SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Koronavírus na Slovensku: Sulík uznal podiel viny na nedorozumení o plošnom testovaní (minúta po minúte)

PCR testy odhalili ďalších 3 576 nakazených koronavírusom. v nemocniciach zostáva 3 322 osôb. Pandémia si na Slovensku vyžiadala 3 163 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledovali sme správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:37 SLOVENSKO - Slovenská lekárska komora (SLK) nevidí význam ani úžitok celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu. V televízii TA3 to povedal prezident komory Marian Kollár. Naopak, lekárska komora pri plánovanom plošnom testovaní vidí skôr riziká. Za najväčší problém považuje personálne obsadenie zdravotníkmi. Prezident komory tiež upozornil, že ide o hromadnú akciu, kde sa stretne na jednom mieste veľké množstvo ľudí, a teda hrozí vyššia možnosť prenosu nákazy.

20:17 SVET - Turecké úrady v stredu schválili núdzové použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej firmy Sinovac Biotech.

Vydláždili tak cestu vakcinačnému programu, ktorý by mal začať s očkovaním zdravotníckych pracovníkov a ďalších vysoko rizikových skupín. Ako prví dostali vakcínu minister zdravotníctva Fahrettin Koca a členovia vedeckej poradnej rady. Zaočkovali ich v živom vysielaní, krátko po tom, čo Turecká agentúra pre lieky a zdravotnícke pomôcky dala vakcíne zelenú.

SkryťVypnúť reklamu

19:26 SVET - Britský premiér Boris Johnson v stredu povedal, že jeho vláda je znepokojená novým variantom koronavírusu, ktorý objavili v Brazílii. Vyjadril sa tak podľa agentúry DPA na poslaneckom výbore, kde sa ho zákonodarcovia pýtali, ako vláda bojuje s ohniskami koronavírusu v Británii. "Znepokojuje nás nový brazílsky variant. Už máme (prichystané) tvrdé opatrenia... na ochranu tejto krajiny pred novými infekciami prichádzajúcimi zo zahraničia," povedal. "Pokiaľ ide o brazílsky variant, podnikáme potrebné kroky," uviedol ďalej Johnson. Dodal, že zatiaľ nie je jasné, či je zmienený nový variant vírusu odolný voči vakcínam od Pfizer/BioNTech, Moderny či tej, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s vedcami s Oxfordskej univerzity. Všetky zmienené očkovacie látky už v Británii schválili na tzv. núdzové použitie.

SkryťVypnúť reklamu

18:31 SVET - Švajčiarsko zavádza prísnejšie pandemické reštrikcie, ktorými reaguje na nový variant koronavírusu.

Od pondelka budú musieť byť zatvorené všetky obchody, ktoré nepredávajú nevyhnutný tovar. Výnimku však budú mať predajne s možnosťou vyzdvihnutia tovaru po zakúpení na internete, vysvetlil člen švajčiarskej Spolkovej rady Alain Berset. V súčasnosti platné uzavretie reštaurácií, športovísk a hotelov bude po novom trvať až do februára. Povinná tiež bude práca z domu, ak je to možné. Ľudia, ktorí nemôžu pracovať doma, musia na pracoviskách v uzavretých priestoroch v prítomnosti dvoch alebo viac ľudí nosiť rúška. Zhromažďovanie sa ľudí v interiéri aj exteriéri bude obmedzené na päť ľudí.

17:45 SVET Pápeža Františka údajne už zaočkovali proti koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Správu o zaočkovaní 84-ročného pápeža priniesli novinári považovaní za Františkových osobných priateľov, a to pre týždenník America vydávaný jezuitmi v USA a argentínsky denník La Nación. Vatikán informáciu bezprostredne nepotvrdil.

17:38 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády vyhlásil, že na celoplošné testovanie je potrebných 2000 zdravotníkov z praxe, čo je sedemkrát menej, ako ich bolo potrebných v novembri.

Na testovanie je celkovo potrebných približne 4000 zdravotníkov, ale 2000 z toho budú študenti medicínskych odborov. Igor Matovič potvrdil, že celoplošné testovanie bude.

17:23 SLOVENSKO K 12. januáru sa podala vakcína 39 395 osobám, informuje vládny web korona.gov.sk.

17:18 SVET Vedenie českého Štátneho zdravotného ústavu rozdelilo tisíc vakcín medzi svojich pracovníkov a ich príbuzných.

