BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková potvrdila vymenovanie komisie, ktorá má prešetriť samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.
Táto komisia sa bude podľa jej slov zaoberať aj prvým incidentom, pri ktorom došlo k poraneniu a následnej operácii v ružomberskej nemocnici. Kolíková hovorí, že chápe otázniky okolo Lučanského smrti.
Predstavili komisiu, Kolíková ostáva
Komisia má 17 členov a sú v nej zastúpení poslanci Národnej rady z radov opozície aj koalície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, médiá či odborníci zo zahraničia. Predsedu si vyberú samotní členovia komisie.

Okrem troch členov koalície a troch členov opozície bude mať zastúpenie prezidentský palác, médiá aj účastníci zo zahraničia. Ministerka predpokladá, že komunikovať budú aj s Lučanského rodinou.
Komisia v pondelok schvaľovala svoj štatút. Členovia podpísali záväzok mlčanlivosti. Informovať budú verejnosť až o záveroch prešetrovania, o ktorých budú hlasovať.
Kolíková vyjadrila maximálnu súčinnosť s komisiou, podľa jej slov môže mať závery do týždňa.
Ministerka spravodlivosti si myslí, že celá udalosť je spolitizovaná a odmietla preto akékoľvek ďalšie politické odkazy v súvislosti s Lučanského samovraždou. "Nemám dôvod uvažovať nad svojím odchodom," povedala Kolíková s tým, že ak by odišla, považovala by to za zbabelé.
Ak by sa ukázalo, že pochybila, je pripravená tomu čeliť. Kolíková je na základe doterajších informácií presvedčená, že v prípade Lučanského išlo o samovraždu.
Ministerka informovala, že plánujú zverejniť niektoré dokumenty, pri ktorých riziko ohrozenia vyšetrovania dopredu zvážia. "Kamerové zábery nemôžeme zverejniť," tvrdí, lebo by sa podľa nej marilo trestné konanie.
V súvislosti s otvoreným listom príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, aby ministerka zvážila koniec vo funkcii generálneho riaditeľa zboru Milana Ivana, uviedla, že jeho gesto je "dôležité a významné" napriek tomu, že zbor podľa nej nepochybil. Jeho nástupcu podľa vlastných slov vyberie vo výberovom konaní.
Lučanský samovraždu popieral
Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa pokúsil o samovraždu podvečer 29. decembra v cele v Prešovskej väznici.
Na druhý deň v stredu 30. decembra 2020 o 15.55 ošetrujúci lekár konštatoval Lučanského smrť. Následne sa generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan vzdal funkcie.
Dva týždne predtým Lučanského hospitalizovali pre zranenie v oblasti oka.
Lučanský vtedy aj so súhlasom svojej rodiny prostredníctvom právnika Matúša Bereseckého zverejnil vyhlásenie, že sa ho vo väzbe nikto nepokúsil zbiť a ani on sám sa nepokúsil siahnuť si na život.
Napriek tomu Lučanského poslali preventívne na psychologické vyšetrenie a sprísnili mu aj dozor.
Z čoho bol obvinený
Lučanský čelil obvineniu z prijímania úplatkov za to, že bude kryť aktivity skupiny takáčovcov. Len v rokoch 2018 a 2019 takto podľa vyšetrovateľov získal viac ako pol milióna eur.
Vypovedali proti nemu viacerí svedkovia ako bývalý riaditeľ národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, bývalý policajt Norbert Paksi, bývalý príslušník SIS František Böhm či Ľudovít Makó, ktorý šéfoval daňovým kriminalistom.
Do väzby ho poslala sudkyňa Pamela Záleská, ktorá označila systém úplatkov v obvinení za korupčný strom a upozornila, že ak sa obvinenia potvrdia, tak musí konštatovať "obludnosť zistení".
Lučanský voči jej rozhodnutiu podal sťažnosť, no k jeho smrti došlo ešte pred tým, než o nej rozhodol Najvyšší súd.

Beata
Balogová
