12:30 SVET Čína plánuje zaočkovať proti koronavírusu 50 miliónov obyvateľov prednostných skupín, ešte prv než nastane dopravná špička spojená s oslavami čínskeho Nového roka.

12:25 SLOVENSKO Predseda vlády Igor Matovič mal pozitívny test na koronavírus. Ako prvý o tom informoval spravodajský portál Aktuality.sk. Denníku SME to potvrdil zdroj z okolia premiéra.

12:20 SLOVENSKO Policajti v Nitrianskom kraji zadržali muža s pozitívnym testom na Covid-19, ktorý sa im vyhrážal, že ich nakazí. Na policajtov zámerne kašľal a pľul im do tváre.

Policajtov pôvodne volala jeho zúfalá priateľka s tým, že priateľ doma vyvádza a rozbil už stôl v kuchyni. Policajný vyšetrovateľ sa prípadom zaoberá pre podozrenie zo zločinu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

12:01 SLOVENSKO - Pre sedem okresov Trenčianskeho samosprávneho kraja začnú od sobotného rána platiť mimoriadne protipandemické opatrenia nad rámec celoslovenských. Informovala o tom trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

V celom kraji s výnimkou okresov Prievidza a Partizánske bude zakázané predávať alkoholické nápoje na priamy konzum, zakázané budú aj kultúrne podujatia i bohoslužby.

11:32 SVET Očkovať proti novému druhu koronavírusu sa v Maďarsku začne v prvých dňoch po vianočných sviatkoch. V prvom kole bude k dispozícii 35 000 dávok očkovacích látok, ktorými budú zaočkovaní zdravotníci, povedal predseda vlády Viktor Orbán.

Zdravotníkov budú očkovať v župných nemocniciach a v Juhopeštianskej nemocnici Centrum v hlavnom meste. Orbán zdôraznil, že očkovanie bude na dobrovoľnej báze, súčasne ale vyzval, aby sa zaočkovať nechalo čo najviac pracovníkov zdravotníctva.

11:30 SLOVENSKO V Žiari nad Hronom nepribudnú ďalšie odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie na nový koronavírus, ktoré počas týždňa avizoval primátor Peter Antal. Ministerstvo zdravotníctva nedalo súhlas na ich otvorenie.

11:15 SLOVENSKO Počas víkendu prebehne v krajskom meste Trenčín dobrovoľné celoplošné testovanie. Prebehne podobným spôsobom ako pri celoplošnom národnom testovaní z konca októbra. Použité budú antigénové testy a odbery budú vykonávať zdravotníci. Tu sú podmienky testovania a zoznam odberných miest.

10:35 SVET Britský hudobník Paul McCartney, niekdajší člen kapely Beatles, podporil očkovanie proti ochoreniu Covid-19 a sľúbil, že bude medzi prvými, kto si nechá vakcínu podať.

McCartney má 78 rokov a patrí tak do rizikovej skupiny, ktorá má v pláne očkovania prednosť.

Hudobník dúfa, že vakcína je cestou von z temného obdobia pandémie, píše britský denník The Sun.

10:32 SLOVENSKO Univerzitná nemocnica Bratislava má v domácej karanténe 255 zdravotníckych pracovníkov z piatich nemocníc. Všetci boli pozitívne testovaní na nový koronavírus.

Ako ďalej povedala, hovorkyňa najväčšej nemocnice na Slovensku Eva Kliská, kapacity sa prispôsobujú počtu pacientov s ochorením COVID-19, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu. Aktuálne je hospitalizovaných 213 pacientov.

10:30 SLOVENSKO Fakultná nemocnica hľadá brigádnikov. „Naša výzva súvisí s výpadkom sanitárov. Hľadáme mužov, ktorí by vedeli pomáhať najmä s pomocnými prácami, ide hlavne o prevoz pacientov,“ upresnila hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

Predpokladaná potreba výpomoci je počas trvania epidemiologickej situácie COVID-19. Odmenu je 3,34 eura za hodinu brutto.

10:27 SLOVENSKO Počas najprísnejších opatrení v prvej vlne pandémie ostali otvorené iba predajne potravín či drogérie.

Avšak ak sa zákazníkom pokazil hriankovač alebo potrebovali nový sveter, kúpiť si ho mohli aj vo veľkých potravinových reťazcoch so širokým sortimentom.

Tentoraz budú pravidlá prísnejšie. A to aj pre predajne potravín.

10:23 SLOVENSKO Zhoršujúci sa stav pandémie komplikuje predvianočnú prevádzku Slovenskej pošty.

Čoraz viac zamestnancov je pozitívnych, prípadne musia ostať izolovaní, čo ovplyvňuje prevádzku aj logistiku pošty, a to sa môže prejaviť v obmedzeniach hodín pre verejnosť, ako aj pri doručovaní zásielok.

10:20 SLOVENSKO Štátnu pomoc v druhej vlne pandémie nového koronavírusu vnímajú firmy ako nízku a byrokraticky náročnú.

Štát sa z prvej vlny nepoučil, skonštatovala Podnikateľská aliancia Slovenska na základe výsledkov prieskumu medzi podnikateľmi.

10:18 SLOVENSKO Od minulého piatka majú byť podľa vyhlášky zatvorené aj terasy kaviarní a reštaurácií. Nie každý prevádzkovateľ v Nových Zámkoch tak urobil.

Už počas uplynulého týždňa sa na Slovensku vzopreli desiatky reštaurácií, medzi nimi aj jedna v Zámkoch.

10:10 SLOVENSKO Z pohľadu mikroorganizmov je mydlo veľmi deštruktívna zbraň. Kvapka obyčajného mydla zriedeného vo vode úplne postačí na roztrhnutie a zabitie mnohých druhov baktérií a vírusov. Koronavírus nie je výnimkou, informuje Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO PCR testy na Slovensku odhalili ďalších 3 991 nakazených, pribudlo 62 obetí.

Laboratóriá vo štvrtok otestovali 18 022 vzoriek, od začiatku pandémie 1 279 523, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Vo štvrtok vykonali aj 47 569 antigénových testov. Pozitívnych bolo 3 530 z nich. Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 1 097 849, z čoho bolo pozitívne testovaných 50 329 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (670), nasleduje Nitriansky (586), Bratislavský (502), Žilinský (500), Banskobystrický (468), Košický (463), Prešovský (427) a Trnavský (375). Je medzi nimi 1 804 mužov a 2 187 žien.

Nové prípady infekcie hlásili z každého okresu - najviac ich bolo v okresoch Bratislava, Nitra, Trenčín, Komárno a Žilina.

Vyliečilo sa ďalších 1 823 pacientov, dohromady už 104 560.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 412 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 197 ľudí. Na JIS je 152 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 159 osôb.

9:56 SVET V piatok sa Česko v rámci svojho protiepidemického systému PES presunulo späť do štvrtého stupňa pohotovosti.

V krajine znovu zatvorili reštaurácie, hotely, bazény, posilňovne i múzeá, obchody a niektoré prevádzky poskytujúce služby. Viac o upravených opatreniach v Česku.

9:46 SLOVENSKO Stovky ľudí zdieľali v decembri 2020 príspevok obsahujúci snímku článku denníka SME, v ktorom sa písalo, že lekári sa očkovať proti novému vírusu nenechajú.

V skutočnosti však článok pochádza ešte z decembra 2009 a je zhrnutím ankety 16 lekárov, ktorých sa denník pýtal, či sa nechajú zaočkovať proti prasacej chrípke.

S novým koronavírusom a ochorením COVID-19 nesúvisel.

9:45 SVET Za posledný deň sa v Maďarsku novým druhom koronavírusu nakazilo 4 428 ľudí.

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 sa v tomto čase opäť priblížil k rekordnej hranici, keď dosiahol 187.

Aktuálne je v krajine nakazených 198 438 osôb. S COVID-19 je hospitalizovaných 7335 pacientov, z ktorých 564 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z ochorenia sa zotavilo 89 814 osôb.

Doterajšou bilanciou epidémie koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku je 295.977 infikovaných a 7 725 úmrtí.

9:40 SVET Európska lieková agentúra oznámila, že presúva na skorší termín stretnutie, ktoré má ukončiť proces schvaľovania žiadosti farmaceutickej firmy Moderna o uvedenie jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na trh.

Mimoriadne stretnutie je naplánované na 6. januára 2021, pôvodná schôdza plánovaná na 12. januára sa zachová pre prípad potreby.

9:30 SLOVENSKO - Slovenská pošta v posledných dňoch eviduje nárast počtu pozitívne testovaných zamestnancov, alebo tých, ktorí musia zostať v izolácii. Táto skutočnosť ovplyvňuje aj prevádzku pôšt a logistiku Slovenskej pošty, čo sa môže prejaviť v obmedzeniach hodín pre verejnosť, ako aj pri doručovaní zásielok.

Pošta uisťuje, že využíva všetky alternatívy a robí všetko preto, aby výpadok pracovníkov nahradila a zabezpečila čo najplynulejší priebeh predvianočnej prevádzky.

9:20 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov vytvorilo súbor odporúčaní pre pokojné, bezpečné a zdravé sviatky.

