BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Kríza vo vládnej koalícii sa prehĺbila natoľko, že každý minister "hrabe na svojom piesočku". Povedala dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková. Podľa nej je to jeden z dôvodov, prečo fórum podporí návrh na odvolanie kabinetu Mikuláša Dzurindu. Martináková kritizuje, že ministri medzi sebou nekoordinujú svoje reformy, čo má fatálne dôsledky na občanov, predovšetkým na strednú vrstvu. Pridal sa k nej poslanec Smeru-SD Vojtech Tkáč, podľa ktorého ide o vážne následky nekompetentnosti, voluntarizmu a neschopnosti tejto vlády riadiť štát.
Tkáč zahlasuje za odvolanie vlády, pretože tá je podľa neho asociálna a antihumánna. Pripomenul, že celá vláda stojí a padá na skupine niekoľkých nezávislých poslancov, ktorí sa stali závislými. "Bez nich by títo ministri už dávno neboli ministrami a vrátili sa k svojej pôvodnej profesii," dodal poslanec, ktorý je rozhodnutý hlasovať za odvolanie vlády preto, lebo vláda porušila všetky svoje pôvodné sľuby. Kritizoval predovšetkým ministra práce Ľudovíta Kaníka, ktorý reagoval slovami, že neustále čaká od Tkáča alternatívny návrh ku svojej politike, ale stále sa ho nedočkal.
Kritiku, že ministerstvo práce predkladá rozdielne údaje o nezamestnanosti ako Štatistický úrad, Kaník okomentoval slovami, že je to dôsledok rozdielnych metodík. "Nikde v žiadnej krajine nebudú rovnaké čísla medzi rôznymi úradmi," dodal v tejto súvislosti minister, ktorý očakáva, že do konca volebného obdobia poklesne nezamestnanosť pod 10 percent. Domnieva sa, že rast príjmov, zlepšenie situácie aj strednej vrstvy zabezpečia reformy, v ktorých treba pokračovať a ich zdokonaľovať.
Na tom sa s ním zhodne poslankyňa SMK Klára Sárközy, podľa ktorej treba reformy síce upravovať, na čo SMK upozorňovala už v minulosti, ale určite treba v nich aj pokračovať. "Boh ochraňuj Slovensko, aby sa tieto reformy zastavili alebo zvrátili," vyhlásila poslankyňa. Zároveň v súvislosti s návrhom na odvolávanie vlády konštatovala, že podľa ústavy je dané štvorročné volebné obdobie, a to by mala rešpektovať aj opozícia. Domnieva sa, že vláda mala dva roky robiť proreformné kroky a ďalšie dva ich dolaďovať. Na takéto dolaďovanie však opozičné strany nenechávajú súčasnej koalícii priestor.