SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Vláda výrazne obmedzuje pohyb, zavrú sa kostoly aj lyžiarske strediská (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 180-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 2 138 obetí. Aj počas vianočných sviatkov platí na Slovensku zákaz vychádzania.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie proti Covid-19 (vakcína)

Koronavírus na Slovensku: Správy o Covid-19 sme sledovali minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme sledovať aj na Nový rok.

Skryť Vypnúť reklamu

21:58 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia odsúhlasila núdzové použitie vakcíny proti novému koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech. Ide vôbec o prvú očkovaciu látku proti Covid-19, ktorú schválila WHO.

Tento krok podľa AFP otvára cestu pre krajiny po celom svete, aby urýchlene umožnili dovoz a distribúciu tejto vakcíny. V mnohých štátoch sa očkovanie s touto vakcínou už začalo.

Súvisiaci článok S kým sa môžem stretávať a dokedy sa musím vrátiť z chalupy domov? (otázky a odpovede) Čítajte 

21:48 SLOVENSKO - O piatej hodine ráno 1. januára začne na celom Slovensku platiť prísnejší zákaz vychádzania.

Zatvárajú sa lyžiarske strediská aj kostoly, hotely nesmú prijímať nových hostí.

O prísnejšom lockdowne rozhodla vláda len niekoľko hodín pred jeho zavedením. Zasadala na Silvestra online vďaka zabezpečeným notebookom.

Denník SME pripravil sériu odpovedí na otázky o nových obmedzeniach >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

21:04 SVET - Najmenej 26 obyvateľov domova dôchodcov v belgickom meste Mol zomrelo po tom, ako ich navštívil dobrovoľník prezlečený za Santa Clausa, ktorý mal medzičasom pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Flámske úrady uviedli, že zatiaľ nie je isté, či obyvateľov domova dôchodcov v provincii Antverpy nakazil práve Santa Claus, keď k nim 5. decembra zavítal.

Okrem 26 úmrtí zaznamenali v domove ďalších 85 pozitívne testovaných osôb, vrátane 40 zamestnancov.

20:52 SVET - Spojené kráľovstvo za posledných 24 hodín zaznamenalo 55 982 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší prírastok za deň od začiatku pandémie. Predošlý rekordný denný nárast v počte prípadov nákazy (53 135) bol zaznamenaný v utorok.

Podľa údajov vlády bolo takisto za uplynulých 24 hodín zaevidovaných ďalších 964 úmrtí súvisiacich s chorobou Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

20:30 SVET - Americko-nemecké konzorcium Pfizer-BioNTech požiadalo o povolenie na aplikáciu šiestich dávok z jednej ampulky očkovacej látky namiesto súčasných piatich. Oznámila to Európska lieková agentúra (EMA).

Americká firma Pfizer vo svojom vyhlásení uviedla, že jej ampulky obsahujú dostatok vakcíny na najmenej päť dávok a použitie zvyšného množstva sa môže líšiť v závislosti od typu používaných ihiel a injekčných striekačiek.

Žiadosť spoločností Pfizer-BioNTech v čo najkratšom možnom čase preskúma Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP). Ak zistí, že z každej ampulky s vakcínou možno konzistentne extrahovať šesť dávok, odporučí schváliť túto zmenu. Aplikovať vakcínu týmto spôsobom bude v takomto prípade možné vo všetkých krajinách Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:11 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na opatrenia uviedla, že ich považuje za potrebné a majú jej podporu. Podľa nej prišli v hodine dvanástej.

"Je treba si priznať pravdu – situácia je mimoriadne vážna, nevieme, ako dlho potrvá a jej zlepšenie nám ukáže až stav v našich nemocniciach v nasledujúcom období. Pripravme sa na náročné dni a držme spolu! Ochrana zdravia a životov musí byť na prvom mieste," odkázala prezidentka.

Súvisiaci článok Vláda sprísnila lockdown, výnimiek bude menej. Pozrite si prehľad zmien Čítajte 

20:00 SLOVENSKO - Ak by sa dodržiavali opatrenia, deti by sa do škôl mohli vrátiť od pondelka 11. januára, keď sa im skončia prázdniny.

Avizoval to šéf rezortu školstva Branislav Gröhling s tým, že by tomu predchádzalo testovanie, ktoré by sa spustilo 8. januára.

Gröhling však upozorňuje, že je zatiaľ veľmi skoro o návrate detí do škôl hovoriť. Ak by sa situácia nelepšila, termín by bol podľa neho nereálny.

Skryť Vypnúť reklamu

19:41 SLOVENSKO - Krajčí hovorí, že v aktuálnej fáze už nie je veľmi kde pritvrdiť. Ako najkritickejší možný variant označuje zatvorenie veľkých fabrík, tomu sa však podľa jeho slov chcú vyhnúť.

Tento krok ocenil aj minister práce Milan Krajniak. Ten verí, že začiatkom januára prídu antigénové testy a štát bude môcť realizovať testovanie vo veľkých firmách, o ktorom hovorili ešte pred Vianocami.