"Čakajú nás čierne Vianoce. Pre zdravotníkov v nemocniciach budú výzvou. Jednou z najväčších, s akou sme sa kedy stretli," uviedli členovia konzília v súvislosti s tým, že Slovensko podľa tzv. COVID automatu dosiahlo hodnoty pre čiernu fázu.

9:12 SVET - Približne po roku trvania pandémie je jasné, že nový koronavírus je horší než sezónna chrípka, a štúdia zverejnená v piatok načrtáva, o koľko je horšia. Údaje ukazujú, že smrtnosť medzi pacientmi s ochorením Covid-19 je takmer trikrát vyššia.

Výskum, založený na francúzskych celoštátnych údajoch a zverejnený v The Lancet Respiratory Medicine, ukázal, že medzi ľuďmi s Covid-19 je zaznamenávaný čoraz ťažší priebeh ochorenia.

Výskumníci porovnali údaje o 89 530 pacientoch hospitalizovaných s covidom v marci a apríli tento rok so 45 819 pacientmi hospitalizovanými so sezónnou chrípkou od decembra 2018 do konca februára 2019. V skúmanom období zomrelo približne 16,9 percenta pacientov s covidom - bolo to počas ničivej prvej vlny po Európe, keď mali lekári iba málo liečebných metód na záchranu ťažko chorých ľudí. Smrtnosť medzi ľuďmi s chrípkou bola 5,8 percenta.

9:03 SVET - V Česku za predchádzajúci deň pribudlo 7590 nových prípadov nákazy koronavírusom. V krajine počty nakazených stúpli, v posledných troch dňoch sa pohybujú v blízkosti čísla 8 000. Včera oznámili 8 235 infikovaných, predvčerom 7889.

Počet úmrtí v Českej republike prekročil 10-tisícovú hranicu a aktuálne je na čísle 10 163.

8:45 SVET - Farmaceutické spoločnosti by mali vakcíny proti koronavírusu predávať africkým štátom za znížené ceny a umožniť im, aby ich vyprodukovali na svojom území, čím sa zníži cena nákladov. Vyjadril sa tak šéf afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) John Nkengasong.

Štáty Afriky plánujú za nasledujúce dva roky zaočkovať do 60 percent celkovej populácie, ktorú tvorí zhruba 1,3 miliardy ľudí. Mnoho z týchto štátov sa spolieha na program pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie s názvom COVAX, ktorého úlohou je zaistiť prístup k budúcej očkovacej látke proti chorobe Covid-19 aj rozvojovým krajinám.

8:23 SVET - Lotyšsko zavádza od soboty prísnejšie pandemické obmedzenia a budú trvať do 11. januára. Zatvorené majú byť všetky obchody s výnimkou tých, ktoré poskytujú základný každodenný tovar. Otvorené nesmú mať ani poskytovatelia služieb ako kaderníctva či sauny. Od 21. decembra nesmú prijímať zákazníkov ani múzeá a knižnice či športové kluby a fitness centrá.

Vládne inštitúcie a podniky majú nariadené prejsť na prácu na diaľku, ak je to možné. Výučba na školách prechádza na dištančné vzdelávanie a na niektorých miestach Lotyšska sú predĺžené vianočné prázdniny.

Súvisiaci článok Na otvorenie majú minúty. Začína sa logistická operácia storočia Čítajte 

8:01 SVET - Mnohé krajiny, najmä tie v Európe, už netrpezlivo očakávajú začiatok očkovania proti ochoreniu Covid-19. V celom procese však nejde len o samotné očkovanie. Tomu predchádza zložitá celosvetová logistická operácia.

„Vyvinúť vakcíny a získať pre ne licenciu je ako budovať základný tábor na úpätí Everestu. A vyliezť na vrchol – to je ich distribúcia,“ povedala Katherine O'Brienová, šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie pre imunizáciu a vakcíny.

Téme sa venoval Lukáš Onderčanin, o celom procese si prečítate tu >>>>

7:50 SVET - Severné Írsko zavádza šesťtýždňový lockdown od Druhého sviatku vianočného, teda od 26. decembra. Dôvodom je preťaženosť verejného zdravotného systému, pretože počet nakazených rastie.

Prvý týždeň budú platiť najprísnejšie pravidlá, pričom zakázané budú športové podujatia a povolené obchody budú musieť zavrieť o 20:00. Prísne opatrenia sa budú po štyroch týždňoch prehodnocovať.

Na základe nových obmedzení budú musieť byť zavreté obchody, ponúkajúce iný ako nevyhnutý tovar, ale aj služby s blízkym kontaktom ľudí. Sektor pohostinstva bude môcť podávať zákazníkom len jedlá a nápoje so sebou.