SkryťVypnúť reklamu

Úradníci ústavu však nemajú veľa spoločného s ohrozenými skupinami, ktoré by podľa všetkých verzií očkovacej stratégie mali byť očkované prednostne, informuje český portál seznam.cz

Minulý týždeň dostali v kanceláriách Štátneho zdravotného ústavu v Prahe správu, že prídu vakcíny na Covid-19 a je potrebné ich čo najrýchlejšie použiť. Koncom týždňa skutočne dorazilo tisíc dávok od spoločnosti Pfizer / BioNTech.

A zároveň s nimi prišiel zamestnancom ústavu e-mail. Bola v ňom tabuľka s výzvou, nech sa záujemcovia zapíšu na termíny očkovania.

Očkovacie vakcíny, na ktoré v rovnakej dobe čakali napríklad desiatky zariadení pre seniorov, si zamestnanci ústavu rozobrali.

Ako napovedajú prehľady a termíny očkovania, vakcínu dostávajú pracovníci Štátneho zdravotného ústavu práve v týchto dňoch. Teda v čase, keď je v Česku zaočkovaných iba šesť percent domovov pre seniorov.

SkryťVypnúť reklamu

17:11 SLOVENSKO Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý je zároveň predseda štábu, potvrdil, že náklady za plošné testovanie by samosprávam naďalej mali preplácať cez okresné úrady. Pripustil však zmeny v mechanizme.

Mohlo by ísť napríklad o paušálne preplácanie výdavkov, možnosťou je aj päť eur za jedného testovaného.

Pri oprávnených nákladoch je podľa neho problémom, že každá samospráva si zarátava iné výdavky, proces chcú preto zjednodušiť a uľahčiť tak aj prácu úradom.

17:10 SLOVENSKO Opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú dostatočné, problémom je, že sa nedodržiavajú, povedala epidemiologička a hlavná hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach Janka Stašková.

Aj preto v utorok 12. januára požiadala primátorov miest a starostov obcí v okresoch Michalovce a Sobrance o súčinnosť pri kontrole dodržiavania nariadených opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

"Samospráva aj štátna správa musí byť súčinná, nedá sa to inak stíhať. Moji ľudia sú dennodenne na kontrolách, robíme aj mobilné odberové miesto, trasujeme. Starosta predsa musí vedieť o situácii a dianí v obci," uviedla.

Podľa Staškovej majú samosprávy hneď niekoľko možností, ako sprísniť kontrolu platných opatrení, a to či už v súčinnosti s mestskou alebo štátnou políciou, miestnymi občianskymi poriadkovými hliadkami či terénnymi sociálnymi pracovníkmi.

17:00 SLOVENSKO Vicepremiérka a šéfka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová po rokovaní vlády uviedla, že zverejnenie nahrávky zo záveru pondelkového rokovania vlády nepodporila.

Zvukový záznam má ozrejmovať postoje jednotlivých členov vládneho kabinetu k plošnému testovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslím si, že je správne zverejňovať tieto nahrávky . Potom ozaj vyzeráte ako v talianskom manželstve, keď si musíme takýmto spôsobom dokazovať, kto mal pravdu,“ doplnila Remišová s tým, že komunikácia členov vlády by mala byť konzistentná.

Načítavam video...

16:57 SLOVENSKO Predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková (SaS) sa obáva, či sankcie pri porušovaní pravidiel očkovania neodradia nemocnice od samotného očkovania.

Avizovala, že vo výbore chystá pozmeňujúci návrh. Rovnako sa pýta, či nemohli zmeny vo vládnom balíku noviel súvisiacom s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 počkať do budúceho týždňa.

Poukázala na nedostatočný čas naštudovať si legislatívny návrh. Upozornila na potrebu dodržiavať aspoň základné lehoty.

Avizovala, že nebude zvolávať rokovania zdravotníckeho výboru skôr než 24 hodín po tom, ako poslanci dostanú návrh zákona.

SkryťVypnúť reklamu

16:45 SLOVENSKO Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) prijal ospravedlnenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka a tým považuje na spor súvisiaci s vyjadreniami k zámeru plošného testovania za uzavretý.

Krajniak nechce preto na základe tejto udalosti špekulovať o perspektívach ďalšieho fungovania koalície.

"Nechcite od mňa, aby som hodnotil, ako budeme fungovať, ak niekto zjavne urobil chybu. Ja sa snažím hovoriť aj na vláde, aj pred médiami to isté, a tak by sa mali správať všetci, ale beriem to tak, že pán Sulík sa nám ospravedlnil a treba ísť ďalej," povedal Milan Krajniak.

16:22 SLOVENSKO Parlament bude o vládnom balíku zmien v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci by mali ešte rozhodnúť, či legislatívny návrh posunú do druhého čítania.

SkryťVypnúť reklamu

16:05 SLOVENSKO Ako teraz fungujú záchranári? Ako vyzerajú nemocnice? A v akom stave si už volať záchranku? Prezident Komory zdravotných záchranárov František Majerský v rozhovore Zuzany Kovačič Hanzelovej opísal aj náročné podmienky záchranárov spôsobené urážkami a nenávistnými reakciami pacientov.

Načítavam video...

16:00 SLOVENSKO Iniciatíva Dáta bez pátosu kritizuje premiéra Igora Matoviča za jeho výroky na adresu vedcov, ktorí nepovažujú myšlienku ďalšieho celoplošného testovania na celom území Slovenska za správny krok v boji s pandémiou nového koronavírusu. Platforma žiada od predsedu vlády za jeho slová ospravedlnenie.

Vážny problém vidí platforma najmä pri 1,5 milióna obyvateľov. Sú z oblastí, kde je výskyt ochorenia (incidencia) za posledných sedem dní na 100 000 obyvateľov medzi 260 a 400.

SkryťVypnúť reklamu

"To je už vážne, ale majú lockdown. Tam sa mobilní občania testujú antigénovým testom v mobilných odberových miestach, chodia na PCR testy. Navýšte im kapacitu a zaplaťte im PCR," odkázala iniciatíva.

15:53 SLOVENSKO Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling po rokovaní vlády to uviedol, že na 99 percent sa počas budúceho týždňa budú deti vzdelávať v rovnakom režime ako počas tohto aktuálneho.

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry.

15:48 SLOVENSKO Žiaci sa budú môcť testovať aj kloktaním. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila možnosť ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Branislavovi Gröhlingovi (SaS) obstarať služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky prostredníctvom odberového systému in vitro na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva chce nakúpiť viac ako milión testovacích sád, pričom rezort financií má na tento zámer vyčleniť 22 440 000 eur.

Ministerstvo v materiáli uvádza, že pretestovanie žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl vo všetkých krajoch by vyžadovalo okolo 440 000 testovacích kitov.

15:28 SLOVENSKO Minister hospodárstva Richard Sulík si vypočul záznam z rokovania a uznal vinu na nedorozumení, ktoré viedlo k roztržke ohľadom organizovania celoplošného testovania proti ochoreniu Covid-19.

Načítavam video...

"Došlo k nedorozumeniu, mňa toto veľmi mrzí. Z nahrávky je zrejmé, že Igor Matovič sa pýta, či súhlasíme s celoplošným testovaním s tým, že najbližší víkend by bolo v najviac postihnutých regiónoch. A ja som mu na to povedal, že áno, s tým súhlasím. Bohužiaľ, Igor Matovič aj ostatní členovia vlády si to vztiahli a oprávnene, že súhlasím s celoplošným testovaním. Takže došlo k nedorozumeniu, čo ma mrzí a ospravedlňujem sa," povedal Richard Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

15:18 SLOVENSKO Virológa Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Borisa Klempu reakcia premiéra Igora Matoviča, v ktorej skritizoval odborníkov, veľmi mrzí.

Podľa vedca slová predsedu vlády v súčasnej napätej spoločenskej atmosfére v dôsledku ťažkej pandemickej situácie nijako nepomáhajú.

"Môj názor zostal konzistentný so stanoviskom, ktoré sme sformulovali ešte na jeseň v rámci iniciatívy 'Veda pomáha COVID-19'", povedal Klempa.

15:15 SVET Z českých očkovacích centier bolo nahlásených už 61 474 ľudí zaočkovaných proti koronavírusu, ale podľa premiéra Andreja Babiša ich dostalo vakcínu viac, a to až 75 000.

"Firma Pfizer/BioNTech priviezla do Čiech už štyri dodávky vakcín, celkovo teda prišlo 169 650 vakcín, z nich 71 000 prišlo včera," spresnil premiér Babiš.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne je podľa neho zaočkovaných 61 474 ľudí. "To je reálny stav. Je tam časový posun medzi nahlásením do ISINu (Informačného systému infekčných ochorení) - odhadujeme, že naočkovaných je 70 000 až 75 000 ľudí," vysvetlil Babiš.

