BRATISLAVA. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský údajne z väzby písal rodine. Ako dnes pre médiá uviedol poslanec Milan Laurenčík (SaS), túto informáciu na zasadnutí branno-bezpečnostného výboru parlamentu uviedol právny zástupca rodiny zosnulého Miroslav Radačovský.
Informáciu však podľa Laurenčíka nevedel nikto z kompetentných vrátane generálneho prokurátora Maroša Žilinku potvrdiť.
„On (právny zástupca, pozn. SITA) mal nejaký dokument okopírovaný, tvrdil, že to je vierohodný dokument, že je to komunikácia, ktorú písal pán Lučanský rodine,“ povedal Laurenčík.
Zároveň potvrdil, že naďalej platí, že rodina nedala súhlas na zverejnenie zdravotných záznamov zosnulého.
„Žiadne informácie nám nikto neposkytol, ani nenaznačil,“ povedal poslanec s tým, že v týchto záznamoch by mal byť detailný popis zranení z oboch incidentov zo začiatku aj konca decembra.
Kolíková opatrne zvažuje čo zverejniť

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) i odchádzajúci šéf Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan deklarujú, že poslancom podrobne zodpovedali všetky otázky týkajúce sa zranenia a úmrtia bývalého policajného prezidenta.
Ministerka dodala, že hoci prebieha trestné konanie, informácie verejnosti musí poskytovať. Kolíkovú i poslancov na výbore zaskočilo, že právny zástupca rodiny Lučanského Miroslav Radačovský predložil údajnú korešpondenciu medzi Lučanským a jeho rodinou. Zasadnutie výboru trvalo vyše šesť hodín.
"Ja sa domnievam, že ak niekto nemá osobitne zaujatý postoj, v tejto fáze vzhľadom na rozsah dokumentov musel dôjsť k presvedčeniu, že príbeh sa udial tak, ako je od začiatku oficiálne prezentovaný," povedala novinárom ministerka.
Na výbore tiež diskutovali o tom, v akej miere je na mieste informovať verejnosť i poslancov o udalostiach. Generálny prokurátor Maroš Žilinka mal podľa poslanca Mariána Saloňa (Smer-SD) na výbore skonštatovať, že zverejnenie viacerých dokumentov rezortom spravodlivosti nebolo veľmi šťastné, pretože prebieha trestné konanie.
"Nemôžem ako ministerka spravodlivosti, a podľa mňa ani ZVJS nemôže čakať, kým sa skončí trestné konanie a počas celého obdobia neposkytovať žiadne informácie. Som presvedčená, že treba prísne brať ohľad na to, aké dokumenty sú sprístupňované a v akej miere, aby sme nezmarili vyšetrovanie, ale na druhej strane musím poskytovať informácie," reagovala Kolíková.
Radačovský najprv Kolíkovej o liste nepovedal
Povedala tiež, že na štvrtkovom doobedňajšom stretnutí s Radačovským jej nespomínal nič o korešpondencii, preto ju to prekvapilo. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) novinárom ozrejmil, že Radačovský na výbore prečítal z kópie údajného listu asi jednu - dve vety.
Dokument poslanci nevideli, pričom Radačovský odmietol povedať, ako sa k nemu korešpondencia dostala.
"Obhliadku miesta činu vykonávali orgány na to určené, orgány činné v trestnom konaní, vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby," povedal šéf prešovskej väznice Norbert Kundrák na margo toho, či sa našiel list na rozlúčku.
Doplnil, že Lučanský mal posielať dokument svojej manželke aj ona jemu, no celú korešpondenciu v takomto prípade posudzujú orgány činné v trestnom konaní. Odpoveď vyšetrovateľa bola podľa neho doručená do prešovskej väznice 31. decembra.
Poslancom Kolíková nezverejnila kamerové zábery ani ich prepis, ako ani dokumenty súvisiace s otváraním ciel. Vzhľadom na to, že nebol udelený súhlas na sprístupnenie zdravotnej dokumentácie, nie je možné do nej nahliadať.
Poslanci, ktorí sú súčasťou vyšetrovacej komisie, však môžu podľa ministerky komunikovať o udalostiach s ošetrujúcimi lekármi.
Verziu o nešťastnom zranení potvrdil aj obhajca

Ministerka Kolíková ďalej uviedla, že Lučanského medzi zranením a hospitalizáciou na začiatku decembra videli jeho advokáti.
„Mali možnosť sa s ním o tom rozprávať,“ povedala. Dodala, že obhajca Lučanského po incidente potvrdil verziu, že sa zranil nešťastne.
Hospitalizácia v Ružomberku bola podľa odchádzajúceho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milana Ivana dohodnutá na základe rozhodnutia odborného lekára z Fakultnej nemocnice v Prešove.
„Existujú traja až piati odborníci, ktorí môžu robiť takýto zákrok, aký bol vykonaný pánovi Lučanskému,“ povedal Ivan na margo výronu, pre ktorý bol Lučanský operovaný.
Presúvali ho, aby mali lepší prehľad
Šéf prešovského väzenského ústavu Norbert Kundrák sa vyjadril aj k špekuláciám o tom, prečo bol Lučanský v rámci väzby presúvaný medzi celami. Dôvodom podľa neho bolo, aby mal ZVJS lepší prehľad o dianí pred jeho celou.
„Keď bol dodaný do ústavu Prešov dňa 7. decembra, bol umiestnený na cele, pred ktorou sme nemali taký podrobný kamerový záznam,“ povedal.
Pokiaľ ide o prípadnú korešpondenciu Lučanského, podľa Kundráka obhliadku jeho cely vykonal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra.
Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. Vo väzbe bol pre obvinenie v kauze Judáš.