Banská Bystrica 12. júna (TASR) - Katolícka cirkev zaznamenáva v súčasnosti čoraz častejšie snahy o sobáše na nesakrálnych miestach. Katolíci, ale aj kresťania uzatvárajúci zväzok s katolíkom, sa chcú sobášiť pri vode, na hore, či v jaskyni a inde.
Podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sobáše mimo chrámov majú korene v pohanských manželstvách. Tie sa uzatvárali pri rybníkoch, na kopcoch a iných miestach v snahe do zväzku pribrať duchov, ktorí na tých miestach bývali. "Konferencia biskupov veľmi odporúča a zdôrazňuje, aby sviatostné manželstvo bolo vysluhované na posvätných miestach. Je pravda, že miestny ordinár môže dať výnimku, ale prvotné je to posvätné miesto - farský kostol a potom iný kostol. Kňaz sám osebe to nemôže robiť na inom mieste, len na posvätnom," povedal generálny sekretár KBS Marián Chovanec. Za posvätné miesto sa okrem chrámu považuje aj kaplnka.
Cirkev odporúča sobáše na posvätných miestach, ale diecézny biskup môže v opodstatnených prípadoch udeliť výnimku. Napríklad keď snúbencov niečo k žiadanému miestu viaže, nielen snaha byť zaujímaví. Chovanec spomenul prípad, keď sa mladí chceli zosobášiť na Ďumbieri. Pretože jeho vrcholom ide hranica Banskobystrickej a Spišskej diecézy, museli miesto spresniť na metre, aby sa vedelo, ktorý biskup má udeliť výnimku. Podľa Chovanca napríklad pri sobáši v lietadle je takáto situácia neriešiteľná.