15:05 SLOVENSKO Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že minister hospodárstva Richard Sulík si vypočul záznam z rokovania a uznal svoj omyl, keď pôvodne tvrdil, že s konaním celoplošného testovania nesúhlasil.

Naď doplnil, že Sulík neskôr poskytne k celoplošnému testovaniu samostatné stanovisko.

Jaroslav Naď ďalej informoval, že o testovanie je záujem zo strany samospráv a vyhlásil, že armáda je pripravená poskytnúť samosprávam pomoc, ale je nutné dohodnúť sa na jednotných pravidlách.

Preto minister obrany Naď organizovanie celoplošného testovania v priebehu najbližšieho víkendu vylúčil z dôvodu nedostatku času na organizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO Poslanci Smeru sa nezúčastnia na mimoriadnej schôdzi parlamentu ani na hlasovaní o balíku zákonov , ktoré súvisia s opatreniami proti pandémii a úpravami zákona o verejnom obstarávaní. Na tlačovej konferencii to vyhlásil Juraj Blanár.

14:45 SVET Nórskeho kráľa Haralda V. (83) a jeho manželku kráľovnú Sonju (83) zaočkovali proti koronavírusu.

Druhú dávku vakcíny dostane kráľovský pár približne o tri týždne, oznámil kráľovský dvor v Osle.

Podľa nórskej verejnoprávnej televízie podali v stredu prvú dávku vakcíny aj 88-ročnej princeznej Astrid, ktorá je staršou sestrou kráľa Haralda V.

14:43 SLOVENSKO Dorazili ďalšie vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer – BioNTech proti ochoreniu COVID-19, ktoré sa môžu použiť na 51 480 dávok očkovania.

"Podľa objednávok Ministerstva zdravotníctva SR sú do jednotlivých centier dodávané plné množstvá, ktoré prislúchajú Slovenskej republike ako členskej krajine Európskej únie – je to alikvotná časť vyplývajúca zo zmluvy podpísanej medzi Európskou komisiou a spoločnosťou Pfizer," uviedol za spoločnosť Miroslav Lednár.

14:30 SVET Ruský prezident Vladimir Putin dnes nariadil hromadné očkovanie občanov svojej krajiny proti koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré sa má začať od budúceho týždňa.

Putin sa podľa AFP takisto pochvalne vyjadril o Ruskom vyvinutej vakcíne Sputnik V.

Podpredsedníčka ruskej vlády Taťjana Golikovová oznámila, že v krajine je všetko pripravené na to, aby 18. januára mohla začať s hromadným očkovaním.

14:23 SLOVENSKO Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyhlásilo, že vláda by mala v súvislosti s prípadným ďalším celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 najskôr bezodkladne prijať jednotný postoj vnútri koalície po porade s odborníkmi, až potom ho finálne predstaviť verejnosti.

"Je smutné, že z apelu konečne ukázať jasný pandemický plán sa stáva klišé. Ubehli nie dni a týždne, ale mesiace a Slováci vládny plán stále nepoznajú. Namiesto toho sme svedkami hádok a vždy nových nápadov, ktoré však ako celok nemajú strechu," skonštatoval predseda KDH Milan Majerský.

14:20 SVET Anglické zdravotníctvo zrejme presunie pacientov do hotelov, aby zmiernilo tlak na nemocnice zápasiace s narastajúcim počtom hospitalizácií ľudí chorých na COVID-19.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock povedal, že Národná zdravotná služba posudzuje rôzne spôsoby, ako znížiť záťaž na nemocnice.

Jednou možnosťou je aj presťahovanie pacientov do hotelov, ak to bude vhodné. O diskusii o tomto návrhu informoval ako prvý denník The Guardian.

"Urobíme to len vtedy, ak to bude pre niekoho klinicky tá správna vec. V niektorých prípadoch ľudia nepotrebujú byť na nemocničnom lôžku," uviedol Hancock pre stanicu Sky News.

Načítavam video...

14:15 SVET Variant koronavírusu SARS-CoV-2, na ktorý ako prvá v decembri upozornila Británia, sa rozšíril už do 50 krajín a teritórií , uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podobný variant z Juhoafrickej republiky (JAR) zaznamenali zatiaľ v 20 krajinách.

14:00 SLOVENSKO Za porušenie pravidiel očkovania budú hroziť zdravotníckym zariadeniam sankcie.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý dnes s pripomienkami odobrila vláda.

13:56 SLOVENSKO Vláda zverejní zvukovú nahrávku z časti pondelkového rokovania kabinetu, ktorá sa týkala plošného testovania na nový koronavírus. Schválenie tohto návrhu zverejnil kabinet ako dodatočne dodaný bod stredajšieho rokovania.

Vláda tiež navrhla, aby očkovanie proti ochoreniu Covid-19 prebiehalo aj mimo ambulancií. Cieľom je čo najrýchlejšia realizácia očkovania.

13:33 SLOVENSKO Trenčiansky samosprávny kraj začal s distribúciou novej zásielky osobných ochranných prostriedkov pre verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v kraji.

„Okrem viac ako 13 000 kusov respirátorov typu FFP2, 35 000 kusov ochranných oblekov, 500 000 chirurgických masiek a 300 litrov širokospektrálnej dezinfekcie zásielka obsahovala aj ochranné štíty a okuliare,“ informovala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Lenka Kukučková Kukučková.

13:32 SVET Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v stredu opätovne odmietol zaviesť povinné očkovanie proti koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra DPA.

Spahn podľa nemeckému parlamentu (Bundestag) sľúbil, že "počas tejto pandémie povinné očkovanie nebude".

Vláda sa podľa neho namiesto toho sústredí na informačné kampane s cieľom budovať dôveru.

Bavorský krajinský premiér Markus Söder totiž v utorok navrhol, aby bolo očkovanie povinné pre pracovníkov v oblasti opatrovateľstva.

13:17 SLOVENSKO Spoločnosť MultiplexDX ukončila vývoj a experimentálnu validáciu nového PCR testu, ktorý odhaľuje britskú mutáciu koronavírusu.

Na sociálnej sieti to uviedol biochemik a CEO spoločnosti Pavol Čekan. Vedec bol spolu s jeho tímom spokojný až s treťou verziou testu.

"Dúfam, žę masívny skríning na túto britskú mutáciu môže na Slovensku čoskoro začať aj pod vedením Úradu verejného zdravotníctva SR," dodal Čekan.

13:08 SLOVENSKO Starosta bratislavskej mestskej časti Lamač Lukáš Baňacký v mene Združenia miest a obcí vyhlásil, že počas prvého tohtoročného plošného testovania na prítomnosť ochorenia Covid-19 by mohli byť využité mobilné odberové miesta v kombinácii s vysunutými odbernými miestami.

Na nasledujúce testovania by stačilo využiť už len mobilné odberové miesta. Testovanie by však muselo byť rozložené na viac dní.

12:33 SVET Čínska vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť Sinovac Biotech, dosiahla v záverečných testoch v Brazílii účinnosť iba 50,38 percenta, informuje spravodajská stanica CNN.

Vo vyhlásení to uviedla vláda brazílskeho štátu Sao Paulo.

Brazília financovala tretiu etapu testov vakcíny, na ktorých sa zúčastnilo 13-tisíc zdravotníkov z ôsmich brazílskych štátov.

Hoci účinnosť vakcíny prekročila hranicu potrebnú na schválenie regulátorom, je podstatne nižšia ako pôvodne uvádzaných 78 percent.

Vysokopostavení predstavitelia brazílskeho ministerstva zdravotníctva uviedli, že "účinnosť je na hranici " a "musíme počkať na hodnotenie brazílskeho zdravotníckeho regulačného úradu".

12:25 SLOVENSKO Rakúsko od štvrtka pozastaví pre situáciu v súvislosti s koronavírusom prevádzku na dvoch hraničných priechodoch.

Ide o hraničný priechod Angern an der March - Záhorská Ves (cestný/kompa) a na Cyklomoste slobody, ktorý spája rakúsky a slovenský breh a vytvára prepojenie už existujúcich cyklotrás.

12:22 SLOVENSKO V žiarskej nemocnici zaočkovali proti ochoreniu Covid-19 minulý týždeň prvých 100 zamestnancov.

V utorok 12. januára nemocnici dodali ďalšie vakcíny, vďaka ktorým bude možné zaočkovať 420 ľudí, potvrdila komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Vo štvrtok 14. januára budú zaočkovaní zamestnanci nemocnice v Banskej Štiavnici. Následne nemocnica plánuje zaočkovať ambulantných lekárov v regióne, zamestnancov dopravnej zdravotnej služby, personál Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici, zamestnancov lekární či domovov sociálnych služieb,“ uviedla Fedáková.

12:20 SVET Bolívijský exprezident Evo Morales mal pozitívny test na koronavírus, jeho stav je dobrý a je v starostlivosti lekárov.

V utorok sa objavili v bolívijských médiách protichodné informácie, niektoré zdroje tvrdili, že tento 61-ročný politik sa nachádza v nemocnici so zápalom pľúc. Sám Morales v utorok označil správy za lži a povedal, že má len "trochu kašeľ".

12:07 SLOVENSKO Činnosť pohrebných služieb začína sťažovať karanténa ich zamestnancov. Nahradiť ich je mimoriadne náročné, informoval predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž. Upozorňuje tiež na klesajúci počet dostupných rakiev.

11:52 SVET Rakúsko pozastaví pre situáciu v súvislosti s novým koronavírusom prevádzku na dvoch hraničných priechodoch. Opatrenie začne platiť v noci zo stredy na štvrtok. Ide o hraničný priechod Angern an der March - Záhorská Ves (cestný/kompa) a na Cyklomoste slobody.

11:38 SVET Indonézsky prezident Joko Widodo dnes dostal ako prvý v krajine dávku vakcíny proti COVID-19. Na súostroví s takmer 270 miliónmi obyvateľov sa tak začalo masívne očkovanie.

11:22 SLOVENSKO Astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu.

Apeluje na to Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov s tým, že ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné.

11:10 SLOVENSKO V neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova, sa začiatkom januára objavil prvý pozitívny prípad na COVID-19.

Po opakovanom hromadnom testovaní ľudí v zariadeniach neziskovky je aktuálne v karanténe viac než 40 ľudí bez domova. Priebeh choroby je u nich momentálne mierny. Depaul prosí o podporu a zároveň žiada, aby občania zostali solidárni voči ľuďom na ulici.

11:00 SLOVENSKO V žilinskom zariadení pre seniorov Úsmev zaznamenali zvýšený výskyt ochorenia COVID-19.

Ako informoval po rokovaní mestského krízového štábu hovorca mesta Vladimír Miškovčík, pozitívny výsledok testu malo 26 klientov a osem zamestnancov.

Hovorca mesta Vladimír Miškovčík uviedol, že krízový štáb sa venoval epidemickej situácii v regióne, a verí, že ak sa testovanie uskutoční, bude rovnako bezproblémové ako v minulom roku.

10:51 SLOVENSKO Minister obrany Jaroslav Naď pred rokovaním vlády vyhlásil, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) bol na pondelkovej vláde za celoplošné testovanie v súvislosti s novým koronavírusom.

"On explicitne povedal, že je za návrh predsedu vlády," poznamenal Naď.

Pokračuje, že následne sa z médií dozvedel, že Sulík je proti plošnému testovaniu. "Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak zo strany Sulíka," hovorí minister obrany s tým, že jeho "to už prestáva baviť".

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na margo Sulíka povedal, že "narába s pravdou svojským spôsobom". Avizoval, že sa o tom budú ministri rozprávať na vláde.

"Raz a navždy to treba nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá," skonštatoval.

Načítavam video...

Naď zároveň informoval, že plošné testovanie by najbližšie víkendy malo prebiehať v gescii samospráv.

10:50 SLOVENSKO Britská mutácia nového koronavírusu sa potvrdila už aj v Banskej Bystrici či Trenčíne. Pred rokovaním vlády to potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Je rozšírený vo vysokom percente, o to viac má zmysel plošné testovanie,“ povedal Krajčí.

10:45 SVET V Maďarsku za posledný deň potvrdili testy 1358 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 95 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Počet úmrtí na COVID-19 dosiahol v USA nový denný rekord Čítajte 

V uplynulých 24 hodinách testovali celkom 18 550 osôb. Aktuálne je infikovaných 119 309 ľudí.

V nemocničnom ošetrení s chorobou COVID-19 je v súčasnosti 4 870 pacientov, pričom najvyšší počet hospitalizovaných - s počtom 8045 - zaznamenali vlani 8. decembra.

10:40 SLOVENSKO Ďalšie antigénové testy obstarané ministerstvom hospodárstva budú na Slovensko dodané v piatok. Uviedla to hovorkyňa rezortu Katarína Matejková.

Dovezené budú na základe opcie, ktorú si ministerstvo uplatnilo po minulotýždňovej dodávke prvých 2,6 milióna testov.

10:32 SLOVENSKO Ministerstvo financií vyčíslilo zatiaľ výdavky za minuloročné plošné testovanie na 67 753 433 eur.

V celkovej sume však ešte nie sú zahrnuté výdavky ministerstva zdravotníctva a Správy štátnych hmotných rezerv.

Rezort financií uvoľnil na úhradu nákladov 48 167 328 eur, ostatné výdavky si ministerstvá zabezpečili presúvaním prostriedkov v rámci vlastných zdrojov.

10:22 SLOVENSKO Mestá na hornej Nitre sa začali pripravovať na avizované plošné testovanie obyvateľov na nový koronavírus.

V Handlovej sa už hlásia dobrovoľníci, bánovská samospráva začala hľadať zdravotníkov.

"Uvažujeme o deviatich odberných miestach v Handlovej, jednom v Morovne a jednom v Novej Lehote. Pokiaľ by bol systém rovnaký ako na jeseň, bolo by to jednoduchšie, no črtá sa iný model," uviedla primátorka mesta Silvia Grúberová.

10:00 SLOVENSKO PCR testy, vyhodnotené v utorok 12. januára, odhalili ďalších 3 576 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá otestovali 15 440 vzoriek (pozitivita 23,16 percenta).

Celkový počet testovaných osôb PCR testami stúpol na 1 568 070, doteraz sa pozitívne vyhodnotilo 215 055 vzoriek.

Pribudlo aj ďalších 61 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je evidovaných 3 163 obetí v súvislosti s nákazou informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V utorok vykonali aj 84 294 antigénových testov. Pozitívnych bolo 3 788 z nich (pozitivita 4,49 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 2 327 934, z čoho bolo pozitívne testovaných 138 264 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (642), nasleduje Trenčiansky kraj (508), Košický (482), Trnavský (469), Prešovský (455), Bratislavský (450), Žilinský (376) a Banskobystrický (194). Je medzi nimi 1 744 mužov a 1 832 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 322 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 082 ľudí. Na JIS je 238 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 253 osôb.

9:56 SVET Afrika si zabezpečila takmer 300 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Potvrdil to vedecký poradca kontinentálneho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Nicaise Ndembi.

Spomenuté množstvo dávok zabezpečili nezávisle od iniciatívy pre globálny prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX) podporovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou, ktorá štartuje v apríli.

Počet nakazených na africkom kontinente počas víkendu prekonal hranicu troch miliónov potvrdených prípadov koronavírusu, z ktorých bolo viac ako 1,2 milióna v Juhoafrickej republike. "Vakcíny plánujeme mať do konca prvého štvrťroka 2021," skonštatoval Ndembi s tým, že Afrika neskôr očakáva 600 miliónov dávok v rámci iniciatívy COVAX.

9:46 SLOVENSKO Denník Korzár zisťoval názory známych ľudí z východného Slovenska na očkovanie i nerešpektovanie očkovacieho kalendára známymi osobnosťami.

Tie sa v posledných dňoch ukazujú nielen na Slovensku, ale aj v susedných štátoch.

9:40 SVET Kanadskému páru sa nevyplatil trochu kuriózny pokus porušiť nočný zákaz vychádzania v provincii Quebec. Polícia v meste Sherbrooke pristihla ženu, ako si vedie manžela na vôdzke.

Strážnikom žena údajne tvrdila, že "venčia psa" v blízkosti svojho bydliska. Obaja dostali pokutu vo výške 1 546 kanadských dolárov (996 eur), uvádza BBC.

Provincia Quebec zaviedla zákaz vychádzania medzi 20:00 a 05:00 v sobotu. Venčiť psa v blízkosti bydliska je však povolené.

Manželia sa "venčili" v sobotu okolo deviatej hodiny večer a polícii tvrdili, že dodržiavajú pravidlá týkajúce sa venčenia domácich miláčikov.

Isabelle Gendronová z miestnej polície denníku La Tribune povedala, že strážnici argument neakceptovali a manželom udelili sankcie.

9:28 SVET Čína zaznamenala najvyšší denný nárast počtu infikovaných za viac než päť mesiacov, a to aj napriek lockdownu troch miest, zvyšujúcemu sa počtu testovaných a iným opatreniam zameraným na prevenciu vzniku ďalšej vlny infekcií v krajine, píše britský denník The Guardian.

Úrady hlásili najviac prípadov z oblasti v blízkosti hlavného mesta Peking a tiež z provincie Chej-lung-ťiang na čínskom severovýchode.

Národný zdravotný výbor pre zdravie uviedol, že v porovnaní s 55 prípadmi z predchádzajúceho dňa zaznamenali celkovo 115 nových prípadov, čo od 30. júla predstavuje najvyšší denný nárast.

8:30 SVET USA zaznamenali takmer 4 500 nových úmrtí na oCOVID-19, čo je najviac za jeden deň od začiatku pandémie. Oznámila to Univerzita Johnsa Hopkinsa.

Počet úmrtí v krajine podľa jej údajov prvýkrát prekročil hranicu 4000 za 24 hodín. Pandémia zasiahla USA najťažšie na svete a zdravotná kríza sa vymyká spod kontroly na celom ich území.

USA zaznamenali za posledných 24 hodín vyše 235-tisíc nových prípadov nákazy a 4 470 úmrtí, vyplýva z údajov univerzity zhromaždených v utorok do 20.30 h.

08:05 SVET Česko za posledný deň zaznamenalo 10 725 koronavírusových infekcií.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 7 267 pacientov, v utorok zomrelo 79 ľudí.

Najhoršia situácia je podľa údajov ministerstva zdravotníctva v okrese Trutnov.

7:54 SVET Vakcína proti Covid-19, ktorú vyvinula čínska firma Sinovac, mala pri klinických testoch v Brazílii účinnosť iba 50,4 percenta. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej je tento výsledok podstatne horší, než tvrdili predchádzajúce dáta, a len tesne stačili na to, aby bol liek schválený.

Vakcínu nazvanú CoronaVac si už objednalo niekoľko krajín, vrátane Brazílie, Indonézie, Turecka či Singapuru.

7:30 SVET Mexičanka Eréndira Guerrerová prišla s netradičným spôsobom, ako pomôcť rodinám obetí covidu, ktoré kvôli reštrikciám nemali možnosť sa pred smrťou rozlúčiť so svojimi najbližšími.

V malej domácej dielni šije medvedíkov a ako materiál používa obľúbené oblečenie zosnulých. Podľa nej príbuzným pomáhajú aspoň sprostredkovane sa rozlúčiť s tými, ktorých koronavírus pripravil o život.

7:05 SVET V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 19 600 prípadov nákazy koronavírusom, o deň skôr to bolo 12 802 infekcií. Choroba Covid-19 si už v krajine vyžiadala 42 637 obetí, z toho 1060 za posledný deň.

Kvôli zhoršeniu epidemickej situácie kancelárka Merkelová minulý týždeň okrem iného oznámila predĺženie karanténnych obmedzení najmenej do 31. januára a obmedzenie voľného pohybu osôb na maximálnu vzdialenosť 15 kilometrov od domova pre okresy a mestá, kde počet nových prípadov nákazy presiahne 200 na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní.

06:20 SVET Írsko bude pred vstupom do krajiny od soboty vyžadovať od všetkých cestujúcich negatívny test na COVID-19. Test nebude môcť byť starší ako 72 hodín.

Aktuálne toto nariadenie platí iba pre cestujúcich zo Spojeného kráľovstva a Juhoafrickej republiky, kde sa objavili agresívnejšie sa šíriace varianty koronavírusu.

Írsko je v súčasnosti krajinou s celosvetovo najhoršími ukazovateľmi pandémie >>>

6:05 SVET Aj všetci cestujúci sa budú musieť pred letom do USA preukázať od 26. januára negatívnym výsledkom testu na koronavírus SARS-CoV-2. Test nebude môcť byť starší ako 72 hodín.

"Testovanie nevylučuje všetky riziká, no v kombinácii s ďalšími preventívnymi opatreniami, ako je nosenie rúšok či dodržiavanie bezpečných rozstupov, môže zvýšiť bezpečnosť cestovania," uviedol riaditeľ centra pre kontrolu chorôb Robert Redfield.

6:00 SLOVENSKO Na Slovensko ešte v utorok večer prišla prvá dodávka vakcíny od americkej spoločnosti Moderna. Druhou vakcínou začneme podľa ministerstva zdravotníctva očkovať po zaradení do systému vakcinačných centier.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 745
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 964
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 522
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 466
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 278
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 519
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 255
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Do zimy plynovod už neopravia.


5 h

Dôvodom je podľa Rakušana veľký nárast nelegálnych migrantov.


3 h
Ukrajinský spravodaj

Najsilnejšie protesty sa rozhoreli v Dagestane.


5 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 23 h
SkryťZatvoriť reklamu