19:20 SLOVENSKO - Od zajtrajšieho dňa sa okrem zatvorenia lyžiarskych stredísk rušia viaceré výnimky zo zákazu vychádzania:

 • zatvorené budú kostoly pre verejnosť,
 • zakazuje sa stretávanie s ľuďmi z iných domácností,
 • V exteriéroch prevádzok sa nesmie konzumovať jedlo (ide o konzumovanie pri stolíkoch pred okienkami, pozn.),
 • Pohyb napríklad za účelom športovej aktivity bude možný, ale len v rámci okresu,
 • Zamestnanci musia pracovať z domu, pokiaľ ich prítomnosť v práci nevyžaduje povaha zamestnania.
 • Naďalej platia výnimky na cestu z práce či do práce (táto výnimka platí aj pre cestu do práce do iného okresu), do lekárne, k lekárovi či do najbližších potravín.

Tieto opatrenia majú predbežne platiť do 24. januára.

Skryť Vypnúť reklamu

19:17 SLOVENSKO - Rastie počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti, na pľúcnej ventilácii a tiež aj počet nakazených zdravotníkov. "Vyčerpanosť zdravotníckeho personálu narastá," upozorňuje Krajčí.

19:15 SLOVENSKO - Slovenko je podľa Krajčího na covid automate celé v čiernej zóne, nakoľko má viac ako 2500 hospitalizovaných. Zároveň upozorňuje, že rastie aj pozitivita testovaných vzoriek. Dnes bola 28 percent.

19:13 SLOVENSKO - Začína sa tlačová konferencia ministra Mareka Krajčího a ďalších predstaviteľov koalície po rokovaní vlády.

Krajčí zdôraznil, že vláda jednomyseľne schválila prísne opatrenia, ktoré podľa jeho slov navrhovala pandemická komisia ešte pred Vianocami.

19:07 SLOVENSKO - Matovič prosí ľudí, aby zostali doma, nestretávali sa s inými ľuďmi a nechodili na žiadne návštevy.

Skryť Vypnúť reklamu

Vírus je taký silný, ako sme my slabí. A doteraz sme boli veľmi slabí.

Igor Matovič, premiér

"Platí, že vírus je taký silný, ako sme my slabí. A doteraz sme boli veľmi slabí," reagoval s tým, že sprísňovať opatrenia je nevyhnutné, ak chceme zhoršujúcu sa situáciu otočiť.

19:05 SLOVENSKO - Prihováram sa uprostred najťažšej krízy, akú kedy Slovensko zažilo, začal premiér Igor Matovič svoj koncoročný príhovor v televízii TA3. Dodal, že sme si súčasnú situáciu spôsobili sami svojou nezodpovednosťou.

Upozornil, že zdravotníci sú už na pokraji svojich síl. "Je len na nás, akú budúcnosť im pripravíme," uviedol.

19:00 SLOVENSKO - Predaj alkoholu v prevádzkach verejného stravovania, ktoré ponúkajú odber so sebou či prostredníctvom donáškovej služby, od štvrtka zakázala aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici a regionálny úrad v Žiari nad Hronom. Vyplýva to z vyhlášky zverejnenej vo vestníku vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhláškou sa nemení doterajšia možnosť vydávať či donášať jedlá alebo nealkoholické nápoje, nariadenie obmedzuje len predaj alkoholu. Ide o rovnaké znenie vyhlášky, akú vydal regionálny úrad v Rimavskej Sobote.

18:50 SVET - Obyvatelia Nemecka by v roku 2021 mali zostať disciplinovaní a trpezliví, pretože koniec pandémie nového koronavírusu je stále v nedohľadne. Uviedla to nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom tradičnom novoročnom príhovore, v ktorom tiež odsúdila "cynické a kruté" konšpiračné teórie týkajúce sa pandémie.

"Nemyslím si, že zveličujem, keď poviem, že sme za ostatných pätnásť rokov nezažili ťažší rok ako bol tento," vyhlásila Merkelová, pre ktorú bude rok 2021 posledným vo funkcii kancelárky.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemcov ocenila za ich odhodlanie a trpezlivosť v ústrety pandémii, ktorú nazvala "politickou, sociálnou a hospodárskou výzvou storočia".

Načítavam video...

18:43 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote zakázal v okresoch Rimavská Sobota a Revúca predaj alkoholu v prevádzkach verejného stravovania, ktoré ponúkajú odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Vyplýva to z vyhlášky regionálneho úradu, ktorá nadobúda platnosť 31. decembra.

Ako pre TASR konkretizoval okresný hygienik Dušan Béreš, pôvodnú vyhlášku mnohí chápali nesprávne. Teda v zmysle, že zariadenia, ktoré mali donáškovú službu, alebo vydávali cez okienko, mohli predávať aj alkohol, vysvetlil Béreš s tým, že nová vyhláška nijako nemení doterajšiu možnosť vydávať a donášať jedlá či nealkoholické nápoje.

