SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

Očkovanie sa môže začať. Eurokomisia schválila prvú vakcínu (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala už 1618 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

20:06 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť, dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:00 SLOVENSKO Bezpríznakových Trenčanov a obyvateľov okolitých obcí, ktorí mali počas víkendového celoplošného testovania pozitívny antigénový test, začnú testovať PCR testami v utorok od 13.00 h na parkovisku pri krytej plavárni.

Radnica telefonicky kontaktovala všetkých 560 pozitívne testovaných obyvateľov mesta a okolitých obcí, príznaky nemalo 175 z nich, informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

"Všetci privítali možnosť pretestovať sa PCR testami, ktoré v pondelok popoludní priviezol do Trenčína vedec, biochemik Pavol Čekan. Testovanie sa uskutoční po skončení pracovnej doby na existujúcich odberných miestach," doplnila.

19:27 SVET Dánsky parlament schválil zákon, ktorý na rok zakáže chov noriek , informovala agentúra AP. Dánsko nariadilo likvidáciu všetkých noriek po tom, ako u týchto zvierat potvrdili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

18:45 SVET Eurokomisia schválila podmienečnú registráciu vakcíny od Pfizeru a BioNTechu. Očkovanie v Únii sa môže začať. Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová očakáva, že očkovanie začne naraz 27. decembra.

18:15 SVET Von der Leyenová očakáva, že Európska komisia schváli prvú vakcínu už v pondelok. „Je to rozhodujúci okamih v našom úsilí zabezpečiť Európanom bezpečné a efektívne vakcíny... Rozhodnutie Európskej komisie očakávam do dnešného večera,“ napísala na Twitteri von der Leyenová.

18:05 SVET Srbského člena prezídia Bosny a Hercegoviny Milorada Dodika hospitalizovali s príznakmi vyčerpania a žalúdočnej nevoľnosti niekoľko dní po tom, čo sa stretol s osobou pozitívne testovanou na nový koronavírus.

17:53 SLOVENSKO Počet pozitívne testovaných zamestnancov alebo preventívne karantenizovaných v nemocniciach súkromného poskytovateľa Agel v Prešovskom kraji klesá. V levočskej nemocnici aktuálne chýba 19 zamestnancov, v nemocnici v Kežmarku 27.

Skryť Vypnúť reklamu

17:37 SVET Český minister zdravotníctva Jan Blatný navrhuje, aby krajina prešla do najvyššieho stupňa protiepidemických opatrení už 25. decembra.

Po rokovaní vlády uviedol, že navrhol, aby definitívne rozhodnutie v tejto veci padlo v stredu.

17:22 SVET Nový kmeň koronavírusu, ktorý sa prirodzene vyvinul vo Veľkej Británii, môže zvyšovať riziko prenosu nákazy Covid-19. Prvýkrát sa v krajine objavil v septembri, no až teraz vyvoláva zvýšené obavy.

17:18 SLOVENSKO Situácia v Centre sociálnych služieb na Ľadovni v Martine je vážna. Seniori bojujú s prítomnosťou Covid-19 a momentálne sa nachádzajú v povinnej karanténe. Niektorí klienti centra ochoreniu podľahli, iní sa vyliečili.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne majú v centre nedostatok personálu a žiadajú o pomoc. Dobrovoľníkov, ktorí chcú a môžu seniorom pomôcť vyzval prostredníctvom sociálnej siete aj martinský primátor Ján Danko.

17:09 SVET Európska komisia zohľadní odporúčanie Európskej agentúry pre lieky povoliť vakcínu Comirnaty proti COVID-19 pre európsky trh ešte v priebehu pondelka.

"Je to rozhodujúci okamih pre naše úsilie dodávať bezpečné a účinné vakcíny Európanom," uviedla šéfka eurokomisie.

16:51 SVET Čína zaočkovala už viac ako milión svojich obyvateľov, hoci stále nemá žiadnu schválenú vakcínu pre všeobecné použitie.

Očkovanie sa podľa miestnej národnej zdravotníckej komisie začalo v júli a vakcínu dostali ľudia zo skupín, ktorým najviac hrozí nákaza, píše agentúra Reuters. Krajina, kde žije 1,4 miliardy ľudí, by chcela do druhej polovice februára zaočkovať prvých 50 miliónov obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 SLOVENSKO Desiatky ľudí sa dnes chceli dať otestovať antigénovými testami na Ipeľskej ulici v Košiciach.

