SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Krajčí vyzýva na predĺženie núdzového stavu, situácia je kritická (minúta po minúte)

V nemocniciach očkujú lekárov a sestry.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie proti Covid-19 (vakcína)

 • Prvé vakcíny prišli na Slovensko 26. decembra.
 • S očkovaním sa začalo 26. decembra večer, pokračovať sa bude v 27. decembra v štyroch nemocniciach.
 • Očkovanie bude dobrovoľné a prebiehať bude v štyroch vlnách, hradené bude z verejného zdravotného poistenia.

Koronavírus na Slovensku: Sledujte správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online správy o koronavíruse SARS-CoV-2 na Slovensku aj vo svete bude prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

23:17 SVET - Spojené štáty zaznamenali od začiatku pandémie už viac ako 19 miliónov potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom.

Vyplýva to z nedeľňajších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, o ktorých informovala agentúra AP.

USA prekročili túto hranicu v nedeľu, len šesť dní po tom, ako dosiahli 18 miliónov prípadov nákazy. Ich počet v krajine sa viac než zdvojnásobil za menej ako dva mesiace, píše AP.

V krajine vzrastajú aj počty úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, spôsobovaným novým druhom koronavírusu. Aktuálne ich USA evidujú vyše 332.000, čo je viac ako jedno úmrtie na 1000 obyvateľov.

22:55 SVET - Británia by mala podľa The Sunday Telegraph už na začiatku januára distribuovať do očkovacích centier vakcínu proti COVID-19 vyvinutú vďaka spolupráci Oxfordskej univerzity s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa informácií nedeľníka by úrady mali očkovaciu látku schváliť v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní.

Podľa nedeľníka Mail on Sunday schválenie lieku umožní na konci februára spomenúť uzávery, pretože vakcínou bude očkované 15 miliónov zdravotne najohrozenejších Britov. Potom už nebude podľa nedeľníka hroziť preťaženie zdravotníckeho systému.

22:12 SVET - Jordánsko zaznamenalo dva prípady novej a zrejme infekčnejšej mutácie koronavírusu, ktorá sa nedávno objavila v Británii.

Nákaza sa potvrdila u manželského páru, ktorý pricestoval z Británie. Oznámil to dnes jordánsky minister zdravotníctva Nazir Obeidat, ktorého citovala agentúra AFP.

Manželia podľa ministra pricestovali do Jordánska 19. decembra. Následne sa u nich zistila nákaza.

Boli poslaní do karantény, kde sú pod dohľadom zdravotníckych expertov. Minister dodal, že manželia sú vo "vynikajúcom" zdravotnom stave. Nový variant koronavírusu SARS-CoV-2 zaznamenalo po nedávnom zistení v Británii už viacero európskych krajín (vrátane Talianska, Švédska, Španielska, Francúzska, Nemecka či Dánska) ale napríklad aj Japonsko, Kanada či Libanon. Cestovanie z Británie v tejto súvislosti obmedzilo viac ako 50 krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

20:55 SLOVENSKO - Poslanci Národnej rady by mali zajtra prerokovať presunuté novely zákonov, ktoré sa týkajú predĺženia núdzového stavu, a tiež zákona o Ústavnom súde.

O zvolaní schôdze so začiatkom o 14.00 h informoval komunikačný odbor Kancelárie Národnej rady SR.

Poslanci majú v programe hlasovanie o novele zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní, taktiež novelu zákona o Ústavnom súde SR, ktorej cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.

20:07 SVET - Očkovanie proti novému koronavírusu v Českej republike môže potrvať do septembra 2021, avšak vláda chce, aby sa zaočkovanie populácie ešte viac urýchlilo.

Vyhlásil to v nedeľu český premiér Andrej Babiš, ktorého citoval český Deník N.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

"To očkovanie potrvá asi deväť mesiacov, ale urobíme všetko, aby sa ten termín skrátil," uviedol Babiš vo svojej pravidelnej nedeľnej videorelácii s názvom Čau lidi. V záujme urýchlenia bude ale podľa neho nutné rozšíriť počet vakcinačných centier. Tých je v súčasnosti 31, čo podľa Babiša nestačí.

19:46 SVET - Francúzska polícia zatkla v Paríži päť podozrivých z organizovania večierkov, ktorých konanie je na základe epidemiologických opatrení zakázané.

S odvolaním sa na vyjadrenie miestnych úradov o tom v nedeľu informovala agentúra DPA.

