SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Čaputová kritizuje spornú vyhlášku, prekáža jej ohýbanie pravidiel (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 1 879 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie proti Covid-19 (vakcína)

Koronavírus na Slovensku: Sledovali sme správy o Covid-19 minútu po minúte:

20:07 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 SLOVENSKO - Maďarsko prevzalo šesťtisíc dávok ruskej vakcíny proti covidu. Zatiaľ však ešte nie je jasné, či ju Budapešť bude môcť použiť. Vakcínu Sputnik V budú ďalej skúmať maďarskí zdravotnícki odborníci, ktorí následne rozhodnú o tom, ako s ňou naložiť.

19:39 SLOVENSKO - Prispôsobovanie si pravidiel je veľmi zlým signálom verejnosti a zdravotníkom , ktorí v ťažkých podmienkach zápasia o životy pacientov s novým koronavírusom, tvrdí prezidentka Zuzana Čaputová. Reagovala na spresnenie vyhlášky hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorou povolil účasť poslancov pozitívnych na COVID-19 v parlamente.

"V situácii, keď je nanajvýš dôležité dodržiavanie prísnych epidemiologických opatrení, by nemali byť pravidlá fungovania ústavných orgánov v rozpore s tým, čo sa vyžaduje od verejnosti," povedala Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

19:26 SVET - Británia ohlásila za pondelok zatiaľ rekordných 41 385 nových prípadov nákazy. V krajine sa šíri pritom nákazlivejší variant vírusu SARS-CoV-2, napísala agentúra Reuters. Štatistiku mohli ovplyvniť aj sviatky.

18:18 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákony , ktoré poslanci schválili na mimoriadnej schôdzi. Ide o ústavný zákon o bezpečnosti štátu a zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o ústavnom súde.

Súvisiaci článok Novelu odobrila aj prezidentka, núdzový stav bude možné predlžovať Čítajte 

18:00 SVET - Pri vstupe na územie Turecka je od pondelka v prípade leteckej dopravy a od stredy 30. decembra v prípade pozemnej alebo lodnej dopravy, potrebné preukázať sa negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín. Cestujúcim bez testu umožnia vstup do lietadla.

17:45 SVET - Európska komisia schválila balík pomoci v sume 70 miliónov eur, aby podporila prístup krajín západného Balkánu k vakcínam proti ochoreniu COVID-19. Balík pomoci bude uvoľnený vo forme grantov, ktoré pomôžu pokryť náklady na očkovacie látky pre prioritné skupiny ľudí v regióne a na nevyhnutné vybavenie na vakcináciu.

Skryť Vypnúť reklamu

17:06 SVET - Poľsko zriadi koncom januára budúceho roka mobilné miesta na očkovanie. "Mobilné vakcinačné stanovištia budú rozmiestnené v jednotlivých obciach na prelome januára a februára," vyjadril sa hovorca vlády Piotr Müller v rozhovore pre poľskú komerčnú televíziu Polsat News. Do Poľska dorazilo v pondelok 300-tisíc dávok vakcín

16:58 SLOVENSKO - V nemocnici v Žiari nad Hronom nepostačovala kapacita oddelenia vyčleneného pre pacientov s COVID-19, počet lôžok zvýšili z 18 na 30, informovala komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková.

"Aktuálne je na 'COVID lôžkach' hospitalizovaných 25 pacientov, pričom traja z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie," uviedla Fedáková. V domácej karanténe je v súvislosti s novým koronavírusom 11 zamestnancov nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

16:33 SLOVENSKO - Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) je s ochorením Covid-19 stále v nemocnici. Ministra hospitalizovali s ochorením Covid-19 na infekčnom oddelení 22. decembra. Stále je v nemocnici, cíti sa omnoho lepšie. „Subjektívne pociťujem, že už som v štádiu rekonvalescencie,“ povedal minister pre Korzár. Prekonal stredne silný zápal pľúc, bolo treba nasadiť antibiotiká.

16:00 SLOVENSKO - Spresnenie vyhlášky hlavného hygienika, ktorá hovorí o tom, že poslanci pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 môžu prísť do parlamentu, malo prísť skôr, tvrdí poslanec Milan Vetrák z OĽaNO. Prečo sa to stalo na poslednú chvíľu, je podľa neho otázka na Mikasa.

"Považujem zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov v štáte za rovnako dôležité ako zabezpečenie riadneho fungovania kritickej infraštruktúry. Z môjho pohľadu mala byť táto vec dávno spresnená," povedal Vetrák.

Skryť Vypnúť reklamu

15:51 SLOVENSKO - Generálna prokuratúra skúma novú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá umožní osobitný režim fungovania vybraných povolaní v čase pandémie. Niektoré osoby môžu podľa nej chodiť do práce aj napriek pozitívnemu testu na ochorenie COVID-19.

Súvisiaci článok Šeliga: Núdzový stav potrebujeme, parlament by mal mať možnosť hlasovať online Čítajte 

15:24 SLOVENSKO - Vo vojenskej nemocnici v Ružomberku je hospitalizovaných 56 pacientov s ochorením COVID-19, z nich je 11 na umelej pľúcnej ventilácii, uviedla hovorkyňa ÚVN Petra Dišková. Doplnila, že nemocnica má k dispozícii 141 reprofilizovaných lôžok.

"K 27. decembru evidujeme 95 zamestnancov pozitívnych na COVID-19. Z toho 11 lekárov, 49 zdravotných sestier, 23 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 12 ostatných nezdravotníckych pracovníkov," dodala.

14:57 SLOVENSKO - Krajina potrebuje núdzový stav, tvrdí podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga, preto sa podľa neho poslanci zišli na mimoriadnej schôdzi, nie pre papalášizmus. Na najbližšiu schôdzu chce strana Za ľudí predložiť novelu rokovacieho poriadku, aby mohli poslanci hlasovať aj on-line.

Skryť Vypnúť reklamu

14:23 SLOVENSKO - Národná rada schválila zmenu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorý umožňuje opakovane predĺžiť núdzový stav o 40 dní.

14:17 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič odmieta kritiku opozície za to, že hlavný hygienik Ján Mikas povolil účasť poslancov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v parlamente.

14:05 SLOVENSKO - Predseda Národnej rady Boris Kollár otvoril schôdzu, plénum je uznášaniaschopné. Nakazení poslanci, alebo tí, ktorí boli v kontakte s niekym pozitívnym, sú za oddelenou časťou v pléne.

13:54 SLOVENSKO - Minister zahraničia Ivan Korčok sa nechal zaočkovať proti novému druhu koronavírusu.

13:38 SLOVENSKO - Poslanci okolo Petra Pellegriniho nepodporia mimoriadnu schôdzu, potvrdil poslanec Richard Raši.

13:21 SLOVENSKO - Ruská metropola Moskva už ponúka vakcínu proti covidu obyvateľom starším ako 60 rokov. Stalo sa tak po tom, ako ruské ministerstvo zdravotníctva povolilo jej použitie medzi seniormi.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Cez internet poslanci rokovať nesmú, núdzový stav prídu predĺžiť do Bratislavy Čítajte 

12:53 SLOVENSKO - Expremiér Peter Pellegerini kritizuje hlavného hygienika Jána Mikasa za vyhlášku o podmienkach práce pre osoby v osobitnom režime, ktorou umožnil aj pozitívnym poslancom zúčastniť sa zasadnutia parlamentu, ktorý bude rokovať o novelách, ktoré sa týkajú núdzového stavu.

"Je mi veľmi ľúto, že toto papalášstvo umožňuje sám hlavný hygienik, ktorý má v prvom rade dbať o zdravie všetkých ľudí na Slovensku. Ján Mikas už svojimi krokmi prekročil čiaru, ktorá delí odborníkov od politikov. A mal by zvážiť svoj odchod z funkcie, ktorá má a musí byť výlučne odborná," tvrdí Pellegrini.

12:50 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva pristúpil k stanoveniu pravidiel pre osoby v osobitnom režime po zhoršení pandemickej situácie, informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková.

Skryť Vypnúť reklamu

Podotkla, že osobitný režim pre vybrané povolania v čase pandémie existuje a hygienici ho v novej vyhláške bližšie opisuje a špecifikuje. Urobili tak podľa Račkovej na základe opakovaných otázok a s tým súvisiacich nejasností z praxe.

Hygienici upozorňujú, že osobitný režim neplatí iba pre predstaviteľov výkonnej či zákonodárnej moci, ale je platný aj pre zdravotníkov, pracovníkov v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike. Medzi osoby so špeciálnym režimom patria aj hasiči, policajti, cestári či osoby zabezpečujúce odvoz odpadu.