Bezplatné odberové miesto, ktoré tam zabezpečuje univerzitná nemocnica v spolupráci s miestnym Slovenským Červeným krížom, však navštívili zbytočne. Keďže neboli objednaní vopred, neotestovali ich >>>>

16:22 SVET Očkovanie sa v Európskej únii vrátane Slovenska začne plošne 27. decembra. Na Slovensko by dovtedy malo doraziť prvých desaťtisíc vakcín. Podľa Národnej očkovacej stratégie by v prvej skupine by mali byť lekári a zdravotníci, ktorí najčastejšie prichádzajú do kontaktu s ochorením Covid-19.

Otázky a odpovede o vakcíne Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech si môžete prečítať >>>>

15:46 SLOVENSKO Zákaz civilných letov z Veľkej Británie a Severného Írska, ktorý začne platiť od polnoci 22. decembra a potrvá 72 hodín, sa počas najbližších troch dní dotkne štyroch príletov z Veľkej Británie do Bratislavy, v pláne sú aj štyri odlety, čiže spolu osem letov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:34 SLOVENSKO Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča slovenským občanom cestovať do zahraničia. Dôvodom je aktuálna epidemiologická situácia vo väčšine krajín, zapríčinená pandémiou nového koronavírusu.

15:17 SVET Európska agentúra pre lieky dnes oznámila, že odporučila vakcínu proti COVID-19 od firiem Pfizer a BioNTech na podmienečné povolenie na trhu Európskej únie.

"S potešením oznamujem, že vedecký výbor EMA sa dnes stretol a odporučil podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny vyvinutej Pfizer a BioNTech na trh v EÚ," uviedla riaditeľka EMA Emer Cookeová.Poznamenala, že "v tejto chvíli neexistujú dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že táto vakcína nebude fungovať proti novému variantu" koronavírusu, ktorý zistili v Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby sa mohlo začať látkou očkovať, zostáva len súhlas Európskej komisie, ktorý sa očakáva v priebehu niekoľkých málo dní.

15:12 SVET Ceny ropy dnes zaznamenali nakrátko pokles o viac než tri doláre, keď trhy zasiahli informácie o novej mutácii koronavírusu v Británii, v dôsledku čoho viaceré krajiny začali rušiť lety z a do ostrovnej krajiny.

Táto situácia ešte viac zhoršila náladu na trhoch, ktorú už skôr negatívne ovplyvnil lockdown v mnohých európskych štátoch.

15:10 SLOVENSKO Bratislavský Lamač dnes spustil prevádzku mobilného odberového miesta pre testovanie na COVID-19. Nachádza sa v budove Športovej haly Lamač na ulici Na barine a podľa starostu Lukáša Baňackého je jediným odberným miestom, ktorého zriaďovateľom je mestská časť.

Testovanie antigénovými testami je možné každý pracovný deň od 10.00 do 18.00 h, posledný výter sa robí o 17.30 h. "Tehotné ženy, ľudia s preukazom ZŤP či seniori v pokročilom veku majú prednosť, buďme prosím k sebe ohľaduplní," vyzýva samospráva na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

15:04 SVET Maďarsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 2141 nových prípadov nákazy koronavírusom. V súvislosti s ochorením COVID-19 za uplynulý deň zomrelo v krajine 183 ľudí.

15:00 SLOVENSKO Všeobecná zdravotná poisťovňa dočasne zatvára kontaktné miesta. Zatvorené budú pre zhoršenú epidemiologickú situáciu od 22. decembra do 8. januára.

14:54 SLOVENSKO Nemocnica v Michalovciach je pred dosiahnutím svojej kapacity pre poskytnutie hospitalizácie covidových pacientom.

Zo všetkých 61 lôžok, ktoré má pre nich zariadenie aktuálne k dispozícii, je ich 57 obsadených. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje osem z nich. Pre TASR to uviedol hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Počet pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom oproti predchádzajúcim dňom vzrástol aj v troch ďalších nemocniciach siete na Zemplíne. Po 30 sa ich nachádza na reprofilizovaných lôžkach v nemocniciach v Humennom a vo Vranove nad Topľou. Podporu umelej pľúcnej ventilácie tu potrebujú dvaja, respektíve jeden z nich.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako Kráľ doplnil, kapacita humenskej nemocnice pre pacientov s ochorením COVID-19 je 47 lôžok, vo Vranove ich majú k dispozícii 51.