Zadržané osoby sú obvinené z toho, že iných ľudí vystavovali nebezpečenstvu. K ich zadržaniu došlo v súvislosti so zásahmi, ktoré polícia počas víkendu vykonala vo viacerých štvrtiach Paríža a v neďalekom meste Tremblay-en-France.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstrahy dostalo celkovo 93 ľudí, ktorí sa na zmienených večierkoch zúčastnili. Varovania tohto typu tradične sprevádza aj finančná pokuta, uvádza DPA.

Francúzsko uvoľnilo epidemiologické opatrenia v polovici decembra. V krajine však naďalej platí nočný zákaz vychádzania, v rámci ktorého nemajú ľudia v čase od 20.00 h do 6.00 h opúšťať svoje domovy.

19:32 SVET - Milióny Američanov prišli počas víkendu o podporu v nezamestnanosti. Prezident Donald Trump totiž blokuje nový balík pomoci.

Nový balík stimulov v koronkríze, ktorý schválil Kongres v objeme okolo 900 miliárd USD (738,13 miliardy eur), počíta napríklad s vyplácaním zvýšenej podpory do konca marca a s predĺžením mimoriadnej podpory.

Zvolený prezident Joe Biden označil Trumpovo správanie za nezodpovedné, keďže spôsobí, že milióny rodín bezprostredne po Vianociach nevedia, či budú mať dostatok peňazí. Varoval, že to bude mať katastrofálne následky.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový balík pomoci tiež zahŕňa jednorazový priamy finančný príspevok pre väčšinu Američanov vo výške 600 USD. Trump ho považuje za príliš nízky a požaduje jeho zvýšenie na 2000 USD na hlavu. To tiež označuje za dôvod, prečo zákon odmieta podpísať.

18:38 SVET - V Izraeli sa dnes popoludní začal v poradí už tretí lockdown, ktorý má spomaliť opätovné šírenie koronavírusu.

Na dodržiavanie obmedzení pohybu obyvateľstva dohliada v celej krajine zhruba 6000 policajtov, informovala agentúra DPA.

Celoštátna karanténa sa začala o 17.00 h miestneho času (16.00 h SEČ). Policajti na pouličných kontrolných stanovištiach monitorujú dodržiavanie opatrenia, v súlade s ktorým sa občania môžu od svojich domovov vzdialiť maximálne na jeden kilometer. Výnimku tvoria len nevyhnutné prípady vrátane nákupu potravín a lekárskej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasťou lockdownu je aj zákaz navštevovať ľudí, ktorí nepatria do okruhu blízkej rodiny. Nákupné centrá sú zatvorené a reštaurácie môžu ponúkať jedlá len prostredníctvom donáškových služieb. Školy zostávajú otvorené, fungujú však len v obmedzenom režime.

Lockdown má predbežne trvať dva týždne. Je však možné, že dôjde k jeho predĺženiu, čo podľa DPA očakávajú mnohí Izraelčania.

18:34 SVET - Holandsko i Turecko sprísňujú podmienky pre vstup na svoje územie.

Obe krajiny podmieňujú prekročenie hraníc preukázaním sa negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojom webe.

V prípade Turecka platí podmienka od 28. decembra pre letecké spojenia a od 30. decembra 2020 pre pozemné a námorné cesty. "Cestujúcim, ktorí nebudú disponovať negatívnym COVID-19 testom, nebude umožnený vstup do lietadla," dodáva rezort diplomacie. Predpokladaná platnosť nariadenia je výhľadovo do 1. marca 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Holandsko stanovilo negatívny PCR test ako podmienku vstupu od 29. decembra polnoci, povinnosť mať takýto test nie starší ako 72 hodín platí pre cestujúcich vrátane občanov z krajín Európskej únie pri využití leteckej prepravy, pri ceste vlakom, autobusom alebo loďou. "Výnimkou sú osoby mladšie ako 13 rokov. Negatívny výsledok testu musí byť v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine alebo holandčine," informuje MZVEZ SR. "Vzhľadom na aktuálnu veľmi nepriaznivú epidemiologickú situáciu v krajine holandská vláda dôrazne vyzýva na cestovanie do krajiny a v rámci krajiny iba v nevyhnutnom prípade, a to predbežne do polovice marca 2021," upozorňuje ministerstvo.

Turecko i Holandsko sprísnili v decembri opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu, a to vrátane obmedzenia pohybu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:17 SLOVENSKO - Počas prvého dňa očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava dostalo vakcínu 110 osôb, 90 z nich boli zdravotníci.

TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Dnes sa na Slovensku oficiálne začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19, podobne ako v iných krajinách EÚ. Slovensko má nakontrahovaných 18 miliónov kusov vakcín, národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 ráta s vakcináciou 3,3 milióna obyvateľov SR, postupne v štyroch fázach. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek.

16:23 SVET - Zo švajčiarskeho lyžiarskeho rezortu Verbier zmizli stovky britských turistov, ktorí tam mali byť v preventívnej karanténe zavedenej švajčiarskymi úradmi v reakcii na nový variant koronavírusu, aký sa nedávno objavil v Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

16:06 Epidemická situácia na Slovensku je podľa ministra Krajčího vážna až kritická.

„Vyzývam všetkých občanov našej krajiny, aby práve v tom medzisviatkovom období, ktoré je pred nami, a najmä v súvislosti s oslavami Nového roku dodržali tie opatrenia, ktoré sú nastavené a naozaj nie sú prísne a počítajú so zodpovednosťou ľudí,“ zdôraznil Krajčí.

V súčasnosti je už v nemocniciach hospitalizovaných viac ako 2,5-tisíc ľudí a situácia sa podľa Krajčího ďalšie dni nebude zlepšovať. Ako uzavrel, na budúci rok určite nebude možné hovoriť o zmierňovaní opatrení, ak sa vďaka mäkkému lockdownu nepodarí zabrzdiť šírenie koronavírusu.

15:12 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove začali očkovať lekárov, zdravotnícky personál, sestry a tých, ktorí pracujú v nebezpečných COVID zónach.

Skryť Vypnúť reklamu

Infromoval o tom minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Postupne sa začnú vakcinovať aj ďalší v nemocniciach v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. Tieto nemocnice budú počas budúceho týždňa ďalej distribuovať vakcíny do ďalších nemocníc. Dnes by už mali byť zaočkované stovky ľudí.

Ako pokračoval minister zdravotníctva, ďalšie dodávky vakcín na ochorenie COVID-19 by mali byť početnejšie. „Toto boli pilotné dávky do jednotlivých krajín po 10-tisícových dávkach. Teraz by to malo byť v desiatkach tisícov. My očakávame, že v januári by tu malo byť aspoň 150-tisíc dávok. Ja predpokladám, že by to mohlo byť aj viac,“ dodal s tým, že situácia sa môže zmeniť. Ďalšia dodávka vakcín by mala prísť 4. januára. „Verím, že sa nám podarí čo najskôr preočkovať tých, ktorí majú o vakcínu záujem a verím, že ich bude dostatočné množstvo tak, aby sme mali čo najskôr kolektívnu imunitu v spoločnosti,“ pokračoval.

Krajčí ako minister apeloval na poslancov Národnej rady SR, že je nevyhnutné, aby sa predĺžil núdzový stav. Ten by sa mal skončiť 29. decembra. „My, ako ústredný orgán štátnej správy, ako ministerstvo zdravotníctva, vďaka núdzovému stavu vieme centrálne manažovať zdravotnícku infraštruktúru v našej krajine,“ vysvetlil Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

14:50 SVET - Prítomnosť politikov medzi prvými zaočkovanými proti ochoreniu COVID-19 nie je prejavom 'papalášizmu', ale snahou presvedčiť osobným príkladom o dôležitosti vakcinácie.

Členovia Národnej rady a vlády to uviedli po tom, ako sa v ružinovskej nemocnici v Bratislave podrobili očkovaniu.

"Nemá to byť gesto prednosti a nadradenosti, ale gesto príkladu, na vlastnom tele chceme ukázať, že nám nikto nechce ublížiť, ale že očkovanie je spôsob, ako poraziť COVID," uviedol podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa so Šeligom zhoduje v tom, že očkovanie je cestou, ako vrátiť do normálu bežný život.

"Aby sme nemali obavy z toho, či môžeme objať blízkych, váhali nad tým, či sa môžeme s niekým stretnúť," upozornila. Chápe pritom, že niekomu sa môže očkovanie politikov medzi prvými javiť ako 'papalášizmus', vníma však tento pôsob ako možnosť bojovať proti dezinformáciám, ktoré sa v súvislosti s očkovaním šíria.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) je pripravený bojovať proti hoaxom aj v nasledujúcom období prostredníctvom propagácie odborných serióznych štúdií. Očkovanie je pre neho spôsob, ako chrániť najmä svoje okolie.

"Chcem cestovať po Slovensku, stretávať sa so študentmi, učiteľmi, zástupcami škôl, aj takto prispejem k tomu, aby tie stretnutia mohli byť bez obáv, ktoré v súčasnosti vzbudzuje pandémia," dodal.

Gröhling dostal aj otázku, prečo neprišiel jeho stranícky šéf, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa Gröhlinga je Sulík mimo Bratislavy. "Predpokladám, že ak bude mať možnosť v budúcom týždni sa nechať očkovať, využije to," dodal.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) vyhlásil, že zhoda na propagácii očkovania, ako spôsobe zbaviť sa pandémie COVID-19, by mala byť naprieč celým politickým spektrom.

Skryť Vypnúť reklamu

13:03 SVET - Rakúska polícia rozpustila v noci na nedeľu nelegálny večierok prevažne tínedžerov a mladých ľudí.

Veľká párty sa konala v dome vo Viedni, a to hneď v prvú noc v poradí už tretieho celoštátneho lockdownu v Rakúsku, informuje agentúra DPA.

Na večierku sa zišlo približne 40 až 50 ľudí vo veku od 13 do 22 rokov. Polícia sa o ňom dozvedela po tom, ako si jeden z účastníkov poranil hlavu.

Priatelia ho totiž vyniesli pred dom a privolali záchranárov. Na miesto však zároveň s nimi dorazili aj policajti a nelegálnu párty rozpustili.

Zistili pri tom totožnosť približne dvadsiatky jej účastníkov, zvyšným sa podarilo z miesta utiecť.

12:48 SVET - Japonská vláda dočasne zakáže vstup do krajiny všetkým cudzincom, ktorí na jej území nemajú trvalý pobyt, v rámci preventívnych opatrení proti šíreniu nového potenciálne nákazlivejšieho variantu koronavírusu objaveného v Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz vstupu nadobudne účinnosť v pondelok a predbežne bude platiť do 31. januára. Uviedlo to v sobotu večer vo vyhlásení japonské ministerstvo zahraničia.

12:05 SLOVENSKO - V priebehu nedele by na štyroch vakcinačných miestach mali zaočkovať stovky zdravotníkov.

Vyhlásil to minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) v súvislosti s oficiálnym začiatkom očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku.

"Prvé desiatky sú zaočkované, predpokladám, že počas dneška pôjde o stovky," povedal, poukazujúc na očkovanie v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici i Košiciach. On sám sa nechal zaočkovať už v sobotu (26. 12.) v nitrianskej nemocnici.

Odpovedal tiež na otázky, v akých termínoch by malo nastupovať očkovanie v ďalších vlnách, schválených v rámci národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19. Krajčí zvýraznil, že to závisí od dodávok vakcín. "Ak budeme mať dostatok vakcín, môžeme pristupovať k očkovaniu ďalších cieľových skupín," povedal.

11:47 SLOVENSKO - V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici dnes zaočkujú 15 ľudí.

Načítavam video...

TASR o tom informovala jej hovorkyňa Ružena Maťašeje. "Je to v podstate akoby taký testovací deň. Ďalšie dni sa bude počet očkovaných postupne zvyšovať. Očakávame, že v tomto medzisviatočnom období by sme mali zaočkovať okolo 50 ľudí denne," konkretizovala hovorkyňa.

10:58 SVET - Vo väčšine krajín Únie už rozbehli očkovanie proti COVID-19. Medzi prvými zaočkovanými vakcínou konzorcia BioNTech/Pfizer v Nemecku bola v Berlíne aj 101-ročná dôchodkyňa.

Práve osoby staršie ako 80 rokov, ako aj zdravotné sestry a nemocničný personál budú očkovaní ako prví. Na tento účel sa budú v prvých dňoch využívať najmä mobilné očkovacie tímy. Väčšina z vyše 400 očkovacích centier bude v prevádzke až neskôr, uviedla agentúra DPA.

V Taliansku ako prvých zaočkovali v Národnom ústave pre infekčné choroby Spallanzani v Ríme troch zdravotníkov profesorku Mariu Rosariu Capobianchiovú, zdravotnú sestru Claudiu Aliverniniovú a zariadenia sociálnych služieb Omara Altobelliho. "Som si vedomá, že dnes je dôležitý a rozhodujúci deň. Veda a medicína sú jediné veci, ktoré nám umožnia poraziť tento vírus," cituje agentúra ANSA Aliverniniovú.

10:30 SLOVENSKO - "Plošné testovanie na koronavírus SARS-CoV-2 bolo pre armádu dobrou prípravou na ďalšie krízové situácie. Pomohlo aj imidžu Ozbrojených síl," povedal v rozhovore pre TASR minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Za rezort obrany vyčíslili štyri kolá testovania na vyše 30 miliónov eur. Celkové náklady odhaduje minister zhruba na 100 až 105 miliónov eur. Príslušníci Ozbrojených síl SR podľa ministra zvládli testovanie excelentne. Poukázal pritom na to, že o operácii sa dozvedeli iba desať dní pred pilotným kolom. Trávili sme tu noci, priblížil. Niektorí vojaci podľa neho spávali v stanoch v areáli ministerstva a neustále boli k dispozícii na veliteľstve. Ozbrojené sily ukázali ľuďom, čo dokážu, na čo sú potrebné, skonštatoval minister. Zároveň im to podľa neho pomohlo aj pri budovaní tímu.

10:18 SLOVENSKO - Prezidentku Zuzanu Čaputovú už zaočkovali.

Načítavam video...

Očkovanie pred novinármi podstupujú aj ďalší slovenskí politici. Medzi nimi eurokomisár Maroš Šefčovič, či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Dnes majú očkovať aj zdravotníkov v prvej línii, a tiež niektorých členov kritickej infraštruktúry.

10:13 SLOVENSKO - V košickej nemocnici podáva vakcíny profesor Pavol Jarčuška, ktorého zaočkovali v sobotu večer v Nitre.

Medzi prvými tam dnes zaočkovali aj bývalého prezidenta SR Rudolfa Schustera.

V nitrianskej nemocnici majú dnes nahlásených na očkovanie 70 zamestnancov.

10:10 SLOVENSKO - "Dôverovala som odbornosti a považujem vakcínu za najlepšiu cestu, ako sa dostať z tejto situácie von,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová pred očkovaním.

Načítavam video...

Vakcína je podľa nej najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou COVID-19, dostať von. Prezidentku zaočkujú na pracovisku Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pred očkovaním pripomenul, že dnešným dňom sa na Slovensku začína očkovanie proti ochoreniu v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

10:01 SLOVENSKO - PCR testy odhalili ďalších 874 nakazených. Potvrdili aj ďalších 41 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

V sobotu otestovali PCR testami 3 550 ľudí. Miera pozitivity bola na úrovni 24,62 percenta. Urobili aj 4 953 antigénových testov. Pozitívnych bolo 279 z nich, čo prestavuje 5,63 percenta.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (174), nasleduje Košický kraj (163), Trnavský (148), Žilinský (135), Bratislavský (75), Prešovský (64), Banskobystrický (61) a Nitriansky (54). Je medzi nimi 409 mužov a 465 žien.

Na Slovensku koronavírus prekonalo už 119 086 evidovaných nakazených. Úrady aktuálne evidujú 46 664 infikovaných.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 2 317 ľudí. Na intenzívkach je 190 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 206 ľudí.

9:55 SVET - Štáty Únie začali s očkovaním. Dnes prvé vakcíny podali ľuďom v Česku, Rakúsku aj Taliansku.

Včera okrem Slovenska začalo s očkovaním zdravotníkov aj Maďarsko.

Včera prvé vakcíny dostali aj klienti a zamestnanci domova pre seniorov vo nemeckom Halberstadte. Dnes Nemecko začalo s hromadnou vakcináciou v Berlíne.

9:50 SVET - V Česku za sobotu zaznamenali 3 024 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Je to o niečo menej ako pred týždňom (3 397), vzhľadom na vianočné sviatky a víkendový sa však vykonalo iba 8 337 testov. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v nedeľu ráno na webe českého ministerstva zdravotníctva.

Česko v súčasnosti eviduje 93 714 aktívnych prípadov nákazy. Od začiatku pandémie sa tam nakazilo 670.599 ľudí a počet úmrtí stúpol k nedeľňajšej 08.00 h o 53 na 11.044. Hospitalizovaných je 4226 pacientov, z toho je 637 vo vážnom stave.