Platí však zmiernenie obmedzení pri stretnutiach vo vnútorných priestoroch počas päťdňového vianočného obdobia. Od 23. decembra sa môžu zísť tri domácnosti z rôznych častí Spojeného kráľovstva, okrem Walesu, kde je tento počet obmedzený na dve domácnosti.

Súvisiaci článok Dve domácnosti a dosť, predaj stromčekov niekde zrušia. Aké budú sviatky? Čítajte 

7:33 SLOVENSKO - Vianočné stromčeky si ľudia môžu kúpiť aj počas zákazu vychádzania. Nemusia ich však nájsť na toľkých miestach ako v predošlých rokoch.

Predaj stromčekov v exteriéri povolil vo vyhláške hlavný hygienik Ján Mikas.

Okrem toho sa upravujú obmedzenia v kostoloch, kde sa po novom bude môcť sedieť len v každom druhom rade.

Úplne sa zakazujú hromadné podujatia, aj tie s počtom do šesť ľudí.

7:22 SLOVENSKO - Kedy príde na Slovensko vakcína proti Covidu-19? Kedy sa bude môcť zaočkovať bežná populácia? A ako to bude všetko prebiehať?

Denník SME pripravil sériu odpovedí na základné otázky, ktoré sa týkajú vakcíny a očkovania.

7:00 SLOVENSKO - Napätie okolo sprísňovania opatrení vyvolalo koaličnú krízu. Premiér Igor Matovič vo štvrtok nazval ministra hospodárstva Richarda Sulíka idiotom a vyzval ho na odstúpenie.

Neskoro večer Matovič na sociálnej sieti napísal: "Aj pandémia nás do skupín triedi. Jedni posudzujeme pandémiu podľa počtu chorých a mŕtvch ... a druhí podľa počtu zavretých barov. Prvým sa druhí javia ako cynickí a neľudskí sociopati... a druhí prvých považujú za hlúpučké a trápnučké citlivky. Nuž, život je otázkou priorít a my sme pri ich výbere našťastie úplne slobodní."

6:45 SVET - Nemecko po prvý raz eviduje viac ako 30-tisíc nakazených za jeden deň. Úrady oznámili celkovo 33 777 novoinfikovaných.

Tento údaj zahŕňa i 3500 nakazených z Bádenska-Württemberska, ktorí neboli z technických príčin včas registrovaní predchádzajúci deň. Aj po ich odčítaní je ale počet nových prípadov nad 30-tisícovou hranicou: 30 277.

Pribudlo aj 813 úmrtí, čo je druhé najvyššie číslo od začiatku pandémie.

6:31 SVET - Budúci poradca novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, kongresman Cedric Richmond, mal pozitívny test. Bol i v okolí Bidena na otvorenom priestranstve, oznámil jeho prechodný tím.

Richmond cestoval individuálne do štátu Georgia na utorňajšiu akciu s Bidenom v rámci kampane pred druhým kolom volieb do Senátu.

"Richmond bol v okolí novozvoleného prezidenta vonku, mali rúška a trvalo to necelých 15 minút, čo je časové ohraničenie Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pre blízky kontakt," povedala hovorkyňa prechodného tímu Kate Bedingfieldová vo vyhlásení.

6:15 SVET - Brazílsky najvyšší súd oznámil, že očkovanie proti novému koronavírusu môže byť povinné. Zasadil tak úder vznikajúcemu protivakcinačnému hnutiu v krajine, uviedla tlačová agentúra AP.

Súd však takisto vyhlásil, že úrady nesmú Brazílčanov zaočkovať proti ich vôli. Toto súdne rozhodnutie otvára cestu vládam jednotlivých brazílskych štátov a mestským radniciam, aby schválili zákony zavádzajúce pokuty alebo reštriktívne opatrenia voči každému, kto odmietne očkovaciu látku.

6:00 SVET - Komisia nezávislých odborníkov amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválila už druhú vakcínu proti ochoreniu Covid-19, a to od spoločnosti Moderna.

Otvára to cestu ku konečnému rozhodnutiu samotného úradu, či je očkovacia látka od Moderny vhodná na núdzové použitie. Rozhodnutie padne 18. decembra. Ak FDA vakcínu schváli, prvých šesť miliónov dávok sa môže začať vyskladňovať pre Američanov už tento víkend.

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 201
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 425
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 341
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 165
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 991
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 923
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 193
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 906
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 705
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 593
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

5 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

9 h

Neprehliadnite tiež

Plocha v areáli bytového podniku, ktorá by mala slúžiť ako parkovisko pre vraky.

Bude v areáli bytového podniku.

56m
Róbert Gregorek.

Róbert Gregorek o dopade miernych zím na prírodu.

56m
Ilustračné.

Miera pozitivity sa drží pod jedným percentom.

2 h