14:37 SLOVENSKO Nemocnice a zdravotníci v týchto dňoch zažívajú najväčší nápor za celé trvanie pandémie a vyhliadky v tomto smere nevyzerajú vôbec dobre.

Súvisiaci článok Mnohé nemocnice kolabujú, Mikas žiada občanov o disciplínu Čítajte 

Mnohé nemocnice už v týchto chvíľach smerujú ku kolapsu. Veľký tlak pociťujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré od začiatku pandémie neúnavne trasujú kontakty pozitívne testovaných ľudí.

V otvorenom liste to pred vianočnými sviatkami uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

"Z celého srdca by som si prial, aby sme mohli okamžite poľaviť z nastavených opatrení, či všadeprítomných príkazov a zákazov, ktoré sme zaviedli v úprimnej snahe chrániť Vás od tragických následkov šíriaceho sa ochorenia COVID-19," uviedol Mikas s tým, že okolnosti nám však nedovoľujú takýto luxus.

Skryť Vypnúť reklamu

V otvorenom liste vyzdvihol vyťaženosť nemocníc, ale aj RÚVZ. "Aj keby v nasledujúcich dňoch nepribudol jediný nový prípad nákazy, naši lekári, sestry a ďalší zdravotnícky personál to nepocítia ešte celé týždne. Realita v nemocniciach i na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva je pre mnohých vzdialená," povedal Mikas.

Poukázal na to, že nekonečná obetavosť zdravotníkov a epidemiológov, ich vyčerpanie, frustrácia a neraz aj slzy zúfalstva či hnevu sú však skutočné. Preto

Mikas prosí ľudí, aby robili zo svojej pozície všetko pre to, aby boli podmienky na záchranu ľudských životov.

14:04 SLOVENSKO Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje lety z Veľkej Británie a Severného Írska. Informoval o tom hovorca ministra dopravy Ivan Rudolf.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Slovensko pre zmutovaný koronavírus zastavuje lety z Británie Čítajte 

Zákaz platí od dnešnej polnoci pre civilné lety. Netýka sa leteckej nákladnej prepravy, letov na humanitárne účely či letov zdravotníckej záchrannej služby povolené príslušným orgánom.

„Zákaz bude predbežne platiť 72 hodín, v prípade letov pri ktorých platí výnimka musia byť dodržané všetky opatrenia nariadené orgánmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Od dnes po príchode na Slovensko navyše pre všetky osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu, platí povinnosť domácej izolácie. Už nebude možné predísť jej preukázaním sa výsledkom RT-PCR testu.

13:40 SLOVENSKO Vedci od začiatku roka pozorne sledujú ochorenie COVID-19 a zhodujú sa v tom, že mesačne zaznamenávajú jednu až dve mutácie vírusu, ktorý ho spôsobuje. Pre TASR to povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Mutácia, ktorá sa objavila vo Veľkej Británii, je podľa jeho slov jednou z ďalších a až čas ukáže, či bude mať vplyv na šírenie ochorenia COVID-19, alebo či bude mať aj vplyv na fyzický priebeh tohto ochorenia.

13:11 SLOVENSKO Najvyšší kontrolný úrad na základe tohtoročných mimoriadnych aktivít upozornil parlament aj vládu na nedostatky v krízovom
riadení štátu.

Štátne inštitúcie podľa národnej autority pre oblasť externej kontroly neboli dostatočne pripravené na krízové riadenie v čase mimoriadnej situácie.

Potvrdilo to podľa NKÚ nielen nastavenie činností Správy štátnych hmotných rezerv, ale aj formálne fungovanie pandemickej a národnej protiepidemickej komisie počas situácie spôsobenej COVID-19.

13:07 SLOVENSKO V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo v minulom týždni 3144 ľudí s pozitívnymi PCR testami. Je to najviac spomedzi všetkých krajov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac pozitívnych PCR testov v Trenčianskom kraji bolo minulý týždeň v okrese Trenčín, kde odhalili 893 ľudí infikovaných novým koronavírusom. Nasledovali okresy Považská Bystrica (427), Nové Mesto nad Váhom (384), Prievidza (380), Ilava (343), Púchov (289), Myjava (192), Bánovce nad Bebravou (157) a Partizánske (76).

