BRATISLAVA. Trojica mužov vrátane bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáš zadržaná v rámci policajnej akcie Babylon zostáva vo väzbe.
Rozhodol o tom v piatok Najvyšší súd (NS) na svojom neverejnom zasadnutí, ktorý tak zamietol sťažnosti obvinených voči novembrovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.
TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Senát 2T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodné sťažnosti obvinených Ľubomíra A., Františka P. a Mareka T. proti uzneseniu ŠTS o ich vzatí do väzby s odôvodnením, že kolúzne a preventívne dôvody väzby, tak ako ich špecifikoval ŠTS, sú u všetkých troch obvinených dané," objasnila hovorkyňa. Senát 2T je v zložení Peter Paluda, Martin Piovartsy a Dana Wänkeová.
ŠTS zobral trojicu do väzby 26. novembra. Dôvodom väzby bola obava z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba.
Osoby boli zadržané v rámci policajnej akcie Babylon 24. novembra. Medzi piatimi zadržanými bol spomínaný Ľubomír Arpáš a aj advokát František Polák.
Vyšetrovateľ voči nim vzniesol obvinenie z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania v súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti a voči jednej obvinenej osobe aj z trestného činu podplácania.
František Polák naďalej čelí minuloročnému obvineniu z extrémistických trestných činov. V mesiaci august 2020 pribral vyšetrovateľ NAKA do konania znalca z odvetvia politický extrémizmus, a to na pokyn dozorového prokurátora.
Pôvodne vyhotovený znalecký posudok z tohto odvetvia považoval totiž dozorový prokurátor za nedostatočný.
Advokáta v máji minulého roku Špecializovaný trestný súdu v Pezinku vzal do väzby. Polícia ho obvinila po akcii Plukovník z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov.
V lete 2019 ho Najvyšší súd prepustil, keď nezistil dôvody väzby, konkrétne obavu z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. U právnika mali počas spomínanej policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Okrem toho sa advokát nechal vyfotografovať v nacistickej uniforme.