Skryť Vypnúť reklamu

18:15 SLOVENSKO - Tlačová konferencia po rokovaní vlády bude o 19:00.

18:00 SLOVENSKO - Od dnešnej polnoci budú zavreté všetky lyžiarske strediská, informuje na facebooku minister dopravy Andrej Doležal.

Menia sa aj podmienky pre hotely. Už ubytovaní hostia môžu ostať, bez možnosti predĺžiť si pobyt. Zároveň hotel nesmie prijať nových hostí.

"Uvedomujeme si, že je to nepríjemné a nekomfortné, no sme vo veľmi náročnom období, kedy musíme strpieť viac ako inokedy. Snáď sa už čoskoro budeme môcť všetci stretnúť bez obmedzení na lyžovačkách, žúroch a iných spoločenských podujatiach," napísal Doležal.

17:45 SVET - Maďarsko napokon svojich obyvateľov nezaočkuje ruskou vakcínou Sputnik V. Budapešť nakúpi vakcíny cez Európsku úniu alebo priamo od Číny. Vyhlásil to šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

Skryť Vypnúť reklamu

"Rusko nemá dostatočné výrobné kapacity," zdôvodnil Gulyás rozhodnutie maďarskej vlády počas rozhovoru pre komerčnú televíziu ATV. Stal sa tak prvým predstaviteľom vlády, ktorý vylúčil použitie ruskej vakcíny.

17:12 SVET - Guinea začala s experimentálnym očkovaním pomocou ruskej vakcíny Sputnik V. Prvé vakcíny dostali guinejskí vládni predstavitelia.

Západoafrický štát si objednal iba 55 dávok ruskej vakcíny. "Požiadali sme o malé množstvo. Toto je iba začiatok objednávky. V pilotnej fáze sme zaočkovali 25 vyšších štátnych predstaviteľov. Zostalo nám 30 dávok a vo vakcinácii budeme pokračovať," povedal generálny riaditeľ guinejskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Sakoba Keita.

16:45 SLOVENSKO - Počet obetí koronavírusu narastá, nitrianska radnica preto zabezpečila chladiaci príves na telá zosnulých. Chladiace boxy na cintorínoch už prestávajú stačiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Od dnešného dňa stojí chladiace zariadenie v areáli cintorína na Cabajskej ceste, napojené je na elektrinu. Zmestí sa doň približne štyridsať mŕtvych, vyčíslil Ľubomír Muzika zo Strediska mestských služieb.

16:41 SLOVENSKO - Záchranná služba Košice zaznamenáva ďalší výrazný nárast počtu výjazdov súvisiacich s ochorením Covid-19. Za minulý týždeň stúpol oproti týždňu predtým o 33 percent.

"Počet pacientov pozitívnych na covid vzrástol dokonca až o 40 percent, čím bol prekonaný rekord za predchádzajúci týždeň a oba ukazovatele sa dostali na vôbec najvyššiu úroveň od začiatku pandémie v marci," informoval TASR hovorca Záchrannej služby Košice Viktor Wurm.

16:15 SLOVENSKO - Vakcinácia proti ochoreniu Covid-19 začne vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina v utorok 5. januára. Očkovať sa bude v priestoroch novovybudovaného vakcinačného centra.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvými zaočkovanými budú podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej významní dlhoroční zdravotníci žilinskej nemocnice patriaci do rizikovej skupiny. "Následne budeme pokračovať v očkovaní zdravotníkov v prvej línii, zdravotníkov nad 65 rokov a ďalších v súlade s Národnou stratégiou očkovania proti ochoreniu Covid-19 v podmienkach Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky," doplnila Záteková.

16:00 SVET - Český prezident Miloš Zeman zverejnil na facebooku želanie do nového roka, v ktorom všetkým poprial "pevné zdravie, lásku, radosť a šťastie". Spoluobčanov tiež vyzýva, aby rešpektovali iné názory, a pripomína, že "sloboda nie je samozrejmosť".

"Aj v zložitej dobe, keď pribúdajú starosti, môžeme nájsť skrytý poklad. Nejde o zlato alebo peniaze. Je to druhý človek, blížny, ktorému môžeme urobiť radosť, potešiť slovom i činom," napísal Zeman a vyzval Čechov, aby neodsudzovali iných len preto, že majú iný názor.

Skryť Vypnúť reklamu

"Áno, názor máme právo kritizovať, ale nezatracujme ich nositeľov. Pamätajme si tiež, že sociálne siete nie sú reálnym životom."

15:30 SLOVENSKO - Nitra pripravuje dobrovoľné celoplošné testovanie. Predbežný termín je stanovený na 8. až 10. januára.

Zo Správy štátnych hmotných rezerv má prisľúbených 50-tisíc antigénových testov. „Intenzívne pracujeme na zabezpečení potrebného personálu a odberných miest tak, aby plošné testovanie prebehlo v najrýchlejšom možnom termíne, teda už budúci týždeň,” povedal primátor Marek Hattas.

