BRATISLAVA/WASHINGTON. Slovenskí politici reagujú na stredajší útok na budovu Kongresu v americkom hlavnom meste Washington. V súvislosti s protestom zatkla polícia 52 ľudí a štyri osoby zomreli.

Igor Matovič, slovenský premiér (OĽANO)

Predseda slovenskej vlády Igor Matovič vo štvrtok vyjadril znepokojenie nad dianím v americkej metropole Washington, kde demonštrujúci vnikli v noci do sídla amerického Kongresu.
"Znepokojujúce chvíle vo Washingtone D. C. Násilie nie je nikdy oprávnené. Kapitol je symbolom demokracie. Jeho zákonodarná funkcie musí byť vždy a za každých okolností rešpektovaná. O tom je právny štát," napísal Matovič na sociálnej sieti Twitter.
Loading
...
Ivan Korčok, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (SaS)

"S veľkým znepokojením sledujem dianie v americkom Kongrese. USA majú za sebou mimoriadne napätý volebný súboj, ale tak ako všade v demokratických spoločnostiach, občania rozhodli a ich vôľa musí byť rešpektovaná," napísal Korčok na sociálnej sieti.
Šéf slovenskej diplomacie podľa vlastných slov očakáva, že americké inštitúcie zvládnu túto situáciu v duchu právneho štátu. "Zodpovednosť je v rukách prezidenta D. Trumpa," dodal minister.
Včerajšie udalosti podľa Ivana Korčoka ukázali , že aj v demokratickej spoločnosti existuje napätie a nespokojnosť veľkej časti spoločnosti. „V demokracii ale ide práve o to, aby sa s takouto situáciou vysporiadala. Tí, ktorí to majú v rukách, sú politickí lídri,“ konštatoval.
"Vítam záväzok prezidenta D. Trumpa k usporiadanému odovzdaniu moci 20. januára. Toto je ten správny krok na upokojenie situácie a prekonanie rozporov v americkej spoločnosti. Slovensko sa teší na spoluprácu s vládou Joea Bidena," napísal šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti Twitter v reakcii na vyhlásenie Donalda Trumpa o usporiadanom odovzdaní moci.
Veronika Remišová, ministerka pre investície a regionálny rozvoj (Za ľudí)

„Neustále rozdeľovanie spoločnosti a vládnutie cez konflikty prináša aj také ovocie, akého sme svedkami v Spojených štátoch. V demokratických spoločnostiach je však sila inštitúcií silnejšia ako túžba po moci jednotlivca,“ napísala. Zároveň vyjadrila podporu demokracii nielen v USA, ale aj v ostatných štátoch.
Juraj Šeliga, podpredseda parlamentu (Za ľudí)

Protesty v Kapitole vo Washingtone, hlavnom meste Spojených štátov amerických, by mali byť výstrahou. Juraj Šeliga tvrdí, že takáto situácia nastane, ak občania nebudú brániť pravdu a demokraciu.
„Spochybňovanie demokratických procesov a inštitúcií, faktov, podpora pre konšpirácie a hrubé zneužívanie autority, ktorú dáva volená funkcia spôsobilo to, čo sa dnes deje v USA. Nech nám je dnešný útok na Kongres USA výstrahou,“ napísal.
Dodal, že demokracia je krehká a mala by sa chrániť rešpektom k inštitúciám, pravdou a faktami.
Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)

Michal Šimečka sa zhoduje s Jurajom Šeligom, že protesty v Kapitole vo Washingtone, by mali byť výstrahou. Šimečka zároveň dodal, že toto násilie je logickým vyústením politiky populistov a autokratov, akým je Donald Trump.
Michal Šimečka zhodnotil, že aj keď USA ubránili svoje demokratické inštitúcie, Trump „vyhecoval“ svojich priaznivcov a presvedčil viacero senátorov republikánskej strany, aby odmietli formálne potvrdiť výsledok, čo je tradične ceremoniálna vec.
„Toto je výsledok a varovanie. Politika nenávisti plodí násilie,“ uviedol.
Peter Kmec (Hlas-SD)

Opozičný poslanec označil odovzdávanie prezidentskej moci v USA za dramatické, aké si moderné dejiny USA nepamätajú.
Dodal, že po výzve Joea Bidena je na rade Trump, či moc pokojne odovzdá, alebo sa bude snažiť v čo najväčšej miere spochybniť legitimitu nového prezidenta.
Milan Majerský (KDH)

Predseda mimoparlamentného Kresťansko-demokratickeho hnutia (KDH) Milan Majerský vo svojom profile na sociálnej sieti napísal, že Trumpovu politiku je potrebné jasne odsúdiť.
Doplnil, že chaos, anarchia a násilie nie sú cestou. Bez ohľadu na obsah politiky Trumpa či Bidena alebo spôsobov prepočítania hlasov a americký volebný mechanizmus.
Vysvetlil, že komfort, sloboda a pocit istoty bežných dní je postavený na princípoch, ako sú právny štát, zastupiteľská demokracia a akceptácia transparentne zvolených politických zástupcov občanov.
„V takomto systéme prípadné rozhodnutie sporov týkajúcich sa volieb musí byť podložené zákonom a plne ponechané v rukách slobodných súdov,“ skonštatoval Majerský.