BRATISLAVA. Dvesto ľudí zatiaľ ohlásilo Ústavu vied o Zemi v Slovenskej akadémii vied, že dnes okolo poludnia pocítili u nás mierne otrasy a hojdanie predmetov.
Vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied Kristián Csicsay vysvetľuje, že to, čo Slováci cítili, bolo chvenie zo zemetrasenia z okolia chorvátskeho Záhrebu, ktoré sa udialo v utorok o 12.19 hod.
Obyvatelia Bratislavy v utorok opisovali, že cítili pohyb kľúčov vo dverách, trasenie žalúzií, lustrov či ozdôb na vianočných stromčekoch. Otrasy podľa Csicsaya na Balkáne ešte prídu.
Zverejnené dáta hovoria o tom, že Slovensko pocítilo zemetrasenie s epicentrom pri Záhrebe so silou 6,2 magnitúda. Čo spôsobuje také zemetrasenie?

To závisí od geologického podložia v danom mieste aj od hĺbky ohniska zemetrasenia a vzdialenosti od epicentra. Magnitúdo je len jedna veličina, ktorá zemetrasenie určuje.
U nás prístroje tiež zaznamenajú zemetrasenie s podobným mangnitúdom ako pri Záhrebe. Čo sa však líši, je jeho intenzita, ktorá so vzdialenosťou od epicentra klesá.
My to voláme makroseizmická intenzita zemetrasenia. Tá hovorí o tom, ako zemetrasenie vplýva na ľudí, prírodu či na zvieratá.
Od hlavného mesta Chorvátska sme letecky vzdialení 250 až 300 kilometrov.