Na Slovensku odhalili minulý týždeň PCR testy 19 066 infikovaných osôb. Najviac ich bolo v Trenčianskom, najmenej v Trnavskom kraji.

13:05 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je s COVID-19 hospitalizovaných 83 pacientov, čo je zatiaľ najvyšší počet.

Osem pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Evidujú tiež 62 pozitívnych zamestnancov.

13:02 SLOVENSKO Nemocnice pôsobiace v Žilinskom kraji vydali spoločné vyhlásenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie vlády k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu zo dňa 16. 12. 2020 považujú za nedostatočné a oneskorené.

12:39 SLOVENSKO Antigénové testy zachytili v Domove pre seniorov v meste Sliač 25 pozitívnych klientov z celkovo 31 seniorov. Ako uviedla primátorka Ľubica
Balgová, pozitívnych je aj 90 percent zamestnancov, pričom situácia je podľa nej veľmi vážna.

Z dôvodu blížiacich sa sviatkov by v zariadení uvítali pomoc ošetrovateliek.

12:37 SLOVENSKO Svidnícka nemocnica má plne obsadené COVID oddelenie.

Súvisiaci článok V košickej nemocnici rastie počet nakazených, obmedzila odkladnú starostlivosť Čítajte 

"Ide o 34 lôžok, z toho sú štyri s umelou pľúcnou ventiláciou. Nezmenená situácia bola aj dnes ráno. Vedenie nemocnice apeluje na prísne dodržiavanie protipandemických opatrení," uviedol pre TASR hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasný stav podľa jeho slov veľmi preťažuje zdravotnícky personál a vytvára enormný tlak na všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne.

12:18 SLOVENSKO Veľké firmy sa napokon testovaniu svojich zamestnancov, ktoré malo odštartovať 28. decembra, podľa všetkého vyhnú.

Hlavný hygienik Ján Mikas totiž ešte minulý týždeň listom požiadal ministra vnútra Romana Mikulca o zrušenie tejto úlohy.

"Po konzultácii s ministrom hospodárstva SR si Vás vzhľadom na nedostatok antigénových testov na území SR, ako aj množstvo nevyriešených otázok týkajúcich sa tejto úlohy, dovoľujem požiadať o zrušenie tejto úlohy," uvádza sa v liste.

12:15 SLOVENSKO Vo fakultnej nemocnici v Nitre je aktuálne hospitalizovaných už 132 covid pacientov, z toho dvaja čakajú na výsledky.

Súvisiaci článok Čísla v nitrianskej nemocnici rastú, stále hľadá ľudí na výpomoc Čítajte 

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú umiestnení piati, na umelú pľúcnu ventiláciu museli napojiť štyroch ľudí. Infikovaných je 128 zdravotníkov.

Výzva z minulého týždňa na brigádnikov, ktorí zastúpia sanitárov naďalej trvá.

12:09 SVET Rusko zaznamenalo za posledný deň rekordných 29 350 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 493 súvisiacich úmrtí.

V Rusku tak od začiatku pandémie zaevidovali už 2 877 727 prípadov nákazy a 51 351 súvisiacich úmrtí. Momentálne je tam 531 014 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia COVID-19 sa tam vyliečilo celkovo už 2 295 362, z toho 19 705 za posledný deň.

11:59 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je hospitalizovaných 118 pacientov s potvrdeným COVID-19, ďalších 33 čaká na výsledky PCR testov.

Súvisiaci článok V trenčianskej nemocnici chýba pre koronavírus 265 zamestnancov Čítajte 

Dnes o tom informoval riaditeľ nemocnice Tomáš Janík.

„Stav v nemocnici je naďalej veľmi vážny, chýba nám personál a stúpa počet pozitívnych pacientov. Momentálne nám chýba v pracovnom procese 265 zamestnancov, z toho je 200 medicínskych. Z medicínskych pracovníkov je 120 zdravotných sestier, 38 lekárov, zvyšní sú stredný zdravotnícky personál,“ priblížil Janík.