15:20 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove poskytuje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Lôžka pre pacientov s ochorením Covid-19 má obsadené na 59 percent. Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 149 lôžok.

Skryť Vypnúť reklamu

15:12 SLOVENSKO - Kým inde majú zrušené silvestrovské oslavy premiéru, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, Prešov si túto situáciu zažil už pred rokom. Mesto bolo ľudoprázdne už vlani, keď nikto nechyroval o žiadnej masívnej pandémii koronavírusu a o ochorení Covid- 19.

Vtedy bol dôvod zrušenia silvestrovských osláv iný. Vítaniu roka 2020 zabránil smútok po tragickej udalosti zo 6. decembra 2019, kedy na Sídlisku III vybuchla bytovka na Mukačevskej 7.

15:00 SVET - Rakúsko zaznamenalo ďalších 2913 prípadov nákazy, čo je o 360 viac ako predošlý deň. Podiel pozitívnych testov sa naďalej pohyboval nad desiatimi percentami, informovala agentúra APA.

V rovnakom čase zomrelo 73 ľudí s Covid-19. Počet hospitalizovaných klesol o 65 na 2342, stav 396 z nich si vyžadoval intenzívnu starostlivosť.

14:35 SVET - Šéfka berlínskej polície Barbara Slowiková oznámila, že na dodržiavanie zákazu protestov a používania pyrotechniky budú na väčšine územia nemeckej metropoly počas Silvestra dohliadať tisíce policajtov.

Slowiková pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu rbb-Inforadio povedala, že jej policajný zbor je pripravený na možnosť, že ľudia sa vzoprú koronavírusovým obmedzeniam alebo ľavicoví extrémisti budú ignorovať zákaz demonštrácií.

Súvisiaci článok Každý druhý testovaný je pozitívny. Tretia vlna v Česku prekonáva jeseň Čítajte 

14:30 SVET - Každý druhý otestovaný Čech sa v týchto dňoch dozvie, že má koronavírus.

V stredu české laboratóriá odhalili takmer 17-tisíc nových prípadov nákazy, čo je najviac od začiatku pandémie. Vyhodnocovali pritom 32 644 vzoriek. To znamená, že pozitivita PCR testov je aktuálne v Česku už viac než polovičná, priblížila sa k 52 percentnej hranici.

„Hrozí nám, že v januári a februári nastane horšia situácia v porovnaní s októbrom a novembrom,“ priznáva pre SME český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. „A mali by sme mať na pamäti, že už na jeseň bol zdravotnícky systém v Česku na hranici svojich kapacít."

14:15 SVET - Pápež František sa nezúčastní na novoročných cirkevných obradoch pre bolesti chrbta. Informoval o tom riaditeľ tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. Podľa jeho slov má pápež "bolestivý zápal sedacieho nervu" a nebude vo štvrtok večer viesť ani koncoročné modlitby v Bazilike svätého Petra.

Štvrtkové vešpery aj piatková omša sa uskutočnia, ale budú ich viesť vatikánski kardináli. Matteo Bruni však dodal, že pápež v piatok na obed z knižnice Apoštolského paláca prednesie naplánované novoročné požehnanie.

14:08 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva na obozretnosť a zdržanlivosť pri silvestrovských oslavách. Jedna prehýrená noc nestojí podľa nej za vyčerpanie zdravotníkov či ohrozenie zdravia seba i blízkych.

Prezidentka ľuďom odkazuje, aby nový rok privítali s nádejou a pokorou. "Ušetrime si sily, ktoré budeme tak veľmi potrebovať," podotýka Čaputová poukazujúc na to, že silvestrovská noc vo veľkej miere určí aj epidemiologickú situáciu najbližších dní a týždňov v krajine.

13:26 SVET - V Poľsku pribudlo od stredy 13 397 nových prípadov nákazy. V krajine sa tak od začiatku pandémie vírusom nakazilo 1 294 878 ľudí.

V Poľsku pribudlo aj ďalších 532 úmrtí, celkovo si tu koronavírus vyžiadal 28 554 obetí.

13:10 SLOVENSKO - Národný ústav detských chorôb v Bratislave naďalej poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Zariadenie prijalo prísne režimové opatrenia, ktoré dodržiava. Pokyn ministerstva zdravotníctva poskytovať len nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť sa ich netýka. "Národný ústav detských chorôb takýto pokyn nedostal," uviedla Kamenická.

12:51 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič avizoval, že niektoré sprísnené opatrenia, o ktorých má rokovať vláda, by začali platiť už od dnešnej polnoci a ďalšie v nasledujúcich dňoch. Najzásadnejšie sprísnenie sa má týkať zrušenia akýchkoľvek domácich návštev, čiže vytvárania bublín.

