BRATISLAVA. Obnova biodiverzity si bude vyžadovať hlbokú zmenu ľudského myslenia. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR).
Šéf envirorezortu sa v pondelok 11. januára zúčastnil na online zasadnutí samitu „Jedna planéta pre biodiverzitu“, ktorý zorganizovalo Francúzsko v spolupráci s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Svetovou bankou.
Vymenovali štyri hlavné oblasti
Organizátori samitu vybrali štyri najdôležitejšie globálne oblasti, ktorým je potrebné do budúcnosti venovať špeciálnu pozornosť.

Ide o ochranu suchozemských a morských ekosystémov či podporu agroekológie a znižovanie znečisťovania v potravinárskom sektore.
Dôležité podľa nich bude aj zapojenie väčšieho množstva verejných a súkromných investícií do projektov na ochranu udržateľného hospodárenia a obnovu ekosystémov. V neposlednom rade je to aj boj proti odlesňovaniu.
Musíme prehodnotiť vzťah k prírode
Podľa šéfa envirorezortu však bude na dosiahnutie dôležitých zmien v prvom rade potrebné, aby ľudia vážne prehodnotili svoj vzťah k prírode.
„Je to pre všetky krajiny sveta a celé ľudstvo veľká sociálna a ekonomická výzva, ktorá si bude vyžadovať hlbokú zmenu myslenia a odklon od konzumu a dlhodobo neudržateľných spotrebiteľských návykov. V boji za zachovanie biodiverzity musíme zintenzívniť naše úsilie a presadzovať ambicióznejšie ciele, pretože nemáme k dispozícii na život žiadnu inú planétu,“ povedal Budaj.
O opatreniach, ktoré by mali pomôcť chrániť biodiverzitu, bude Slovensko rokovať aj na 15. konferencii zmluvných strán Dohovoru OSN o biologickej diverzite v roku 2021.
Na konferencii sa má dohodnúť schválenie globálneho biodiverzitného rámca po roku 2020. Z európskej stratégie bude čerpať aj Slovensko, ktoré následne pripraví vlastnú biodiverzitnú stratégiu a akčný plán biodiverzity do roku 2030.