Víkendové celoplošné testovanie v Trenčíne podľa neho významne pomôže zastabilizovať situáciu a znížiť chorobnosť v nemocnici. V posledných dňoch sú podľa neho čísla pacientov stabilizované. Dôvodom je fakt, že časť pacientov preberajú aj iné nemocnice.

11:47 SVET Pandémia nového koronavírusu sťahuje taliansky módny priemysel do čoraz hlbšej krízy.

Až 20-tisíc predajniam odevov hrozí zatvorenie, čo znamená stratu 50-tisíc až 310-tisíc pracovných miest v odvetví, uviedol zväz Federazione Moda Italia.

Zväz odhaduje, že tržby obchodov s módou tento rok padnú o 20 miliárd eur.

11:31 SVET Dánsko, Nórsko aj India sa ako dosiaľ posledné pridali ku krajinám, ktoré sa rozhodli pozastaviť lety z Británie po tom, ako tamojšia vláda potvrdila nekontrolované šírenie nového variantu koronavírusu.

11:10 SLOVENSKO V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura sa opäť zvýšil počet hospitalizovaných pacientov s Covid-19, k pondelku ich je celkovo 134. Sedem je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Súčasná obsadenosť vyčlenených lôžok pre pacientov s ochorením Covid-19 je na úrovni 77 percent, informovala Monika Krišková z komunikačného oddelenia nemocnice.

10:39 SVET Katarské ministerstvo zdravotníctva schválilo núdzové použitie vakcíny proti Covid-19, ktorú vyvinulo konzorcium Pfizer/BioNTech, informuje agentúra Reuters s odkazom na kararské médiá. Prvé dodávky vakcín majú do krajiny prísť ešte dnes.

10:24 SLOVENSKO Víkendové plošné testovanie antigénovými testami dopadlo v Trenčíne nad očakávanie, účasť prekvapila aj vedenie mesta. Informoval o tom primátor Trenčína Richard Rybníček.

„Za sobotu a nedeľu sa prišlo dať otestovať 21 660 obyvateľov, z toho bolo pozitívne testovaných 560, čo je 2,59 percenta. Na testovaní sa zúčastnili obyvatelia Trenčína a 11 okolitých obcí,“ povedal Rybníček.

V utorok pretestujú PCR testami všetkých, ktorí mali pozitívny antigénový test a nemajú príznaky ochorenia. Toto testovanie by sa malo týkať približne 300 ľudí.

10:16 SLOVENSKO Žiaci základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto Banská Štiavnica, sa na začiatku roka 2021 zúčastnia na komunitnom testovaní. Záujem o testovanie na ochorenie COVID-19 vyjadrila väčšina rodičov a uskutoční sa 7. a 8. januára

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili v nedeľu 1 219 pozitívnych vzoriek. Laboratóriá vyšetrili 6 291 PCR testov. Odberné miesta urobili aj 58 202 antigénových testov a zachytili 1 504 pozitívnych vzoriek.

Je to 19,38 percenta z 6 291 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 5,26 percenta z 28 587 antigénnych testov za včerajší deň.

Na Slovensku zomrelo ďalších 63 pacientov a vyliečilo sa 1 979 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (238), nasleduje Košický (215), Prešovský (184), Bratislavský (180), Banskobystrický (155), Trnavský (134), Nitriansky (77) a Žilinský (36).

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 451 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 210 ľudí. Na JIS leží 159 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 160 osôb.

09:39 SVET - V Česku za nedeľu zaznamenali 3364 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v pondelok ráno na webstránke českého ministerstva zdravotníctva. Laboratória celkovo v tento deň vyhodnotili 10 715 testov, pozitívny bol takmer každý tretí otestovaný.

Rizikový index českého protiepidemického systému PES je už štvrtý deň na hodnote 76, čo zodpovedá piatemu, a síce najvyššiemu stupňu ohrozenia.

Česko v súčasnosti eviduje 82 426 aktívnych prípadov nákazy. Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 627 523 ľudí a zomrelo 10 411 osôb. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 534 686 osôb. Do pondelka 07.58 h bolo podľa údajov ministerstva hospitalizovaných 4398 pacientov, z toho 588 vo vážnom stave.