"Práve nedodržiavanie odporúčaní a opatrnosti pri stretávaní v domácnostiach sa dnes javí ako najzásadnejší epidemiologický problém. Bohužiaľ, mnohí ľudia chodia po návštevách krížom-krážom ... a nemocnice kolabujú. Masovo v nich pribúdajú starí rodičia, ktorých prišli na sviatky deti navštíviť. Bohužiaľ, aj s neželaným darčekom," napísal na svojom facebooku.

Ľudí vyzval, aby zostali tam, kde sa práve nachádzajú, a zrušili akékoľvek plány na bujaré oslavy s ľuďmi mimo domácnosti.

12:40 SLOVENSKO - Mesto Nitra chce čo najskôr zvýšiť počet mobilných testovacích miest, záujem má aj o plošné testovanie.

Sme v kontakte s firmami, v ktorých by sa mohli zriadiť mobilné odberové miesta. Požiadal som aj vyšší územný celok, aby takisto zriadil odberové miesta, uviedol primátor mesta Marek Hattas.

Ako doplnil, v pondelok 4. januára budú mať primátori miest konferenciu s pracovníkmi ministerstva zdravotníctva. "Budeme riešiť testovanie na školách, ale samozrejme, že sa budeme rozprávať aj o celoplošnom testovaní. Momentálne nám však chýbajú antigénové testy, takže všetko bude závisieť od toho, kedy prídu a ako sa k tomu postaví štát," dodal Hattas.

Súvisiaci článok Šesť dávok namiesto piatich. V Česku schválili zmeny pre očkovanie Čítajte 

12:32 SLOVENSKO - Rozhodnutie, ktoré umožní z jednej fľaštičky očkovacej látky očkovať šesťkrát namiesto päť, by mohlo padnúť do niekoľkých dní. Pre TASR to povedala Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Európska lieková agentúra aktuálne posudzuje žiadosť konzorcia Pfizer/BioNTech o zmenu v registrácii vakcíny proti Covid-19. Ak mu vyhovie, počet zaočkovaných ľudí z jednej fľaštičky očkovacej látky sa zvýši.

"Registračné rozhodnutie vydala Európska komisia na základe vedeckého posúdenia Európskej liekovej agentúry. Zmena takéhoto rozhodnutia sa preto takisto musí uskutočniť na úrovni EÚ na základe dodania dát o využití šiestich dávok z jednej liekovky," opísala Jurkemíková.

12:08 SLOVENSKO - Dnes o 15:00 zasadne k sprísňovaniu opatrení vláda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí už v stredu avizoval, že chce navrhnúť prísnejší režim od pondelka 4. januára. Pôvodne sa mali opatrenia podľa vývoja pandémie meniť k 10. januáru.

12:03 SLOVENSKO - Konkrétny dátum zasadnutia Ústredného krízového štábu zatiaľ stanovený nebol. Pre agentúru SITA to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.

Na rezort vnútra odkázalo aj ministerstvo zdravotníctva, nakoľko jeho zasadnutie zvoláva. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády na otázku, či je do konca týždňa plánované zasadnutie krízového štábu, nereagoval.

12:00 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva vyzývajú obyvateľov, aby nový rok oslávili iba v kruhu najbližších. Tradičné stretnutia s kamarátmi či príbuznými odporúčajú pre aktuálnu pandemickú situáciu nového koronavírusu presunúť výlučne do virtuálneho priestoru.

"Cestovanie, návštevy a oslavy s ľuďmi, s ktorými nežijete v jednej domácnosti, sú v súčasnej, veľmi vážnej epidemiologickej situácii, rizikové. Rádovo zvyšujú pravdepodobnosť, že sa nakazíte, prípadne, že infekciu zanesiete medzi svojich blízkych," konštatujú hygienici.

11:43 SLOVENSKO - Mesto Košice plánuje zorganizovať dobrovoľné plošné testovanie, podporu prisľúbil aj premiér Igor Matovič. Na facebooku o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

"Pred chvíľou som telefonoval s premiérom a prisľúbil, že nás podporí. Požiadal som ho o 100-tisíc testov. Komunikujem s vládou, o testovaní som sa rozprával aj s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, aj ministrom financií Eduardom Hegerom," uviedol Polaček.

Ako dodal, každý deň pribúdajú nové rekordy nakazených, hospitalizovaných a obetí. Mesto Košice sa tomu podľa jeho slov nechce a nemôže nečinne prizerať a preto urobí, čo je potrebné.

Súvisiaci článok Ambulantní lekári o ich pomoci nemocniciam: Je to hazard Čítajte 

11:18 SLOVENSKO - Vláda odobrila, že ambulantných lekárov bude možné v prípade mobilizácie využiť aj v nemocniciach. Doteraz platilo, že mali pracovať vo svojich ambulanciách.

Ambulantní lekári ich povolávanie do nemocníc kritizujú. V čase stále sa zhoršujúcej pandémie to považujú za hazard. Podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov totiž chýba jasný plán, ako bude zabezpečená ambulantná starostlivosť, ak lekárov z ambulancií povolajú do nemocníc.

