SME

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Kandiduje na špeciálneho prokurátora.

Daniel Lipšic. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Je bývalým ministrom vnútra aj spravodlivosti. V politike skončil v roku 2016 po autonehode. DANIEL LIPŠIC sa najprv vzdal poslaneckého mandátu, neskôr aj vedenia strany NOVA, ktorú spoluzaložil, a vrátil sa k advokácii.

Zastupuje rodinu Jána Kuciaka aj bývalého prezidenta Andreja Kisku, predtým obhajoval svedka vraždy Ernesta Valka a zastupoval aj dve klientky v kauze Čistý deň.

Keď Najvyšší súd v utorok potvrdil 19-ročné tresty pre Mariana Kočnera a Pavla Ruska za falšovanie zmeniek TV Markíza, Lipšic zastupoval televíziu, ktorá mala byť poškodená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Možno pred pár rokmi by sme si nevedeli predstaviť, aby ľudia v postavení Mariana Kočnera a Pavla Ruska boli odsúdení na 19 rokov,“ zhrnul po vynesení rozsudku.

Lipšic je zároveň jedným zo štyroch kandidátov na špeciálneho prokurátora, ktorého by mali poslanci vyberať vo februári.

Máte nejaké pochybnosti o tom, za akých okolností spáchal Milan Lučanský samovraždu?

Ministerka spravodlivosti urobila dobrý krok, keď zriadila komisiu, ktorá okolnosti prešetrí. Asi by nebolo dobré, aby som vopred zverejňoval svoje domnienky. Dôverujem komisii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Väčšina z dokumentov k prípadu je zverejnená. Prečo sa okolo toho napriek tomu vo veľkom konšpiruje a ľudia veria aj nezmyslom, ktoré už boli vyvrátené?

Súvisí to zrejme s krízou dôvery v mainstreamové médiá a tým, aká rýchla je doba. Kto prvý uverejní nejaké video na internete, získa istú pozíciu. Mnohí ľudia, ktorí nemajú úplne vyvinuté kritické myslenie, tomu videu – pri absencii dôveryhodnej alternatívy – uveria. Len čo niekto uverí konšpiračnej teórii, tak je oveľa ťažšie dosiahnuť zmenu jeho postoja. Rýchlosť reakcie je preto veľmi dôležitá.

Zareagovalo teda ministerstvo spravodlivosti správne, ale pomalšie, ako by malo?

To nechcem posudzovať. Niekoľko dní medzi sviatkami sa však mohlo na internete voľne šíriť, čo sa komu chcelo. Súvisí to aj s tým, ako sa za posledný rok posúvajú trestnoprávne kauzy a obvinenia smerujú aj voči vysokopostaveným osobám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je tu obrovským záujem zvrátiť to a vrátiť sa k systému „našich ľudí“. Smrť Milana Lučanského bola pre ľudí, ktorí majú takýto záujem, vhodnou zámienkou, ako sa o to pokúsiť.

Kto sú ľudia, o ktorých hovoríte?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7N59 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu