BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Prezident Ivan Gašparovič sa počas prvého roku vo funkcii zatiaľ výrazne neprejavil. Pri hodnotení výročia inaugurácie hlavy štátu to pre agentúru SITA vyhlásila politologička Darina Malová, podľa ktorej prezident doposiaľ neprišiel so žiadnou výraznejšou iniciatívou. Výnimkou podľa nej môže byť akurát jeho posledné rozhodovanie o prijatí abdikácie ministra kultúry Rudolfa Chmela.
Či sa Gašparovičov postoj v budúcnosti zmení, je otázne. Závisieť to bude podľa Malovej aj od budúcoročných parlamentných volieb, keď sa pravdepodobne zmení zloženie vlády. "S celkovým hodnotením prezidenta však treba počkať, pretože až teraz po prvý raz vystúpi v parlamente so správou o stave republiky," dodala politologička. Hlava štátu bude mať totiž po prvý raz možnosť vyjadriť sa a vyprofilovať svoju prezidentskú rolu. "Až po tejto správe bude možné povedať, či má Gašparovič ambície zmeniť doterajšie vystupovanie a pôsobenie," povedala Malová.
Na tom, že súčasný prezident je v porovnaní s jeho predchodcami omnoho menej viditeľný, sa s Malovou zhoduje aj politológ László Öllös. Podľa neho je Gašparovič súčasťou menšieho počtu konfliktov. Predovšetkým to súvisí s tým, že v súčasnosti je úplne iná situácia, ako keď bol prezidentom Michal Kováč. Ten sa musel púšťať do veľkých konfliktov. "Rudolf Schuster mal zase iný štýl, čo súviselo s jeho ambíciami a charakterom," myslí si Öllös, podľa ktorého Gašparovič počká a opatrnejšie si vyberá svoje témy.
Obaja politológovia sa zároveň zhodli na dôvode, prečo napriek menej výraznému pôsobeniu získava Gašparovič vysoké percentá dôveryhodnosti v prieskumoch verejnej mienky. "Nie je kontroverzný," vysvetľuje Malová, podľa ktorej sa súčasný prezident štylizuje do polohy prezidenta všetkých občanov. "Keď nie je kontroverzný, tak mu rastú preferencie," dodala Malová. Öllös však v tejto súvislosti upozorňuje, že Gašparovič má len relatívne vysokú podporu. Jeho popularita je síce najvyššia v porovnaní s jeho predchodcami, ale za to za najznámejšími prezidentmi okolitých štátov stále zaostáva. Pripomenul predovšetkým bývalého českého prezidenta Václava Havla, či maďarského exprezidenta Arpáda Göncza, ktorí boli počas svojho úradovania najpopulárnejšími politikmi v ich krajinách.