11:07 SVET - Japonské Tokio zaznamenalo rekordný počet 1300 nových prípadov nákazy a guvernérka metropoly Juriko Koikeová preto poprosila ľudí, aby zostali doma. "Koronavírus nepozná koniec roka ani novoročné sviatky," povedala novinárom guvernérka.

Vyjadrila aj obavy z toho, že Tokijčania sa vyberú nakupovať do preľudnených obchodov. "Prosím vás, urobte si pokojný Nový rok so svojou rodinou a zostaňte doma," uviedla a použila anglický výraz "stay home".

11:00 SLOVENSKO - V priebehu januára by malo byť na Slovensku k dispozícii 150-tisíc očkovacích látok.

Dodávka ďalších vakcín je plánovaná na 4. januára, ďalšie potom vo frekvencii jedenkrát týždenne. Pre TASR to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.

Rezort predpokladá, že počas januára budú postupne prichádzať aj vakcíny od iných spoločností po ich úspešnej registrácii. "Detailné informácie sú zatiaľ v procese internej komunikácie," dodala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Slovensko má zakontrahovaných a má teda možnosť zakúpiť až 17,4 milióna dávok dostupných na potreby očkovania.

10:55 SLOVENSKO - V týchto chvíľach sa vládna koalícia rozhoduje, či k sprísneným opatreniam, ktoré chce od pondelka 4. januára navrhnúť minister zdravotníctva Marek Krajčí, zasadne vláda ešte dnes.

Pri takto vysokých číslach nie je čo váhať a odkladať opatrenia.

Veronika Remišová, predsedníčka Za ľudí

Takýto postup a okamžité sprísnenie obmedzení navrhuje strana Za ľudí, hovorí jej šéfka Veronika Remišová. "Pri takto vysokých číslach nie je čo váhať a odkladať opatrenia," dodáva.

10:50 SLOVENSKO - Po zrušenej predvianočnej súťaži na nákup covidtestov rokovalo ministerstvo hospodárstva najprv s košickou obchodnou firmou Plastonic s.r.o. a dohodli sa na dodávke štyroch miliónov testov. Ukazuje to Vestník verejného obstarávania. Na poslednú chvíľu však firma zmluvu nepodpísala. Ministerstvo tieto informácie potvrdilo.

Podozrenia, že by bol Eurolab dopredu favorizovaný a výber dodávateľa dohodnutý, sú podľa Transparency International nepodložené.

10:35 SVET - Čína potvrdila svoj prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu, ktorý nedávno identifikovali v Británii.

Prvou pacientkou je 23-ročná žena zo Šanghaja, ktorá pricestovala z Británie 14. decembra, vyplýva zo správy Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CCDC). Ženu po príchode hospitalizovali, keďže mala mierne príznaky ochorenia. Po ďalších testoch u nej potvrdili variant, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve od októbra.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy na Slovensku odhalili za predchádzajúci deň rekordných 6 315 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá vykonali 21 978 PCR testov. Pozitivita tak dosiahla 28,73 percenta.

Najviac nakazených pribudlo v Nitrianskom kraji (1094), nasledujú Žilinský (1038) a Trenčiansky kraj (836).

Najnovší údaj ďaleko prevyšuje doterajšie zaznamenané rekordy. Predtým najviac nakazených pribudlo na Štedrý deň: 4046. Celkovo od začiatku pandémie potvrdili PCR testy nákazu koronavírusom u 179 543 ľudí.

Okrem PCR testov vykonali na Slovensku v stredu aj 74 670 antigénových testov, ktoré odhalili ďalších 5 954 pozitívnych.

S ochorením Covid-19 zomrelo 73 pacientov, celkový počet úmrtí sa na Slovensku vyšplhal na 2138.

Za predchádzajúci deň sa vyliečilo 1544 osôb, počet aktívnych prípadov napriek tomu presiahol 50-tisíc: 51 434. Nad touto hranicou bol naposledy 20. novembra.

Počet hospitalizovaných s ochorením Covid-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil o 46 na 2945, potvrdené ochorenie má 2 659 pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 196 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 220.

9:42 SLOVENSKO - Silvestrovský program v celom rozsahu zrušili i Košice. Počas silvestrovskej noci bude najvyše v uliciach mesta zvýšený počet policajných hliadok, ktoré budú dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku a bezpečnosti.

Zrušenie ohňostroja a novoročných osláv ohlásila aj Žilina.

9:35 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí nabáda občanov k zodpovednosti počas Silvestra. Pripomína, aby nezabúdali na dodržiavanie nariadení, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu.

Opatrenia sú oproti iným krajinám miernejšie, Slovensko podľa neho vsadilo najmä na zodpovednosť svojich obyvateľov. Rezort zdravotníctva zároveň varuje pred užívaním alkoholu počas pandémie.

"Každý sa musí správať zodpovedne. Nehľadať cestu, ako obísť platné pravidlá, ale ich rešpektovať. To je cesta k úspešnému zvládnutiu súčasnej nepriaznivej situácie," odkazuje Krajčí.

