BRATISLAVA. Mimovládne organizácie žiadajú doplniť Plán obnovy a odolnosti Slovenska. Chcú opatrenia súvisiace s adaptáciou krajiny na zmenu klímy, podporou biodiverzity, udržateľnou energetikou a so zlepšením podmienok pre cyklodopravu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR oceňuje ich záujem.
Plán obnovy sa zameriava na päť oblastí, v rámci ktorých sa rozdelí šesť miliárd eur. Ide o zelenšie a čistejšie Slovensko, zdravý život, efektívny štát a digitalizácia, lepšie vzdelanie a konkurencieschopné a inovatívne Slovensko.
Na opatreniach pre zmenu klímy rezort pracuje

Kapitola s najväčším objemom prostriedkov sa týka reformy a podpory obnoviteľných zdrojov energie, zelenej obnovy budov, modernizácie železníc či dekarbonizácie priemyslu a alternatívnych palív, priblížil odbor komunikácie ministerstva životného prostredia.
Envirorezort momentálne komunikuje s viacerými európskymi predstaviteľmi. Jeho ambíciou je doplniť opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy, podporou biodiverzity, udržateľnou energetikou a so zlepšením podmienok pre nemotorovú dopravu.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) pripomína, že ochrana biodiverzity patrí medzi priority rezortu.
"Je to pre všetky krajiny sveta a celé ľudstvo veľká sociálna a ekonomická výzva, ktorá si bude vyžadovať hlbokú zmenu myslenia a odklon od konzumu a dlhodobo neudržateľných spotrebiteľských návykov," povedal minister. Doplnil, že pre zachovanie biodiverzity treba presadzovať ambicióznejšie ciele.
Požiadavky Európskej únie
Plán obnovy zostavilo ministerstvo na základe požiadaviek Európskej únie zameraných na priame a efektívne opatrenia na zníženie emisií. "Až tesne predtým, než bol plán finalizovaný, padlo explicitné rozhodnutie, podľa ktorého musia byť jeho súčasťou aj opatrenia na podporu biodiverzity a adaptácie na zmenu klímy," uviedol štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.
Mimovládne organizácie požadujú, aby sa do plánu obnovy doplnili v rámci priority Zelené Slovensko tematické okruhy odolná a zelená krajina a rozvoj cyklistickej dopravy.
Okruh obnoviteľné zdroje a energetické siete navrhujú výrazne finančne posilniť. Enviroorganizácie sú znepokojené, akým spôsobom bola do prípravy zapojená verejnosť, mimovládne organizácie a samosprávy.
Ministerstvo životného prostredia deklarovalo, že je pripravené viesť konštruktívny dialóg aj so zástupcami odbornej verejnosti.