Index rizika protiepidemického systému PES, podľa ktorého sa majú riadiť opatrenia proti chorobe COVID-19, v nedeľu klesol z najvyššieho, piateho stupňa na štvrtý. Hodnota indexu sa znížila zo sobotňajších 76 bodov na 71 bodov zo 100, píše Deník N.

Česká republika prešla v nedeľu na najvyšší, piaty stupeň svojho protiepidemického systému PES. Opatrenia, ktoré budú platiť zatiaľ do 10. januára, znamenajú zastavenie prevádzky lyžiarskych vlekov, zákaz nočného vychádzania od 21.00 h do 05.00 h vrátane 31. decembra, či uzavretie väčšiny obchodov.

9:31 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice dnes v súlade s nariadeniami Ministerstva zdravotníctva, hlavného hygienika a v rámci platnej legislatívy zaočkujú prvých zamestnancov voči ochoreniu COVID-19.

Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia UNLP Košice.

„Prvé vakcíny do UNLP dorazili v sobotu, 26. decembra. Očkovanie je dobrovoľné, veríme, že sa ho zúčastní čo najväčší počet zdravotníkov. Vedenie UNLP pripravuje všetky potrebné podmienky pre vakcináciu, ktorá bude v rámci nemocnice realizovaná v najbližších týždňoch,“ oznámila Krišková.

8:13 SVET - V Pekingu sa pre dva novo odhalené prípady komunitnej nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 bude musieť nechať otestovať osemstotisíc ľudí.

Hygienici v postihnutej štvrti Sin-i na severovýchode čínskej metropoly zriadili 92 testovacích stredísk, informovala stanica CNN. Za posledný deň v Číne podľa úradov pribudlo celkovo 22 nakazených.

8:08 SVET - S očkovaním proti COVID-19 začali aj v Česku.

V štyroch pražských a dvoch brnenských nemocniciach je dostupných celkovo 9 750 dávok vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech. Prvé dávky sú určené zdravotníkom a seniorom.

Prvými zaočkovanými proti COVID-19 v Česku sa dnes stali premiér Andrej Babiš a vojnová veteránka Emília Řepíková. Medzi prvými má dostať vakcínu aj minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO).

6:00 SVET - Kanadské úrady verejného zdravotníctva v sobotu potvrdili prvé dva prípady nákazy mutáciou nového koronavírusu, ktorá sa považuje za veľmi infekčnú a po prvý raz sa objavila v Británii.

Podľa úradov nakazenými je pár z Durhamu, ktorý nemá cestovateľskú anamnézu a nebol ani v kontakte s vysokorizikovými osobami.

Obaja nakazení sú domácej izolácii, uvádza sa v stanovisku kanadských úradov, zverejnenom v deň, keď kanadská provincia Ontário pre prudký nárast prípadov nákazy chorobou COVID-19 opätovne pristúpila k obmedzeniu pohybu ľudí i ekonomických aktivít.

Po tom, ako sa v Británii objavil nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, Kanada až do 6. januára pozastavila všetky lety zo Spojeného kráľovstva.

Detekciu mutácie koronavírusu SARS-CoV-2 oznámili v sobotu napr. Taliansko, Švédsko, Španielsko alebo Japonsko. Predtým takéto prípady avizovali aj vo Francúzsku, Nemecku, Libanone a Dánsku.

Úrady provincie Ontário v súvislosti s prvými prípadmi novej mutácie SARS-CoV-2 apelovali na obyvateľov, aby vo zvýšenej miere rešpektovali odporúčania odborníkov a opúšťali svoje domovy len v nevyhnutných prípadoch.

Lockdown v Ontáriu, najľudnatejšej kanadskej provincii so 14 miliónmi obyvateľov, bude trvať 28 dní na juhu provincie a 14 dní na severe. Zakázané sú najmä súkromné zhromaždenia v interiéri - okrem tých konaných v úzkom rodinnom kruhu. Otvorené môžu zostať len obchody s potravinami alebo lekárne. V reštauráciách je možný len výdaj stravy cez okienko alebo rozvoz.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 963
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 814
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 626
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 594
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 204
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 945
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 395
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 257
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 215
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 108
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

7 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

4 h

Neprehliadnite tiež

Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

3 h
Očkovacie centrum v košickej nemocnici.

Nemocnica: Nemôžeme ovplyvniť, kedy ľudia prídu.

3 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Kotleba taký odchod z ĽSNS ešte nezažil.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

7 h