BRATISLAVA. Na pozíciu špeciálneho prokurátora kandidujú štyria uchádzači. Sú nimi Daniel Lipšic, Ján Šanta, Vasiľ Špirko a Peter Kysel.
Na tlačovom brífingu to oznámil predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO). Šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry majú poslanci NR SR voliť na schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 26. januára.
Štyria kandidáti
Návrhy sa mohli podávať do piatka. Šéfa ÚŠP majú poslanci voliť na schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 26. januára. Kandidáti budú musieť prejsť verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore, ktorý bude podľa Vetráka 1. alebo 2. februára.
Lipšica navrhol do funkcie dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda, Šantu Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy a tiež poslanci za OĽANO Juraj Gyimesi a Peter Kremský. Špirku nominoval poslanec Dominik Drdul (OĽANO) a Kysela Rada prokurátorov SR. Materiály týkajúce sa kandidátov budú zverejnené na webe NR SR 20 dní pred verejným vypočutím.
Na čele ÚŠP by mal byť podľa Vetráka človek, ktorý bude statočný, čestný a odborne zdatný, mal by tiež zvýšiť dôveru verejnosti v spravodlivosť a právny štát. Všetci kandidáti sú pre neho na rovnakej štartovacej čiare. Za rozhodujúci považuje verejný híring.
Vetrák predpokladá, že po híringu príde na klub OĽANO premiér Igor Matovič (OĽANO) a poslanci sa dohodnú na najlepšom kandidátovi. Aj ostatné strany by sa mali v kluboch dohodnúť so svojimi lídrami. Následne by mali lídri nájsť zhodu na mene.
Ak sa koalícii nebude dariť nájsť dohodu na spoločnom kandidátovi, je pravdepodobné, že opäť bude skúšobné hlasovanie poslancov, ako to bolo pri voľbe generálneho prokurátora. Potvrdila to poslankyňa Monika Kozelová (OĽANO) s tým, že takéto hlasovanie sa osvedčilo.
Na verejné vypočutie si chce počkať aj strana SaS. Poslanec a člen ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik (SaS) v stanovisku uviedol, že strana bude apelovať aj v rámci koalície, "aby sme zvolili čestného a svedomitého špeciálneho prokurátora, o ktorom nebude ani len náznak pochybností".
Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov.
O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.
Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.
Reakcie na kandidátov
Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) sa vyjadril, že je to zostava veľmi silných a kvalitných kandidátov so skúsenosťami, jasným životným príbehom a odvahou meniť veci.
„Je to výborný základ pre kvalitné vypočutie kandidátov a prezentáciu ich vízií ako riadiť a kam posunúť špeciálnu prokuratúru a celkovo aj boj s organizovaným zločinom v Slovenskej republike,“ pokračoval Šeliga.
Podpredseda NR SR ďalej uviedol, že po Dušanovi Kováčikovi, ktorý na poste špeciálneho prokurátora sedel očividne preto, aby „zametal trestnú činnosť a brzdil vyšetrovanie“, je na poste špeciálneho prokurátora potrebná zásadná ľudská aj systémová zmena.
Podľa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko, je pozitívne, že pri voľbe špeciálneho prokurátora je opäť využitá nová zákonná úprava a o post bude súťažiť aj neprokurátor. Funkciu šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) by chcel totiž zastávať aj advokát Daniel Lipšic, ktorého nominovala Právnická fakulta Univerzity Komenského.
„Už pri voľbe generálneho prokurátora sa ukázalo, že kandidatúra neprokurátora – sudcu Juraja Klimenta, bola prínosom a skvalitnila samotnú voľbu. To očakávame aj teraz,“ pokračovala Transparency International Slovensko s tým, že medzi kandidátmi sa nachádzajú kvalitné mená, ktoré sú predpokladom dobrej súťaže v parlamente.

Organizácia sa plánuje k jednotlivým kandidátom aj vyjadriť a pripraví ich hodnotenie. Transparency International Slovensko tak urobila už pri voľbe generálneho prokurátora.
„Vysokú odbornú a manažérsku kompetentnosť a líderské schopnosti považujeme za automatickú výbavu kandidátov, medzi ktorými by sa malo vo finále rozhodovať. Zavážiť by mala nespochybniteľná morálna integrita, ktorá dá záruku, že nový špeciálny prokurátor s mocným postavením nezlyhá vo funkcii tak, ako zlyhal Dušan Kováčik, ktorý sa na začiatku javil tiež ako dobrý kandidát. Dúfame, že tieto kritériá budú mať na pomyselnej miske váh oveľa väčšiu hmotnosť, ako verejná známosť kandidátov či politická minulosť jedného z nich,“ uzavrela Transparency International Slovensko.