09:05 SVET - Na zoznam krajín, ktoré pozastavia všetky civilné lety z Británie po tom, ako tamojšia vláda potvrdila nekontrolované šírenie nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2, sa dnes pridali Česko aj Poľsko.

09:02 SVET - Mutácie koronavírusu SARS-CoV-2 evidujú aj v Česku, účinnosť vakcín však nové kmene vírusu - vrátane nákazlivejšieho v Británii - pravdepodobne neovplyvnia. Uviedol to šéf výskumnej skupiny Štrukturálnej virológie v Stredoeurópskom technologickom inštitúte (CEITEC) v Brne Pavel Plevka, ktorého cituje český spravodajský server Novinky.cz.

Prítomnosť nového kmeňu koronavírusu v ČR môže vysvetľovať aj to, prečo sa niektorí ľudia po prekonaní ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, opäť nakazili. Mutácie tak môžu predstavovať komplikácie pre výrobcov vakcín, podľa Plevku však nie zásadné. "Do júla bolo (na celom svete) identifikovaných 12.000 mutácií koronavírusu," dodáva Plevka.

07:39 SVET - Zhromaždenia viac ako piatich ľudí budú od stredy v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu v aglomerácii juhokórejskej metropoly Soul zakázané. Informovala o tom v pondelok agentúra Johnhap s odvolaním sa na miestne samosprávy. Samosprávy Soulu, priľahlej provincie Kjonggi a mesta Inčchon uviedli, že toto obmedzenie začne platiť o polnoci z utorka na stredu a skončí sa 3. januára bez ohľadu na to, či sa ľudia stretávajú v interiéri alebo vonku.

07:21 SVET - Taliansko má pacienta infikovaného novým kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve, uviedlo v nedeľu talianske ministerstvo zdravotníctva.

Pacient a jeho blízka osoba sa v posledných dňoch vrátili zo Spojeného kráľovstva v lietadle, ktoré pristálo na letisku Fiumicino v Ríme. Obaja sú momentálne v izolácii.

06:58 SVET - Môže byť až o 70 percent infekčnejší ako pôvodný koronavírus a dnes už ho má väčšina nakazených v Londýne. Nová verzia koronavírusu už spôsobuje paniku a náhle zákazy pri cestovaní.

Súvisiaci článok Zmutovaný koronavírus zavrel Britániu. Európa ruší lety aj vlaky Čítajte 

Na novú mutáciu zareagovali cez víkend aj ostatné európske štáty. Ľudia v Británii, ktorí si cestu na sviatky nechávali na poslednú chvíľu, sa na kontinent už dostať nemusia.

Slovensko zatiaľ lety z Británie neruší, zavádza však povinnú karanténu pre všetkých, kto z Británie pricestujú. Tú môžu ukončiť až po negatívnom výsledku RT-PCR testu spraveného až na piaty deň po príchode.

6:46 SLOVENSKO - Viaceré kontroly, či ľudia budú dodržiavať zákaz vychádzania, plánovala polícia spustiť od soboty rána. Na Slovensku platí od piatej hodiny rannej. Trvať by mal do 10. januára.

Právnik Milan Ficek však hovorí, že kto bude chcieť zákaz vychádzania obchádzať, dokáže to pomerne ľahko urobiť. Môžu za to výnimky, z ktorých sa mnohé podľa ďalšieho právnika Petra Kováča ani nedajú overiť. Viac sa dočítate v článku Jána Krempaského.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 3. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 4. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 5. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 6. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 7. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 8. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 9. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 10. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 3. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 4. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 5. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 6. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 7. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 8. Ďalšie mesto s rýchlou a kvalitnou donáškou!
 9. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 10. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 408
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 12 222
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 353
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 331
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 064
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 8 266
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 680
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 565
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 5 952
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 155
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Upratovačky sa stali rukojemníkom sporu medzi nemocnicou a upratovacou firmou.

Firma skončila v likvidácii.

11. máj

Desiatky mŕtvych, stovky zranených.

4 h

Neprehliadnite tiež

Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

4 h
Peter Pellegrini v parlamente.

Kollár o tom takisto nepochybuje.

4 h
Pohľad priamo z cesty, ktorou by mala viesť trať prestížnych pretekov so svetovými tímami v obci Jasov na východe Slovenska.

Miestni chcú fandiť: To bude šialenstvo.

3 h