Súvisiaci článok V Česku pribudol rekordný počet prípadov, pozitívna bola polovica testov Čítajte 

9:30 SVET - Na silvestrovskú návštevu môže prísť v Česku ľubovolný počet ľudí. Vláda totiž svojimi opatreniami neobmedzila počet osôb, ktoré sa môžu zísť v jednej domácnosti. Minister zdravotníctva Jan Blatný povedal, že sa spolieha na zodpovednosť občanov.

V čase od 21:00 do 5:00 však platí zákaz nočného vychádzania, takže na silvestrovskú návštevu treba doraziť do 21:00. Pri zákaze nočného vychádzania ale platí jedna výnimka - cesta späť do miesta svojho bydliska.

Domov zo silvestrovskej návštevy sa tak môžu ľudia vydať kedykoľvek počas dňa aj noci.

"Myslím, že je všetkým jasné, že situácia nie je dobrá. Znovu všetkých prosím, aby tento rok obmedzili tradičné oslavy konca roka. Viem, že je to nepríjemné, ale zvládneme to. Ide totiž o zdravie nás všetkých," uviedol Blatný.

9:13 SLOVENSKO - Mesto Prešov nebude organizovať silvestrovský program a takisto ani novoročný ohňostroj. Dôvodom je stále platný lockdown spojený so zákazom vychádzania, o ktorom rozhodla vláda.

Program ani ohňostroj nebudú ani vo Svidníku.

9:08 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom tradičnom príhovore na Nový rok vyzve na súdržnosť v boji proti pandémii, i keď už podľa nej svitá nádej v podobe vakcín. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že získala kópiu príhovoru, ktorý bude odvysielaný na Nový rok.

"Okrem vakcíny máme najúčinnejšie prostriedky vo svojich rukách, a to dodržiavanie pravidiel každým z nás," uviedla kancelárka v príhovore.

Okrem vakcíny máme najúčinnejšie prostriedky vo svojich rukách, a to dodržiavanie pravidiel každým z nás.

Angela Merkelová, nemecká kancelárka

Merkelová sa v ňom poďakovala väčšine obyvateľov Nemecka za disciplínu, nosenie rúšok a sociálny odstup. "Ako spoločnosť nesmieme zabúdať, koľko ľudí stratilo svojich milovaných bez toho, aby im mohli byť v posledných hodinách nablízku," poznamenala.

8:40 SLOVENSKO - Od Nového roka dôjde k zmene cestovných poriadkov prímestských autobusových spojov v Prešovskom kraji.

Ako TASR informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie úradu Prešovského samosprávneho kraja, dôvodom redukcie spojov je pandémia. Pandemické opatrenia vlády zapríčinili výrazný pokles počtu cestujúcich a s tým spojený mimoriadny prepad tržieb z cestovného.

"Konkrétne dôjde k 5-percentnému poklesu kilometrických výkonov v prípade spojov zabezpečovaných dopravcami SAD Humenné, SAD Prešov a BUS Karpaty. K 1,5-percentnému poklesu dôjde v rámci spojov zabezpečovaných dopravcom SAD Poprad," dodala Heilová.

8:14 SVET - Francúzsko sa chystá na Silvestra zmobilizovať až 100-tisíc príslušníkov polície, aby zasiahli proti konaniu súkromných osláv a vynútili zákaz vychádzania. Minister vnútra Gérald Darmanin prikázal od 20:00, odkedy sa začína zákaz vychádzania, prítomnosť bezpečnostných síl v centrách miest a na predmestiach, v ktorých dochádza k výtržnostiam.

Polovica liniek parížskeho metra večer prestane premávať, pričom minister vnútra požiadal, aby sa zvážilo rozsiahlejšie zastavenie verejnej dopravy v rámci celej krajiny.

8:00 SVET - V Česku sa situácia naďalej zhoršuje, posledný hlásený rekord vydržal len 24 hodín. Za včerajšok totiž pribudlo 16 939 nových prípadov nákazy, čo je ešte o 610 viac ako deň predtým.

Počet úmrtí vystúpil na 11 580, hospitalizovaných je 5 893 pacientov.

7:44 SVET - Čína schválila na podmienečné použitie vakcínu od svojej štátnej spoločnosti Sinopharm.

Ide o prvú schválenú vakcínu na použitie v Číne. "Ochranný účinok vakcíny je 79,34 percenta," uviedol ešte v stredu Pekinský inštitút biologických produktov, dcérska firma Sinopharmu. Podľa inštitútu to ukázala tretia fáza klinických skúšok vakcíny.

Je to nižšia účinnosť, než majú konkurenčné vakcíny vyvinuté spoločnosťami Pfizer a BioNTech alebo firmou Moderna, ale môže to priniesť prelom v boji proti pandémii koronavírusu v Ázii, dodala agentúra AFP.

7:28 SVET - Guvernér americkej Kalifornie Gavin Newsom oznámil prvý známy prípad nového a zjavne nákazlivejšieho variantu koronavírusu.

Stalo sa tak po tom, čo v USA v utorok zaznamenali prvý prípad nákazy týmto variantom koronavírusu, ktorý sa začal šíriť z Británie. Zaregistrovali ho v štáte Colorado.

Súvisiaci článok Ministerstvo nariadilo nemocniciam poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť Čítajte 

7:15 SLOVENSKO - Rezort zdravotníctva nariadil nemocniciam, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie, poskytovať pacientom len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

"Štandardné realizovanie plánovaných zákrokov v nemocniciach bude v bežnom režime pokračovať len pri onkologických pacientoch alebo tých, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba. Liečba pri týchto diagnózach pokračuje v štandardnom režime," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Príkaz na poskytovanie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti s určitými výnimkami bude platiť do 31. januára. Rezort preto prosí o preplánovanie plánovaných úkonov pre pacientov, ktorým sa odsunutím zákroku nezhorší zdravotný stav, po tomto termíne.

7:00 SLOVENSKO - Vyhradené hodiny pre seniorov sa v predajniach potravín a drogériách počas Silvestra skracujú od 9:00 do 10:00.

"K tomuto kroku sme pristúpili z praktických dôvodov, pre skrátené otváracie hodiny predajní na Silvestra," ozrejmila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Podobne to bolo aj na Štedrý deň.

6:31 SVET - Írska vláda ohlásila sprísnenie opatrení najmenej na nasledujúci mesiac. Platnosť nadobudli o polnoci na štvrtok.

K reštrikciám prichádza z dôvodu "exponenciálneho" nárastu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Írsko za posledné dni hlási 8000 nových prípadov infekcie, čo je oproti minulému týždňu nárast o 61 percent. Zároveň sa za rovnaké časové obdobie takmer zdvojnásobil počet hospitalizovaných - k stredajšiemu ránu zdravotné úrady hlásili 454 pacientov.

Súčasťou nových nariadení je:

 • zatvorenie všetkých obchodov okrem supermarketov či lekární,
 • začína platiť zákaz vychádzania s výnimkou na prepravu do práce, za účelom vzdelávania alebo z iných nevyhnutných príčin,
 • rušia sa aj verejné zhromaždenia vrátane novoročných osláv, výnimku majú len svadby s účasťou do šesť hostí a pohreby do desať účastníkov,
 • predĺženie zákazu leteckej dopravy a prepravu trajektom z Británie do 6. januára,
 • už pred Vianocami boli prijaté opatrenia, súčasťou ktorých bola povinnosť zatvoriť služby, ako sú kaderníctva, reštaurácie a pohostinstvá, možnosť objednania jedál a nápojov so sebou však zostala naďalej povolená,
 • Študenti do škôl nastúpia 11. januára.

6:12 SVET - Spojené štáty zaznamenali v stredu 3927 obetí ochorenia Covid-19, čo je najviac od vypuknutia pandémie, vyplýva z údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Podľa údajov univerzity úrady zaznamenali v stredu aj 189 671 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo od začiatku pandémie zaregistrovali už 19 715 899 prípadov nákazy a 341 845 súvisiacich úmrtí.

Súvisiaci článok Krajčí chce znížiť enormný tlak na nemocnice, vláde navrhne tvrdé opatrenia Čítajte 

6:00 SLOVENSKO - Hoci opatrenia, o ktorých rozhodla vláda ešte pred Vianocami, majú platiť do 10. januára, minister zdravotníctva Marek Krajčí navrhne ich sprísnenie už od 4. januára.

Podľa Krajčího slov sa súčasné obmedzenia javia ako nedostatočné, čoho výsledkom je rastúci počet chorých v nemocniciach. Situáciu označil ako kritickú.

"Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach. Tvrdé opatrenia zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na ústavné zdravotné zariadenia a vytvoria priestor na postupnú vakcináciu zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb, ako aj našich najrizikovejších spoluobčanov,“ dodal Krajčí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 439
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 8 032
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 665
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 327
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 370
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 975
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 697
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 262
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 825
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 626
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Minister Matovič.

Kollárova strana by prípadne mohla prísť len o SIS.


9 h
Peter Sagan získal žltý dres pre celkového víťaza pretekov Okolo Slovenska 2021.

Slovenský cyklista si udržal žltý dres.


Sportnet a 1 ďalší 7 h

August býva vrchol uhorkovej sezóny. Je to síce nuda, ale aspoň sa nič nemôže pokaziť. Tento uplynulý bol výnimkou.


Neprehliadnite tiež

Deti prichádzajú na otvorenie školského roka na Základnej škole Hroncova 23 v Košiciach.

Záujem rodičov bol takmer päťkrát väčší ako ministerstvo predpokladalo.


1 h

Vyšetrovateľ žiada pre muža väzobné stíhanie.


SITA 5 h

Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa.


TASR 5 h
Veronika Remišová.

Ministerka investícií sa zastala zadržaných vyšetrovateľov.


TASR 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu