Bratislava 11. júna (TASR) - Za predvolebnú rétoriku, ktorá má pomôcť zlepšiť preferencie strany ANO, považuje podpredseda SMK Gyula Bárdos návrh na zmenu financovania cirkví.
Tú začnú liberáli presadzovať na základe dnešnej požiadavky republikového kongresu ANO. Podľa ich návrhu by mali byť cirkvi platené spoločne s neziskovými organizáciami prostredníctvom občanov, rozhodujúcich o určitom percente svojich daní. Bárdos to vníma ako tému, ktorá sa týka budúcich regionálnych i parlamentných volieb. Ďalší koaličný partner - KDH nechce komentovať plány ANO. Hovorkyňa KDH Anna Andrejuvová povedala, že strana sa bude zaoberať touto témou až po predložení konkrétneho návrhu aliancie.
Podľa poslanca SDKÚ Tomáša Galbavého požiadavka kongresu ANO v Prešove na zmenu financovania cirkví ešte neznamená, že je to aj požiadavka verejnosti. "Ale osobne si myslím, že je to téma citlivá, predčasná, nie je ešte témou dňa," uvažuje poslanec. Ak však bude vôľa na úrovni koalície tému otvoriť, bude to považovať za legitímne. "Predtým však treba veľmi poctivo analyzovať dnešný stav financovania cirkví a čo by zmena pre cirkvi znamenala," upozorňuje Galbavý. Podľa neho je však potom potrebné položiť si otázku, či zmeniť aj financovanie ostatných verejno-prospešných inštitúcii ako napríklad Matica Slovenská. "Nesmie sa však táto téma stať ideologickým nástrojom na vyvolávanie vášní v spoločnosti alebo získavanie sympatii pre voľby 2006," uzatvára poslanec.
Ponuke koaličnej spolupráce po parlamentných voľbách, ktorá na kongrese aliancie odznela z úst predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, sa podpredseda SMK Bárdos nečuduje. "Viem, že HZDS už vyhralo voľby viackrát a koaličný potenciál mali nulový. Snažia sa ho získať a na každú stranu si nechali otvorené dvere," hovorí Bárdos. Podľa neho však Mečiarova účasť na kongrese ANO svedčí o tom, že chce strana urobiť nejaké zmeny a nechce zostať v opozícii. Podľa Andrejuvovej z KDH je predčasné hovoriť o akejkoľvek povolebnej spolupráci. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort, ktorý bol hosťom kongresu, nepreceňuje posolstvá príhovorov hostí. Podľa neho ide o klasické priateľské povzbudivé slová, aké sa zvyčajne hovoria na republikových snemoch politických strán.