BRATISLAVA. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský zomrel po tom, čo sa vo väzbe v utorok pokúsil o samovraždu. Na sociálnej sieti o tom informovala jeho rodina.
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii zdôraznila, že v slovenských väzeniach je približne 10-tisíc odsúdených a obvinených a treba robiť maximum preto, aby k takýmto udalostiam nedochádzalo.
Remišová kritizovala zneužívanie situácie

„Je mi ľúto každého strateného ľudského života, či je to v dôsledku choroby alebo z vlastného rozhodnutia. A takéto vážne udalosti si nezaslúžia, aby sa zneužívali politikmi,” priblížila Remišová.
Zopakovala, že Milan Lučanský nebol vo väzbe z rozhodnutia vlády, ale z rozhodnutia nezávislého súdu na základe dôkazov zozbieraných vyšetrovateľom.
„Priživovať sa politicky na tejto smutnej udalosti a zároveň spochybňovať prácu orgánov činných v trestnom konaní považujem za nemorálne, osobitne v situácii, keď bola prokuratúra a elitní vyšetrovatelia vedení ľuďmi, ktorí do svojej funkcii prišli za vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho,” uviedla Remišová.
Ministerka tiež ocenila gesto generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milana Ivana, ktorý dnes oznámil, že odstúpi zo svojej funkcie.
Matovič mal voči Lučanskému rešpekt
Lučanský bol výraznou zmenou k lepšiemu oproti svojmu predchodcovi. Ako uviedol vo svojom statuse na sociálnej sieti premiér Igor Matovič (OĽaNO), mal voči nemu rešpekt. V statuse tiež vyjadril ľútosť a úprimnú sústrasť Lučanského rodine. Zároveň si pripomenul aj spoločné SMS správy.
Matovič nevie posúdiť skutky, z ktorých bol Lučanský obvinený. Podotkol, že to zrejme nikto nevyšetrí a dnes by sa za tým patrila urobiť bodka.
„Jeho obvinenie a následná väzba boli pre mňa prekvapením, ale plne som dôveroval a dôverujem elitným vyšetrovateľom, dozorujúcej prokuratúre a súdu,“ uviedol.
Predseda vlády v súvislosti s udalosťou považuje za správne, že sa dnes 30. decembra, vzdal funkcie dlhoročný generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej správy Milan Ivan.
Smer nechápe, čo Kolíková ešte robí na ministerstve

Prípad smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bude mať ďalekosiahly dopad na vývoj slovenskej politiky. V reakcii to uviedol šéf opozičnej strany Smer Robert Fico.
"Smer nechápe, čo pani Kolíková ešte robí na ministerstve spravodlivosti, prečo minister vnútra nezačal prešetrovať zodpovedných vyšetrovateľov z NAKA," doplnil.
Vládu kritizuje aj za to, že sú posielaní ľudia do väzby bez dôvodov a na základe udaní nedôveryhodných kajúcnikov.
Kritizuje, že zodpovední politici, prokurátori a novinári nie sú pri smrti Lučanského ticho. "Toto si generál Lučanský za svoj celoživotný boj so skutočnou, nie vymyslenou, mafiou naozaj nezaslúži," zdôraznil.
OĽANO plne podporuje dôsledné vyšetrenie
Koaličné hnutie OĽANO plne podporuje dôsledné vyšetrenie okolností smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského. Tiež vyjadrilo úprimnú sústrasť jeho rodine.
Hnutie "zároveň odmieta bezohľadné zneužívanie tejto osobnej tragédie predstaviteľmi starého a nového Smeru na svoj politický boj".
Podľa Krajniaka zanechal aj pozitívne stopy
Policajný exprezident Milan Lučanský zanechal v polícii pozitívne aj menej pozitívne stopy. Na sociálnej sieti to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
"Okolnosti jeho smrti musia byť dôsledne vyšetrené, aby boli vylúčené všetky pochybnosti, že jeho smrť mohol spôsobiť niekto iný. Jeho blízkym vyjadrujem úprimnú sústrasť," poznamenal minister.
Medzi pozitívne kroky Lučanského zaradil vyšetrovanie bývalého mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka či nebránenie vyšetrovaniu najzávažnejších káuz po jeho vymenovaní za policajného prezidenta.
Hlas trvá na prísnom vyvodení dôsledkov
Ľútosť nad úmrtím Milana Lučanského a úprimnú sústrasť jeho rodine vyjadrila strana Hlas-sociálna demokracia.
"Profesionálny život generála Lučanského sa niesol v znamení služby spoločnosti pri odhaľovaní závažnej trestnej činnosti a usvedčovaní najťažších zločincov. Je nešťastné, že už nestihol vyvrátiť všetky pochybnosti, ktoré sa okolo jeho osoby vyskytli a boli spojené s porušovaním prezumpcie neviny a zásad právneho štátu," uviedla strana.
Trvá na prísnom vyvodení dôsledkov z tejto situácie. "Tým najprirodzenejším je odchod ministerky spravodlivosti z funkcie," dodáva Hlas.
Prípad bude sledovať aj advokátska komora
Slovenská advokátska komora bude pozorne sledovať vyšetrovanie.
"Považujeme za nevyhnutné, aby v tejto veci prebehlo objektívne a nezávislé vyšetrovanie, ktoré odstráni možné pochybnosti, prípadne povedie k vyvodeniu zodpovednosti," uviedla hovorkyňa Alexandra Donevová.

Zároveň apeluje na otvorenie poctivej celospoločenskej diskusie o podmienkach výkonu väzby v SR. "Vyzývame všetky dotknuté orgány, aby v plnom rozsahu v celom procese rešpektovali princíp prezumpcie neviny," dodala s tým, že tento princíp je potrebné rešpektovať aj vo vzťahu k príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže.
"Vo svetle aktuálneho diania sme zároveň presvedčení o tom, že v reakcii na túto smutnú udalosť by malo byť ambíciou otvoriť poctivú celospoločenskú diskusiu o podmienkach výkonu väzby v SR," poznamenala. Zároveň by sa malo diskutovať o využívaní princípu primeranosti a zdržanlivosti v trestnom práve.
Lučanský, ktorý bol väzobne stíhaný, sa pokúsil v utorok o samovraždu. Hospitalizovali ho v prešovskej nemocnici, mal byť v kóme. Úmrtie v stredu popoludní potvrdila na sociálnej sieti Lučanského rodina.
Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan po udalosti odstupuje zo svojej funkcie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) tiež oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.