12:38 SLOVENSKO - Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú mrzí, že vláda sa dostala do komplikovanej situácie, čiastočne sa podľa nej o to pričinila sama. "Potrebujeme sa ale zhodnúť na vyjasnení mantinelov pre vládu. Samozrejme, následne sa javí ako nevyhnutné aj to, aby Národná rada doriešila spôsob účasti poslancov v karanténe na schôdzach a zabezpečenie ich hlasovania," napísala na facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

12:11 SLOVENSKO - Predseda Smeru Robert Fico vyzval poslancov pozitívnych na COVID-19, aby nešli na mimoriadnu schôdzu. Ak prídu, dopúšťajú sa podľa neho trestného činu šírenia nebezpečnej a nákazlivej choroby..

11:46 SLOVENSKO - V parlamente budú počas rokovania platiť špeciálne opatrenia. Poslanci, na ktorých sa podľa vyhlášky vzťahuje osobitný režim, budú oddelení od ostatných poslancov a zamestnancov.

Pre poslancov, ktorí musia byť v karanténe, alebo mali pozitívny test na covid a prídu na rokovanie do parlamentu, zabezpečia samostatný vchod, fóliou oddelené hlasovacie miesta v pléne, v parlamente budú taktiež nainštalované germicídne žiariče. "V rámci tejto skupiny budú ešte samostatne oddelení poslanci, ktorí sú v karanténe iba z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou," informovala Kancelária Národnej rady.

Skryť Vypnúť reklamu

11:42 SLOVENSKO - Vyhlášku, ktorá umožňujú prísť na zasadnutie parlamentu aj pozitívnym poslancom, kritizuje aj poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková. "Členovia vlády poslancov žiadajú, aby sa dnes zišli a prijali ústavný zákon, ktorý umožní predĺžiť núdzový stav na Slovensku. Proti zákonu ani zámeru nemám výhrady. Ale spôsob akým má byť dnes tento zákon prijatý, z môjho pohľadu popiera jeho ciele," napísala Marcinková.

11:23 SLOVENSKO - Nezaradení poslanci okolo Pellegriniho na zasadnutie parlamentu neprídu, napísala poslankyňa Ľubica Laššáková na facebooku.

"V čase, keď šikanuje vládna koalícia ľudí, považujem za neprípustné, aby hlavný hygienik vydal vyhlášku, ktorá umožní zdravotne rizikovým poslancom zúčastniť sa rokovania," napísala Laššáková.

Skryť Vypnúť reklamu

10:58 SVET - Šéf farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca, ktorá vyvíja vakcínu proti koronavírusu tvrdí, že podľa výskumníkov táto očkovacia látka bude účinná proti novému variantu vírusu rýchlo zvyšujúcemu počet infekcií v Británii.

10:00 SLOVENSKO - V nedeľu urobili laboratóriá 2 540 PCR testov, 569 z nich bolo pozitívnych. Zdravotníci urobili 7 576 antigénových testov, pozitívnych bolo 1 219 z nich.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne mapy a grafy nájdete tu >>>

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji (160), nasleduje Košický kraj (159), Banskobystrický (116), Prešovský (40), Žilinský (40), Trnavský (27), Nitriansky (22) a Trenčiansky (5). Je medzi nimi 255 mužov a 314 žien.

Súvisiaci článok Počet obetí v súvislosti s koronavírusom sa zvýšil o viac ako sto Čítajte 

V nemocniciach je 2 729 pacientov, potvrdené ochorenie má 2 426 ľudí. Na JIS je 199 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 209 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 106 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 1 879 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 498. Pribudlo 1 324 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 120 410 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 386 285, pričom takto bolo pozitívne testovaných 168 092 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 1 503 029, z čoho bolo pozitívne testovaných 78 789 osôb.

09:58 SLOVENSKO - Premiérovi Igorovi Matovičovi sa skončila povinná karanténa po pozitívnom teste na covid. "Test z predpredošlého štvrtka mi ukázal pozitivitu na Covid-19. Nastúpil som preto do domácej izolácie a tá mi dnes v noci skončila," napísal na facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

09:30 SLOVENSKO - Poslanec Za ľudí Miroslav Kollár kritizuje novú vyhlášku hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorou povolil poslancom s covidom prísť na schôdzu parlamentu, aby mala koalícia dostatok hlasov. Rozhodnutie považuje za veľkú chybu, ktorá ničí posledné zvyšky dôvery spoločnosti.

