BRATISLAVA. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa vo väznici v Prešove pokúsil o samovraždu.
"Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický," povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Podľa informácií Denníka N leží Lučanský v nemocnici a ide o mozgovú smrť. Jeho srdce ešte v nemocnici bilo, ale hlava už nefungovala. Policajný exprezident sa obesil na teplákovej bunde.
Všetky bližšie informácie sľúbilo ministerstvo poskytnúť na brífingu v stredu. Lučanského advokát Matúš Beresecký hovorí, že informácie o incidente nemá.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka je už na ceste do Prešova. Potvrdila to jeho hovorkyňa Jana Tökölyová.
"Preverí vzniknutú situáciu priamo s príslušnými prokurátormi krajskej a okresnej prokuratúry v Prešove. Médiá budeme o výsledku informovať," povedala Tökölyová.
Mal zranenia
Ministerstvo spravodlivosti už v polovici decembra muselo vysvetľovať špekulácie o tom, že sa Lučanský pokúsil o samovraždu.
Samovraždy vo väzení
- V roku 2019 boli zaznamenané štyri samovraždy.
- Z toho dve samovraždy obvinených, dve samovraždy odsúdených.
- Celkovo sa 27 ľudí pokúsilo o samovraždu, z toho 13 obvinených a 14 odsúdených.
Zranil sa vtedy pri oblasti oka. Oficiálne informácie z ministerstva boli, že šlo o nehodu pri cvičení.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vtedy na tlačovej konferencii vylúčila, žeby sa pokúsil spáchať samovraždu, ako informovali niektoré médiá, no zároveň odmietla povedať, čo sa vlastne stalo.
Vyhlásil, že Lučanského zranenia oka nespôsobila iná osoba a šlo len o nešťastný pád.
Lučanského strážili
V rámci výkonu väzby Lučanského podľa Žilinku prijali režimové a bezpečnostné opatrenia. Bol umiestnený v samostatnej cele, akákoľvek komunikácia s ním bola a je možná iba za prítomnosti iného príslušníka ústavu

Zároveň Lučanský nemôže prichádzať do kontaktu s inými obvinenými.
Bol zabezpečený nepretržitý monitoring chodby pred celou, nahrávanie pevnou kamerou.
Dozoroví prokurátori podľa Žilinku preskúmali aj dodržiavanie týchto opatrení. Dospeli k celkom jednoznačnému záveru, že sú prijaté v súlade s právnymi predpismi na výkon väzby a boli aj dodržiavané.
Akcia Judáš
Lučanského zatkla Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Judáš začiatkom decembra po tom, ako sa dostavil na výsluch.
Z úplatkov ho usvedčujú najmä dvaja kajúcnici. Prvým je Norbert Paksi, bývalý zástupca riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností, ktorého polícia zadržala ešte koncom októbra spolu so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Sám je obvinený z viacerých trestných činov, vrátane založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Druhým kajúcnikom je podnikateľ František Böhm, ktorého policajti spájajú s takáčovcami. Paksi aj Böhm sú vo väzbe.
Spolupráca trojice mala podľa vyšetrovateľov spočívať v tom, že Lučanský najprv ako policajný viceprezident a neskôr ako šéf celej polície kryl Böhmove podvody.
Pomáhať pri tom mal okrem Paksiho aj ďalší policajný funkcionár Jozef Rehák. Všetci za to dostávali od Böhma paušál.
Minimálne od jesene 2014 do jari 2015 malo ísť o 10-tisíc eur, ktoré dostával Paksi.
Sumu následne delil. Časť si nechal a zvyšok šiel medzi Reháka, Lučanského a tiež Daniela Čecha, ktorý je bývalým viceprezidentom Finančnej správy.
Mesačný paušál sa ešte zvýšil po tom, čo sa Lučanský stal v roku 2018 policajným prezidentom. Böhm mesačne posielal skupinke cez Paksiho 45-tisíc eur. Z tejto sumy šlo priamo Lučanskému 30-tisíc.
Milan Lučanský
- V rokoch 2008 až 2010 riadil Úrad boja proti organizovanej kriminalite v Banskej Bystrici.
- V rokoch 2015 a 2016 pôsobil ako prvý policajný viceprezident.
- V júni 2016 sa stal riaditeľom inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá kontroluje policajtov. Za jeho éry inšpekcia nevyšetrila viacero prípadov a mala slabé výsledky.
- Od júna 2018 do konca augusta 2020 bol policajným prezidentom, nahradil Tibora Gašpara.
- Jeho kariéru naštartovali najmä zásluhy pri riešení prípadov mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka.
- Na Floride si kúpil spolu s ďalšími troma ľuďmi byt za približne 90-tisíc dolárov (pri dnešnom kurze 68 460 eur). Neskôr ho predal synovi za 10-tisíc eur.
- Má luxusnú vilu pri Martine za 330-tisíc eur.
- Je známym bývalého politika Andreja Hrnčiara, ktorý takisto vlastnil apartmán na Floride a s Lučanským vlastnili aj pozemky pod martinskými hoľami.
- V roku 2015 Lučanský kúpil od polície v bratislavskej Rači podozrivo lacný dvojizbový byt za 85-tisíc eur.
- V minulosti zažaloval svojho predchodcu Jaroslava Spišiaka za výrok o tom, že až jeho odchod a odchod ďalších dvoch policajtov z Úradu boja proti organizovanej kriminalite pomohol k chyteniu stíhaného Karola Mella.

Beata
Balogová
