BRATISLAVA. Necelý rok po neprávoplatnom odsúdení Mariana Kočnera a Pavla Ruska za falšovanie televíznych zmeniek padol v prípade definitívny verdikt.
Najvyšší súd v utorok potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o tom, že sú obaja vinní z falšovania zmeniek televízie Markíza, ktoré sa dostali na verejnosť v roku 2016.
Kočner s Ruskom túto správu prijali bez emócií. Počas čítania rozhodnutia Kočner hľadel pred seba a občas listoval v papieroch, ktoré mal pred sebou. Rusko si robil poznámky do zápisníka.
Na prvý pohľad Rusko nemal nejaké zjavné následky po tom, ako v decembri tvrdil, že ho niekto polial žieravinou. Na očiach mal okuliare, nie však tampóny, ktoré nosil v decembri.
Najvyšší súd podľa rozhodnutia uveril pôvodnému znaleckému posudku, podľa ktorého sú podpisy na zmenkách nedávne a nevyzerajú ako podpisy, ktoré dvojica používala v čase údajného podpisu zmeniek.
Podľa pôvodného rozhodnutia dostala dvojica 19-ročné tresty a Kočner aj peňažný trest 10-tisíc eur. Najvyšší súd napokon trest potvrdil.
Obaja sa na slobodu môžu dostať, až keď si odsedia tri štvrtiny trestu, do ktorého sa započítava aj čas, keď sedeli vo väzbe. Napríklad Kočner by tak z väzenia mohol najskôr vyjsť až v roku 2032 ako 69-ročný.
Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Šanta žiadal pre Kočnera aj trest prepadnutia majetku, no Najvyšší súd mu v tomto bode nevyhovel.
Rozhodovanie odkladali
Pojednávanie Najvyššieho súdu prebiehalo neverejne, a to vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu.

V kauze mal verdikt pôvodne padnúť ešte v polovici decembra, no Rusko sa vtedy na poslednú chvíľu ospravedlnil a tvrdil, že ho večer pred pojednávaním ktosi oblial kyselinou.
Podozrenia, ktoré sprevádzali túto jeho príhodu, napokon viedli k jeho zadržaniu a väzobnému stíhaniu.
Najvyšší súd naplánoval pojednávanie v kauze na dva dni, a to na utorok a stredu. Napokon verdikt vyriekol už po piatich hodinách od otvorenia pojednávania.
Vypočuli znalkyňu
Nad rámec pôvodného dokazovania vypočúval súd v utorok znalkyňu v písmoznalectve Alexandru Saxovú. Hoci Rusko v decembri nesúhlasil v pojednávaní v jeho neprítomnosti s odôvodnením, že Saxovej chce klásť otázky, napokon sa tak nestalo.

Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic potvrdil, že Rusko v utorok žiadne otázky na Saxovú nemal.
Kauzu spustil Kočner v roku 2016, keď si súdne začal vymáhať platbu za zmenky od súkromnej televízie Markíza. Tvrdil, že zmenky kedysi podpísal vtedajší riaditeľ Markízy Rusko, ale nedal ich do účtovníctva spoločnosti. Rusko teraz nemá peniaze a preto by povinnosť vyplatiť Kočnera pripadla na ručiteľa – vlastníka Markízy americkú spoločnosť CME.
Markíza potom zažalovala Kočnera aj Ruska s tým, že zrejme ide o podvod, ktorým sa snažia z televízie vytiahnuť milióny eur.
Kočnerovi sa míňajú možnosti
Proti rozsudku sa Kočner s Ruskom nemôžu odvolať, takže od utorka nastupujú na výkon trestu.
Majú však ešte niekoľko teoretických možností, ako celú situáciu zvrátiť.
Zákon im umožňuje podať dovolanie na Najvyšší súd. V dovolaní môžu namietať napríklad zloženie senátu, porušenie svojich práv na obhajobu, nesprávne právne posúdenie zisteného skutku či vyhodnotenie dôkazov.
Teoreticky môže z rovnakých dôvodov podať mimoriadne dovolanie aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
O dovolaní by znovu rozhodoval Najvyšší súd, ale tentoraz už v päťčlennom senáte, nie trojčlennom, ako to bolo doposiaľ.
Ak sa dovolanie podáva v prospech obvineného, možno ho podať do troch rokov od doručenia rozhodnutia obvinenému.
V prípade, že by neuspeli ani s dovolaním, Kočner s Ruskom môžu takisto podať aj ústavnú sťažnosť, ak majú dojem, že boli porušené ich základné práva alebo slobody zaručené ústavou.
Ústavnú sťažnosť môžu potom podať do dvoch mesiacov od rozhodnutia Najvyššieho súdu.