08:49 SLOVENSKO - Napriek nepriaznivej situácii sa silvestrovský beh v Senici uskutoční, aj keď za netradičných podmienok. "Z dôvodu aktuálnej nepriaznivej situácie ho nemôžeme zorganizovať tak, ako sme boli predchádzajúce roky zvyknutí. Napriek tomu máme záujem, aby sa tradícia neporušila a aby sme si v posledný deň roku zabehali a spravili niečo pre svoje zdravie," uviedla hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Na silvestrovský beh je možné sa zaregistrovať a od 30. decembra do 3. januára absolvovať beh prislúchajúci danej vekovej kategórii.

Skryť Vypnúť reklamu

08:40 SLOVENSKO - Predseda Súdnej rady Ján Mazák sa nechal v Košiciach zaočkovať proti COVID-19.

08:33 SVET - Nemecko zaznamenalo 30-tisíc úmrtí v súvislosti s covidom-19, za posledný deň ich pribudlo 348. V Nemecku pribudlo za uplynulých 24 hodín 10 976 infikovaných, čo je výrazne menej ako pred týždňom. Úrady to pripisujú nižšiemu množstvu testov počas Vianoc.

07:51 SLOVENSKO - Ministerke investícii Veronike Remišovej (Za ľudí) chýba pre riešenie koronakrízy stabilný komunikačný odborný tím.

Súvisiaci článok Remišovej chýba stabilný komunikačný tím pre koronakrízu Čítajte 

Vytvoriť by sa mal podľa nej na úrovni premiéra Igora Matoviča, no mnohí kolegovia vo vláde to tak nevidia. Je podľa nej chybou, ak rezorty uprednostňujú vlastnú komunikáciu. Ak by mal manažovať koronakrízu niekto iný, musel by mať podľa Remišovej plnú podporu premiéra. Za nezodpovedné považuje vicepremiérka naháňať si politické body konfliktmi medzi koaličnými partnermi.

Skryť Vypnúť reklamu

07:39 SVET - USA prekonali hranicu 19 miliónov prípadov koronavírusu. Ukazujú to dáta americkej Johns Hopkins University, podľa krajina tento míľnik prekročila v nedeľu, len šesť dní po tom, ako dosiahla 18 miliónov. Počet prípadov nákazy v USA sa pritom viac ako zdvojnásobil za menej ako dva mesiace.

06:53 SVET - Prípady nákazy novou mutáciou koronavírusu objavenej v Británii potvrdili aj v Južnej Kórei. Infikovanými sú traja juhokórejskí občania, ktorí sa minulý týždeň vrátili zo Spojeného kráľovstva, informovali svetové agentúry.

06:39 SVET - Čínska občianska novinárka Čang Čan dostala štyri roky väzenia za spravodajstvo z Wu-chanu, ktorý je považovaný za ohnisko pandémie, počas prvotných fáz šírenia nákazy.

06:22 SVET - Americký prezident Donald Trump po spore s Kongresom napokon v nedeľu podpísal zákon o pomoci pre podniky a občanov postihnutých pandémiou. Vstup tohto zákona do platnosti tiež zabráni zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu.

06:00 SLOVENSKO - Poslanci majú prerokovať presunuté novely, ktoré sa týkajú predĺženia núdzového stavu, a tiež zákona o Ústavnom súde. Schôdza sa začne o 14. hodine.

Súvisiaci článok Cez internet poslanci rokovať nesmú, núdzový stav prídu predĺžiť do Bratislavy Čítajte 

Poslanci majú v programe hlasovanie o novele o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní, tiež novelu zákona o Ústavnom súde, ktorej cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom.

Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát, v prvom prípade koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény. Na schválenie novely ústavného zákona totiž treba 90 hlasov poslancov. Teraz môžu podľa vyhlášky prísť hlasovať aj poslanci s covidom.

Aktuálne vyhlásený núdzový stav by sa mal na Slovensku skončiť 29. decembra, ak ho vláda nevyhlási nanovo. Otázka jeho predlžovania nie je úplne jasná, zákon túto možnosť nešpecifikuje. Vyriešiť to mala práve novelizácia ústavného zákona.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 963
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 814
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 626
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 594
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 204
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 945
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 395
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 257
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 215
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 108
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

7 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

4 h

Neprehliadnite tiež

Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

3 h
Očkovacie centrum v košickej nemocnici.

Nemocnica: Nemôžeme ovplyvniť, kedy ľudia prídu.

3 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Kotleba taký odchod z ĽSNS ešte nezažil.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

7 h