BRATISLAVA. V druhej polovici roku 2020 uskutočnil Najvyšší kontrolný úrad 12 kontrolných akcií. V tlačovej správe to uviedol hovorca úradu Marek Papajčík. Počas akcií skontroloval úrad celkovo 152 subjektov.
Závažné skutočnosti zistil v dvoch z nich, a to v Slovenských elektrárňach a protipožiarnom kamerovom systéme Lesov SR. Oba prípady odstúpil úrad na preverenie orgánom činným v trestnom konaní.
Inštitúcie neboli na pandémiu pripravené
Úrad v druhej polovici roku 2020 zároveň poukázal na predražený nákup zdravotníckych pomôcok a nepripravenosť zodpovedných štátnych inštitúcií na pandémiu.
„Orgány krízového riadenia si neplnili povinnosti a nepredkladali štátnym hmotným rezervám požiadavky na zdravotnícke pohotovostné zásoby. Ešte začiatkom marca nemal štát žiadne zásoby nevyhnutných pomôcok, akými sú napríklad chirurgické rúška, rukavice či vrecia na biologický odpad,“ povedal predseda NKÚ Karol Mitrík.
Prezidentka SR, predseda parlamentu aj predseda vlády dostali od NKÚ tiež závery z preverenia účinnosti vnútorného kontrolného systému na ministerstve školstva, pričom jeho súčasťou je aj inštitút hlavného kontrolóra športu.
Rozpočet rezortu školstva sa pohybuje na úrovni 1,6 miliardy eur, pričom viac ako sto miliónov smerovalo do podpory športu. Kontrolóri upozorňujú ústavných činiteľov, že kontrolné kapacity ministerstva sú vzhľadom na objem verejných financií značne poddimenzované.
Hlavný kontrolór športu by sa mal zrušiť
Odbor, ktorý zodpovedá za kontrolu výdavkov na vzdelávanie, vedu, výskum a šport má podľa NKÚ iba 11 zamestnancov. Posilnenie kapacít je podľa úradu základným predpokladom na to, aby sa minimalizovali riziká netransparentnej dotačnej politiky podpory športu.
NKÚ na základe kontrolných zistení odporúča poslancom Národnej rady SR (NR SR), aby zaviazali ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) pripraviť novelu zákona o športe.
Novelou by sa mal okrem iného zrušiť hlavný kontrolór športu, keďže rozsah jeho pôsobnosti a kompetencií vyvoláva riziká subjektívneho, netransparentného rozhodovania a jeho zriadenie prinieslo neštandardný prvok do systému kontroly v slovenskej verejnej správe.
Kontrolóri NKÚ zároveň odhalili, že princíp „jedenkrát a dosť“, pri ktorom by občania nemali orgánom samosprávy a štátnej správy predkladať jeden dokument viackrát, stále nefunguje.
Za nedostatočné považujú štátni kontrolóri aj odstraňovanie byrokratických prekážok s využívaním informačných systémov. Na základe auditu vo viac ako 30 slovenských samosprávach úrad skonštatoval, že elektronická komunikácia medzi občanom a štátnymi úradmi či samosprávami stále naráža na bariéry.