BRATISLAVA. Jednou z priorít Generálnej prokuratúry SR na rok 2021 je aj príprava a podpora plnohodnotnej činnosti Európskej prokuratúry v SR.
Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová, vyplynulo to zo stretnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku a európskeho prokurátora za SR Juraja Novockého.
Slovensko dodalo prokurátorov
Na spoločnom stretnutí podľa hovorkyne prebrali aktuálny stav personálneho, materiálno-technického a priestorového zabezpečenia podpory pre začatie činnosti Európskej prokuratúry na Slovensku.

„Spoločne konštatovali, že Generálna prokuratúra doposiaľ poskytla všetku potrebnú súčinnosť nevyhnutnú pre splnenie záväzku SR vo vzťahu k začatiu fungovania Európskej prokuratúry na území SR. O tejto skutočnosti svedčí aj fakt, že SR je jednou z prvých členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorá má vymenovaných všetkých delegovaných európskych prokurátorov,“ povedala hovorkyňa.
Doplnila, že Žilinka a Novocký zároveň otvorili prvé stretnutie pracovnej skupiny na vytvorenie vnútrorezortného predpisu generálneho prokurátora o postupe prokurátorov vo veciach, v ktorých je daná príslušnosť Európskej prokuratúry.
Proti sprenevere zdrojov EÚ
Hlavným cieľom Európskej prokuratúry má byť zvýšenie úrovne ochrany finančných záujmov EÚ v členských štátoch. Európski delegovaní prokurátori, ktorí konajú v mene Európskej prokuratúry vo svojich členských štátoch, majú mať rovnaké právomoci ako vnútroštátni prokurátori, pokiaľ ide o vyšetrovanie, trestné stíhanie a podanie obžaloby na súd.
Vedúcim orgánom Európskej prokuratúry bude 22 členné kolégium na čele s hlavnou európskou prokurátorkou Laurou Codruţovou Kövesiovou.